Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

circle line - Elektryka po angielsku

lasica1985 18 Feb 2017 23:32 6576 29
  • #1
    lasica1985
    Level 9  
    Witam szanowne grono fachowców.
    Ostatnio kolega z pracy poprosił mnie o zerknięcie do jego instalacji elektrycznej w Anglii. Broniłem się przed tym długo, ponieważ nie mam odpowiedniej wiedzy i papierów. Po pewnym czasie słysząc od kolegi, że elektryk zostawił mu plan na ścianie jak połączyć przewody i kolega był pewny, że umie połączyć "plusa i minusa " jak to on ujął, stwierdziłem, że jednak popatrzę do tego. Usunąłem i pozabezpieczałem niektóre stare przewody wiszące ze ścian, które o dziwo były pod napięciem a dzieci małych trójka w domu. Później miałem wpiąć się jednym przewodem do rozdzielni, bo tylko do tego mnie wezwał :P

    Więc instalacja typu TN-S, instalacja jednofazowa, WLZ 25mm, przewód Pe podciągnięty do domu razem z N i L tzn brak rozdziału PEN w domu. Reszta jak na fotkach.
    Uwaga fotki zrobione po ingerencji '''' Majstra Kowalskiego od wszystkiego - murarz, tynkarz akrobata '''' widoczne niebieskie kolory przewodów wpięte w bezpieczniki nadprądowe, ja miałem okazje obejrzeć instalacje po pierwszym fachowcu Alfa.

    Rzuciła mi się w oczy ciekawa rzecz, to jest w bezpieczniku wyjście dwoma przewodami - circlut line,
    czyli przewód L wyprowadzony na pierwsze gniazdko, z tego na drugie itd. a z ostatniego gniazdka w obwodzie przewód L z powrotem biegnie do rozdzielni i jest podpięty do tego samego bezpiecznika. Wiec podrapałem się trochę po głowie i z jednej strony ma to sens , bo jeśli nastąpi przerwa w obwodzie np. między pierwszym gniazdkiem i drugim na przewodzie L, to mamy dalej napięcie na drugim, trzecim itd.
    Problem jest jednak z wielkością zabezpieczenia, którego nie rozumiem i proszę o wyjaśnienie, bo przewody 2,5mm a bezpiecznik 32 A.
    Według mnie zabezpieczenie powinno być 16 A. [ bez wyliczania ze wzorów itp ].
    Poprosiłem kumpla żeby zadzwonił i się zapytał czy elektryk Alfa się nie pomylił ale Alfa stwierdził, że dwa razy 2,5 mm to jak 5mm więc takie zabezpieczenie.
    Trochę mi to nie pasuje, bo co jeśli nastąpi przerwa w obwodzie np. między zabezpieczeniem a pierwszym gniazdkiem a ktoś postanowi podłączyć dwa piecyki i czajnik ?? Popłynie wtedy prąd np. 30 A , a obciążalność długotrwała Cu 2,5mm to jakieś 16 A. Ponadto to przecież ten sam obwód więc gdzie tu I prawo Kirchhoffa.
    Bardzo prosiłbym o wyjaśnienie tego, bo według mnie to błąd.
  • #2
    polaklbn
    Level 24  
    W dziale dla początkujących - tylko gratulować.

