Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Electrolux EOB53102X - czasem nie grzeje dolna grzałka

paputek 19 Lut 2017 22:30 897 6
  • #1 19 Lut 2017 22:30
    paputek
    Poziom 9  

Od kilku miesięcy mam problem z tym piekarnikiem, na podstawie obserwacji ustaliłem, że coś się dzieje z dolną grzałką. Najlepiej widać to przy pieczeniu ciast w trybie "górna + dolna grzałka bez termoobiegu", ciasto jest niedopieczone od dołu. Najgorsze jest to, że dzieje się to tylko czasami, niekiedy wszystko jest OK.
    Rozkręciłem piekarnik i pooglądałem od środka, nie widać żadnych wypalonych elementów, połączenia elektryczne (przy zimnym piekarniku oczywiście) są w porządku.

Gdzie może być przyczyna takiej usterki?
    Termostat "świruje" pry wyższych temperaturach ?
    Widzę, że zasilanie do grzałek leci chyba przez bezpieczniki termiczne, może ten od dolnej grzałki odcina zasilanie przy wyższych temperaturach?

Będę wdzięczny za każdą sugestię

Pozdrawiam

Tomek

0 6
  • #2 19 Lut 2017 22:51
    nares
    Specjalista AGD

paputek napisał:
    Rozkręciłem piekarnik i pooglądałem od środka

Nie tędy droga, bo tu należy postępować w odpowiedniej kolejności. Miernik cęgowy będzie niezbędny i oczywiście wiedza, co i jak sprawdzać.

0
  • #3 19 Lut 2017 23:20
    paputek
    Poziom 9  

nares napisał:

Nie tędy droga, bo tu należy postępować w odpowiedniej kolejności. Miernik cęgowy będzie niezbędny i oczywiście wiedza, co i jak sprawdzać.

No cóż, jeśli będzie trzeba to wezmę miernik cęgowy do ręki :-)
    Problem w tym, że usterka pojawia się tylko czasami :-(

0
  • #4 20 Lut 2017 03:16
    mamkonto
    Poziom 15  

Warto przeprowadzić dokładne oględziny przełącznika funkcji piekarnika, oczywiście sprawdzić termostat zabezpieczający czy nie stracił parametrów.

Z rysunku złożeniowego wynika że są tam trzy układy grzałek.
    Górna , dolna i grzałka termoobiegu.
    Niedopiekanie może mieć więc również związek z grzałką termoobiegu, ale zakładam że to już sprawdzone.

0
    Załączniki:
  • #5 20 Lut 2017 09:04
    paputek
    Poziom 9  

mamkonto napisał:
    Warto przeprowadzić dokładne oględziny przełącznika funkcji piekarnika, oczywiście sprawdzić termostat zabezpieczający czy nie stracił parametrów.
    Niedopiekanie może mieć więc również związek z grzałką termoobiegu, ale zakładam że to już sprawdzone.

O przełączniku nie pomyślałem ale sprawdzę oczywiście - dzięki za sugestię !
    Grzałkę termoobiegu wykluczam ponieważ usterka występuje w trybie bez termoobiegu.
    W tej chwili przyszedł mi do głowy pomysł, żeby na próbę zamienić termostaty zabezpieczające od górnej i dolnej grzałki (jeśli są identyczne)
    Pod koniec tygodnia zrobię "kolejne podejście" i podzielę się uwagami :-)

0
  • #6 20 Lut 2017 09:30
    jaga134
    Poziom 25  

Z pewnością nie zawsze grzeje ta grzałka,która częściej jest włączana.A powodem może być luzny styk konektorów przy grzałce,luzne styki konektorów na przełączniku lub nadpalonu styk przełącznika. Większość z tych przypadków da się zlokalizować poprzez dokładne obejrzenie połączeń.

0
  • #7 27 Lut 2017 20:50
    paputek
    Poziom 9  

Obejrzałem dokładnie wszystkie połączenia, styki konektorów przy obydwu grzałkach są OK, przy przełączniku również w porządku natomiast niektóre styki przełącznika były wyraźnie pokryte czarnym "osadem", po wyczyszczeniu wyglądają dobrze, nie są nadpalone.
    Potestuję przez 2-3 tygodnie i zobaczę.

Dziękuję za naprowadzenie na właściwy trop :-)

Pozdrawiam

Tomek

0
  Szukaj w 5mln produktów