Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałkami 2,5 kW

adamigo 19 Lut 2017 19:15 639 13
  • #1 19 Lut 2017 19:15
    adamigo
    Poziom 6  

Witam,

mam problem z układem sterowania grupowego do grzałek drukarskich.
    Grzałki (7 sztuk) suszą wydruki w maszynie drukarskiej ich temperatura pracy to od 50-90 stopni C w zależności od potrzeby.
    Stworzyłem układ na arduino UNO , którego zasada działania polega na pomiarze temperatury grzałki za pomocą LM 35 i gdy temperatura osiągnie 90 stopni arduino ma podać jedynkę na optotriak MOC 3083 który separuje układ galwanicznie i ma detekcję przejścia przez zero, optotriak steruje Triakiem BT138 . Zarówno przed optotriakiem jest rezystor ograniczający jak i przed brramką triaka. Problem polega na tym, że w momencie osiągnięcia temperatury 90 stopni wyjście arduino zmienia stan na wysoki wywołując działanie optotriaka i wywala mi korki. Czy mógłbym prosić o pomoc bo jestem już mocno splątany w tym temacie i pewnie popełniam jakiś błahy błąd... Nie bijcie jestem nie doświadoczony w pracy z triakami

Pozdrawiam Adam

0 13
  • #2 19 Lut 2017 19:19
    Arekdj0
    Poziom 12  

Na jakie napięcie są grzałki na 230V czy 400V?
    Czy nie lepiej jest zmienić sterowanie grzałkami na termostat elektroniczny i do tego przekaźnik elektroniczny?

0
  • #3 19 Lut 2017 19:26
    Mol
    Poziom 30  

Narysuj jak to podłączyłeś.

0
  • #4 19 Lut 2017 19:35
    adamigo
    Poziom 6  

Arekdj0 napisał:
    Na jakie napięcie są grzałki na 230V czy 400V?
    Czy nie lepiej jest zmienić sterowanie grzałkami na termostat elektroniczny i do tego przekaźnik elektroniczny?

Napięcie 230 stopni
    problematyka polega na tym że grzałek jest 7 i w momencie gdy wszystkie włączą sie na raz wywala korki na "hali produkcyjnej"

Dodano po 1 [minuty]:

Mol napisał:
    Narysuj jak to podłączyłeś .

opieram się na schemacie z Mirleya

0
  • #5 19 Lut 2017 19:45
    adamigo
    Poziom 6  

Arekdj0 napisał:
    Jeśli sterowanie temperaturą jest sprawne, to rozdziel grzałki na grupy (2+2+3) i każdą grupę zasil z innej fazy. Zabezpieczenie 3P B40A powinno spokojnie wystarczyć. Jak wszystko idzie z jednej fazy to byś musiał dać 100A, więc dużo...

Gwoli sprostowania na razie wszystko robiłem na jednej grzałce z myślą że potem to tylko już powielę gdy będe mieć sprawny prototyp.

0
  • #6 19 Lut 2017 19:48
    Arekdj0
    Poziom 12  

Jeśli sterowanie temperaturą jest sprawne, to rozdziel grzałki na grupy (2+2+3) i każdą grupę zasil z innej fazy. Zabezpieczenie 3P B40A powinno spokojnie wystarczyć. Jak wszystko idzie z jednej fazy to byś musiał dać 100A, więc dużo...

Dodano po 3 [minuty]:

Na schemacie pod 230V podłączasz tylko fazę lub zero jako IN i OUT? Szeregowo z grzałką i zasilaniem?

0
  • #7 19 Lut 2017 19:50
    adamigo
    Poziom 6  

Na schemacie pod 230V podłączasz tylko fazę lub zero jako IN i OUT? Szeregowo z grzałką i zasilaniem?[/quote]

podłączam równolegle do grzałki na przewody fazowy i neutralny.

0
  • #8 19 Lut 2017 19:57
    Arekdj0
    Poziom 12  

To podłącz szeregowo. Ten układ działa jak styk w styczniku. Jak podłączysz tam zero i fazę to zawsze będzie zwarcie się robiło przy załączeniu układu.

Narysuj jak łączysz ten układ z grzałką i zasilaniem 230V.

0
  • #10 19 Lut 2017 20:15
    Arekdj0
    Poziom 12  

Sterowanie grzałkami 2,5 kW

Spróbuj tak.

Tak jak pisałem po załączeniu układu miałeś zwarcie.

0
  • #11 19 Lut 2017 20:15
    dioda1000
    Poziom 27  

adamigo napisał:
    Problem polega na tym, że w momencie osiągnięcia temperatury 90 stopni wyjście arduino zmienia stan na wysoki wywołując działanie optotriaka i wywala mi korki.

Grzałka /Rg/ szeregowo do triaka.

Ogólnie zasada działania arduino powinna być odwrotna .

0
  • #12 19 Lut 2017 20:17
    adamigo
    Poziom 6  

Teraz na logikę wykminiłem że jak wyzwalam triak to zwiera mi N z L... Nie wiem czemu wcześniej tego nie widziałem.
    Dam znać jak wepnę szeregowo zasilanie, powinno być ok.

0
  • #13 19 Lut 2017 20:19
    Arekdj0
    Poziom 12  

dioda1000 napisał:
    adamigo napisał:
    Problem polega na tym, że w momencie osiągnięcia temperatury 90 stopni wyjście arduino zmienia stan na wysoki wywołując działanie optotriaka i wywala mi korki.

Może już masz uszkodzony układ przez to, że zwarcie zrobiłeś wcześniej.

Dodano po 44 [sekundy]:

No dokładnie tak jak Ci narysowałem ZWARCIE.

0
  • #14 19 Lut 2017 20:21
    adamigo
    Poziom 6  

Arekdj0 napisał:
    dioda1000 napisał:
    adamigo napisał:

Może już masz uszkodzony układ przez to, że zwarcie zrobiłeś wcześniej.
    Dodano po 44 [sekundy]:
    No dokładnie tak jak Ci narysowałem ZWARCIE.

Wymieniałem triak bo rozpadł się na dwa kawałki :/
    Napiszę jutro jakie efekty.

0