    Nie znam przepisów elektrycznych w Anglii, jednakże przewód 3x2,5 to NIE 5mm ani nie 7,5mm tylko 2,5 L, 2,5 N, 2,5 PE.
    Ponadto PNHD ściśle określa kolory żył dla PE, N, L, a w tym przypadku tylko PE spełnia wymogi kolorystyki. (Jesteśmy w Anglii, mogę się mylić).
    Należy sprawdzić czy w punktach oświetleniowych łączniki nie przerywają N. Stała Faza jest niedopuszczalna.
    To tylko kilka moich uwag - więcej niech dodadzą koledzy zajmujący się tym za granicą - ich tu nie brak.
  • Helpful post
    #3
    danielkk
    Level 31  
    Wszystko jest OK poczytaj o ring main circuit, zresztą temat wałkowany na tym forum miliony razy co kraj to obyczaj. W UK tak się instalacje wykonuje do tego trzeba wykonywać pomiary kontrolne co 10 lat w domach które mają na celu wyłapać takie błędy tzn brak ciągłości w ringu.
  • #4
    lasica1985
    Level 9  
    No właśnie ten brak ciągłości - to mi nie pasuje, trzeba brać każdy scenariusz pod uwagę. Może zaletą jest to że w przewodach żyła PE jest zawsze bez izolacji { goły drut } tylko na końcach naciąga sie kawałki izolacji, czyli coś tam zawsze pomoże w wypadku przerwania izolacji na L lub N.
    Dalej jednak nie za bardzo mi się to podoba, na pewno poczytam choć nic nie mogę tutaj na elektrodzie znależć o
    '' ring main circuit "
    W tym dziale to umieściłem bo jestem początkujący.
    Dzięki za porady
  • #5
    kkas12
    Level 43  
    Z tym przeciążeniem to nie do końca tak jak myślisz. Odpowiednia ilość gniazd w obwodzie i ograniczenie poboru do max 13A przez odbiornik wychodzi raczej temu naprzeciw.
    Chociaż wszystko w rękach użytkownika instalacji.
    Możesz też z pętli zrezygnować, jednak wtedy musisz dwutorowe MCB zastąpić dwoma pojedynczymi.
    Poczytaj posty i tematy autorstwa 15kVmaciej. Tam powinieneś coś na nurtujący Cię temat znaleźć.
    A może napisz do niego?
  • #7
    danielkk
    Level 31  
    Twoje gdybania nic nie zmienią w sposobie wykonywania instalacji na wyspach, tak się robi i już. Każda wtyczka ma zabezpieczenia 13A max więc obwodu nie przeciążysz za bardzo no chyba że podepniesz pare grzeników na raz na długi okres ale prawdopodobieństwo jest znikome. Widziałem pare domów z brakiem ciągłości L lub N ale nigdy nie zdarzyło mi sie żeby coś bylo przytopione itp itd.
  • #8
    lasica1985
    Level 9  
    Gdybam bo elektryka i prąd to moje hobby więc uczę się w ten sposób gdybając, i tylko teoretycznie szukam tutaj problemów.
    Znalazłem coś takiego
    http://www.diydoctor.org.uk/projects/ringmain.htm
    i to tak na dwa razy, Wiem że to mało prawdopodobne żeby przeciązyć obwód ale możliwe. Po prostu chciałem spytać czy moje wątpliwości są prawidłowe czysto teoretyzując ????
  • Helpful post
    #9
    danielkk
    Level 31  
    Jest taka możliwość oczywiście jak sie ktoś uprze to wszystko sie da. Każda nowa instalacja jest badana przed dopuszczeniem do eksploatacji i tego typu błędy były by wychwycone na samym początku. Z reguły przerwa w L,N,PE jest w gniazdku jeśli przewody są źle dokręcone lub sie urwie czy coś lub jeśli ktoś go fizycznie w ścianie przewierci. Każda wizyta elektryka do wymiany czegokolwiek powinna zakończyć się podstawowymi pomiarami.
  • Helpful post
    #10
    kkas12
    Level 43  
    Poza tym nie masz i nie znajdziesz odbiornika z przewodem zakończonym wtyczką który pobierałby więcej niż 13A.
    Ten typ bezpiecznika posiada bowiem tylko (jeśli dobrze pamiętam) 3; 5; 7; 10 i 13A tylko takie wartości.
  • #11
    lasica1985
    Level 9  
    Dzięki piękne za odpowiedz teraz mogę spać spokojne :-) chodziło mi o sprawdzenie własnego toku myślenia.
    Jeśli chodzi o pomiary to tylko niestety teoria ,bo w praktyce akurat tam gdzie byłem to grzebie każdy i żadnych pomiarów nie robi.....

    ps widzę że kolega z Polski po sąsiedzku mieszka, Pozdrawiam zza wisły. Temat zostawiam otwarty narazie , może ktoś coś dorzuci jeszcze


    kkas12 wrote:
    Poza tym nie masz i nie znajdziesz odbiornika z przewodem zakończonym wtyczką który pobierałby więcej niż 13A.
    Ten typ bezpiecznika posiada bowiem tylko (jeśli dobrze pamiętam) 3; 5; 7; 10 i 13A tylko takie wartości.

    Zgadzam się że nie znajdę odbiornika wiekszego niż 13 A ale znajdę 5 odbiorników po 8 A czyli 40A - cały czas mówimy o kilku gniazdkach w jednym obwodzie .
    no niech bedzie 5 po 6A :-) bo przecież wyłacznik nadprądowy ma 32A
  • #13
    lasica1985
    Level 9  
    Przepraszam za moją oporność w przyswajaniu wiedzy , ale nadmiarowo-prądowe zabezpieczenia zadziała po przekroczeniu pewnej wartości { tak ogólnikowo } jeśli zatem mamy te 32A i jeden przewód 2,5 bo drugi jest przerwany, na tym obwodzie mamy 5 gniazdek i przyłączone po 6A { przykładowo } to mamy 30 A więc zabezpieczenie nie działa.

