Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Stan maszyn na hali produkcyjnej...

kalon 20 Lut 2017 19:47 1554 23
  • #1 20 Lut 2017 19:47
    kalon
    Poziom 4  

Witam
    Jestem początkującym. Podjołem się projektu ustalającego stan maszyn na hali (czy dana maszyna pracuje czy też stoi, dodatkowe informacje czy ma awarie czy też może jest przezbrojenie maszyny). Chciałbym jeszcze zapisywać i wysyłać stan licznika wpisywanego przez operatora. Projekt opieram na Arduino Mega 2560 wyświetlaczu LCD 16x2 i klawiatury KeyPad 4x4. Cele główne zgrać klawiaturę z wyświetlaczem tz. Jeśli nacisnę przycisk "A" wyświetli się np. komunikat na wyświetlaczu "Maszyna Aktywna". Przycisk "B" - "Brak Operatora". Itd. wpisywanie licznika cykli np.w drugiej linijce zarówno na wyświetlaczu jak i w serial monitorze. Cele poboczne wysyłanie wszystkiego w czasie rzeczywistym na server.
    Co do kodu wgrałem dwie biblioteki od lcd i keypad wszystko działa poprawnie.
    Proszę o pomoc co dalej.
    Oto kod

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 23
  • #2 20 Lut 2017 21:17
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Lut 2017 21:22
    kalon
    Poziom 4  

Też tak sądzę. Aczkolwiek jak ktoś mi pomoże podstawić w sensie przypisać nazwy klawiszów to i tak będzie sukces!!!
    Przynajmniej się czegoś nauczę.

0
  • #4 20 Lut 2017 21:29
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Lut 2017 21:44
    kalon
    Poziom 4  

Podstawowe dwa klawisze tak jak pisałem żę chcę wykonać będą zespolone z klawiatura maszyny. Klawisz np "A" Maszyna Aktywna, klawisz "B" Brak Operatora. Chodzi o wtryskarki plastiku.

0
  • #6 20 Lut 2017 22:01
    idepopizze
    Poziom 32  

Piotrus_999 napisał:
    Niech zainstaluje n czujników, bada stan maszymy i będzie wtedy wiedział. Ciekaw jestem kto jest takim zleceniodawcą kamikadze - ale to pewnie dlatego że ci co coś potrafią dali oferty 40 razy wyższe.

Jeżeli to są maszyny CNC to wskazane byłoby powiązanie tego cuda z PLC.

Ale jak czytam o ESP na hali to szerokiej drogi życzę. Na moje oko to wpiszą go na stan hali razem z maszynami, żeby to serwisował na okrągło :D

0
  • #7 21 Lut 2017 07:51
    ditomek
    Poziom 20  

@kalon tak sobie to czytam i pewnie gdyby nie Piotrus_999 to bym się złapał za głowę że z taka wiedzą chcesz realizować ten projekt. A tak po masakrze jaka otrzymałeś nawet mi jest Ciebie żal.
    Możesz napisać co dokładnie i jak chcesz zrobić? Taką wersje dla pięciolatka.

Gdybym miał taki projekt do zrobienia to sprawdziłbym czy w tych maszynach są takie sygnały do odczytania np przez wolne styki przekaźników już tam zamontowanych. Jeśli tak przewodowo przesłałbym je w jedno miejsce i zależnie od ich ilości użyłbym Megi do wyświetlania ich stanu na klawiaturze. Albo jeszcze lepiej: napisałbym prostą stronę internetową i przez sieć mieli by do niej dostęp wszyscy zainteresowani.

0
  • Pomocny post
    #8 21 Lut 2017 10:05
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Kolega zapytał się o prostą rzecz. Wystarczyło delikatnie zasugerować "nie idź tą drogą" i podpowiedzieć co ma sobie napisać. Niech przećwiczy i zobaczy z czym się to je, tym bardziej że nie ingeruje w maszyny. Tak zrozumiałem z opisu, że operator ma dwa klawisze i będzie sobie klikał.

Do rzeczy.
    Zakładam że biblioteka od klawiatury działa. Zwracana jest jakaś wartość do "customKey". Sprawdzisz sobie jakie wartości zwracane są przy naciśnięciu klawisza.

Po tym

kalon napisał:
    char customKey = customKeypad.getKey();

sprawdzasz co dostałeś i wypisujesz na wyświetlaczu

Kod: c

Man nadzieje że to trochę pomoże.

Pozdrawiam

0
  • #9 21 Lut 2017 13:25
    chudybyk
    Poziom 27  

Moderowany przez tmf:

Treści nie na temat usunąłem

Z czystej sympatii dla autora wątku zaproponuję takie coś:
    1. Po pierwsze nie WiFi, tylko transmisja kablowa. Niekoniecznie światłowód, byle skrętka powinna dać radę, najlepiej ekranowana. Czy nie da się poukładać w kanałach, ciągach kablowych lub po ścianach?
    2. Koło maszyny lepiej nie dawać niczego, co ma związek z procesorem, bo może się wieszać. Zwykłe przełączniki on-off i dioda lub żarówka jeśli już musi być ładnie, sygnalizująca stan awaryjny. Elektronika najlepiej by była poza halą na drugim końcu kabli.
    3. Do zdalnego sprawdzania takich dwustanowych sygnałów proponuję wykorzystać transoptory - zapewnią izolację od właściwej elektroniki. Tam już możesz wrzucić swoje Arduino i testować stany maszyn jak sobie chcesz, a komunikację do serwera zrobić tak klasycznie jak się da - przez Ethernet. Nie zapomnij rozdzielić galwanicznie zasilania obu stron transoptorów.
    Nie gwarantuję, że to najlepszy pomysł, ale prawdopodobieństwo działania powinno być większe.
    Pozdrawiam!

0
  • #10 21 Lut 2017 14:24
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@Kalon
    Koledzy wyżej naświetlili problemy i uwypuklili najważniejsze aspekty.
    Podjąłeś się zadania, które wbrew pozorom nie jest łatwe i nie mam tutaj na myśli faktu, że całość nie będzie działać (bo zapewne będzie), tylko o stabilność i podatność na awarie.

Ta podatność wynika nawet z tak wydawałoby się mało istotnego faktu, że na przykład inaczej zaprojektujemy schemat i PCB płytki z mikrokontrolerem, która ma być wykorzystywana amatorsko, a inaczej gdy przemysłowo. Płytki Arduino są właśnie takimi amatorskimi konstrukcjami, a stosowanie ich w tak ciężkim (jak przypuszczam z Twoich postów) środowisku jest oczywiście dopuszczalne, ale bierzesz na siebie bardzo duże ryzyko.

To ryzyko to nie tylko uszkodzenia, ale jak już wspomniałem stabilność pracy całości, za którą dajesz gwarancję, a na szali kładziesz także swoją reputację i ekonomiczność tego zlecenia. Jeśli bowiem okaże się, że system awaryjny i ciągle będzie wymagał Twojej pracy, to ilość godzin, które na to poświęcisz przez kilka lat, będzie niewspółmierna do Twoich przychodów.

Podpisując umowę wiążesz się prawnie ze zleceniodawcą, który oprócz gwarancji może dochodzić roszczeń związanych z niespełnianiem przez Twój system założeń projektowych dot. bezawaryjnej pracy. Takie roszczenia mogą wielokrotnie przewyższyć wartość początkową projektu, przez co możesz popłynąć na nim baaaaaaardzo.

Wszystko oczywiście zależy od zamawiającego, jeden machnie ręką, inny wydusi z Ciebie ostatni grosz.

Biorąc tego typu projekty powinieneś to ryzyko skalkulować ... mam nadzieję, że to zrobiłeś ...

1
  • #11 21 Lut 2017 18:38
    idepopizze
    Poziom 32  

Skoro dondu napisał kilka słów o różnych aspektach technicznych i nie tylko to może i ja dorzucę jeszcze coś na co uczulał nas wykładowca na zajęciach z programowania sterowników PLC.

Na razie robisz tą prostą rzecz, ale o ile się uda możesz dostać coś bardziej zaawansowanego.
    Jeżeli będziesz robić coś (np. programować) bardziej odpowiedzialny układ (mający wpływ na czyjeś bezpieczeństwo) to bierzesz na siebie odpowiedzialność za uszkodzenie czyjegoś zdrowia/utratę życia.
    W przypadku wypadku do akcji wejdzie prokurator i do analizy pójdzie wszystko co tam wyprogramujesz, a jeżeli okaże się że coś zrobiłeś źle/zapomniałeś o czymś itd to odpowiedzialność i odszkodowania spadają na Ciebie.
    I nie będzie tak jak pod większością oprogramowania na PC i innych gdzie w kwiecistych mowach autorzy/programiści piszą, że nie ponoszą odpowiedzialności za działanie swojego kodu itd itd.

To tak kilka słów dla rozwagi, może komuś oszczędzą niepotrzebnych kłopotów w przyszłości.

0
  • #12 21 Lut 2017 19:41
    kalon
    Poziom 4  

Witam
    Dziękuje wszystkim za wyczerpujące wypowiedzi.
    Macie racje, zrezygnuje z projektu. Pozostaje mi chodzić codziennie po hali i zbierać karty z danymi potem 2 godz. klepania exela :-)
    Jednak chciałbym dokończyć projekt dla samej satysfakcji choć w połowie.

0
  • #13 21 Lut 2017 19:51
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 21 Lut 2017 19:56
    kalon
    Poziom 4  

Gdzie znajdę dobre materiały do nauki języka C

0
  • #15 21 Lut 2017 20:01
    idepopizze
    Poziom 32  

Nie napisałeś też nic o swoich maszynach na hali.
    Może ktoś mógłby coś doradzić, a tak to wróżenie ze szklanej kuli.
    Jeżeli masz tam CNC to one miewają sygnalizację świetlną, no ale kto wie ....

0
  • #16 21 Lut 2017 20:03
    tronics
    Poziom 36  

To tak jak koledzy wcześniej napisali trzeba zmienić diametralnie podejście do problemu. Urządzenia zazwyczaj zgłaszają awarię w różnoraki sposób i musi być to sprecyzowane w dokumentacji.
    Ergo - zacząłbym od przestudiowania dokumentacji maszyn i rozejrzenia się jakie sygnały zwrotne dot. pracy można "przechwycić" bez ingerencji w pracę maszyny. Czasem wystarczy napięcie na kontrolce ;) Czasem mamy dostępne wyjście cyfrowe/przekaźnikowe z sygnalizacją statusu. Różnie bywa. We wtryskarkach poziom zakłóceń jest stosunkowo niewielki (ot regulator mocy, trochę styczników, przekaźników, elektrozaworów) niemniej o WiFi można na starcie zapomnieć. Dużo kontrolerów procesów jeśli ma jakiś interfejs komunikacyjny to zazwyczaj RS485 i taki bym polecił. Z drugiej strony możliwe, że wtryskarki posiadają własne rozwiązania do współpracy "w sieci". Czyli i tak wnikliwa lektura dokumentacji to pierwszy krok, a nie wymyślanie koła na nowo :)

0
  • #17 21 Lut 2017 21:02
    kalon
    Poziom 4  

Na hali posiadam 19 maszyn są to wtryskarki do plastiku Negri Bossi, Mir HTmir i pare starszych. Większość maszyn posiada klawiatury membranowe i tam właśnie była myśl podpięcia.
    Lecz jak pisali koledzy wcześniej może to spowodować jakiś wypadek lub czyjś uszczerbek. Co gorsza nie pomyślałem na jakim napięciu pracują tamte klawiatury i na jakiej zasadzie...
    Dodano po 5 [minuty]:
    Co do projektu mój przełożony dał mi wolną rękę jeśli projekt zadziała na jednej maszynie razem ze zbieraniem danych. To jest myśl aby to uczynić na wszystkich.
    Ale jak pisano wyżej Arduino jest do użytku domowego i pewnie w przemyśle nie da rade.
    Dodano po 38 [minuty]:
    Kolejna część skończona dzięki Użytkownikowi "tprzemko"
    zamieszczam kod jeśli ktoś potrzebował by do swoich potrzeb...

Kod: actionscript

0
  • #18 21 Lut 2017 21:59
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

kalon napisał:
    Macie racje, zrezygnuje z projektu. Pozostaje mi chodzić codziennie po hali i zbierać karty z danymi potem 2 godz. klepania exela :-)
    Jednak chciałbym dokończyć projekt dla samej satysfakcji choć w połowie.

Nie rezygnuj, tylko jak piszą koledzy wyżej musisz sporo zmienić w swoich założeniach. :)

0
  • #20 22 Lut 2017 10:00
    kosmogon
    Poziom 13  

A myślałeś może o zupełnie innej metodzie detekcji pracy maszyny? Na przykład za pomocą mierzenia pobieranego prądu: jeżeli maszyna pobiera go dużo, to znaczy, że pracuje, jeżeli mało, to nie pracuje. Do detekcji obecności operatora przy maszynie mógłbyś wykorzystać na przykład czujnik PIR. To rozwiązanie ma tę zaletę, że nie ingerujesz w maszynę. Poza tym jest całkowicie bezobsługowe, a z moich doświadczeń wynika, że lepiej jak operator ma do wciskania jak najmniej przycisków.

Możesz rozważyć zrobienie takiego urządzenia dla każdej maszyny osobno, połączyć je w sieć (przewodową, np. RS485 z modbusem) i w jednym masterze zapisywać dane na karcie SD, czy wyświetlać je na ekranie.

0
  • #21 22 Lut 2017 15:57
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    jeżeli maszyna pobiera go dużo, to znaczy, że pracuje, jeżeli mało, to nie pracuje.

A wg kolegi wtryskarka zużywa dużo prądu podczas załączenia obiegu chłodziwa w pewnej fazie cyklu produkcyjnego detalu? W porównaniu do np. rozgrzewania bloku? Albo stanu bezczynności? Jak z wykryciem awarii? Jak z analizą przestoju podczas przezbrajania? No właśnie.

0
  • #22 22 Lut 2017 17:44
    ejcon
    Poziom 13  

kalon napisał:
    Na hali posiadam 19 maszyn są to wtryskarki do plastiku Negri

Sorki ale z innej beczki masz gotowy program do nadzoru maszyn wraz z rejestracją Golem OEE SuperVisor NEXT poszukaj w sieci
    Właśnie uruchamiałem taki w swoje firmie działa ok wszystko podpinasz przez dodatkowe przekazniki cewki wpinasz w maszyne a styki w swoje urzadzenie .
    W ten sposób robisz separację urządzeń przesyłasz po 485 lub rs (232 do 30 metów) .

0
  • #23 23 Lut 2017 10:39
    kosmogon
    Poziom 13  

tronics napisał:
    Cytat:
    jeżeli maszyna pobiera go dużo, to znaczy, że pracuje, jeżeli mało, to nie pracuje.

A wg kolegi wtryskarka zużywa dużo prądu podczas załączenia obiegu chłodziwa w pewnej fazie cyklu produkcyjnego detalu? W porównaniu do np. rozgrzewania bloku? Albo stanu bezczynności? Jak z wykryciem awarii? Jak z analizą przestoju podczas przezbrajania? No właśnie.

Nie znam się na wtryskarkach, więc nie wiem. Ale każda maszyna pobiera prąd, gdy pracuje i nie pobiera go, gdy nie pracuje (jest wyłączona). Nie ma znaczenia, czy to jest 1A, czy 100A. A obserwując zmiany natężenia, można zidentyfikować w jakiej fazie jest dana maszyna. To, że to jest wtryskarka nie ma tu żadnego znaczenia.

0
  • #24 23 Lut 2017 10:44
    2675900
    Użytkownik usunął konto