Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle

21 Lut 2017 10:11 15669 23
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
  Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #3
  a_noob
  Poziom 22  
  Ogólnie fajnie, tylko tyły... wyglądają jakby Ci się w połowie projektu odechciało go skończyć.
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  a_noob
  Poziom 22  
  Ganzz napisał:
  " ...OB - Open Baffle" jak w tytule. I tak ma być z ta obudową.

  Nie czepiam się rodzaju obudowy tylko wykończenia. Czy nazwa Open Baffle oznacza wiszące kable, sterczące śruby, wióry i strzępy materiału? Skoro obudowa jest obita "kocykiem" to zwyczajnie można by naciągnąć ten materiał na cały tył i po sprawie, a w takiej formie jak teraz wymagałyby większej staranności przy wykończeniu. Świetna sprawa, że głośniki uniknęły kosza i że autor jest zadowolony, ale to jest oczywiste, więc się czepiam tego co widzę ;P
 • #6
  bimberboy32
  Poziom 17  
  Witam
  Wykonanie obudowy godne radzieckiej myśli technologicznej. Jest ona pancerna dla takich małych głośników :) Natomiast oklejenie materiałem średni Ci wyszło :/ Znam to, najgorzej jest skleić na połączeniach kawałków materiału i na krawędziach. Trzeba w tych miejscach szczególnie się przyłożyć i użyć większej ilości kleju, bo sama sztywność materiału powoduje, że odchodzi on od powierzchni pokrytej klejem. Materiał wtedy dobrze jest delikatnie przybijać pineskami co parę cm. Po wyschnięciu można je spokojnie usunąć ewentualnie wprowadzić drobne poprawki.
  Wracając do Radzieckiej myśli technologicznej sam ostatnio sklepałem paczki 3 drożne z elipsoidalnym głośnikiem średnio tonowym z tych klimatów. Bije on na głowę większość głośników tego typu, więc mogę się domyśleć jak to brzmi.
  Pozdrawiam :)
 • #7
  kassans
  Poziom 31  
  @a_noob Obicie Tyłu kolumny zepsuło by całość kolumna OB ma być z tyłu otwarta i niczym nie zasłonięta.

  Bardzo fajnie to wyszło, obudowa to rzadkość na elektrodzie :D Czym to napędzasz ? :)
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  dominator8 napisał:
  zapragnąłem mieć zestaw głośnikowy, który sprawdziłby się w muzyce klasycznej, instrumentalnej jazz
  OK. A co z dołem? Z tabliczki z wykresem wynika, ze oryginalne kolumny nie przenosiły praktycznie biorąc niczego poniżej 100Hz. W OB jest zapewne jeszcze gorzej.
  Wiem, że to rzecz gustu, ale mi wybitnie nie podoba się połączenie oryginalnych frontów z koszmarnym kocem. O ile same oryginalne fronty mogą się podobać, to w takim zestawieniu - razi.
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  a_noob
  Poziom 22  
  dominator8 napisał:
  W oryginalnej formie kolumny te zrobione były z płyty wiórowej jednostronnie laminowanej. Od wewnątrz była surowa płyta. Chciałem przy tym pozostać.

  "Surowizna" jest jak najbardziej ok (oczywiście kwestia gustu, ale dla mnie ok), naciągnięcie materiału podałem tylko jako alternatywę dla dokładniejszego wykończenia ;)
  Co do brzmienia to sądzę że spodobałyby Ci się BG 13P od visatona, cena zachęca do eksperymentów, a po wygrzaniu są świetne w lekkich utworach i na pewno nie są ciche (choć przy dużych głośnościach szczegóły trochę uciekają). Niestety dołu nie mają w ogóle, ale widzę że masz subwoofer OB w razie czego :)

  Ganzz napisał:
  obicie całego tyłu kocykiem zmieni parametry obudowy (...) Open Baffle oznacza obudowe otwartą, w sumie dotyczy ona szczególnego typu obudowy otwartej, będącą tylko przegrodą, nie ma tutaj rezonatora helmholtz'a membran biernych, otworów stratnych, lini transmisyjnej czy nawet tuby, po prostu przegroda odzielająca jedna strone membrany od drugiej. Widać, że nie zajmujesz się głośnikami i ich obudowami, sam fakt nawet obklejenia ścianek tej obudowy, od strony tyłu głośnika zmieni parametry, zewnetrzne obicie też, ale nie w takim stopniu i wiele innych czynników.

