Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik 2.2kW 230V - Silnik 2.2kW na 230v 1f a obciążenie sieci, moment obrotowy

19 Lut 2017 21:01 1155 2
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam okazję kupić tokarkę.
    Jest w niej silnik 4kW na 3 fazy 400V. Silnik ma miękki start zrealizowany na falowniku. Prądy zmierzone na zasilaniu tokarki: 8,8A przy rozruchu silnika, 2A przy pracy.
    Jako że w domu mam zasilanie tylko 1 fazowe chciałbym zmienić silnik na 2.2kW.
    Którą rozwiązanie będzie lepsze biorąc pod uwagę: mniejsze obciążenie sieci przy rozruchu a moment obrotowy?
    Co lepiej wybrać silnik 2.2kW 1 faza 230V, czy 2.2kW 3-fazowy w trójkąt plus falownik 1 faza/3fazy.
    Jakie są różnice momentów obrotowych i prądów rozruchowych pomiędzy tymi rozwiązaniami?
    Czy silnik 1 fazowy może mieć za mały moment obrotowy przy starcie?
    Czy silnik 3 fazowy będzie miał za duży prąd rozruchowy? (bezpieczniki 25A główny, 20A przy liczniku)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator
    Jedynym rozsądnym wg mnie rozwiązaniem będzie zmiana zasilania w domu na 3-fazowe. Nie jest to ani przesadnie drogie, ani bardzo skomplikowane organizacyjnie, ZE nie robią teraz przeszkód.
    Silnik 1-fazowy do napędu takiej maszyny to raczej nieporozumienie.
  • Poziom 9  
    Przepraszam że długo nie odpowiadałem.
    Zasilanie domu zmienione na 3-fazowe.
    Tokarka działa.
    Koszt całości robót (elektryk + materiały + ZE) około 3500 zł, tak że OK.