Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Micra - kontrola temp. - jak zdalnie sprawdzić czy dom jest ogrzewany?

MARAASM 18 Lut 2017 19:13 855 12
  • #1 18 Lut 2017 19:13
    MARAASM
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Zainstalowałem w domu jednorodzinnym moduł Satel Micra. Jak na razie wszystko działa sprawnie i jestem zadowolony. Dom jest odległy od mojego obecnego miejsca zamieszkania kilkadziesiąt km. Zimą bywam w nim okazjonalnie. W tym roku równocześnie z instalacją modułu zmodernizowałem też trochę instalację C.O. No i gdy po wszystkim wpadłem do domu okazało się, że piec gazowy, który powinien sam włączyć się gdy temperatura na sterowniku Auraton spadnie poniżej 6 stopni nie włączył się z powodu spadku ciśnienia w obiegu. Problem został wyeliminowany i teoretycznie piec powinien działać, ale .... gdyby jednak z jakiegoś powodu nie zadziałał to szkody mogłyby być znaczne - gdyby w domu pozamarzała mi woda. Przyszło mi więc do głowy, żeby jakoś wykorzystać zainstalowany moduł Micra i zrobić prosty monitoring działania pieca oraz alarm spadku temperatury poniżej krytycznej wartości. Wydaje mi się, że można by do tego wykorzystać podpięty pod piec sterownik Auraton, który zamyka lub otwiera obwód w momencie spadku temp. w domu poniżej zadanej. Co sądzicie o spięciu Auratona z przewodowym wejściem czujki ruchu w Micra? Programując typ reakcji tego wejścia jako 12: 24H cicha, wiedziałbym kiedy piec podjął pracę i kiedy ją zakończył. To już byłoby coś. Ale gdyby powtórzyła się z jakiegoś powodu sytuacja z trybem awaryjnym pieca lub z jego całkowitym wyłączeniem się to taka wiedza to za mało: sterownik próbowałby uruchomić niedziałający piec. Dlatego wydaje mi się, że warto byłoby dodać do tego jakiś przekaźnik termiczny ustawiony na temp. taką jak sterownik pieca lub o 1-2 stopnie niższą i wykorzystać kolejne wejście dedykowane dla przewodowej czujki w Micra. Działałoby ono tak, że gdyby temperatura w domu spadła poniżej ustawionej na przekaźniku obwód zostałby otwarty (lub zamknięty - w zależności od konfiguracji tego wejścia) i moduł stwierdzałby naruszenie tej czujki a ja otrzymałbym przypisany temu zdarzeniu komunikat, np.: "temp. w domu spadła poniżej dozwolonej". Dzięki temu moja Micra stałaby się jednocześnie stróżem poprawności działania ogrzewania w okresie zimowym. Co o tym sądzicie? Czy to ma sens? A może ktoś ma pomysł na jakieś ulepszenie tej idei?

0 12
  • #3 18 Lut 2017 21:12
    MARAASM
    Poziom 9  

daro31ie napisał:
    Kolego zmień centralkę na Ropam , a tam taka funkcja jest dostępna bez kombinowania.

Ta opcja na razie nie wchodzi w rachubę. Interesuje mnie czy i jeśli tak, to jak to zrobić z Micrą, a nie z innym zestawem alarmowym.

0
  • #4 19 Lut 2017 08:07
    enceladuse
    Poziom 12  

Pomysł z termostatem jest ok - ale dałbym 3-4 stopnie poniżej temperatury zadanej na piecu i z pewnością będzie działał.

0
  • #6 20 Lut 2017 16:16
    MARAASM
    Poziom 9  

bhtom napisał:
    Witam,

Możesz zastosować taki termostat.
    Możesz zastosować kilka (w różnych pomieszczeniach) i połączyć styki szeregowo. Jak dobrze pokombinujesz, możesz zrobić wersje bezprzewodowe do Micry.

Pozdrawiam.

Dzięki za podpowiedź - ten termostat jest niedrogi i wezmę go pod uwagę. Przyszło mi jednak do głowy, że jeśli wymieniłbym obecnego przewodowego Auratona na bezprzewodowy (przydałoby się będąc akurat w domu mieć to pod ręką i nie biegać między piętrami żeby zwiększyć lub zmniejszyć temp na sterowniku) to właśnie ten przewodowy mógłby posłużyć jako element obwodu ostrzegawczego o spadku temp. w domu poniżej krytycznej. Zamiast do pieca wpiąłbym go wtedy w wolne gniazda czujki przewodowej. Umieściłbym go w chłodniejszej północnej części domu - akurat niedaleko modułu Micra i zadał temp. 5 stopni (czyli najniższą możliwą). Za to te wolne przewody od pieca pociągnięte z piwnicy do dotychczasowego Auratona mógłbym wtedy wykorzystać dodatkowo wzbogacając funkcjonalność systemu. Podpiąłbym je pod kolejne wolne gniazdo czujki przewodowej i zdefiniował: włączam piec - gdy obwód zamknięty, wyłączam piec - gdy obwód otworzy się. Pozostałaby tylko kwestia wpięcia tego we wspólny obwód z bezprzewodowym nadajnikiem nowego Auratona (w piwnicy) - chyba to możliwe prawda?

