Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Melodia 16 - Radio lampowe - przestrojenie na UKF ?

19 Lut 2017 17:58 3384 10

• Poziom 30  
    Znalazłem podobny temat, ale tu chodziło o schemat.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2030034.html

Mam takie radio na strychu a dziś znalazłem do niego schemat ;)
    Panowie czy to radio lampowe można przestroić ?
    Chciałbym aby zagrało.
    Czy tu zastosować konwerter UKF do przestrojenia z OIRT na CCIRT ?

Będę wdzięczny za informacje jak to wykonać i ewentualne koszty.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przecież taką glowicę UKFu na ECC 85 bardzo łatwo jest przestroić na UKF 88-108 Mhz. Generator sygnałowy z FMem, wkrętak dielektryczny i trochę cierpliwości.

• Poziom 30  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Przecież taką glowicę UKFu na ECC 85 bardzo łatwo jest przestroić na UKF 88-108 Mhz. Generator sygnałowy z FMem, wkrętak dielektryczny i trochę cierpliwości.

Możesz wskazać jaki kupić i czy z nim będzie jakiś schemat ?
    Kiedyś przestrajałem konwerterem UKF a tu nie wiem za bardzo.
  • Poziom 43  
    Fotodetektor napisał:
    Możesz wskazać jaki kupić i czy z nim będzie jakiś schemat ?
    Żartuje sobie Waszmość Kolega ?? Zakupić generator sygnałowy do przestrojenia jednego radia ???? Pewnie zaraz zjawi się ktoś z Kolegów i opisze ten proces, który odbywa sie przez wykręcanie rdzeni z cewek wzmacniacza wejściowego i heterodyny, no może w ekstremalnym przypadku wymiany trzech kondensatorów o koszcie złotówki.

• Poziom 30  
    Dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Krzysztof Kamienski napisał:

Obawiam sie że sam wkrętak i wykręcenie rdzeni nie wystarczy, a przestrojenie głowicy lampowej wbrew pozorom nie jest takie banalne. Najprościej byłoby odwinąć po 2 zwoje z cewek w których poruszają się rdzenie w trakcie strojenia pasma UKF. Nie znam dokładnie konstrukcji tej głowicy, ale jeśli dałoby radę dostać się do tych cewek bez uszkodzania głowicy i odwinąć próbnie po 1 zwoju , a jeśli to nie wystraczy to jeszcze po jednym to jest szansa na to, że głowica zagra w pasmie CCIR.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, Fotodetektor! Jeśli nie masz doświadczenia w realizacji przestroenia, to lepiej wykorzystaj konwerter, lecz 2-3 zakresowy, owak otrzymasz możliwość przyjmować mniej połowy pasma - ponieważ szerokość pasma OIRT 8 MHz( 65 - 73 ), a CCIRT - 20MHz( 88-108 ) . Boję się, że przemiana tylko ilości zwojew cewek też nie zabezpieczy smugi 20MHz . Należy znać zasadę funkcjonowania schematu podobnych glowiz. Nie wszystko tak prosto, jak na pierwszy rzut oka, Przy przemianie elementów poruszy się bilans schematu, z wszystkimi ewentualnymi skutkami. http://www.celtor.pl/5682,konwerter-ukf-ccir-oirt-87-5-108mhz-3-zakresowy.html
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jeśli to radio strojone jest Variometrem (a zapewne tak jest bo może wiele radii lampowych nie robiłem ale nie spotkałem się z innym sposobem strojenia UKF) to także polecam konwerter. Odwijanie cewek z variometru nie będzie łatwe ( trzeba go zdemontować) i zapewne po odwinięciu indukcyjności nie będą się zmieniały tak współbieżnie jak w oryginalnym zatem nie zapewnimy właściwego zestrojenia heterodyny i obwodów wejściowych w całym zakresie przestrajania.
  • Poziom 31  
    Jest jeszcze jedna możliwość. Załatw sobie radio z "wystawki" z dawnego NRD za grosze na części. tamte głowice były CCIR , strojone kondensatorami a na dodatek na lampach. wstawienie jednej zamiast drugiej to niewielka adaptacja. I po temacie.
  • Poziom 32  
    Własnoręcznie przestroiłem radio jugosłowiańskie "Simfonija A", jednak tam chodziło jedynie o rozciągnięcie starego zakresu CCIR (87,5MHz-100MHz) do współczesnego (87,5-108MHz). W tamtym wypadku wystarczyła wymiana mosiężnych rdzeni przestrajających (5mm) na grubsze (6mm, jak się okazało - nawet nieco za grube). Oraz wykonanie nowych karkasów, stare pękły bowiem przy próbie rozwiercania:
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=19564&p=209951&hilit=simfonija#p210434
    To niewątpliwie konieczna będzie również wymiana kilku kondensatorów, zwłaszcza tych w dzielniku pojemnościowym heterodyny. Niestety w przypadku glowic DEA skutkuje to zwykle niestabilnością termiczną przez pierwszych kilkanaście minut po włączeniu. Natomiast współbieżnością bym się zanadto nie przejmował: względny zakres przestrajania UKF jest na tyle wąski że bez trudu udaje się ją osiągnąć przy pomocy trymerów.
  • Poziom 27  
    Dotyczy głowicy Symfonij. Szkoda Tomku że nie spróbowałeś wstawić rdzeni o tej samej średnicy ale z innego kawałka mosiądzu. Kiedyś zdziwiony byłem jak po wymianie jednego rdzenia mosiężnego na inny o identycznych wymiarach głowica "odjechała" mi ok. 2MHz. Po wstawieniu oryginału wszystko wróciło do normy. Wymieniałem bo uszkodzony był gwint na końcówce. Mosiądz mosiądzowi nie równy, nawet na skupie złomu.