Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 75 Hgs nietypowa konstrukcja

baltazar gabka 20 Lut 2017 02:09 912 21
  • #1 20 Lut 2017 02:09
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Panowie i Panie mam do Was pytanie.
    Trafiłem na kolumienki z tematu. Naklejki na tyle mówią że jest to zg 65 natomiast blachy na przodzie to Altus 75 hgs.
    Wyglądają jak zwykłe altusy 75 zniszczone i lekko poprzerabiane.
    Co mnie zastanawia najbardziej:
    Fronty są w fornirze razem z 5mm obramówką dookoła i są pomalowane na czarno.
    Boki obudowy oklejone stylowym czarnym plastikiem o strukturze drewna.

O co tu chodzi?

Zazwyczaj wersje eksportowe fornirowali dookoła a front był w czarnym macie.
    Czy to jakiś odrzut z eksportu przemalowany?
    Czy może trafiłem coś ciekawego?
    Głośniki- gdn 25/55 na wentylowanej cewce i gdm 10/80 z garbem,
    wysokotonowy chyba nieoryginalny (gdwt9/80).

• #2 20 Lut 2017 04:33
    wkj
    Poziom 34  

Zg 65..... to oznaczenie altusów 75, a nazwa altus 75 to potoczna nazwa serii i dokładne oznaczenie modelu.

Pokaż fotki tych bud.

• #3 21 Lut 2017 16:42
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Czyli to zwykły szrot... Pudła są zniszczone i powiercone czyli biorę sie za dalszą regeneraję.

Dodano po 9 [minuty]:

Altus 75 Hgs nietypowa konstrukcja Altus 75 Hgs nietypowa konstrukcja Altus 75 Hgs nietypowa konstrukcja

Dodano po 4 [minuty]:

To oszlifofwane albo odszlifowane to fornir, nie wiem jakie drewno tylko czemu to pomalowali na czarno?
    Myślę żeby go odszlifowac poszpachlowac nakleić nowy płat drewna, prysnąć bezbarwnym albo olejem do drewna a boki okleić na nowo czymś podobnym do oryginału.
    Tylko to będzie kupa czasu a efekt???

• Pomocny post
    #4 21 Lut 2017 17:52
    wkj
    Poziom 34  

To zwykła ofornirowana buda, tak się robiło kiedyś.
    co do wersji, - spokojnie nie jest to unikat postaci bolero 300, normalna wersja jakich pełno, inne pierścienie inny wysoki GDWK.

• #5 22 Lut 2017 21:52
    baltazar gabka
    Poziom 9  

To lecimy dalej

Dodano po 6 [minuty]:

nie wyszło to estetycznie ale solidnie i lotniczo Altus 75 Hgs nietypowa konstrukcja

Dodano po 1 [minuty]:

Ciężko pobarwić membrane na oryginał ale można zachować jej pełną geometrię.Dziekuję za dodatkowe punkty.

Dodano po 2 [minuty]:

co do bolero kolego masz jakąś specyfikaje i schematy?

• #6 23 Lut 2017 05:57
    wkj
    Poziom 34  

Schematy są na elektrodzie wraz ze specyfikacją - karta produktu.

Co robiłeś z geometrią membrany? Z braku zawieszenia się odkształciła?

• #7 24 Lut 2017 19:12
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Zawieszenie górne membran poprzedni właściciel wykonał z pasków gazety klejonej butaprenem. Po odsączeniu tego niterkiem jako tako udało się to oderwać... Ślady na progu zostały do tego jedna membrana była zagnieciona i obydwie spłowiałe i poplamione.

Umyłem membrany, pomalowałem, zaimpregnowałem z obu stron i pod widocznym obciążeniem:) żeby się nie wypaczyły dałem do wyschnięcia.
    Zadowolony z efektu bo odratowałem oryginalne membrany i cewki.
    Ale okazuje się że cewka względem membrany jest skoszona. Jakieś 7mm między jednym rantem a drugim membrany.
    W dobrym momencie to wychwyciłem- wszystko odmalowane osuszone a tu zonk i cała zabawa od nowa plus ustawienie cewki.
    Nie opłacalna zabawa trzeba było kupić nowe gotowe zestawy do wklejenia.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam że klej miedzy cewką a membrana nie puścił to fabryka wypuściła źle sklejony zestaw. To też zastanawiałem się dlaczego resor dolny jest "krzywy".

