Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Apator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUS

mks 05 Feb 2018 19:41 32349 69
lampy.pl
    vania
    Level 23  
    Zdjęcia ISTA radio net 3. Układ radiowy to CC1101.
    Apator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUSApator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUSApator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUSApator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUS
  • lampy.pl
    jupiter95
    Level 8  
    Wracam do wątku o odczycie danych z nakładki wireless APATOR W-MBUS

Czy komuś udało się zidentyfikować dane zwracane przez nakładkę?
  • lampy.pl
    jupiter95
    Level 8  
    jupiter95 wrote:

Ponownie podbijam temat. Może jednak ktoś ma informacje np danych wysyłanych w ramce nakładki APATOR W-MBUS
    ?
    COoLoSER
    Level 10  
    jupiter95 wrote:
    jupiter95 wrote:

Ponownie podbijam temat. Może jednak ktoś ma informacje np danych wysyłanych w ramce nakładki APATOR W-MBUS
    ?

A możesz wkleić taką ramkę, to postaram się to opisać.
    Ramki wmbus są standardowe, 11 bajtów nagłówka jeśli nie ma CRC, lub 13 z CRC. Pierszy bajt zawiera rozmiar pozostałej części.
    Dodatkowo zależnie od odbiornika jakiego używasz ,możesz mieć dodatkowe bajty z przodu i z tyłu. Np mój ma FF z przodu a z tyłu ma RSSI na jednym bajcie.

Ja teraz walczę z BMETERS, mają kodowanie, jednak nie standardowy mode 5 AES128+CBC.
    Ma ktoś opis ramek bmeters?
    jupiter95
    Level 8  
    COoLoSER wrote:
    jupiter95 wrote:
    jupiter95 wrote:

?

A możesz wkleić taką ramkę, to postaram się to opisać.
    Ramki wmbus są standardowe, 11 bajtów nagłówka jeśli nie ma CRC, lub 13 z CRC. Pierszy bajt zawiera rozmiar pozostałej części.
    Dodatkowo zależnie od odbiornika jakiego używasz ,możesz mieć dodatkowe bajty z przodu i z tyłu. Np mój ma FF z przodu a z tyłu ma RSSI na jednym bajcie.

Ja teraz walczę z BMETERS, mają kodowanie, jednak nie standardowy mode 5 AES128+CBC.
    Ma ktoś opis ramek bmeters?

Odczytana ramka po dekryptacji klucz AES tak jak tu juz napisano przy nowo zakupionej nakładce jest zerami.

Start collecting data:
    DIF F VIF 68 msg: 3E|44|0106|xxxxxxxx|05|07|7A|BF|0000802F2F0F6889D692900210432E00101C2800007101061B0000DC000000A01A86AF03FFFFFFFFFFFF

zamiast nr ID nakładki wpisałem xxxxxxxx

Będe wdzięczny za opisanie bo do tej pory udało mi się odczytać tylko zużycie total (w sumie najważniejsza wartość ale inne by się też przydały)
    COoLoSER
    Level 10  
    3E - rozmiar = 62 bajty, Twoja ramka jest za krótka zgodnie z tym co jest w pierwszym bajcie
    44 - typ ramki
    0106 - 3 literowa nazwa producenta (APA)
    xxxxxxxx - id urządzenia
    05 - wersja
    07 - typ urządzenia (licznik wody)
    7A - rodzaj nagłówka 7a - krótki nagłówek 4 bajty
    BF - licznik odczytu, rośnie z kolejną transmisją
    00 - status
    0080 - konfiguracja (tutaj też kodowanie)

--poniżej odkodowana wiadomość
    2F2F - dwa bajty "puste" zapełniają miejsce, przy kodowaniu AES dwa pierwsze powinny być 2f2f
    DIB=0F VIB=68 - DIB=0f oznacza dane specyficzne dla producenta do końca danych, więc nie wiadomo co tam się dzieje.
    89D692900210432E00101C2800007101061B0000DC000000A01A86AF03FFFFFFFFFFFF

Gdyby mieć program Apatora Inkasent to może by się udało odkodować. Niestety producenci stosują swoje własne algorytmy zapisania danych, a niby wszyscy zgodni z OMS
    jupiter95
    Level 8  
    "oznacza dane specyficzne dla producenta do końca danych, więc nie wiadomo co tam się dzieje. " - no trochę wiadomo
    W oznaczonym poniżej miejscu jest zużycie wody total. Wartośc zgadza się z tą pokazaną na cyfrach licznika wodomierza
    3E440xxxxxxxxx105077AD20000802F2F0F6E6C569290020043310010|CE32|00007101061B0000DC000000A01A86AF03FFFFFFFFFFFF
    32CE
    13006

