Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc nagłośnienia pod wokal do różnych pomieszczeń?

MocznoPomocny 19 Lut 2017 23:07 2178 7
  • #1 19 Lut 2017 23:07
    MocznoPomocny
    Poziom 5  

Witam, zamierzam zbudować salę prób w domu. Pomieszczenie ma 16m2, i chciałbym wiedzieć jaka minimalna moc nagłośnienia do wokalu by się tutaj przydała. Fajnie by było jakby kolumny miały zapas mocy, i mógłbym je wykorzystać np w klubie mieszczącym jakies.. 100 osób. Do czego kolumny? Do wokalu, ale fajnie by było jakbym mógł do nich zapiąć właściwie wszystko. O ile w poszukiwaniach firmy i modelu sobie poradzę, to chciałbym po prostu wiedzieć, jakiej mocy kolumn szukać.

0 7
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2017 00:29
    DjMapet
    Poziom 43  

Na sali prób, tylko do wokalu wystarczy 50-100W. Na koncerty w klubie, w zależności od ich charakteru, to i 2 kW może być mało, by:

MocznoPomocny napisał:
    zapiąć właściwie wszystko

...cokolwiek to znaczy. :-)

Pozdrawiam.

0
  • #3 20 Lut 2017 08:51
    MocznoPomocny
    Poziom 5  

Ok. Rozwinę trochę bardziej :)
    Widząc jakie niektóre z małych klubów posiadaja naglosnienie, stwierdziłem ze to co mialbym na próbach, mógłbym tez brać ze sobą w miejsca w których sprzęt jest słaby.

Co mam na myśli mówiąc o zapinaniu wszystkiego? :D A to, ze jesli bylaby taka możliwość, to na kolumny oprócz wokalu, szły by gitary, bas i w pewnym stopniu gary (stopa, werbel i 2 overheady). Wiec pewnie kupujac kolumny, wypadałoby szukać czegoś z subbasami. Niemniej jednak dalej nie wiem jakiej mocy tak naprawdę potrzebuje. W sali która teraz wynajmujemy, kolumny maja podobno po 600W, jesli to jest prawda, to moge je rozkręcić na ile chce i dobic to gainem, a wokal i tak bedzie słabo słyszalny. A zespol wcale nie gra głośno. Tutaj wydaje mi sie ze winą moze byc montaz kolumn na statywach, albo dysponuja mniejszą mocą/nizsza skuteczność niz nam sie wydaje.

Do tego chcialbym zapytać, czy odsłuch bezprzewodowy zapina sie w aux out mixera czy mozna w wyjscia słuchawkowe?

0
  • Pomocny post
    #5 20 Lut 2017 20:15
    DjMapet
    Poziom 43  

MocznoPomocny napisał:
    Wiec pewnie kupujac kolumny, wypadałoby szukać czegoś z subbasami.

Słusznie.

MocznoPomocny napisał:
    Niemniej jednak dalej nie wiem jakiej mocy tak naprawdę potrzebuje

Rozumiem że chodzi o mocniejsze granie, więc powinniście się zaopatrzyć w nadstawki o mocy ok. 400-600W i skuteczności ok. 98 dB , najlepiej na 12" midbasach, plus minimum dwa 600-1000W subbasy o podobnym SPL, na minimum 15" niskotonowcach. Same nadstawki, na próbach mogą być wykorzystywane do nagłośnienia wokalu.

MocznoPomocny napisał:
    W sali która teraz wynajmujemy, kolumny maja podobno po 600W

Napisz jakie to kolumny (marka model) i czym są zasilane i jakim mikserem sterowane, to otrzymasz odpowiedź co są warte.

Rozwijając odpowiedź @adambyw , to zależy co chcesz mieć w odsłuchach. Jak wszystko i w zbliżonych proporcjach jak z frontu, to można z wyjścia słuchawkowego. Jak nie wszystko i nie w takich proporcjach jak z frontu (np. ciszej gitary, głośniej wokal itp.) a w dodatku masz wolny (e) AUX, to oczywiście z wysyłki AUX.

Pozdrawiam.

0
  • #6 20 Lut 2017 20:22
    MocznoPomocny
    Poziom 5  

Dzieki za odpowiedz. Na najblizszej probie spiszę co tam jest. Kolumny na bank aktywne.

Ok w takiej sytuacji. Biorąc pod uwagę naglosnienie samego wokalu, musze liczyc sie z moca około 600W na stronę.

I czym to napędzic? Powermikser czy mikser + końcówka mocy? Co bedzie bardziej oplacalne?

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lut 2017 21:13
    DjMapet
    Poziom 43  

Końcówka mocy + mikser.

Pozdrawiam.

0
  • #8 21 Lut 2017 09:33
    adambyw
    Moderator Akustyka

MocznoPomocny napisał:
    Powermikser czy mikser + końcówka mocy? Co bedzie bardziej oplacalne?

Ja sugeruję paczki aktywne (z wbudowanym wzmacniaczem). Moim zdaniem są bardziej uniwersalne, niezależnie czy pracuje na froncie czy na monitorze, czy potrzebujesz tam wpiąć sam mikrofon. I jest o jeden klocek mniej noszenia.

0