• Pomocny post
    #8 25 Lut 2017 06:41
    wkj
    Poziom 34  

A widzisz rozkręciłeś kolumny a nie zwracałeś uwagi na układy drgające. Wiele osób tak robi. Z braku zawieszenia górnego lub z jakiś papudrakowych regeneracji układ drgający potrafi się odkształcić. Bardzo niewiele ludzi o tym sobie zdaje sprawę, dlatego jak zaczyna się górny zawias sypać to trzeba reagować odrazu.

Choć 7 mm to jakieś apogeum, nie wyszło to tak z fabryki jako oryginał bo jak by wycentrowali?
    Co do kleju, stosowali różne, próbowałeś chemicznie zmiękczyć strukturę? Mimo wszystko po tylu trudach ja nadal bym ratował te membrany z cewkami. Jaka satysfakcja później.

• #9 26 Lut 2017 13:54
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Nie jestem specem od regeneraji to moja druga i jest tak jak mówisz-mam innego uszkodzonego gdna którego zawieszenie pękło na krótkim odcinku z jednej strony a nie na całym obwodzie głośnika.Czyli w nim też membrana musiała sie przekrzywić.

Cewkę udało mi sie podsączyć i skalpelem oddzielić od membrany. Trzeba by to jakoś ustawic i skleić w warunkach domowych. Tylko czy cewka jest idealnym walcem i można bazować na jej podstawie? W sumie to rzeba by ekierke wygrzebaś z szuflady:)

Widzę że sporo osób klei pianki do membrany klejami wikolowatymi. Czy to faktycznie działa na dłuższą mete?
    Dzięki za pomoc.

• #10 26 Lut 2017 14:11
    wkj
    Poziom 34  

W warunkach amatorskich ustawienie równo cewki jest trudne, ale nie niemożliwe, trzeba to dobrze ustawić i skleić.

• #11 26 Lut 2017 23:54
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Skleiłem jedną mniej więcej z dokładnaścią do 1mm bicia na brzegach membrany ale nie wiem czy to będzie działać ,strasznie zmeczona juz membrana i cewka. Może i zadziała ale jak to...
    Mam jeszcze jedno pytanko: czy mogę odkręcić magnes od kosza a później bezproblemowo go skręcić? To jest spasowane na ścisk czy wymaga centrowania?

• #12 27 Lut 2017 05:35
    wkj
    Poziom 34  

Do 1mm jest pomijalne, ale nieciekawym tematem jest zmęczona membrana, musi być w miarę sztywna. Dla poprawy sprawy i od biedy można wewnętrzną stronę usztywnić, smarując klejem.

Układ magnetyczny można odkręcić od kosza, ma on na otworach pewien luz i da się to z powrotem przykręcić jak było. Tylko po co ten zabieg?

• #13 03 Mar 2017 14:55
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Chciałem wyczyścić miejsce na cewkę. Zaklejałem tą szczeline przy czyszczeniu kosz ale wydaje mi sie że jakieś paprochy tam jeszcze są. Nie wiem czy karszer da radę.

• Pomocny post
    #14 03 Mar 2017 19:36
    wkj
    Poziom 34  

Silniejszy magnes, neodym. Taśma klejąca dwustronna.

• #15 09 Mar 2017 21:18
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Ciekawy patent ale chyba taniej wyjdzie mnie rozkręcenie tego . W każdym razie dziękuję.
    Inny temat kolego Wkj bardzo istotny- sklejać najpierw cewkę z membraną czy na cewkę wkleić resor dolny, wycentrować na koszu i dopiero na to membrana z zawieszeniem gornym?
    Dodano po 5 [minuty]:
    To co posklejałem o czym pisałem wcześniej wygląda tak Altus 75 Hgs nietypowa konstrukcja
    Dodano po 4 [minuty]:
    Membranę próbowałem wyprostować widać na niej załamania ale geometrycznie ustawiłem ją względem cewki osiowo do 1mm względem brzegów membrany. Wydaje mi się że to błąd. Prościej byłoby najpierw wycentrować cewkę na dolnym resorze dopiero później nakleić na nią membranę.
    Ale nie będę tego rozrywał niech tak będzie. Zawsze lubiałem poprawiać i zawsze po poprawkach lądowało wszystko w koszu.

• #16 10 Mar 2017 05:38
    wkj
    Poziom 34  

Cewkę wkleja się pierwszą w układ magnetyczny i resor dolny musi już tam być, dopiero później wklejasz górę czyli membranę z zawieszeniem górnym. Chodzi o ustalenie wysokości osi uzwojenia w stosunku do osi jarzma, to priorytet. W fabryce aby się z tym nie bawić za długo służyły do tego ustalacze, ale obecnie to raczej nie do zdobycia, tak samo i oryginalne cewki z fabryki.

• #17 10 Mar 2017 12:15
    DjMapet
    Poziom 42  

Łooo, aleś to spieprzył. :-( Czym przykleiłeś tą cewkę? Silikonem?
    Tu masz, jak ustawić uzwojenie cewki, względem nabiegunnika: http://diyaudio.pl/content.php/26-Regeneracja-glosnika Sprawdź czy tak jest, bo inaczej to d...
    Najpierw ustala się uzwojenie cewki względem nabiegunnika, blokuje się ją, potem wkleja resor a na końcu membranę z wklejonym zawieszeniem.

Przeczytaj też dokładnie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1797404.html

Pozdrawiam.

• #18 10 Mar 2017 19:12
    wkj
    Poziom 34  

DjMapet napisał:
    Łooo, aleś to spieprzył. :-( Czym przykleiłeś tą cewkę? Silikonem?

Mnie to wygląda na distal, ew. poxipol.
    Lepiej by nauczył się na takim masowym niż na jakimś rzadszym.

• #19 15 Mar 2017 19:28
    baltazar gabka
    Poziom 9  

No to faktycznie dałem "ciała". Membranę starałem się wkleić na tej samej wysokości co wcześniej. Użyłem distalu i to chyba dobry klej do tego, może faktycznie przesadziłem z ilością. Teraz to już raczej tego nie odkleję.
    Dzięki za podpowiedzi. Później sprawdzę jak to wygląda środek cewki a środek nabiegunnika. Dopuszczalne są jakieś błędy? Czy ta zasada tyczy sie wszystkich głośników basowych?

• Pomocny post
    #20 15 Mar 2017 20:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

