Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd prostownika przy ładowaniu

Ukki0112 19 Lut 2017 13:27 555 13
  • #1 19 Lut 2017 13:27
    Ukki0112
    Poziom 4  

Witam, posiadam transformator 24V z odczepami na pierwotnym i chciałbym go użyć w prostowniku 12V, czyli zmniejszyłbym uzwojenie pierwotne.
    Moje pytania brzmi, jeśli ładowałbym akumulator duzej pojemności np. 170Ah to czy moge ustalic jaki prąd pojdzie mi przez uklad. Jest na to jakis sposób. Dziekuję za wszelką pomoc

• #2 19 Lut 2017 14:36
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Ukki0112 napisał:
    czyli zmniejszyłbym uzwojenie pierwotne.
    Chyba raczej wtórne.

Dodano po 1 [minuty]:

Zakładam oczywiście że to transformator 220V/24V. Czy tak?

• Pomocny post
    #4 19 Lut 2017 16:16
    W.P.

Ukki0112 napisał:
    czy mogę ustalić jaki prąd pójdzie mi przez układ.
    Zadanie trudne ale wykonalne.
    Warto zacząć od danych transformatora - od jego mocy (tabliczka znamionowa jeśli jest). Można to w przybliżeniu oszacować na podstawie przekroju kolumny środkowej rdzenia.
    Przy 24V na wyjściu można policzyć prąd wtórny. Przydatna też będzie informacja nt średnicy drutu uzwojenia wtórnego. Jeśli nie ma danych trafo podanych przez producenta to trzeba je jakoś odbudować.

Potem na pewno najbardziej niewdzięczna część - odwijanie zwojów uzwojenia wtórnego. Często udaje się bez rozbierania rdzenia. Tylko ile odwinąć?
    Trudno tu o szczegółowe obliczenia. W końcu można i bez odwijania ograniczając prąd szeregowym rezystorem ale powstanie z tego niezła grzałka o sprawności lokomotywy sprzed 100 lat :)

Zwykle pozostaje doświadczalne dobieranie ostatecznej ilości pozostającego uzwojenia wtórnego. Trzeba liczyć się ze spadkiem napięcia na mostku prostowniczym (ok. 2V) oraz na szeregowym rezystorze (1-2V).

Warto, jeśli to możliwe (jeśli jest szczelina w oknie nad uzwojeniem) nawinąć cienkim drutem dodatkowe uzwojenie 1 lub 2 pełne zwoje.
    Powstałe w ten sposób uzwojenie pozwoli ustalić jeden z charakterystycznych parametrów transformatora - ilość zwojów na wolt.
    Jeśli więc okaże się, że np na 4 nawiniętych (na izolacji wtórnego) zwojach mamy np 3,2V to wynika z tego, że nasz transformator ma 1,25 zw/V czyli 0,8V/zwój.
    Liczby oczywiście "z sufitu" ale tą metodą można nabyć ogólnego pojęcia by z rozpędu nie odwinąć zbyt wiele.

Pozostaje więc odwijać i mierzyć prąd by nie przekroczyć wartości granicznych wynikających bądź z mocy, bądź z dopuszczalnego prądu wtórnego transformatora, rezystora czy mostka.

Mile widziany wiatraczek :)

• #5 19 Lut 2017 18:54
    Ukki0112
    Poziom 4  

Dzięki bardzo, wyrazy podziwu dla wiedzy , nie spodziewałem się że takie ciężkie w wyznaczeniu

• Pomocny post
    #6 20 Lut 2017 05:58
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolega, Ukki0112! Który pójdzie prąd przez akumulator, zależy od stanu akumulatora. Podłącz do prostownika kolejno kilka jednakowych akumulatorów i otrzymasz różne znaczenia prądu. Zawiadom które minimalne i maksymalne napięcie 2 uzwojenia przy przelaczeniu odczepow pierwotnego . Dla wskazanego tobą akumulatora 170A/h nominalny prąd ładowania 17A( C/10 ) . Przy czym należy wykorzystać transformator, moc którego nie mniej 380VA, a średnica drutu wtórnego uzwojenia do 3mm. Lecz można ładować akumulator i mniejszym prądem, proporcjonalnie zwiększywszy czas ładowania, odpowiednio można zmniejszyć i moc transformatora . Jeszcze raz powtórzę, zawiadom U min i U max 2 uzwoenia.

Dodano po 48 [minuty]:

Wykorzystaj taki regulator i nic ci nie należy będzie zmieniać w transformatorze . Maksymalny prąd i napięcie zależą tylko od mocy transformatora i maksymalnego prądu diod prostownika i tyrystora.Nominał R5 zależy od napięcia wtórnego uzwojenia, przy U 22-26V R5 = 200 -240Om. Prąd prostownika przy ładowaniu

Dodano po 11 [minuty]:

Jeśli odczepy pierwotnego uzwoenia pozwalają otrzymać minimalne napięcie 14-15V to można wykorzystać taki schemat prostownika - Prąd prostownika przy ładowaniu

• #7 20 Lut 2017 11:08
    Ukki0112
    Poziom 4  

Dziękuję za informacje, a co Pan sądzi o takim tyrystorowym układzie podtrzymania? Tyle, że z zastosowaniem 7815. Podoba mi się pierwszy wysłany przez Pana schemat, przymierze się do niego zay jakiś czas jak przybędzie mi wiedzy. Mój transformator podaje ok. 24V a po przejściu przez mostek mam ok 30V.

• Pomocny post
    #8 20 Lut 2017 12:15
    aksakal

Schemat mi znana. Nie będziesz miał możliwości płynnej regulacji prądu ładowania, a żarówka zabezpieczy ograniczenie prądu . Przy ładowaniu akumulatorów różnej pojemności, każdorazowo należy wykorzystać żarówki różnej mocy .Jeśli ciebie zadowala schemat z żarówkami, to przedstawiam ci jeszcze jeden wariant schematu z użyciem 3 żarówek różnej mocy, że metodą komutacji pozwoli mieć 5 znaczeń prądu ograniczenia. Żarówka 21W zabezpiecza ograniczenie prądu na poziomie 1.5A, a 60W - 4.5 - 5A. Możliwe kombinacje znaczenia ograniczenia - 1) 1,5A. 2) 1.5+ 1.5A = 3.0A. 3) 5A. 4) 5 +1.5A = 6.5A. 5) 5 +1.5 +1.5A.= 8.0A . W realnym schemacie, myślę rozumiesz, znaczenia maksymalnego prądu mogą nie znacznie różnić się . Kontakty przełączników muszą wytrzymywać odpowiedni prąd. Prąd prostownika przy ładowaniu

• #9 20 Lut 2017 12:59
    Ukki0112
    Poziom 4  

Sprytne, tak zrobię, dzięki bardzo. Pytanie może głupie ale zastanawia mnie czy napięcie wychodzące z prostownika obciążonego już mające na wierzchołku ok tych 20V ma negatywny wpływ na akumulator.

• Pomocny post
    #10 20 Lut 2017 15:46
    aksakal

Prostownik z napięciem 20V pod obciążeniem 5-10A zniszczy samochodowy akumulator . Samochodowy akumulator 12V należy ładować, zależnie od typu i przepisania do napięcia od 13,5 do 14,5 - 14-8V. Przy takim napięciu nie ma niebezpieczeństwa wrzenia elektrolitu i intensywnego wydzielania gazu. Oznacza, jeśli prostownik przy obciążeniu ma na wyjściu 20V to należy zabezpieczyć obniżenie napięcia 20 - 14,5V = 5,5V. Na przykład, masz akumulator 60A/h . Nominalny prąd ładowania takiego akumulatora 6A. Dla obniżenia napięcia prostownika na 5,5V przy prądzie 6A ci należy szeregowo z akumulatorem włączyć rezystor, oporem R = U/I = 5,5 / 6 = 0,92Om. Przy czym moc rezystora musi złożyć P = UI = 5,5 x 6 = 33W.Na wskazanych stronach internetowych czcij rekomendacje względem akumulatorów. http://www.stanczyk.pl/webpage/akumulator-jak-dbac-o-niego-jak-rozpoznac-jego-smierc.html

Dodano po 18 [minuty]:

http://www.zeglujmyrazem.com/wp-content/uploads/2100/Artykuly/Akumulatory/Akumulatory_9.pdf PS - Użycie żarówki ma przewagi przed użyciem rezystora . Opór nici żarówki zależy od temperatury.