Miałbym wtedy dwie uzupełniające się informacje:
    - temperatura poniżej krytycznej
    - włączam piec
    - temperatura powyżej krytycznej
    - wyłączam piec

Wiedziałbym też czy system jest sprawny, ponieważ jeśli bezprzewodowy Auraton próbowałby uruchomić piec będący akurat z jakiegoś powodu w trybie awaryjnym, to otrzymałbym tylko dwa pierwsze komunikaty i wiedziałbym że potrzebna jest wizyta w domu celem sprawdzenia co stało się z piecem gazowym. W normalnej sytuacji wiedziałbym nie tylko że system CO działa, ale też też jak często się włączał przy ujemnych temp. na zewnątrz i jak długo pracował. Jeśli mam rację, to ta funkcjonalność kosztowałaby mnie tyle co nowy bezprzewodowy Auraton - jakieś 200-250 zł

Zaintrygowało mnie to co piszesz - że mogę to też zrobić bezprzewodowo? Podałbyś jakieś szczegóły? U mnie chyba wiązałoby się to z koniecznością rezygnacji z której czujki bezprzewodowej - mam 8 sztuk - a to chyba max. możliwości Micry, prawda?

0
  • #7 20 Lut 2017 16:28
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

MARAASM napisał:
    Zaintrygowało mnie to co piszesz - że mogę to też zrobić bezprzewodowo? Podałbyś jakieś szczegóły? U mnie chyba wiązałoby się to z koniecznością rezygnacji z której czujki bezprzewodowej - mam 8 sztuk - a to chyba max. możliwości Micry, prawda?

Niekoniecznie, myślałem nad wykorzystaniem pilota, a konkretnie jego styków. Termostat symulowałby wciśnięcie jego przycisku. W module możesz zdefiniować komunikaty dla wciśnięcia poszczególnych przycisków.

MARAASM napisał:
    U mnie chyba wiązałoby się to z koniecznością rezygnacji z której czujki bezprzewodowej - mam 8 sztuk - a to chyba max. możliwości Micry, prawda?

Jeśli całą ochronę swojego dobytku opierasz tylko i wyłącznie na czujkach bezprzewodowych Micry to gratuluję pomysłu...

Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Lut 2017 17:15
    MARAASM
    Poziom 9  

Pomysł z pilotem jest ciekawy. Wprawdzie używamy już dwa piloty i rozumiem że wtedy przypisanie któremuś z guzików nowego pilota funkcji o której piszesz dotyczyłoby też tych pilotów jakie nosimy przy kluczach . To w sumie nie jest aż taki problem.
    Wiem już z postów forumowych że czujki bezprzewodowe mogą zawodzić. Nie od razu Rzym zbudowano. Poczytuję sobie za spory sukces że to co do tej pory kupiłem działa. Dom nie kusi przepychem. Sądzę że profesjonalista nie będzie go nachodził kalkulując koszty i korzyści. Ale mam na uwadze dodanie 2-3 czujek przewodowych. Wszystko zalezy od tego jak ostatecznie rozwiążę problem monitoringu pracy pieca. Brak ogrzewania zimą i wysadzenie instalacji wodnej i CO jest dla mnie większym zagrożeniem niż brak czujek przewodowych przeciwko prof. najeźdźcom.

0
  • #9 20 Lut 2017 17:24
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

MARAASM napisał:
    Pomysł z pilotem jest ciekawy. Wprawdzie używamy już dwa piloty i rozumiem że wtedy przypisanie któremuś z guzików nowego pilota funkcji o której piszesz dotyczyłoby też tych pilotów jakie nosimy przy kluczach .

Nie, każdego pilota wpisuje się do modułu oddzielnie (max. 8) i każdy przycisk może mieć inną funkcję i inny komunikat SMS. Musisz dobrać taki termostat który zwiera styk przy spadku temperatury, a nie odwrotnie.

Pozdrawiam.

