Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć LAN w mieszkaniu 12 urządzeń - jaki router, switch?

nelik1987 19 Lut 2017 11:20 2112 15
  • #1 19 Lut 2017 11:20
    nelik1987

Poziom 31  

Cześć, po zmianie mieszkania mam nareszcie porządnie wykonaną sieć LAN oraz porządek z przewodami. Do wszystkich gniazd mam doprowadzony przewód UTP kat.6. Wszystkie przewody zbiegają się do szafki rack 10". Tam mam zainstalowany patchpanel. Dostawcą internetu jest UPC.
    Przyszedł czas na wymianę wysłużonego i wiecznie wieszającego się routera o słabym zasięgu.
    W szafce mam zainstalowany modem DSL a za nim obecnie router. w mieszkaniu jest w sumie 10 gniazd oraz 2 urządzenia podłączone na stałe do sieci LAN (centrala alarmowa oraz licznik energii elektrycznej) Zastanawiam się jak rozwiązać moją sieć. Planuję zainstalować router, który ma 4 porty LAN + switch 12 portowy i ewentualnie oddzielnie AP, ale myślę, że AP w routrerze spełni moje oczekiwani.
    Router jak i switch będą instalowane w metalowej szafce RACK 6U 10", chce wyciągnąć anteny routera na zewnątrz szafki tak by nie tłumić sygnału więc antenty muszą być odłączalne. To na czym mi bardzo zależy to szybka komunikacja w sieci WiFi pomiędzy urządzeniami podczas przenoszenia dużych plików. Obecnie nie mogę wyciągnąć na żadnym komputerze więcej niż 7Mb/s po WiFi. Router i switch muszą być oczywiście gigabitowe. AP w routerze musi być w standardzie AC

Teraz pytanie do Was ekspertów z dzieciny sieci: Jaki router kupić oraz jaki switch do niego. Chyba, że można to jakoś inaczej rozwiązać (lepiej). Kolega polecał mi routery z TP-Link z serii Archer, ludzie chwalą sobie również routery Ausa. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru routera i switcha. Na router chcę wydać nie więcej niż 350 zł na switcha nie więcej niż 200 zł.

Może zrobić to jednak inaczej kupic tylko switcha i AP bo przecież za modemem jestem już za NATem.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

0 15
  • #2 19 Lut 2017 12:21
    xury
    Poziom 38  

Pytanie na jakie pasma posiadasz urządzenia wifi?
    Jaka jest prędkość internetu od dostawcy?

0
  • #3 19 Lut 2017 13:08
    nelik1987

Poziom 31  

w laptopach są karty wifi AC, komputery stacjonarne mają karty LAN 1Gbit natomiast drukarki itp 100Mbit. Od dostawcy mam w tej chwili 30 Mbit ale planuję zmienić to na 100Mbit

1
  • #4 19 Lut 2017 18:31
    xury
    Poziom 38  

Myślę że Archer 1200 powinien być dobry dla Ciebie.
    Co do switcha to nie wiem.

0
  • #5 22 Lut 2017 20:16
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@nelik1987
    To ja poprooszę skan InSSIDerem v2/Home Twojego mieszkania i tu wstawić wynik.

0
  • #6 22 Lut 2017 20:50
    tomek242242
    Poziom 12  

Witam.
    Ja nieśmiało zaproponuje to:
    https://www.routery.sklep.pl/DrayTek-Vigor-2925Ln-88998.html
    lub
    MIKROTIK RB962UIGS AC 2GHz 5GHz SFP 4197

Upssss (teraz doczytałem - jak zwykle) Autor pytania napisał na początku o cenie w okolicy 200 - 300 zł. Zatem uprzedzam, proponuję bardzo dobre rozwiązanie ale nie taniość:/
    Być może cena jest zaporowa, jednak jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie do domu z tyloma hostami (12) lub małej firmy.
    Posiada odłączane anteny i można jako drugiego dostawcę sieci wsadzić jakąkolwiek kartę SIM z Internetu mobilnego, lub modem 3G/4G, co nam daje to, że jak dostawca UPS "padnie" z powodu jakiejś awarii to dostawę internetu zapewni drugi dostawca, czyli sieć LTE.
    Ja oparłem na podobnych routerach niejedno rozwiązanie które kiedyś "sieciowałem" i działa to do dzisiejszego dnia dobrze i szybko.
    Ogólnie bardzo wydajny sprzęt ale... trzeba za niego sporo zapłacić.
    Nie wiem też czy w Tym budżecie Kupisz coś co zadowoli Cię przy przesyłaniu dużych plików i z funkcjami o których piszę a każdy (moim zdaniem) przyzwoity ruter powinien je posiadać.