    Co się dzieje wtedy z przewodem ???
  • #14
    danielkk
    Level 31  
    W domach nie wszystkie gniazda wiszą na jednym 32A zabezpieczeniu. Dół osobno góra osobno i kuchnia osobno załóżmy, że na każdym obwodzie masz po 10 gniazd i przerwe masz w połowie to masz 5 gniazd zasilone z jednej strony i drugie 5 z drugiej strony. Gdybać można na wiele sposobów ale to tylko gdybanie nic nie zmienisz jak sie już coś przytopi to sie z ringu robi dwa radiale i wtedy idzie zabezpieczenie 16A
  • #16
    lasica1985
    Level 9  
    kkas12 wrote:
    Zawsze możesz zastosować przewód 4mm2 i 40A zabezpieczenie :)


    W sumie to samo gdybanie tylko wartości się zwiekszają. :-)
    Raz jeszcze wielkie dzięki za zainteresowanie, szczerze to myślałem że istnieje jakaś ważna zasada którą przegapiłem jak dotąd w nauce ale widzę, że po prostu tutaj chodzi o " Założenie Małego Prawdobodobieństwa przeciążenia obwodu "
    co dalej mi się nie podoba ale przyjmuje do wiadomości.
  • #18
    lasica1985
    Level 9  
    kkas12 wrote:
    Tą zasadą jest nieprzekraczalna ilość gniazd w obwodzie.
    I tego musisz się dowiedzieć.


    Tak jest taka zasada ale dalej moje gdybanie ją obchodziło - nie zakładając wkładek w gniazdkach {wtyczkach }.
    Akurat tam w mieszkaniu były 4 albo 5 podwójnych.
    Faktycznie wkładka 13 A w gnieżdzie przerywa obwód wtedy by się wszystko zgadzało - jeśli takowa znajduje się w gniazdkach {wtyczkach }

    tylko że to dalej nic nie daje bo chodzi o sume amperów na obwodzie :P
  • #20
    lasica1985
    Level 9  
    kkas12 wrote:
    Nie ma takiej możliwości by wtyczka (nie gniazdo) nie miała bezpiecznika.
    Chyba, że sam go usuniesz i drutem czy wkrętem zastąpisz.



    Faktycznie nie spotkałem się nigdy z orginalnymi wtyczkami angielskimi bez bezpieczników,
    za to spotkałem się masę razy z wtyczkami z Polski bez bezpieczników wpiętych masowo w angielskie gniazdka :P co nawet dla zwykłej pani domu nie umiejącej zmienić żarówki jest umiejętnością znaną w pierwszym tygodniu pobytu na wyspach.
    No ale normy angielskie były tworzone z myślą o anglikach a nie naszych kolonistach :P


    ps Choć przy połączeniach równoległych jakim są gniazdka te bezpieczniki na wtyczkach dalej mi spać na dają hahaha :P dalej 5x6=30 :P:P
  • #21
    fx112
    Level 9  
    Witam ! Nie jestem elektrykiem, lecz mam do Państwa pytanie. Co oznacza kabel typu RC ( od Round Cabels = okrągły kabel ) ? Z może Ribbon Cabel ?
  • #22
    danielkk
    Level 31  
    Może coś więcej jakieś zdjęcie lub dokładny model kabla?
  • #25
    fx112
    Level 9  
    Co prawda Ribbon Cable oznacza kabel wstążkowy, ale po co powtórzenie "do kabli wstążkowych typu RC" ?
  • #27
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #28
    e-sparks
    Electrician specialist
    lasica1985 wrote:
    Więc instalacja typu TNC-S, instalacja jednofazowa, WLZ 25mm, przewód Pe podciągnięty do domu razem z N i L tzn brak rozdziału PEN w domu.
    Instalacja na pewno TN-S.
    lasica1985 wrote:
    widoczne niebieskie kolory przewodów wpięte w bezpieczniki nadprądowe
    To nic niezwykłego, do niedawna w UK stosowane kolory faz to czerwony, żółty, niebieski, a neutralny czarny.
    lasica1985 wrote:
    przewody 2,5mm a bezpiecznik 32 A.
    To normalne w UK, do tego żyła PE miała mniejszy przekrój od żył fazowej i neutralnej.
    lasica1985 wrote:
    Według mnie zabezpieczenie powinno być 16 A.
    A według brytyjskich standardów 32 ampery dla obwodu typu ring. Dla obwodu tupu radial 20A.
    kkas12 wrote:
    Tą zasadą jest nieprzekraczalna ilość gniazd w obwodzie.
    Jaka jest wg Ciebie odpowiednia ilość gniazd w obwodzie typu ring? Czy 100 gniazd jest źle? a 10 Ok? O ile dobrze pamiętam, to ring nie powinien obejmować powierzchni większej niż 100m², a radial 50m². Żaden przepis nie stanowi o ilości gniazd, jedynie spotkałem zalecenie o ich wystarczającej liczbie.

    Wypada tutaj przypomnieć, że to Anglicy prąd wymyślili i do ich wiedzy należy naszą dostosowywać nie odwrotnie. No chyba że ktoś uważa, że wzorem obecnego rządu, to prezio uczył ich widelcem itd...
  • #29
    fx112
    Level 9  
    Czyli ostatecznie - RC oznacza po prostu Ribbon Cable ( kabel wstążkowy ) ?
  • #30
    lasica1985
    Level 9  
    Dziękuje wszystkim za pomoc i objaśnienie . Wracam do nauki . Temat zamykam