0
  • #10 20 Lut 2017 18:18
    MARAASM
    Poziom 9  

bhtom napisał:
    Witam,

MARAASM napisał:
    Pomysł z pilotem jest ciekawy. Wprawdzie używamy już dwa piloty i rozumiem że wtedy przypisanie któremuś z guzików nowego pilota funkcji o której piszesz dotyczyłoby też tych pilotów jakie nosimy przy kluczach .

Nie, każdego pilota wpisuje się do modułu oddzielnie (max. 8) i każdy przycisk może mieć inną funkcję i inny komunikat SMS. Musisz dobrać taki termostat który zwiera styk przy spadku temperatury, a nie odwrotnie.

Pozdrawiam.

Dzięki
    Piloty programowałem jakiś czas temu i zapomniałem, że można je potraktować aż tak indywidualnie.
    To całkiem sprytne rozwiązanie - także przy innych bezprzewodowych zastosowaniach modułu Micry :)

0
  • #11 22 Lut 2017 19:32
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

MARAASM napisał:
    To całkiem sprytne rozwiązanie - także przy innych bezprzewodowych zastosowaniach modułu Micry :)

Nie tak do końca... Jedną z wad takiego rozwiązania jest chociażby to, że moduł nie monitoruje obecności pilota, tak jak czujek. Dlatego lepszym (i droższym zarazem) rozwiązaniem jest zastosowanie czujki MMD-300 i jej dodatkowego wejścia NC. I jeszcze jedna uwaga... Wykorzystując dodatkowe wejście NC w czujce MMD-300 musimy pamiętać o ograniczeniu długości przewodu jaki możemy tam podłączyć (jest o tym napisane w instrukcji). Jeśli przewód będzie zbyt długi - czujka głupieje.

Pozdrawiam.

0
  • #12 24 Lut 2017 14:00
    MARAASM
    Poziom 9  

bhtom napisał:
    Witam,

MARAASM napisał:

Nie tak do końca... Jedną z wad takiego rozwiązania jest chociażby to, że moduł nie monitoruje obecności pilota, tak jak czujek. Dlatego lepszym (i droższym zarazem) rozwiązaniem jest zastosowanie czujki MMD-300 i jej dodatkowego wejścia NC. I jeszcze jedna uwaga... Wykorzystując dodatkowe wejście NC w czujce MMD-300 musimy pamiętać o ograniczeniu długości przewodu jaki możemy tam podłączyć (jest o tym napisane w instrukcji). Jeśli przewód będzie zbyt długi - czujka głupieje.

Pozdrawiam.

Rozumiem, że dodając czujkę MMD-300 musiałbym pozbyć się którejś z czujek bezprzewodowych? Bo obecnie mam zajęte wszystkie 8 wejść bezprzewodowych. Ale to jest do zrobienia. Czujkę ruchu bezprzewodową usunąłbym z piwnicy. Czujkę MMD-300 wykorzystałbym wtedy do kontroli otwarcia drzwi piwnicy a jej dodatkowe wejście NC spiąłbym szeregowo z Auratonem i wiedziałbym kiedy piec otrzymywał polecenie włączenia się a kiedy wyłączenia. Tylko nasuwa się pytanie - czy to dodatkowe wejście NC czujki może być źródłem informacji o osobnym zdarzeniu (pracy pieca)? Czy otwarcie drzwi lub włączenie pieca będzie do rozróżnienia przez moduł?

Do modułu wpiąłem też mikrofon komputerowy Creative. Akurat się taki znalazł. Nie sprawdzałem jeszcze czy dzwoniąc na numer Micry da się teraz usłyszeć co dzieje się w domu. Ale mam nadzieję, że tak właśnie to działa.

0
  • #13 24 Lut 2017 14:23
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

MARAASM napisał:
    Rozumiem, że dodając czujkę MMD-300 musiałbym pozbyć się którejś z czujek bezprzewodowych?

Tak.

MARAASM napisał:
    Tylko nasuwa się pytanie - czy to dodatkowe wejście NC czujki może być źródłem informacji o osobnym zdarzeniu (pracy pieca)? Czy otwarcie drzwi lub włączenie pieca będzie do rozróżnienia przez moduł?

Niestety nie. Zarówno naruszenie któregoś z wewnętrznych kontaktronów, czy też wejścia NC to dla modułu to samo zdarzenie.

Lepiej chyba, pomimo wad, pokombinować z pilotem. Kupić 4-ro przyciskowy, jedno "wejście" jako temperatura NOK i do tego odpowiedni komunikat sms, a drugi kanał jako temperatura OK (tylko trzeba by zbudować jakiś generator impulsu 1/24h aby przychodził jeden sms na 24h - taki testowy, że wszystko jest OK i pilot "żyje").

Pozdrawiam.

0