Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie 48 m2 - porady

Croxsik 18 Lut 2017 20:17 327 6
  • #1 18 Lut 2017 20:17
    Croxsik
    Poziom 3  

Witam serdecznie,

Chciałbym uzyskać informacje, wskazówki i ewentualne porady na temat ogrzewania.

Więc posiadam mieszkanie 48 m2. Parter, budynek podpiwniczony, mieszkanie środkowe, więc mam tylko 2 ściany zewnętrzne, grubość murów to 50 cm, budynek ocieplony 3 lata temu, wysokość mieszkania 2,5 m. Obecnie na całe mieszkanie posiadam 1 piec kaflowy który jest nie wystarczający. Temp w pomieszczeniu w którym znajduje się piec wynosi najczęściej 20 C natomiast kuchnia i łazienka od 16-18 C. Max temp jaką udało mi się uzyskać w pokoju (z piecem) to 24-26 C (przy naprawdę porządnym paleniu które jest mało ekonomiczne bo pożera sporą ilość węgla). Podłoga obecnie wygląda w następujący sposób: strop-> ziemia lub coś w tym rodzaju ->deski -> płyty osb. Ogrzewania centralnego na gaz nie mogę zrobić bo już inni lokatorzy mają i nie ma wolnego przewodu kominowego, z tego co się orientowałem to piecyków z zamkniętą komorą spalania też nie mogę bo wspólnoty się nie zgadzają ze względu na dziury w elewacji no więc zostaje mi piec. I tutaj wyczytałem, że są 2 możliwości.

1. piec kaflowy/kominek z płaszczem wodnym

2. nie wiem jak to się fachowo nazywa ale polega to na tym, że piec/kominek nagrzewa powietrze które jest następnie wywiewane do innych pomieszczeń czy coś w tym rodzaju (piec rotacyjny?) (mam znajomą w sanepidzie która powiedziała, że ogrzewanie tego rodzaju sprzyja alergizacji z powodu tego że wraz z tym powietrzem wydmuchiwane są wszelakie bakterie i drobnoustroje).

Zadaję więc pytanie co w mojej sytuacji było by optymalne, jakie ogrzewanie sprawdzałoby się najlepiej, na co zwrócić uwagę oraz jakie są jeszcze inne możliwości ogrzewania mieszkania bo na pewno takowe istnieją.

pozdrawiam

• #2 18 Lut 2017 20:31
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

48m2 to raczej stawiałbym na ogrzewanie elektryczne.
    Rozumiem że gazu w mieszkaniu nie ma.
    Jeżeli chodzi o kominek to raczej z płaszczem wodnym + grzejniki, chyba że komin masz pomiedzy pokojami to wtedy nadmuch powietrzny wyjdzie najtaniej.

• #3 18 Lut 2017 20:40
    Xantix
    Poziom 38  

Croxsik napisał:
    Zadaję więc pytanie co w mojej sytuacji było by optymalne, jakie ogrzewanie sprawdzałoby się najlepiej, na co zwrócić uwagę oraz jakie są jeszcze inne możliwości ogrzewania mieszkania bo na pewno takowe istnieją.

Może akumulacyjny piec elektryczny grzany prądem z drugiej taryfy? Jak masz docieplone mieszkanie to koszt powinien wyjść porównywalnie z gazem.

• #4 19 Lut 2017 12:47
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Xantix napisał:

Może akumulacyjny piec elektryczny grzany prądem z drugiej taryfy? Jak masz docieplone mieszkanie to koszt powinien wyjść porównywalnie z gazem.
    Może koszt będzie porównywalny wtedy, gdy ogrzewanie prądem będzie dotyczyło docieplonego mieszkania, ze szczelnymi oknami w gazem - niedocieplonego, z nieszczelnymi. Ale nadmierne docieplenia to jest horror w przypadku ogrzewania z sieci miejskiej, gdyż na chama pompują ciepło (i to nawet ok. 19 maja).

• #5 19 Lut 2017 16:36
    Croxsik
    Poziom 3  

daro31ie napisał:
    48m2 to raczej stawiałbym na ogrzewanie elektryczne.
    Rozumiem że gazu w mieszkaniu nie ma.
    Jeżeli chodzi o kominek to raczej z płaszczem wodnym + grzejniki, chyba że komin masz pomiedzy pokojami to wtedy nadmuch powietrzny wyjdzie najtaniej.

gaz do mieszkania jest doprowadzony, tylko nie wiem czy mogę się podpiąć pod komin ze względu (chyba) na rozmiary wkładu kominowego jak i braku wolnego przewodu kominowego. Słyszałem, że są piecyki gazowe wyrzutowe ale tu pewnie też będą problemy bo trzeba przebić elewację. Nie wiem jak to jest z odległością do okna sąsiada wyżej (jak jest zbyt mała to chyba tez nie zezwalają ze względów bezpieczeństwa).

Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne to am troszkę obawy o rachunek. Btw nie mam taryf zmiennych.

Czy warto w tej syt. ocieplić podłogę w ten sposób: wybrać tą ziemię zrobić małą wylewkę na to styropian i znowu wylewka i dopiero kłaść podłogę zmieni to dużo w ociepleniu mieszkania??

• #6 19 Lut 2017 21:18
    Xantix
    Poziom 38  

Zbigniew Rusek napisał:
    Może koszt będzie porównywalny wtedy, gdy ogrzewanie prądem będzie dotyczyło docieplonego mieszkania, ze szczelnymi oknami w gazem - niedocieplonego, z nieszczelnymi.

Policzyłeś to czy zgadujesz? Przy zużyciu energii na poziomie 4000 kWh rocznie różnica między gazem a prądem to tylko 150 PLN na korzyść gazu? To aż tak duża różnica, żeby pisać, że gaz jest znacznie tańszy od prądu? Śmiem wątpić...
    Poza tym jest szansa, że niedługo zostanie wprowadzona specjalna taryfa nocna do grzania pomieszczeń w której cena za kWh ma być około 20 gr. Wtedy to prąd będzie konkurencyjny nawet wobec węgla...
    Croxsik napisał:
    Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne to am troszkę obawy o rachunek. Btw nie mam taryf zmiennych.

Jak nie masz licznika dwutaryfowego to szkoda się bawić w grzanie prądem...

Dodano po 1 [minuty]:

Croxsik napisał:
    Czy warto w tej syt. ocieplić podłogę w ten sposób: wybrać tą ziemię zrobić małą wylewkę na to styropian i znowu wylewka i dopiero kłaść podłogę zmieni to dużo w ociepleniu mieszkania??

Użyj tego kalkulatora:
    http://cieplowlasciwie.pl
    Wpisz tam dane swojego mieszkania i dostaniesz wynik w postaci zapotrzebowania na ciepło. Możesz też sprawdzić o ile spadnie zapotrzebowanie ciepła jak docieplisz podłogę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME