Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacją Tv - Słaby sygnał jak naprawić

Tomkyw 20 Lut 2017 16:54 2847 67
  • #1 20 Lut 2017 16:54
    Tomkyw
    Poziom 3  

"Fachowiec" zrobił mi instalacje w bloku i niestety poziom sygnału spadł bardzo drastycznie np włączenie konsoli powoduje zanik części programów w pokoju następnym.Innym objawem jest zatrzymywanie się obrazu lub pikseloza nawet w przypadku telewizora przed którym są dwa gniazdka do 1 podłączona antena z 1 do 2 kabel do 2 podłączony tenże tv.Telewizja to kablówka osiedlowa w wersji cyfrowej.Gniazdka to standardowe Schneidery z wejsciem na radio i Tv.Wszystkie(3sztuki) to przelotówki ostatnie to gniazdo końcowe.
    1.Czy można coś zrobić na tak zrobionej instalacji aby sygnał był okey bez kładzenia jej od nowa?
    2.Jak powinna być prawidłowo zrobiona tego typu instalacja?

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Lut 2017 20:46
    mihal2002
    Poziom 43  

Tomkyw napisał:
    "Fachowiec" zrobił mi instalacje w bloku

To był "gość".
    Tomkyw napisał:
    1.Czy można coś zrobić na tak zrobionej instalacji aby sygnał był okey bez kładzenia jej od nowa?

Można, położyć nowe przewody.
    Tomkyw napisał:
    2.Jak powinna być prawidłowo zrobiona tego typu instalacja?

Na początku z dobrej jakości materiałów.

0
  • #3 20 Lut 2017 21:00
    Darek.S
    Poziom 31  

Abstrahując od niewątpliwej słuszności wypowiedzi Michała ( Pytie delfickie też zawsze miały słuszne ale zawsze dwuznaczne ( dlatego słuszne :wink: ) dodam, że kablówka dość dobrze dobiera poziom sygnału "na krawędzi", a gniazdka przelotowe mają spore tłumienie sprzężenia (czyli od wejścia do gniazda męskiego - czyli tego do którego podłączamy telewizor) dodatkowo są robione z różnymi tłumieniami od 7-miu dB wzwyż). A ty masz jeszcze kilka gniazdek ( i nie wiadomo z jakim tłumieniem)... Może moja odpowiedź też nie jest całkowicie jednoznaczna ( a nawet na pewno szczególnie dla laika :wink: ) ale z grubsza naświetla w czym jest problem. Najprawdopodobniej w poziomach sygnału. I jeśli twój "fachowiec" nie dysponował miernikiem ( bo wiedzą raczej nie dysponował) to efekty do przewidzenia czyli takie jak opisałeś.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 21 Lut 2017 07:16
    Tomkyw
    Poziom 3  

Rozumiem ale położenie nowych kabli w grę nie wchodzi bo musiałbym robić remont po remoncie kapitalnym.
    1.Może można zrobić coś wymieniając te gniazda przelotowe na nakieś inne z minimalnym tłumirniem lub ze wzmacniaczmi(jakie)?
    2.Może jakiś wzmacniacz coś poprawi(jaki i w którym miejscu)?
    3.Po co są w takim razie takie gniazdka przelotowe skoro nie do tworzenia sieci tv?

0
  • #5 21 Lut 2017 08:39
    Darek.S
    Poziom 31  

Na wszystkie pytania zasadniczo odpowiedz twierdząca ( z naciskiem na zawarte w nich słówko może - wyjątek punkt trzeci on jest całkiem słuszny - ale gniazdka przelotowe stosuje się coraz rzadziej). A do projektowania sieci wystarczy umiejętność dodawania i odejmowania oraz znajomość tego jakim sygnałem się dysponuje i jaki potrzebuje. Do pierwszego niezbędny jest pomiar (lub założenie) a do drugiego znajomość norm ( dla DVBT minimalny poziom to 48dB/µV ). I tak dobieramy elementy sieci aby sygnału nie brakło ( bo elementy sieci sygnał odejmują). A jak na wejściu masz sygnał prawie na styku i jeszcze potem go odejmujesz to w którymś miejscu musisz się przestawić na dodawanie. To tak w uproszczeniu. W kablówce sprawa się komplikuje bo są używane kanały zwrotne ( internet, DVBC) i niestety wszystkie sygnały muszą spełniać normy.

Darek.S napisał:
    kablówka dość dobrze dobiera poziom sygnału "na krawędzi"

A takie działanie ma konkretny cel. kablówka ma wszak taka usługę jak multiroom...

0
  • #6 21 Lut 2017 10:00
    Tomkyw
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    Na wszystkie pytania zasadniczo odpowiedz twierdząca ( z naciskiem na zawarte w nich słówko może - wyjątek punkt trzeci on jest całkiem słuszny - ale gniazdka przelotowe stosuje się coraz rzadziej). A do projektowania sieci wystarczy umiejętność dodawania i odejmowania oraz znajomość tego jakim sygnałem się dysponuje i jaki potrzebuje. Do pierwszego niezbędny jest pomiar (lub założenie) a do drugiego znajomość norm ( dla DVBT minimalny poziom to 48dB/µV ). I tak dobieramy elementy sieci aby sygnału nie brakło ( bo elementy sieci sygnał odejmują). A jak na wejściu masz sygnał prawie na styku i jeszcze potem go odejmujesz to w którymś miejscu musisz się przestawić na dodawanie. To tak w uproszczeniu. W kablówce sprawa się komplikuje bo są używane kanały zwrotne ( internet, DVBC) i niestety wszystkie sygnały muszą spełniać normy.
    Darek.S napisał:
    kablówka dość dobrze dobiera poziom sygnału "na krawędzi"

A takie działanie ma konkretny cel. kablówka ma wszak taka usługę jak multiroom...

Darku co zatem konkretnie można zrobić aby ta spaprana instacja jakotako zaczeła działać(nie kładąc nowej)-możliwie najtańszym kosztem?

0
  • #7 21 Lut 2017 10:21
    Darek.S
    Poziom 31  

Tomkyw napisał:
    co zatem konkretnie można zrobić

zadajesz pytanie na które nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi. Jak mi podasz jaki masz kabel i jakie gniazdka a przede wszystkim jaki masz poziom wejściowy z kablówki to prędzej. Najprościej byłoby ten sygnał wzmocnić ale jeśli korzystasz z internetu z kablówki lub dekodera DVBC ( a zapewne tak jest) to czarno to widzę - wzmacniacz odetnie sygnał zwrotny. Wtedy trzeba by się uśmiechnąć do panów z kablówki żeby oni wzmocnili Ci sygnał . Ale pewnie będzie się to wiązało z wykupieniem usługi multiroom. Jak już wspomniałem gniazda przelotowe maja coraz mniejsze zastosowanie bo taka instalacja jest mało elastyczna ( choć prosta). Najwięcej możliwości daje układ gwiazdy. Obawiam się , że instalacja kaskadowa ( z gniazdami przelotowymi ) może się w warunkach kablówki nie sprawdzić... Ale od prawie ćwierćwiecza z kablówką nie mam do czynienia a jak miałem to o DVBC czy internecie w kablówce ( kanały zwrotne) nie było mowy ( przynajmniej u nas).

0
  • #8 21 Lut 2017 11:39
    Tomkyw
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    Tomkyw napisał:
    co zatem konkretnie można zrobić

zadajesz pytanie na które nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi. Jak mi podasz jaki masz kabel i jakie gniazdka a przede wszystkim jaki masz poziom wejściowy z kablówki to prędzej. Najprościej byłoby ten sygnał wzmocnić ale jeśli korzystasz z internetu z kablówki lub dekodera DVBC ( a zapewne tak jest) to czarno to widzę - wzmacniacz odetnie sygnał zwrotny. Wtedy trzeba by się uśmiechnąć do panów z kablówki żeby oni wzmocnili Ci sygnał . Ale pewnie będzie się to wiązało z wykupieniem usługi multiroom. Jak już wspomniałem gniazda przelotowe maja coraz mniejsze zastosowanie bo taka instalacja jest mało elastyczna ( choć prosta). Najwięcej możliwości daje układ gwiazdy. Obawiam się , że instalacja kaskadowa ( z gniazdami przelotowymi ) może się w warunkach kablówki nie sprawdzić... Ale od prawie ćwierćwiecza z kablówką nie mam do czynienia a jak miałem to o DVBC czy internecie w kablówce ( kanały zwrotne) nie było mowy ( przynajmniej u nas).

Nie korzystam z internetu w kablówce a multiroom polega na wykupieniu dodatkowej karty co juz dawno uczynilem.

Zatem z jakiego wzmacniacza skorzystać i jak go wpiąć w instalacje?

0
  • #12 21 Lut 2017 14:51
    Tomkyw
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    Tomkyw napisał:

cods tego typu do wpięcia przed telewizorem nie ma sensu?

Wzmacniamy tam gdzie jeszcze mamy co wzmacniać. Wyobraź sobie, że chcesz wzmacniać sygnał po kilometrze kabla...

Wiesz telewizję oglądam więc słaby bo słaby ale sygnał dociera. Myslisz ze wzmocnienie go nic nie da?

0
  • #13 21 Lut 2017 17:45
    Darek.S
    Poziom 31  

Myślę, że jak coś już zdechnie to to nawet najlepsze karmienie nic nie da. Ale jak jeszcze żyje można próbować. Tyle, że na wejściu będziesz miał jeden wzmacniacz a tak to być może przy każdym TV i pytanie czy z równie dobrym skutkiem.

0
  • #14 21 Lut 2017 20:05
    Tomkyw
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    Myślę, że jak coś już zdechnie to to nawet najlepsze karmienie nic nie da. Ale jak jeszcze żyje można próbować. Tyle, że na wejściu będziesz miał jeden wzmacniacz a tak to być może przy każdym TV i pytanie czy z równie dobrym skutkiem.

Czyli jesli założe któryś ze wzmaniaczy ktore Zaproponowałeś przed tymi 3 przelotówkami i 1końcowym to powinno być okey?

0
  • Pomocny post
    #15 21 Lut 2017 21:19
    Darek.S
    Poziom 31  

Tomkyw napisał:

Czyli jesli założe któryś ze wzmaniaczy ktore Zaproponowałeś przed tymi 3 przelotówkami i 1końcowym to powinno być okey?

Darek.S napisał:

zadajesz pytanie na które nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi.

Próbuj. W każdym razie jest szansa , że będzie lepiej. Możesz spróbować choćby z tym Mezonem czy innym przelotowym ( AMS robi całą serię APL-i o różnym wzmocnieniu ). Ale musisz je jakoś zasilić zatem konieczny będzie typowy zasilacz z separatorem. Te co ja zaproponowałem mają swoje zasilacze i przede wszystkim regulacje wzmocnienia. Jeśli rzeczywiście kanał zwrotny niepotrzebny to naturalnie tańszy a w ofercie jest cała masa np Alcad, Terra, Hirschmann czy nasz rodzimy AMS albo Mezon. A to jaki wzmacniacz dobrać to wiadomo jak się zmierzy jaki jest sygnał na wejściu instalacji. W Twoim przypadku dobrze byłoby także wiedzieć co masz na gniazdach ( czyli jakie mamy tłumienie ). Ale tego bez miernika nie ogarniesz pozostaje zatem metoda prób i błędów - dlatego regulacja wskazana... ( lub Fachowiec ale przez duże F i bez cudzysłowiu.... tzn mający pojęcie i miernik. Bez tego ostatniego nawet jak się ma wiedzę to zawsze jakieś próby ( i błędy mogą mieć miejsce ).

Dodano po 5 [minuty]:

A zapewne instalacje robił elektryk...?

Dodano po 42 [minuty]:

:idea: Jak mogłem zapomnieć o tak szacownej firmie jak Telkom Telmor. Sam nawet dzisiaj kanałóweczkę od nich brałem... :D

0
  • #16 21 Lut 2017 21:26
    Tomkyw
    Poziom 3  

Ani elektryk ani budowlaniec taki "pan złota rączka". Te które zaproponowałeś są cenowo akceptowalne.Ciężko mi tak robić to metodą prób i błędów z uwagi na totalny brak wiedzy w tym zakresie. Ile powinna kosztować taka ekspertyza Fachowca z pomiarami i dobraniem odpowiedniego wzmacniacza?
    Jak pisałem położenie nowej instalacji nie wchodzi w grę.
    Ten kanał zwrotny jest do internetu?

0
  • Pomocny post
    #17 21 Lut 2017 21:37
    Darek.S
    Poziom 31  

Tomkyw napisał:

Przede wszystkim i korzystają z niego Mediaboxy ( bo także korzystają z internetu choćby do zamawiania /zmiany pakietów czy filmów (VOD). Ale czy do oglądania przez moduł kanał zwrotny jest niezbędny to wątpię.

0
  • #18 21 Lut 2017 22:14
    Tomkyw
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    Tomkyw napisał:

Przede wszystkim i korzystają z niego Mediaboxy ( bo także korzystają z internetu choćby do zamawiania /zmiany pakietów czy filmów (VOD). Ale czy do oglądania przez moduł kanał zwrotny jest niezbędny to wątpię.

Ile powinna kosztować taka ekspertyza Fachowca z pomiarami i dobraniem odpowiedniego wzmacniacza? 

0
  • Pomocny post
    #19 22 Lut 2017 05:36
    Darek.S
    Poziom 31  

Najlepiej zadzwoń do jakiegoś punktu i spytaj. Na pewno dojazd i jeśli praca ma polegać tylko na zmierzeniu sygnału to nie zajmie dużo czasu i w stówce powinieneś się zmieścić. Ale najlepiej byłoby gdyby od razu zamontować wzmacniacz i opomiarować już z z nim. Wtedy siłą rzeczy drożej ale przynajmniej będziesz mógł zobaczyć efekt. I oczywiście miernik użyty do pomiarów musi posiadać DVBC. Może najprościej zapytać w kablówce ( najlepiej anonimowo).

0
  • #20 22 Lut 2017 07:23
    Tomkyw
    Poziom 3  

A znasz kogoś w Łodzi godnego polecenia?

0
  • #22 22 Lut 2017 11:35
    Olek II
    Moderator

Tomkyw napisał:
    Telewizja to kablówka osiedlowa w wersji cyfrowej.

Nie prościej zgłosić fakt do operatora? Przecież płacisz abonament. Przyjdzie "flachowiec" :D z kablówki, pomierzy sygnał i wszystko będzie jasne. Nie podejrzewam, że kradniesz sygnał i jesteś zmuszony do korzystania z usług "złotej rączki".

0
  • #23 22 Lut 2017 15:28
    pikarel
    Poziom 31  

Nie znam sytuacji na Twoim osiedlu, ale np. Vectra przy usłudze Multiroom robi dodatkową instalację we własnym zakresie, oczywiście za dodatkową opłatą:

Cytat:
    Rozbudowa Instalacji telewizji / Internetu / Zakończenia Sieci telefonii – dodatkowe Gniazda (obiekt wielorodzinny) - 99,00 zł

Jeśli chcesz sam uruchomić taką dodatkową instalację to wystarczy zastosować dowolny wzmacniacz, zawierający regulację wzmocnienia (wzmacniać należy sygnał od kablówki, "ze ściany").
    Regulację sygnału wykonaj, obserwując wskaźnik jakości sygnału w dekoderze, starając się uzyskać najwyższą (w końcu do czegoś się przyda) oraz obraz w TV (powinien być stabilny, bez zamrożonych pikseli).

0
  • #25 22 Lut 2017 17:50
    Tomkyw
    Poziom 3  

Rozmawiaļem w kablówce podjadą pomierzą doradzą za 30 więc nie ma co wybrzydzać porządne Ludzie.
    Serdecznie dziękuję wszystkim wypowiadającym się w tym temacie.

0
  • #26 22 Lut 2017 19:59
    Darek.S
    Poziom 31  

Tomkyw napisał:
    Rozmawiaļem w kablówce podjadą pomierzą doradzą za 30 więc nie ma co wybrzydzać

I niewykluczone że od razu ci to zrobią i to bez wzmacniacza ( Twojego)
    Darek.S napisał:
    Wtedy trzeba by się uśmiechnąć do panów z kablówki żeby oni wzmocnili Ci sygnał

Wystarczy, że przepną Cie w skrzynce w punkt o silniejszym sygnale a zapewne taka możliwość istnieje :D

0
  • #27 22 Lut 2017 20:41
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

pikarel napisał:
    Jeśli chcesz sam uruchomić taką dodatkową instalację to wystarczy zastosować dowolny wzmacniacz, zawierający regulację wzmocnienia (wzmacniać należy sygnał od kablówki, "ze ściany").

Wzmacniacz w kablówce cyfrowej - od kiedy się takie cuda tam stosuje?

0
  • #29 04 Mar 2017 17:48
    Tomkyw
    Poziom 3  

Darek.S napisał:
    Tym bardziej potrzebny fachowiec z kablówki i dobrze, że taka decyzja padła.

Pomierzył sygnał jest go mało,polecił założyć rozgałęźnik zamiast gniazda przelotowego.Nie polecał wzmacniacza bo zabiera sygnał sąsiadom.
    1.Czy zatem wzmacniacze które proponowałeś mają sens(chciałbym coś takiego założyć na początku instalacji)?
    2.Czy istnieją niskooporowe gniazda przelotowe(to co am podobno tłumi 14dB trójnik tylko 4dB)?

0
  • #30 04 Mar 2017 18:37
    Darek.S
    Poziom 31  

Darek.S napisał:
    gniazdka przelotowe mają spore tłumienie sprzężenia (czyli od wejścia do gniazda męskiego - czyli tego do którego podłączamy telewizor) dodatkowo są robione z różnymi tłumieniami od 7-miu dB wzwyż)

tu masz gniazdo przelotowe z najsłabszym tłumieniem
    https://www.conrad.pl/Gniazdo-antenowe,-Axing...-dB,-5-1006-MHz.htm?websale8=conrad&pi=283630

Akurat w tym sklepie najdrożej :| . Ale jak masz sygnał progowy to już może być duże tłumienie. Rozgałęźniki maja tłumienie około 3dB ale zdaje się, że masz trzy gniazda a taki rozgałęźnik minimum 5dB. IMHO skoro kablówka sprzedała Ci usługę multiroom to powinni zapewnić dostateczny sygnał by go podzielić na dwa TV. Pisałem, że być może nawet maja możliwość przepięcia u siebie w skrzynce do wyjścia odgałęźnika z większym sygnałem. Trzeba było o to zapytać.

Dodano po 12 [minuty]:

A co do wzmacniacza spróbuj. Napisałem, że AMS robi cała serię APL-i. Myśle, że ten średni będzie w sam raz
    http://www.ams.waw.pl/spip.php?article40..
    ewentualnie słabszy 103. Lub któryś z regulowanym wzmocnieniem i tez juz pare wymieniłem.

0
  Szukaj w 5mln produktów