Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek prędkości transferu po LAN-ie z wirtualnej maszyny

Zhan 19 Lut 2017 02:19 393 4
  • #1 19 Lut 2017 02:19
    Zhan
    Poziom 14  

Witam,

Mam problem ze znalezieniem przyczyny niskich transferów z serwerem NAS umieszczonym na wirtualnej maszynie. Mój konfig:
    płyta Asrock Q1900-ITXz Celeronem J1900
    8Gb ram (dual chanel)
    dysk HGST 4Tb seria NAS
    ESXi 6.0 update 2
    Synology DSM 6.0.2

Próbowałem rożnych konfiguracji VM ale przy transferach dużych plików (około 10gb) na początku idzie około 110mbit a po chwili systematycznie obniża się do około 30mbit.
    DSM w tej samej konfiguracji uruchomiony na fizycznej maszynie daje stały transfer 110mbit podczas kopiowania.

Od czego zacząć poszukiwania przyczyny?

0 4
  • #2 19 Lut 2017 09:04
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Użyj iperf3.exe i przetestuj prędkość host-guest
    host: iperf3 -s
    guest:
    iperf3 -c ip-adres-hosta
    iperf3 -R -c ip-adres-hosta

0
  • #3 19 Lut 2017 13:35
    Zhan
    Poziom 14  

Dzięki za odzew.
    Niestety nie wiem jak na ESXi-ie zainstalować iperf3 więc jest tam wersja 2.0.5. Na komputerze z windowsem używałem wersji 2.0.5 i 2.0.9 i wyniki sporo się różnią. Porobiłem kilka testów, oto wyniki:

windows (iperf 2.0.5) - ESXi - podobna prędkość w obydwu kierunkach: ~630Mbits
    windows (iperf 2.0.9) - ESXi - podobna prędkość w obydwu kierunkach: ~930Mbits

windows (iperf 2.0.5) - DSM - podobna prędkość w obydwu kierunkach: ~640Mbits
    windows (iperf 2.0.9) - DSM - podobna prędkość w obydwu kierunkach: ~960Mbits

ESXi - DSM - podobna prędkość w obydwu kierunkach: ~1,7Gbits (chociaż co ciekawe w czasie jednej z kilku prób wyszło 5,2Gbits)

Zauważyłem też, że w czasie kopiowania mocno rośnie utylizacja pamięci na wirtualnej maszynie, na której jest DSM. Właściwie to w zasadzie osiąga niemal 100% bez względu na to czy ma przydzielone 1Gb czy 4Gb. Natomiast w samym DSM w tym samym czasie czyli podczas kopiowania utylizacja sięga około 14% (przy aktualnie przydzielonym 1Gb).

I jeszcze jedno zauważyłem, w czasie kopiowania po sambie pliku z windowsa na DSM pomimo prędkości na poziomie 30Mbits spada drastycznie prędkość pomiędzy DSM a ESXi, z 1,7Gbits do około 300Mbits.

0
  • #4 19 Lut 2017 14:01
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Czy iperf testy wykazują że z czasem (ilością bajtów) prędkość przesyłu spada ?

Dodano po 2 [minuty]:

Obczaj _CO_ dokładnie zjada CPU,
    może użyj procexp.exe z paczki sysinternals a na DSM "top"

0
  • #5 19 Lut 2017 14:39
    Zhan
    Poziom 14  

W zasadzie trochę się różnią testy 10-cio sekundowe od np 20-sto sekundowych ale nie są to duże różnice.

Ok, spróbuje obczaić... pewnie chwilę to zajmie bo to mój pierwszy kontakt z ESXi i DSM ale dam znać..

dzięki.

0