W najgorszym razie zawsze można poszukać leciwego: Linksys'a WRT54GL poprosić kogoś o wgranie softu Tomato lub nawet nie i też będzie to działało bo z tego co się orientowałem wyrabia się nawet przy 50 hostach.
    Jeden z kolegów proponuje tu TP-Link Archer -być może to dobra opcja zważywszy na parametry ale nie pracowałem nigdy na tym sprzecie - nie wypowiem się.

Niestety cena to nie jedyne kryterium wyboru, dochodzi pasmo w jakim chcemy "rozgłaszać" sygnał WiFi 2,4 GHz lub 5GHz, jeśli ma być tyle hostów to przydałby się również filtr treści, blokowanie ruchu P2P czyli wszelkich torrentów, jeśli sobie tego nie Życzysz, większość współczesnych routerów z górnej półki posiada również złącze USB do którego można wpiąć nośnik typu np. pendrive lub dysk HDD i używać to jako osobistą chmurę danych FTP. Oprócz tego tworzenie podsieci, forwardowanie portów - przydatne dla serwera jeśli będzie takowy w sieci. Jest jeszcze trochę tych opcji ale to podstawy w zasadzie na taki router do obsługi tylu hostów.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 23 Lut 2017 02:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

nelik1987 napisał:
    moja sieć jak widać to nelik_wifi

A gdzie reszta sieci uwidoczniona w pomiarze?
    Tam jest z lekka 30 sieci - a kanałów jest tylko w 2,4 GHz 13? - tam już nie ma z czego dzielić.
    Eter 2,4 GHz "zawalony" do granic absurdu.

0
  • #9 23 Lut 2017 08:02
    nelik1987

Poziom 31  

No dobra to mam przejść się po sąsiadach i poprosić by wyłączyli WiFi? Raczej trzeba znaleźć rozwiązanie. Co z siecią 5 GHz tam jest znacznie mniej

0
  • #10 23 Lut 2017 17:09
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

nelik1987 napisał:
    Co z siecią 5 GHz tam jest znacznie mniej

Masz rację, ale w zabudowie jeszcze gorsze niż 2,4 GHz - skuteczność zasięgu znacznie mniejsza niż w paśmie 2,4 GHz.

Jak będzie źle, nikt Ci nie powie - kupić router i samemu musisz to sprawdzić (oczywiście karty sieciowe w sprzętach na 5 GHz też muszą być).

0
  • #11 23 Lut 2017 17:36
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

nelik1987 napisał:
    Obecnie nie mogę wyciągnąć na żadnym komputerze więcej niż 7Mb/s po WiFi

Na standardzie G, z którego obecnie korzystasz realne maksimum przy niezbyt zatłoczonym eterze to około 15Mb/s, więc masz powiedzmy połowę maksimum.
    Na 5GHz powinno działać, ale to zależy od wielkości i układu mieszkania. Przy problemach można pomyśleć o postawieniu bridga (drugiego routera w trybie bridge), który zapewni lepsze pokrycie sygnałem.
    Ja mam mieszkanie ~72m2 i router TP-LINK Archer C20i. Pomimo niezłego zasięgu w najbardziej oddalonym pokoju (przez 3 ściany w sumie) występują nieprzyjemne zacięcia przy korzystaniu z internetu zarówno na 2,4GHz, jak i na 5GHz. Na 5 jest subiektywnie gorzej pomimo "czystszego" eteru, ale o tym wpomniał @KOCUREK1970

0
  • #12 23 Lut 2017 17:42
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

nelik1987 napisał:
    No dobra to mam przejść się po sąsiadach i poprosić by wyłączyli WiFi? Raczej trzeba znaleźć rozwiązanie.

