Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica.

19 Lut 2017 22:21 1659 4
  • Poziom 21  
    Witam
    Zajmuję się remontami maszyn rolniczych, przemysłowych, spawaniem, dorabianiem różnych części itp. Posiadam tokarkę, piłę ramową i inne narzędzia ale wykonanie wielu rzeczy wciąż stwarza problem i robię to "partyzanckimi" metodami lub metodami czasochłonnymi i kosztownymi. Przykładem czegoś takiego jest wykonywanie rowków pod klin itp.
    Potrzebuję maszyn które pozwoliłyby mi na:
    - wykonanie rowków pod klin
    - wykonanie koła zębatego (zęby skośne i pionowe), zębatki pod łańcuch itp
    - wykonanie wielowypustu zewnętrznego i wewnętrznego
    - wykonanie matrycy do młota kowalskiego do produkcji odkuwek (niewielkie matryce)
    - wiercenia dużych otworów
    - wykonywania elementów przykładowo takich jak pokazałem na zdjęciach
    - montaż tych części i składanie maszyn
    Na obecną chwilę stwierdzam że z większych maszyn potrzebne mi:
    - tokarka - mam ale muszę zmienić ze względu na jej fatalny stan
    - wiertarka - upatrzyłem sobie wiertarkę promieniową WR 50/1,6 Cegielski
    - frezarka
    - dłutownica
    - prasa hydrauliczna
    - ewentualnie prasa mimośrodowa do obróbki odkuwek ale na razie można to pominąć
    Co do wielkości elementów to są to raczej niezbyt duże detale, w przypadku tokarki wystarczy mi max. wysokość toczenia nad łożem 400 mm (choć gdyby było więcej to by mi nie przeszkadzało), a długość to gdzieś 1200 mm i to już będzie z zapasem.
    Wiertarka, taka WR 50/1,6 mi wystarczy bez problemu tylko prosiłbym o opinie na jej temat, czy ktoś już z tym pracował i czy jest to dobry sprzęt.
    Frezarka - pole robocze wystarczyłoby mi 400 x 600 mm, frezowanie w stali, między innymi matryc do młota.
    Dłutownica - koła zębate i wielowypusty o średnicy max. 200 mm, wysokość max. 150 mm (o ile się da bo przy pewnej długości pojawia się problem).
    Prasę hydrauliczną pomijam bo poradzę sobie z jej wyborem.

Tutaj właśnie mam prośbę do forumowiczów, czy moglibyście mi doradzić jakiś model frezarki i dłutownicy oraz wyrazić opinię na temat tej wiertarki? A może jakaś inna maszyna potrafiąca wykonać to co te dwie maszyny? Elektrodrążarka?
    Dodam że, budżet na każdą z maszyn wynosi góra 10 tyś zł, mają to być proste maszyny, polskiej produkcji, nie żadne cnc, beż żadnych wyświetlaczy itp. Zwykły stycznik do włączania silników, lampka oświetlająca i pompa chłodziwa i tyle, reszta wszystko mechaniczne. Nie potrzebuję bardzo wysokiej dokładności. Poza tym co wyjdzie z pod młota to raczej wszystkie inne elementy są dorabiane po max. kilka sztuk, tak więc nie jest to do produkcji masowej.
    Zdjęcia elementów które czasem potrzebuję wykonać:
    Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica. Jakie obrabiarki kupić, tokarka, frezarka, dłutownica.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    supchem napisał:
    beż żadnych wyświetlaczy itp.

Dlaczego? koszt niewielki(kiedyś to było drogie) a komfort pracy nieoceniony,do tego dobra tokarka/frezarka najlepiej "stara"-ciężka=solidna(TUM) ;) po remoncie,podzielnica(gitara) dobry fachowiec "starszej daty" a i jeszcze elektrodrążarka (ew.drutówka z tym że tu bez odczytów już się nie da) by się przydała przynajmniej patrząc na fotki sugeruję.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    DoctorX napisał:
    Dlaczego? koszt niewielki(kiedyś to było drogie) a komfort pracy nieoceniony

Bo z tym jest tylko kłopot w starych maszynach. Popsuje się ze starości, kłopot kto to naprawi, a to coś nie łączy (wiadomo jak to jest z elektroniką w takich warunkach itd.) już się naoglądałem i nasłuchałem biadolenia ludzi którzy kupili sobie super maszyny (te akurat do przetwórstwa warzyw), używane, w okazyjnej cenie, które miały wszystko robić same, sortować, pakować, wiązać woreczki, a rolnik miał tylko liczyć pieniądze. Efekt tego był taki że żadna z tych osób, dosłownie żadna, a było ich ze 20 nie uruchomiła tych maszyn tylko utopiła pieniądze. Ani do tego znaleźć serwisu, ani DTR, mi suszyli głowę żebym naprawił, biegali po innych elektronikach itp i nikt się za to nie chciał brać, ewentualnie proponowali im przeróbkę tego za cenę która powodowała przedsięwzięcie nieopłacalnym.
    Właśnie dlatego jestem zdania że jak kupować coś z elektroniką to albo w miarę nowe by mieć dostęp do serwisu, części itp, albo wcale.

DoctorX napisał:
    do tego dobra tokarka/frezarka najlepiej "stara"-ciężka=solidna(TUM)

Właśnie o takich starych i ciężkich maszynach myślę by kupić. Innego sprzętu w ogóle nie biorę pod uwagę.
  • Poziom 23  
    No i wracając do tej elektroniki właśnie proponuję dokładane liniały z odczytem cyfrowym do sprawdzonych,godnych urządzeń. Nic więcej!
  • Poziom 21  
    A co sądzicie o frezarce FWA 41? Z tego co widzę to istnieje do niej coś takie jak przystawka dłutująca, a i cena przystępna. Chyba kupię DTR do niej i poczytam.