"Niestety pproducenci stosują swoje własne algorytmy zapisania danych, a niby wszyscy zgodni z OMS" - NO I DLATEGO w miejscach takich jak elektroda, ludzie powinni wykonywac reverse-engenering i utrzeć nosa tym prezesikom tych firm, które tak utrudniają zycie. Czy producenci tak dużo zarabia na swoim oprogramowaniu? Nie wydaje mi się. (nie liczę sytuacji gdy w dziwny sposób spółdzielnie mieszkaniowe wybierają wodomierze producenta np X)

Dodano po 10 [minuty]:

Cała obecna rewolucja Internet Of Things polega na tym, że pojawiły się układy z otwartą architekturą, z dostępną powszechnie dokumentacją i działajacą na ogólnie przyjętych OS'ach.

Sterowniki PLC już nie mają takiej przewagi ;))

Co pewnie jest nie w smak tym co by chcieli nadal przedawać za astronomiczne ceny systemy automatyki. Ok duży przemysł i tak będzie na nich polegał ale gdyby nie IoT to by nie było malej, taniej i wystarcająco stabilnej automatyzacji.
    wochen
    Level 10  
    Cześć,

czy ktoś miał styczność z taką nakładką firmy Diehl?
    Code:
    IZAR RC 868 I R4 PL
    Link

I czy tym donglem: ARF8020AA się to ewentualnie da odczytać / rozkodować? Przeznaczenie: Domoticz.

Dzięki.
    mks
    Level 11  
    COoLoSER wrote:
    Gdyby mieć program Apatora Inkasent to może by się udało odkodować. Niestety producenci stosują swoje własne algorytmy zapisania danych, a niby wszyscy zgodni z OMS

Inkasent nie ma w sobie logiki, która umożliwiałaby odczyt. Wszystko jest w Inkasoidzie.

Dodano po 9 [minuty]:

jupiter95 wrote:
    "Niestety pproducenci stosują swoje własne algorytmy zapisania danych, a niby wszyscy zgodni z OMS" - NO I DLATEGO w miejscach takich jak elektroda, ludzie powinni wykonywac reverse-engenering i utrzeć nosa tym prezesikom tych firm, które tak utrudniają zycie. Czy producenci tak dużo zarabia na swoim oprogramowaniu? Nie wydaje mi się. (nie liczę sytuacji gdy w dziwny sposób spółdzielnie mieszkaniowe wybierają wodomierze producenta np X)

Zapomniałeś o tym, że za odczyt takiego wodomierza też się kasuje.
    MacieX4Race
    Level 9  
    Cześć,

Odświeżając temat, czy komuś udała się sztuka odzyskania / odczytania aktualnego zapisanego klucza szyfrującego z nakładki AT-WMBUS-16-2 ? Mam możliwość zakupu używanej nakładki.
    cici
    Level 17  
    Panowie a ja z drugiej strony, moze ktos by chciał być autorem oprogramowania na taką nakładkę
    oczywiście nie tylko za punkty :)
    mks
    Level 11  
    Jakby ktoś był zainteresowany jak wygląda Minol Zenner od środka to właśnie tak. Kostki to ADF7012 & MSP430FW429. Zasada działania zupełnie inna od Apatora.

Kwarc przy ADF7012 ma 7,3728. Wg noty 3,6864 odpowiada za częstotliwość nadawania 315 MHz. Pozostałe wartości kwarcy (tj. 4,9152 i 10 MHz) mają się nijak to tego co jest na płytce więc wydaje mi się, że ta nakładka pracuje właśnie na częstotliwości 315MHz. Czy ktoś ma taki wodomierz i odbiornik i mógłby to sprawdzić?

Apator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUS Apator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUS Apator - Odczyt radiowy wodomierza APATOR W-MBUS
    Macgyver92
    Level 2  
    Hello, I need help. I am in France. I have APATOR water meters and ADEUNIS material for collecting information. I have decripted a part of the frame (Size, type of frame, name of the manufacturer, device identifier, ...), but not the data of the water meter. The frame is simple and short.
    the following frame is :
    Detail Manufacturer SOF Lenght CField MField AField CIField Data
    19/03/2019 10:05:47.03 : -41dBm aPT FF 12 44 14 86 CC D6 13 00 04 11 A06C8A0000 0800030000000005FF02F960 0000A7

Thanks for your help.
    jupiter95
    Level 8  
    Hi I have a good news for you

please look at https://github.com/weetmuts/wmbusmeters

Dodano po 4 [minuty]:

jupiter95 wrote:
    Hi I have a good news for you

please look at https://github.com/weetmuts/wmbusmeters

Tak są dobre wieści w sprawie Apatora.

Autor projektu dodał obsługę nakładki apatora. Dane czytane nie tylko przez dedykowane WMBUS - USB dongle ale też przez RTL_SDR.

Niestety czytamy tylko aktualne zużycie (to co opisywałem już wczesniej)

Może jednak będzie to przyczynek do zintensyfikowania prac nad odczytaniem pełnej ramki apatora.
    bdkacz
    Level 2  
    Możliwym jest,że nakładka nie odczytuje wskazania "online" tylko np raz na m-c i takie raz odczytane rozgłasza do kolejnego odczytu ? Bo mam niewielkie "rozjazdy" między zdekodowanym odczytem i bieżącym wskazaniem,stąd takie podejrzenie :)
    jupiter95
    Level 8  
    bdkacz wrote:
    Możliwym jest,że nakładka nie odczytuje wskazania "online" tylko np raz na m-c i takie raz odczytane rozgłasza do kolejnego odczytu ? Bo mam niewielkie "rozjazdy" między zdekodowanym odczytem i bieżącym wskazaniem,stąd takie podejrzenie :)

Raczej nie. Przynajmniej w moim ponad rocznym użytkowaniu tego nie zauważyłem. Chyba, że umiesz odczytywać historię pomiarów i może tam tak jest.
    Macgyver92
    Level 2  
    Hello, thanks Jupiter95,
    But I still need your help to advance and to identify the encrypted part.
    Please find after here the frame and the detail :
    FF 12 44 86 14 CC D6 13 00 04 11 A06C8A00000800030000000005FF02F9600000A7
    FF = SOF
    12 = Lenght
    44 = CField
    1486 = Manufacturer (Apator)
    13D6CC= Serial number (1300172)
    04 = Version
    11 = Type (cold water)
    and for the rest, I can not find. (encrypted part ?)
    A06C8A00000800030000000005FF02F9600000A7

Thank you
    zdebel
    Level 14  
    Montował u mnie ostatnio Aquanet (Poznań) i niestety jest wszystko zaszyfrowane, z tego co przeanalizowałem:
    Code:

LINK LAYER (DLL)
    l-field 3e - 62 bajty BEZ crc
    c-field 44 - SND_NR (send, no response)
    m-field 01 06 - "APA"
    a-field xx xx xx xx 05 07
    crc-field b8 7b

APPLICATION LAYER (APL)
    ci-field 7a - "M-Bus Response from device with short header", pierwsze 4 bajty to naglowek (access no.[0], status[1], signature[2,3])
    access number 6b - ile pakietow wyslane
    state of meter 00 - stan licznika, 0 - brak errorow, 0x04 - low battery
    cw[0] 30 - 3 zaszyfrowane bloki
    cw[1] 85 - (0x80 = bidyrekcjonalny) | (0x05 - AES CBC with IV)
    8f 69 e3 4b 72 ee c7 79 3f 6a da d9 61 86 4b 8c
    e1 99 5b 97 3f cc c0 9a 9b 3b 97 7c a0 6b da d7
    eb ca fe 7b 0d d0 41 b3 90 85 15 0c 94 0a 6f 88

AES IV = m-field + a-field + access_no x8
    dla tego pakietu
    AES IV = 01 06 xx xx xx xx 05 07 6b 6b 6b 6b 6b 6b 6b 6b
    maglo18
    Level 11  
    Mam dwa wodomierze z nakładką apator at-wmbus-16-2. Dzięki autorowi programu który został poprawiony w ostatnich dniach z tąd Link poprawnie odczytywane są wartości z obu nakładek.

Code:
    {"media":"water","meter":"apator162","name":"MyTapWater","id":"00974713","total_m3":74.309,"timestamp":"2019-08-14T12:51:44Z"}

Code:
    {"media":"water","meter":"apator162","name":"MyTapWater","id":"00975567","total_m3":271.33,"timestamp":"2019-08-14T12:51:04Z"}

Do odczytu użyłem Tuner DVB-T RTL2832U na USB.
    zdebel
    Level 14  
    maglo18 wrote:
    Mam dwa wodomierze z nakładką apator at-wmbus-16-2. Dzięki autorowi programu który został poprawiony w ostatnich dniach z tąd Link poprawnie odczytywane są wartości z obu nakładek.

