Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR-1306 - Podłączenie do komputera

Tymon_HS 19 Lut 2017 10:10 426 6
  • #1 19 Lut 2017 10:10
    Tymon_HS
    Poziom 4  

Witam. Mam amplituner DENON AVR-1306 i głośniki 5.1 JBL SCS-200.5.
    Chcę go podłączyć do komputera w sposób gwarantujący dobrą jakość dźwięku przy słuchaniu muzyki na tym sprzęcie, ale również dźwięk 5.1 przynajmniej do filmów (głównie do muzyki, która może być nadawana stereo, jeżeli uzyskam w ten sposób lepszą jakość dźwięku)lub nawet podłączenie na 2 sposoby jednocześnie, żebym mógł się przełączać między średnim 5.1, a czystym stereo, jeżeli to zagwarantuje lepszą jakość dźwięku.

Kupuję nową kartę dźwiękową (chyba aim SC808), więc możliwości połączenia sprzętów jest wiele, nie wiem tylko który daje najlepszą jakość, ani jak to wygląda cenowo.

Mogę to połączyć takimi sposobami (komputer-amplituner):
    stereo:
    jack - cinche
    cinche - cinche
    5.1:
    3x jack - cinche
    coax - coax
    toslink - toslink

Pozdrawiam.

PS: Jeżeli ktoś przypadkiem zna się na kartach dźwiękowych, to byłbym wdzięczny również przy doradzeniu karty dźwiękowej, czy wybrana przeze mnie będzie dobrej jakości ;)

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Lut 2017 10:50
    agraba
    Poziom 16  

Najlepszą jakość dają podłączenia cyfrowe czyli albo coaxial albo toslink. Oba zapewniają podobną jakość. Coaxial powinno się stosować przy krótszych połączeniach. Toslink przy dłuższych. Kabel coaxial to nie jest taki zwykły kabelek z końcówkami cinch. Ma lepsze parametry. Cenowo są podobne (około 20zł)

0
  • #3 19 Lut 2017 11:01
    Tymon_HS
    Poziom 4  

Dzięki za szybką odpowiedź. Coś delikatnie próbowałem się sam dowiedzieć, o co chodzi z tymi kablami. Kabel coaxial, to jakby cinch wielożyłowy, tak to sobie na swój język tłumaczę ;)
    Ogólnie wzmacniacz jest na tej samej ścianie pokoju, co komputer, nawet przy przemeblowaniu nie ma opcji, żebym potrzebował kabla powyżej 5-10 metrów.
    Tylko patrzyłem, że Toslink jest nowszą metoda transmisji dźwięku (powinien być lepszy), ale za to podatnym na uszkodzenia.
    I doczytałem, że przy 24 bitach częstotliwość na stereo jest 192 kHz, a przy 6 kanałach (5.1) spada do 96 kHz, a nie wiem, czy przy takim wzmacniaczu/głośnikach/karcie dźwiękowej będzie ta różnica zauważalna ani, czy w ogóle mam rację ;)
    Dlatego wymyśliłem, żeby może muzykę puszczać na zwykłym stereo jack-chinche albo chinche-chinche, a coaxiala dać jako połączenie do 5.1 na filmy?
    Też nie wiem, czy używając kabla, który z jednej strony ma zwykłego jacka, nie stracę trochę na jakości dźwięku, bo mógłbym kupić kartę dźwiękową właśnie z wyjściem stereo na chinche.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2017 12:23
    agraba
    Poziom 16  

Przy długości 5-10 metrów najlepszym wyborem będzie Toslink. Czincze przy takich długościach mogą generować zakłócenia. Nie ma też moim zdaniem sensu rozdzielanie na stereo i 5.1 chociażby z powodu potrzeby przełączania rodzaju wyjść w karcie i wejść we wzmacniaczu. W moim komputerze działa albo Toslink albo wyjście Czinczowe. Poza tym jakość połączenia cyfrowego dla stereo będzie wyższa niż analogowego. Częstotliwość próbkowania płyty cd to 44,1 kHz (dla mp3 też choć bywa też mniej) a uzyskiwane przez połączenia próbkowanie 192 khz czy nawet 96 kHz to tylko czysto techniczna informacja o możliwościach danego sprzętu czy połączenia. Wszystko zależy od źródła. Kiepski plik to kiepska jakość. Nie usłyszę ani ja ani ty różnicy w dźwięku przy przesyłaniu go kablem, który ma teoretyczną możliwość przesyłania dźwięku z 192 kHz próbkowaniem jeśli plik ma próbkowanie np 48 kHz.

0
  • #5 19 Lut 2017 16:15
    Tymon_HS
    Poziom 4  

Sorry, źle to ująłem. Obecnie mam podłączony ten sprzęt kablem jack-chinche 1,8 metra i jest dobrze, czyli kabel 2m w zupełności mi wystarczy.
    A co do jakości plików, to nie mówimy o MP3, a FLACu ;)

0
  • #6 22 Lut 2017 14:45
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Tymon_HS napisał:
    A co do jakości plików, to nie mówimy o MP3, a FLACu

Tylko co je ma dekodować: amplituner, czy komputer?

Wiesz, że proponowana przez Ciebie karta:
    Tymon_HS napisał:
    Kupuję nową kartę dźwiękową (chyba aim SC808),

To karta na 2 sloty (potrzebny slot dla karty matki i karty córki) masz takie wolne i w takiej ilości, no i takie porty w MB?

0
  • #7 23 Lut 2017 17:36
    Tymon_HS
    Poziom 4  

Właśnie nie jestem pewien. Karta matka wejdzie i w narazie wystarczy mi tylko ona, bo to ona ma Toslinka dla 5.1 i RCA dla stereo. W tym roku i tak planuję zmienić komputer, to sklepię taki, żeby było git. Karta dźwiękowa już będzie ;)

No, na komputerze mam trochę muzyki we FLACu, więc komputer ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo