Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hauptwerk - zbyt duże opóźnienie

18 Lut 2017 20:51 1371 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Jestem tutaj nowy, więc za wszelkie błędy od razu przepraszam ;-)
    Obecnie korzystam z programu GrandOrgue lub Hauptwerk i w obydwu programach występuje nieakceptowane przeze mnie opóźnienie (wynika z części "komputerowej" - nie z konwertera MIDI-> USB, było to sprawdzane na oscyloskopie). Mój komputer to laptop Dell E6420 (procesor i5, 12GB RAMu). W jaki sposób mogę zredukować to opóźnienie (zewnętrzna karta dźwiękowa?) ?
    Dziękuję
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 2  
    Bardzo prosto. Musisz posiadać odpowiednią kartę dźwiękową, obsługującą sterowniki ASIO. Polecam serię SoundBlaster, np. SB 0090, lub starsze modele w cenie ok. 30 zł - SB0100, SB0220 itp. Następnie ściągasz sterowniki ze strony kxProject (masz tam też spis obsługiwanych kart dźwiękowych). Po instalacji sterowników wybierasz w GrandOrgue Audio/Settings pozycję kxASIO czy coś w tym stylu (nie pamiętam bo używam w mojej konsoli organowej tylko samej jednostki, bez monitora, klawiatury i myszki i nie mogę sprawdzić) i ustawiasz stosowne opóźnienie. Ważne jest ustawienie buforu (liczby sampli), im mniej sampli tym lepiej, ale procesor jest bardziej obciążony, co może powodować różne trzaski itp. Musisz znaleźć po prostu złoty środek.

Ja pracuję na SB0100 o ile pamiętam, bo do organów nie podłączałem monitora od kilku lat, latencja jest absolutnie niezauważalna, co potwierdzają również koledzy grający na moich organach (moje organy 2 manualy, pedał, panel rejestrów, przyciski dyspozycji, przerobiony stary analog). Swego czasu eksperymentowałem również z wieloma innymi kartami i sterownikami np. ASIO4ALL, ale to się nie umywa do SoundBlaster z procesorami EMU 10K. Po prostu różnica jest kosmiczna, zarówno w latencji jak i w jakości dźwięku. Najlepsza konfiguracja to EMU 10K + kx drivers, oczywiście jeśli chodzi o maksymalnie niską cenę. Dlatego MUSISZ zmienić kartę, od tego zacznij, innej drogi NIE MA. Chyba że masz kartę emu 0404 USB, lub coś w tym stylu - powinno to działać, ale nie testowałem więc się nie wypowiadam. Oczywiście możesz też wypróbować inne karty np. AIM SC808, ESIO MARA 44 xte 2, ESI Juli@ ale to już grubsza inwestycja, nie wiem jak efektywna bo nie próbowałem. Pozdrawiam.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 19  
    carlos.l0001 napisał:
    Polecam serię SoundBlaster, np. SB 0090, lub starsze modele w cenie ok. 30 zł - SB0100, SB0220 itp.

Chyba nie doczytałeś?
    Autor postu ma laptopa a Ty polecasz karty do komputerów stacjonarnych.
  • Poziom 2  
    jmnlabs napisał:
    carlos.l0001 napisał:
    Polecam serię SoundBlaster, np. SB 0090, lub starsze modele w cenie ok. 30 zł - SB0100, SB0220 itp.

Chyba nie doczytałeś?
    Autor postu ma laptopa a Ty polecasz karty do komputerów stacjonarnych.

Faktycznie, przepraszam. W takim razie mamy większy problem, bo ceny sprzętu (interfejsy audio zewnętrzne usb) to koszt co najmniej 4 stówek. Dodatkowo, wiele tańszych nie obsługuje Windows 7 i dalej, zatrzymując się na XP i Viście np. PRESONUS AUDIOBOX USB. W takim razie radzę szukać zewnętrznej karty E-mu 0404, Emu 1212 lub którejś M-Audio Delta, lub tańsze rozwiązanie radykalne - zmiana komputera - core2duo z xp pofirmowy można na aledrogo kupić już za stówę zatem koszt wraz z SB Live nie przewyższa 140 zł. Gorzej,że kolega może nie mieć klawiatury myszki, monitora, co jest też problemem. Chińskie nowe karty za 50 zł do ww. celu się nie nadają. Należy kupić kartę przeznaczoną dla audiofili, muzyków. Aczkolwiek raz widziałem EMU 0404 zewnętrzną za 100 zł, podobno bezproblemowa i sprawna 100 procent, choć raczej w to nie wierzę.

Są też karty zewnętrzne np. Sweex SC016 w cenie ok. 100 zł, ale wątpię czy posiadają dedykowane sterowniki ASIO, co zmusi użytkownika do używania ASIO4ALL, które wielokrotnie testowałem i których nie polecam (wysoka latencja, w porównaniu do kx to shit). Faktycznie, przy używaniu lapka da się komfortowo grać, ale koszt będzie poważny. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Witam,
    niedawno zakupiłem ww. kartę SB0100. Obecnie korzystam z oprogramowania GrandOrgue i systemu Linux (dokładnie Ubuntu) na komputerze z podaną przeze mnie kartą. Gdy wchodzę w ustawienia Audio/MIDI -> Audio Output mam do wyboru wiele opcji, gdzie każda zaczyna się od ALSA(PA):, a końcówki to rear, front etc. Jako wartość parametru Samples per buffer dałem 128, a Sample rate na 4410. Skutkuje to tym, że po otwarciu okna informacyjnego Sound Output State wartość opóźnienia waha się od od 5ms do 180ms (w zależności od wyboru wcześniej wspomnianego wyjścia audio). Mimo tych deklarowanych wartości, opóźnienie nadal występuje i to (przynajmniej dla mnie) w znaczącym stopniu. Dodam, że wyłączyłem zewnętrzny pogłos oraz zmniejszyłem długość pogłosu zawartego w próbkach do 50ms, aby wszystko wyraźnie słyszeć. Z czego może wynikać to opóźnienie (z budowy pojedynczego pliku próbki - kilka ms na początku ciszy?) oraz co mogę jeszcze spróbować zrobić (i czy w ogóle jest do osiągnięcia tak małe opóźnienie jak w moim analogowym Johannusie?). Dodam, że nie orientuję się zbytnio w tym temacie, a starałem się przeszukać wszystkie dostępne fora poruszające tę tematykę.
    Za pomoc dziękuję
  • Poziom 8  
    Zainstaluj sobie sterowniki ASIO, wtedy będziesz mógł ustawieniami zminimalizować latencję. Podaję link do strony: http://www.asio4all.com
  • Poziom 19  
    Beckerath napisał:
    Zainstaluj sobie sterowniki ASIO, wtedy będziesz mógł ustawieniami zminimalizować latencję. Podaję link do strony: http://www.asio4all.com

Autor tematu korzysta z Linuxa jakbyś nie doczytał.