Code:
    {"media":"water","meter":"apator162","name":"MyTapWater","id":"00974713","total_m3":74.309,"timestamp":"2019-08-14T12:51:44Z"}

Code:
    {"media":"water","meter":"apator162","name":"MyTapWater","id":"00975567","total_m3":271.33,"timestamp":"2019-08-14T12:51:04Z"}

Do odczytu użyłem Tuner DVB-T RTL2832U na USB.

To są wodomierze montowane przez operatora, czy twój prywatny zakup? Wiesz może czy masz klucz szyfrujący domyślny?
    maglo18
    Level 11  
    Liczniki montowane przez operatora. Klucz który używam to 32 zera. Tak mi polecił autor programu.
    prbhary
    Level 9  
    Witam,
    mam dostęp do oryginalnego oprogramowania i modułów radiowych na bluetooth zarówno Kamstrupa (READY) jak i Diehla (IzarMobile). Chciałbym odczytać licznik apatora z nakładką wmbus 16-2 używając któregoś z nich, ale nie mogę sobie poradzić. Ma ktoś jakieś doświadczenia? Pozdrawiam
    sholek
    Level 12  
    Oprogramowanie Apatora jest do pobrania z ich serwerów http://software.telemetria.eu/inkasentpc3/?ShowAllVersions=1

Po instalacji Inkasent Pc3, widać, że wodomierz przekazuje również, info o błędach np. przepływ wsteczny i tę informację "trzyma" w pamięci pomiędzy odczytami (a te najczęściej występują raz, dwa razy do roku z uwagi na koszt odczytu jaki musi ponieść Wspólnota/Spółdzielnia).
    Softem z Diehl Izar, też nie udało mi się odczytać Apatora, chociaż mam bramkę Apatora (upolowana kiedyś na portalu z ogłoszeniami). Generalnie mało który producent ma w swoim sofcie zapisane protokoły z konkurencji.
    Mnie ciekawi czy ktoś próbował odczytywać wodomierze z modłami LoRaWan. Tych pojawia się na rynku coraz więcej( Minol Zenner, Maddalena), a wyczytałem, że kilka firm wodociągowych oparło swój system odczytów właśnie na standardzie LoRa min. Piekary Śląskie (6,5 tyś szt, Ząbki).

P. S.
    Gdyby ktoś potrzebował do zabawy nakładki Brunata/ Ista/ Techem /Bmeters to chętnie się podzielę.
    TvWidget
    Level 36  
    sholek wrote:
    czy ktoś próbował odczytywać wodomierze z modłami LoRaWan.

Ich się nie odczytuje. One same okresowo wysyłają wyniki pomiaru
    sholek
    Level 12  
    TvWidget wrote:

Ich się nie odczytuje. One same okresowo wysyłają wyniki pomiaru

Skoro wysyłają wynik to zapewne można go w jakiś sposób pobrać/odczytać :)
    TvWidget
    Level 36  
    Dane odebrać można ale
    - mogą być wysyłane bardzo rzadko np. raz na miesiąc
    - mogą być zaszyfrowane
    sholek
    Level 12  
    Pytam, ponieważ buduję sieć LoRaWan na Śląsku dla jednego z producentów wodomierzy (może buduję to mocne słowo, montujemy bramki w lokalizacjach wskazanych przez zleceniodawcę). Bramki sieciowe są uruchomione w trybie 24/7, a wodomierz ma dawać stan codziennie.
    arekm
    Level 16  
    Za https://zpserwis.com.pl/rozwiazania/systemy-odczytu-radiowego-wodomierzy/ co tam jeszcze może się w ramce chować:

"Odczyt radiowy z nakładek Sensus Scout i Apator Powogaz ... pozwala na:

1. Indywidualne odczytywanie i konfigurowanie nakładek.
    2. Odczyt z nakładki m.in. informacji o:

• aktualnym stanie wodomierza
    • próbie ingerencji (demontażu)
    • przepływie wstecznym
    • wycieku
    • pęknięciu rury
    • niskim poziomie baterii w nakładce
    • historii zużycia (nawet 24 miesiące wstecz)."
    matidyba
    Level 9  
    Witam

Posiadam nakładke APATOR AT-MBUS-04 + konwerter MBUS > RS232 odczytuje wodomierze BMeters ale APATORA nie moge ma ktos jakas wiedze jakie wysłac zapytanie i jakie ustawienia ??

z Góry dziękuje za pomoc