Opcja z sąsiadami raczej słaba. Co do znalezienia rozwiązania problemu to jakby ktoś to zrobił to został by chyba okrzyknięty Guru WiFi. Bo oczywiście problemem jest w tym przypadku zaszumiony Eter a nie znam sposobu na "odszumienie" go. No chyba żeby w puszce zamieszkać.
    2,4GHz będzie działać kolego ale trzeba być świadomym tego że przy takiej litanii sieci w bliskim otoczeniu, problemów z niestabilnością sieci bezprzewodowej nie unikniesz. Najlepiej co się da spiąć po kablu a z WiFi korzystać na urządzeniach które po WiFi podpięte być muszą.

1
  • #13 23 Lut 2017 20:56
    nelik1987

Poziom 31  

bzyniu28 napisał:
    Najlepiej co się da spiąć po kablu a z WiFi korzystać na urządzeniach które po WiFi podpięte być muszą.

Dokładnie tak mam zrobione, nawet ploter podpiąłem pod LAN zamiast WiFi. Z WiFi korzystają tylko laptopy które nie mają fizycznego gniazda RJ45 oraz telefony i tablety.

Dobra przymierzam się do zakupu najpierw routera a potem pomyślę o przełączniku. W sumie mam jeden przełącznik co prawda 100Mb/s ale dla drukarek czy plotera nie ma to większego znaczenia bo one mają karty sieciowe 100Mb/s. Później pomyslę o switchu 1000Mb/s
    Przejrzę jeszcze raz ofertę routerów TP-Link

Dodano po 34 [minuty]:

Już się prawie zdecydowałem na Archera C1200 ale... doczytałem, że ma NIEODKRĘCANE ANTENY co dla mnie jest bardzo dużym utrudnieniem, ponieważ router będzie zamknięty w 10 calowej szafce RACK i planowałem wynieść anteny na ściankę szafy tak by nie było problemu z zasięgiem. Mocel C7 niby lepszy ma 6 anten 3 zewnętrzne 5GHz i 3 wewnętrzne 2,4GHz co stanowi też problem bo nie można "wynieść" wewnętrznych anten.

0
  • #14 23 Lut 2017 21:10
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

nelik1987 napisał:
    router będzie zamknięty w 10 calowej szafce RACK

A o wentylacji tej szafki pomyślałeś?

Kup coś z Asusa z odkręcanymi antenami zewnętrznymi.

0
  • #15 27 Lut 2017 16:42
    Rafq25
    Poziom 16  

Co to Switacha to każdy da radę jaki byś nie kupił. Tylko że 12 portowa są nietypowe i strasznie drogie. Albo kupisz 16portów albo 8 + 4 z routera.
    16 portów Switch D-Link Easy Desktop Switch
    niestety inną są poza budżetem.

0
  • #16 04 Mar 2017 00:45
    ogogog
    Poziom 14  

Nie wiem czy jeszcze aktualne ale skoro temat nie zamknięty...

Ja bym kupił Mikrotika np. CRS109-8G-1S-2HnD-IN ma 8 gigabitowych portów, WiFi w standardzie N, na usb można podpiąć zapasowe łącze po gsm lub/i dysk usb jako sieciowy itd. Skoro masz przełącznik 100Mbit to odpadałoby kupowanie switcha - daj na nim urządzenia, które nie mają lub nie wymagają gigabitowego łącza (oszczędzasz i możesz dołożyć do routera).
    Nie dam sobie nic uciąć i nie wiem jak duże jest mieszkanie ale zanim bym kombinował z wyciąganiem anten sprawdził bym czy na pewno szafka ma wpływ na zasięg/jakość połączenia (w podanym modelu routera anteny są zintegrowane).

Mikrotika cenię za bezawaryjność i bezpieczeństwo (w tym łatanie dziur bezpieczeństwa) - jak jest centrala alarmowa proponuję ją skonfigurować na osobnym vlanie.

0