Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica 12v/230v do kampera

19 Lut 2017 13:49 2796 4
  • Poziom 9  
    Witam, potrzebuję w kamperze używać urządzeń: blender oraz mała pralka wirnikowa. Oba urządzenia 230v. Aktualnie mam przetwornicę z sinusem modyfikowanym ale powyższych urządzeń nie podłączałem do niej.
    Pytanie mam dotyczące przetwornicy jaka jest potrzebna do tych urządzeń, ponieważ słyszałem, że niektóre silniki mogą pracować na sinusie modyfikowanym a inne nie, ale jakie i od czego to zależy to nie wiem...
  • Warunkowo odblokowany
    Prze de wszystkim podaj moce urządzeń jakie chcesz podłączyć do przetwornicy, pojemność akumulatorów oraz między innymi moc obecnej przetwornicy.
  • Poziom 9  
    PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    Prze de wszystkim podaj moce urządzeń jakie chcesz podłączyć do przetwornicy, pojemność akumulatorów oraz między innymi moc obecnej przetwornicy.

a jaki to będzie miało wpływ na przebieg sinusa jaki będę potrzebował?

nie pytam o moc przetwornicy ani o grubość kabli lub czy pojemność akumulatorów,
    interesuje mnie tylko jki rodzaj silników da radę obsługiwać przetwornica z sinusem mod. a do jakich potrzeba z pełnym sinusem.
  • Poziom 2  
    Witam,
    na modyfikowanym sinusie może działać:
    - laptop, komputer (bez aktywnego pfc w zasilaczu)
    - elektronarzędzia (np. szlifierka kątowa, wiertarka) - czyli wszystkie silniki komutatorowe (regulatory obrotów mogą nie działać prawidłowo ale niu muszą)
    - żarówki energooszczędne

Silniki indukcyjne (np pompy wody, klimatyzatory, lodówki) mają problem z pracą, będzie burczeć i warczeć (chodzi o wyższe harmoniczne, taki urok silników indukcyjnych)

W związku z powyższym jeżeli blender ma silnik komutatorowy nie będzie problemu, a pralka silnik indukcyjny to lepiej użyć przetwornicy z czystym/pełnym sinusem.
    Oczywiście nie możesz przekroczyć mocy znamionowej przetwornicy - musi być zapas.
  • Poziom 9  
    dzięki za wyczerpującą informację, właśnie o to mi chodziło,
    pozdrawiam