  Brak obliczeń i pomiarów, ale naciągnięcie materiału na tył zepsuje akustykę i ideologie OB, "zmieni parametry" - ale jakie parametry? I jak się zmienią? Maskownice też zmieniają parametry, a są tu tylko i wyłącznie dla estetyki, nie wiadomo jaki mają wpływ na dźwięk, na pewno większy niż by miał materiał naciągnięty z tyłu. W Open Baffle to tutaj jest głośnik wysoko tonowy i... ma obitą tylną ściankę materiałem dookoła... ojej. Obudowa głośnika średnio-nisko tonowego to już kwestia dyskusyjna, dla mnie to zwykła obudowa otwarta, przegrody z założenia nie są zagięte z czterech stron.
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #13
  Tremolo
  Poziom 43  
  To jest br wysoko strojony odlegloscia od ściany tylnej. Dodalbym cewke na basowca. Co tego nisko strojony sub i zestaw miazga.
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  Tremolo
  Poziom 43  
  To daj opcje wyłączenia wysokotonowca skoro napisałeś: "oryginał ma wartość sentymentalną :) ".

  Dla takich głośników nie robi sie za bardzo symulacji. Pewnie Qts jest wysoki. Przystosowany do otwartych tyłow jak głośniki samochodowe, albo niektóre gitarowe. Po protu Rosjanie kombinowali z obudowami i taka pasowała idealnie. Co musze mieć: to głośnik z telewizora Rubin ze "spiralnym" zawieszeniem z miażdżonego papieru.
 • #16
  a_noob
  Poziom 22  
  dominator8 napisał:
  Rozumiem, że posiadasz te głośniki - mógłbyś coś napisać w jakiej konfiguracji gra to u Ciebie i czym to napędzasz?

  Posiadam, tylko że miały siedzieć w dość sporych (jak na moje warunki) kolumnach trójdrożnych, ale przyszło dziecko i zabrakło cennego miejsca żeby je postawić. W ten sposób projekt leży niedokończony i czeka bardziej przestronnych czasów ;) Same BG 13P bardzo mnie ciekawiły, więc jak tylko je dostałem to wpakowałem je w prowizoryczne obudowy zamknięte o pojemności ok 8l (w takiej komorze miały grać docelowo) i trochę je wygrzałem, a było to niezbędne bo zaraz po podłączeniu odstraszają, ale już po kilkunastu godzinach sytuacja się znacznie zmienia. Ze względu na chroniczne lenistwo, brak czasu i upodobania muzyczne, nawet nie brałem pod uwagę innych obudów. Brzmienie zdecydowanie odpowiada temu co pisałeś o swoich kolumnach, tylko jak widać na wykresach, góry mają sporo - niestety, co też widać i da się to usłyszeć, jest również lekko poszarpana. Kilka projektów w internecie jest z prostymi filtrami wygładzającymi te pagórki, więc jest na czym się wzorować przy projektowaniu. Ja chciałem dać filtr pierwszego rzędu odcinający przed 4kHz co by wyrównało pierwszą górkę i wysokotonowy włączyć zaraz za tą górką. Ale to była wszystko kwestia eksperymentów do których nie doszło, możliwe że w ogóle zrezygnowałbym z wysoko tonowego zależnie od wyników tych eksperymentów. Głośnik ma 92dB skuteczności (na małych lampach powinien się sprawdzać, czego niestety nie miałem na czym przetestować), a niskotonowe mam chyba w okolicy 86dB, dlatego właśnie robiłem aktywne kolumny - szkoda mi było tłumić środka i góry (kosztem mocy) żeby wyrównać charakterystykę.
 • #17
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #18
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolegi ! Te głośniki wykorzystywały się z radzieckim gramofonem i odtwarzaczem kasetowym Rosja 325 - stereo. Charakterystyki głośników - P nom = 4W Pmax = 8W F= 63 - 12500 Hz . Q = 93dB. Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle
 • #19
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #20
  Daniel Dunaj
  Poziom 7  
  Ja właśnie posiadam taki Radziecki sprzęt i działa wszystko bardzo dobrze.
  Głośniki fajne grają. Radzieckie głośniki 2W w odsłonie OB - Open Baffle
 • #21
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #22
  Daniel Dunaj
  Poziom 7  
  Tak zgadza się, oryginalne głośniki nadawały się jedynie do wyrzucenia. Tam jest GDN ale świetnie się sprawdza a sprzęt ładnie gra.Wymieniłem wszystkie paski w magnetofonie na nowe, trochę czyszczenia i smarowania, rozkręciłem wszystko na części i drewno polakierowałem i wygląda jak nowe, według mnie warto było. Mam też polskie adaptery Emanuel i Artur w domu, ale tan ma swój UROK.
 • #23
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #24
  Daniel Dunaj
  Poziom 7  
  Głośniki miały wykruszone membrany i dlatego je wymieniłem.