baltazar gabka napisał:
    Dopuszczalne są jakieś błędy?
    Każda odchyłka to mniejsza amplituda drgań głośnika bez wprowadzanie zniekształceń związanych z nierównomiernym polem magnetycznym w którym porusza się cewka. JAKAŚ tolerancja jest na pewno, ale jak nie jesteś pewien czy ustawiłeś na środku - nie można mówić czy to dopuszczalna odchyłka czy nie.
    baltazar gabka napisał:
    Czy ta zasada tyczy sie wszystkich głośników basowych?
    Ta zasada dotyczy w zasadzie wszystkich głośników. Powód podałem wyżej - w czasie całego swojego wychylenia jakie jest dla danego głośnika dopuszczalne cewka musi się znajdować w polu magnetycznym o stałym natężeniu. Co prawda są budowane głośniki w których cewka jest zdecydowanie krótsza od nabiegunników (głośniki wysokotonowe na przykład), ale zasada stałego pola występuje i tam - tyle że w wypadku akurat takich głośników (wysokotonowych) łatwiej ją zachować ze względu na niewielką amplitudę drgań.
    W wypadku głośników niskotonowych, gdzie z natury rzeczy amplituda drgań jest duża nie stosuje się szerokich szczelin magnetycznych ze względów (przede wszystkim) ekonomicznych - najdroższą częścią składową każdego głośnika jest magnes, a w wypadku tak szerokiej szczeliny uzyskanie odpowiednio silnego pola wymagałoby dużych, ciężkich więc drogich magnesów, a cały głośnik byłby wielokrotnie cięższy przy tym. Stosuje się więc rozwiązanie odwrotne - stosunkowo wąska szczelina (w porównaniu do długości cewki) o silnym polu. W trakcie pracy w stałym polu magnetycznym przebywa zawsze (powinna przebywać) stała część (długość/wysokość - zależy jak się na to patrzy) cewki a przez to znajduje się ona pod stałym polem magnetycznym - Gdyby jednak wychylenie membrany było większe i poza szczelinę wysunął by się jakiś fragment cewki - powstaną zniekształcenia amplitudy (spłaszczenie) - dokładnie tak samo będzie gdy cewka będzie wklejona nie w osi polowy wysokości szczeliny - w tym drugim wypadku cewka znajdzie się poza stałym polem magnetycznym przy mniejszej amplitudzie - im większa niedokładność - tym szybciej, a więc przy mniejszej mocy powstaną zniekształcenia dźwięku.

• #21 16 Mar 2017 01:07
    baltazar gabka
    Poziom 9  

Kolego usunięty, nie wiem czy to Twój nick, czy faktycznie coś Ci zrobili ale dziękuję. Mam opisaną chyba tak to nazwać trzeba, elektromagnetyczną zasadę działania głośnika, w sensownym skrócie.
    Ale jeśli cewkę już zmęczyłem może być skrzywiona a nie bedzie ocierać o kraks. Jak głośnik się wtedy zachowa pod oporem elektromagnetycznym czy powietrza. Będzie grać nie osiowo rozrywać zawieszenie? tak mi się wydaje. Nie chcę filozować ale nie chcę też tracić czasu i marnować kleju.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli masz jakieś doświadczenia w temacie proszę o podpowiedź.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #22 16 Mar 2017 07:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

W sprawie nicka- proszę przyjąć więc do wiadomości, że to moja prywatna sprawa, tak samo jak Twój, czy nicki wszystkich innych użytkowników. O genealogii jego powstanie nie będę tu pisać, gdyż nie dotyczy to tego tematu.
    A teraz do rzeczy:
    Jeśli cewka się nie rozwarstwiła (nie ma luźnych zwoi) i nie ociera o nabiegunnik magnesu - nie przejmował bym się zbytnio tym. Jeśli nawet będzie to wywoływać jakieś nie-osiowe momenty działające na membranę, to będą one pomijalnie małe. Tak więc o stan zawieszenia bym się tu nie martwił.
    Problem może wystąpić jeśli uszkodzenie (o ile faktycznie takie wystąpiło) naruszyło sztywność karkasu - wówczas problem może się powiększać (jak wyginany kawałek blaszki - może nastąpić w końcu zmęczenie materiału i cewka zostanie uszkodzona). Z praktyki powiem, ze doprowadzenie do takich uszkodzeń jest jednak dość mało prawdopodobne - chyba, że ktoś celowo (lub nieświadomie) doprowadzał do powtarzalności takich uszkodzeń przez nagminne przesterowanie głośnika.
    Co do wklejenia cewki do membrany wykonanej przez Ciebie - jedynym jakie zauważyłem "uchybieniem" jest zastosowanie zbyt dużej ilości kleju. Chodzi tu o zwiększenie masy drgającej - a to wpływa na parametry głośnika. Czy bardzo? To znów zależy - od zwiększenia procentowego masy układu drgającego. Wydaje mi się jednak, ze w tym konkretnym wypadku (stąd cudzysłów) nie jest to najważniejsze, a w każdym razie na tyle istotne (w tym konkretnym wypadku. dla tego konkretnego głośnika), żeby miało zauważalny wpływ na zmianę parametrów.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME