Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa hamulec wciągarki budowlanej geo 400kg

21 Lut 2017 07:28 1005 7
  • Poziom 42  
    Witam
    Kłopot dotyczy wciągarki budowlanej, jest to typowy chińczyk z allegro, udźwig 400kg. Występuje toto pod różnymi markami, moja to akurat geko. Urządzenie wyposażone jest w hamulec cierny zwalniany polem magnetycznym wirnika. Bez obciążenia wszystko pracuje prawidłowo natomiast pod większym obciążeniem (200-300kg) hamulec nie działa. Nie jest to kwestia mechaniczna, nie słychać charakterystycznego kliknięcia sprężyny hamulca. Przypuszczam że silnik po odłączeniu zasilania z racji dołączonego kondensatora staje się prądnicą i nie zanika pole wirnika. Czy moja teoria jest prawidłowa? Jeśli tak to jak temu zaradzić? Być może zwieranie kondensatora dodatkowym stycznikiem zdało by egzamin?
    Poniżej zamieszczam uproszczony schemat sterowania, pominąłem obwody krańcówek i zabezpieczeń, nie mają wpływu na pracę.

• Specjalista Automatyk
    Gdyby można było zdublować styki przełącznika to można odłączać kondensator
  • Poziom 42  
    pafciowaw napisał:
    Gdyby można było zdublować styki przełącznika

Akurat to jest ostateczność. Kondensatory i silniki mam sporo oddalone od szafki ze stycznikami. A przewody do silników trzyżyłowe.
  • Poziom 42  
    Myślę dalej. Zwarcie układu spowoduje że napięcie spadnie do wartości ograniczonej rezystancją złącz. Ale za to prąd będzie dążył w górę. Pole magnetyczne wirnika nie zniknie a wzrośnie. Dobrze myślę czy nie myślę?
  • Poziom 43  
    kortyleski napisał:
    Przypuszczam że silnik po odłączeniu zasilania z racji dołączonego kondensatora staje się prądnicą i nie zanika pole wirnika

A zmierzyłeś czy kondensator jest sprawny?
  • Poziom 42  
    Wciągarki działają więc jak by mógł być niesprawny?
  • Poziom 43  
    Jakoś to mi się nie chce wierzyć w to.
    Po drugie trudniej zatrzymać obiekt w ruchu niź statycznie i to nawet 2x.
  • Poziom 42  
    kortyleski napisał:
    Nie jest to kwestia mechaniczna, nie słychać charakterystycznego kliknięcia sprężyny hamulca.

Uczyli czytać?