Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica rezonansowa LLC

20 Lut 2017 15:52 1152 13
 • Poziom 13  
  Witam, buduję przetwornice rezonansową o mocy 1000W (500V i 2A) wg noty aplikacyjnej:

  https://www.infineon.com/dgdl/Application_Not...n.pdf?fileId=db3a30433a047ba0013a4a60e3be64a1

  w topologi pełnego mostka, i mam pewien problem ponieważ bez obciążenia przetwornica daje tak wysokie napięcie, ze palą się diody prostownicze po stronie wtórnej.

  Powiedzcie mi czy przetwornica musi być wstępnie obciążona a jeżeli tak to jak zrobić rozsądne obciążenie.
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Pin Load drivera ICE2HS01G. LLC sa nieodporne na rozwarcie ale dobrze znosza zwarcia, każdy driver przewiduje ochrone dla tych stanow.
 • PCBway
 • Poziom 13  
  O to właśnie chodziło, na wstępie powinienem jeszcze zaznaczyć, że w swoim projekcie używam układu UCC25600 ale odpowiednikiem tej funkcji z ICE jest zapewne Burst-Mode Operation.

  Mam jeszcze kilka pytań odnośnie przetwornicy rezonansowej:
  czy w każdym typie przetwornicy LLC zwarcie wyjścia powoduje bardzo duży wzrost prądu po stronie pierwotnej ?

  Dziękuję za odpowiedź.
 • Poziom 10  
  Wydaje mi się, że tak. Ale dawno nie bawiłem się zasilaczami rezonansowymi. Jedyne co mogę polecić to odwołanie się do literatury. Bardzo dobra książka: resonant power converters, Kazimierczuka. Na pewno znajdziesz tam odpowiedź na wszystkie pytania związane z LLC. Warto ją przeglądnąć.
 • Poziom 26  
  dannnek napisał:
  Mam jeszcze kilka pytań odnośnie przetwornicy rezonansowej:
  czy w każdym typie przetwornicy LLC zwarcie wyjścia powoduje bardzo duży wzrost prądu po stronie pierwotnej ?

  Nie. Można tak zaprojektować obwód rezonansowy, że przy danej częstotliwości pracy przeniesie tylko moc (na stronę wtórną), na jaką mu pozwolimy, co zabezpiecza układ w sposób nazwijmy to "fizyczny" przed zwarciami na wyjściu (nie musimy kontrolować prądu wyjściowego, ponieważ układ rezonansowy sam go ograniczy).
 • Moderator Projektowanie
  Nie odpala się przetwornic rezonansowych bez obciążenia... Między innymi dlatego, że nie da się ich regulować bez obciążenia, a napięcie leci w maksymalną wartość.

  @Father
  Jeśli nie ograniczy dobroci to prąd zwarciowy będzie duży na LLC, ponieważ sterownik może obniżyć częstotliwość do częstotliwości rezonansowej LC. I tutaj będzie już wszystko zależało od stosunku L do C jaki dobierze oraz czy elementy wytrzymają powstałe na nich napięcie, bo jak wiadomo napięcie na elementach reaktancyjnych wrośnie o dobroć razy.
  Ale w sumie to tak, da się tak zaprojektować układ by nie robić sprzężenia zwrotnego od prądu, ale to trochę bardziej skomplikowane.
 • Poziom 10  
  Jeśli pamięć mnie nie myli to z tym zwarciem to nie do końca. Kiedy zmniejszamy rezystancję obciążenia to sterownik będzie zwiększał częstotliwość - cały czas będzie w obszarze, w którym obwód rezonansowy ma charakter indukcyjny. Problem może się zrobić kiedy z prawie "rozwarcia" podłączymy bardzo małe obciążenie. Jeśli sterownik nie jest na tyle szybki to obwód będzie miał charakter pojemnościowy i klucze odpłyną.
 • Moderator Projektowanie
  Sterownik zmienia częstotliwość w zależność od tego co mu zapodajemy na sprzężenie zwrotne. Jeśli zmniejszymy rezystancję to zwiększymy prąd płynący przez to obciążenie co może skutkować obniżeniem napięcia na sprzężeniu zwrotnym co może skutkować zmniejszeniem częstotliwości.
  Charakterystyka napięciowo-częstotliwościowa w LLC:
  Przetwornica rezonansowa LLC
 • Poziom 13  
  chciałem jeszcze dopytać, bo patrząc na tą charakterystykę to wynika stąd, że poprzez zmianę częstotliwości (powyżej częstotliwości rezonansowej) przy danym obciążeniu można by regulować prąd i napięcie na obciążeniu, czy takie coś jest dopuszczalne ?
 • Moderator Projektowanie
  Tak jak najbardziej jest dopuszczalne, ale układ musi być obciążony by można było go regulować. Dlatego właśnie wymyślili LLC, jest bardziej podatny na regulacje niż LC, ale i tak nie da rady regulować takiego układu do 0V poprzez częstotliwość.

  Sam projektowałem przetwornicę rezonansową gdzie utrzymywałem 12V na wyjściu w zakresie zasilania od 100V do 260V napięcia przemiennego, ale pod warunkiem, że układ był obciążony.
 • Poziom 13  
  To dobra informacja, że można regulować. A w jaki sposób najlepiej zrealizować sprzężenie zwrotne i układ regulacji ? Sporo rozwiązań opisywanych w pdf-ach robionych jest na TL431 a w praktyce jak to wygląda ?
 • Moderator Projektowanie
  Nota którą podałeś w pierwszym poście jest dobrym źródłem by zobaczyć jak takie układy się projektuje. Jedynie trzeba ją wziąć i przeczytać ze zrozumieniem.
  A jeśli nie rozumiesz co tam jest napisane, to musisz się podszkolić, ponieważ faza projektowania jest stosunkowo banalna w stosunku do etapu uruchamiania, ponieważ uruchomienie układu może być już niebezpieczne dla zdrowia.
 • Poziom 13  
  witam wszystkich,
  szkoda że temat trochę przycichł, moje prace postępują, przetwornica prawie uruchomiona, ale napotkałem na mały problem, a dokładniej co jakiś czas palą mi się drivery mosfetów. Zastosowałem driver IR2110 a tranzystory IRFP460, połączenie wg. schematu z załącznika. Najczęściej do spalenia dochodzi przy średnim obciążeniu (300W), temperatura drivera osiąga 70 C. Częstotliwość rezonansowa mojego układu to 160 kHz, natomiast sam kontroler UCC25600 steruje częstotliwością w zależności od obciążenia od 80 kHz do 320 kHz, czas martwy ustawiony na 300 ns. Przetwornica rezonansowa LLC
 • Moderator Projektowanie
  Po pierwsze na schemacie nie ma LLC

  Po drugie bez ocylogramów prądu dla górnego mosfeta lub prądu i napięcia na wyjściu nie powiem Tobie czy tam występuje rezonans.

  po trzecie layout przy takich częstotliwościach jest równie ważny co dobór komponentów, bez niego ciężko cokolwiek stwierdzić.

  Sprzężenie zwrotne na schemacie bez układu całkującego oraz linearyzacji, to się rozbiega na 100%

  Jak dasz oscylogramy to coś będzie można powiedzieć więcej.