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Chcę ciebie uprzedzić, wskazane znaczenia oporu rezystora i metodę jego obliczenia podałem tylko po to, żeby zrozumiałeś zasadę użycia prostownika, napięcie którego przekracza maksymalne napięcie akumulatora. W rzeczywistości dla doboru rezystora dla obniżenia napięcia prostownika należy brać pod uwagę nie napięcie akumulatora 14.5V, a do końca rozładowanego - 11 - 11.5V. Należy obniżyć napięcie na 20 - 11.5V = 8.5V. Nominał rezystora złoży - 8.5/6 = 1.4Om, a moc - 8.5 x 6 = 51W.I miej na myśli - przy użyciu takiego prostownika jest potrzebna kontrola procesu ładowania i stanu akumulatora owak będą nieprzyjemności.

• #11 20 Lut 2017 17:34
    rafbid
    Poziom 31  

Możesz też kupić przetwornice DC-DC 300W z allegro i masz płyną regulację napięcia i prądu.

Dane techniczne:

Napięcie wejściowe : 7- 40V
    Napięcie wyjściowe : 1,25 -35V
    Prąd wyjściowy : 8A, max chwilowy 10A
    regulacja napięcia i prądu za pomocą potencjometrów
    temperatura modułu przekroczy około 60 °C należy dodać wentylator
    Efektywność konwersji : max 95 %
    (czym wyższe napięcie wyjściowe tym wyższa efektywność)
    Temperatura pracy : -40 °C do +85°C ( temperatura otoczenia przekracza 40 °C, należy zwiększyć rozpraszanie ciepła )
    Prąd bez obciążenia: 20 mA
    Regulacja napięcia i prądu : ± 1%
    Częstotliwość pracy 300kHz
    Szybkość odpowiedzi : 200us
    Dioda LED : wskaźnik dwukolorowy
    ładowania kolor czerwony
    w pełni naładowana jasnozielony
    bez obciążenia zielony
    Stabilność temperaturowa modułu : zmiany temperatury modułu w zakresie 25C-60C zmiana wynosiła 5% wartości bieżącej
    (przy wartości prądu 5A)
    wymiary : 65 x 46 x 24mm

• #12 20 Lut 2017 21:06
    W.P.

rafbid napisał:
    Możesz też kupić
    Bardzo pomocna wypowiedź.
    Kupić to każdy ***** potrafi. Na szczęście są jeszcze ludzie którzy cenią sobie samodzielność i przyjemność naprawienia bądź skonstruowania czegoś we własnym zakresie.
    I temu służy to forum.

Dodano po 22 [minuty]:

Ze względu na tłumaczenie wypowiedź Kolegi aksakal może okazać się niezrozumiała.
    Krótko rzecz ujmując, chodzi o to by pomiędzy źródłem (transformator i mostek prostowniczy) a akumulatorem był rezystor.
    Takie rozwiązanie nadaje zasilaczowi pewną elastyczność. Nie pozwala na wymuszenie na akumulatorze niebezpiecznie wysokiego napięcia. Dotyczy to zwłaszcza przypadku użycia ładowarki o dużej wydajności prądowej do ładowania akumulatora niewielkiej pojemności.

• #13 20 Lut 2017 21:38
    rafbid
    Poziom 31  

Kolego @W.P. forum służy do dyskutowania więc nie bardzo rozumiem kolegi oburzenie ale szanuje twoje zdanie. Co do hobby autor i tak samodzielnie musi umieścić wszystkie elementy w obudowie itp. Co do ekonomi przetwornica z przesyłką kosztuje 35 zł odpowiednio wyregulowana i prostownik jest bezpieczny do ładowania akumulatorów. Akumulator 12 V 170 Ah kosztuje 450 zł.

Może lepiej skupmy się na mocy transformatora i jaki prąd można z niego bezpiecznie pobierać?

• #14 20 Lut 2017 22:00
    W.P.

Przepraszam, trochę mnie poniosło. A co do przetwornicy w tej cenie to chciałbym ją zobaczyć w środku.
    Widziałem wiele współczesnych produkcji z kraju za wielkim murem. Wszystko pięknie działa na początku, potem jest różnie. Nie chcę tu bić piany bo to nie na temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME