Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 Blok B4 diagnoza oraz UKF

21 Lut 2017 16:14 1353 20
  • Poziom 13  
    - Po pierwsze jak leci dźwięk z głośników, to prawy kanał ma wyraźnie większe podbicie basu niż kanał lewy, czym może być to spowodowane? kolumny podpięte to Altus 110 HGS Electronic 86r obie po równo eksploatowane i w jednym czasie regenerowane, po zmianie kolumn miejscami jest to samo więc altusy wykluczyłem.
    Po poradach kolegów z forum wychodzi na uszkodzone / wysuszone kondensatory na linii sygnału w bloku B4, które mogą to być kondensatory, jeśli ktoś to wymieniał?

- Po drugie jak maksymalnie ściszę dźwięk to z lewego głośnika (tego z mniejszym podbiciem basu) nadal wydobywa się dźwięk, co prawda cicho ale jednak jest i na wskaźniku mocy wyjściowej pierwsza dioda mruga, czego szukać? potencjometry nadal oryginalne, nie trzeszczą.
    Po poradach w innym temacie od kolegów wykonałem następujące rzeczy:
    Zwarłem suwak lewego kanału do masy - dźwięk zanikł, czy to oznacza uszkodzony potencjometr? dodam, że wszystkie potencjometry psiknąłem preparatem "kontakt PR" ale nic to nie dało na potencjometrze siły głosu.

- Po trzecie choć mniej ważne ale zapytam. Kiedyś jak sprzęt należał do ojca to dał radka do przestrojenia na nowsze pasmo FM tj 87-108. Po tym zabiegu ściąga jak należy ale sygnał płynie tylko z lewego kanału, w prawym nawet szumu brak, widziałem zastosowaną prostą płytkę przestrojeniową połączoną przewodami z oryginalną głowicą UKF w odbiorniku. W tym przypadku nawiązując do drugiego problemu z wydobywającym się sygnałem z lewego kanału tu siła sygnału sięga 3 diody wskaźnika wysterowania - więcej niż na innych źródłach wejścia.
    Nawiązując do tego chciałbym wyeliminować tą płytkę całkowicie i przestroić oryginalną głowicę UKF w urządzniu, przeczytałem też kilkadziesiąt tematów o przestrajaniu radioodbiorników na pasma CCIR i temat nie jest mi do końca obcy, w przeszłości przestrajałem głowice w Zodiakach i Diorach serii AS więc myślę, że to nic innego aczkolwiek nie wiem czy nie zmieniono jakiś połączeń w oryginalnej głowicy żeby zaadaptować tę prostą głowicę UKF w Radmorze.
    podsyłam zdjęcie jak to wygląda w moim egzemplarzu.
    Na sam koniec dodam, że również z prac przeprowadzonych wczoraj przy sprzęcie wyregulowałem w końcu prawidłowo prądy spoczynkowe wg porad forum i wyregulowałem napięcia 18v oraz 42V i są jak na poniższej rozpisce.
    Radmor 5412 Blok B4 diagnoza oraz UKF
    Z góry dziękuję za dalszą pomoc w uzdrawianiu mojego sprzętu, który jest w rodzinie od końca lat 80-tych :)
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 39  
    Jeśli z tunera FM gra tylko jeden kanał to coś ze stereodekoderem, pomierz dławiki/cewki w tym bloku.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 13  
    A czy wpływ na to może mieć dołożony dekoder jak na zdjęciu? właśnie poszukuję na schemacie oryginalnych połączeń gniazda anteny z blokiem, żeby przwrócić je do oryginału i zacząć przestrajanie. Czytając ops zawarty w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic9718.html jest to w miarę proste patrząc na wcześniejsze moje przestrajania :) myślę, że nie będzie tak źle, przestudiuję schemat i dam znać o efektach, napięcia na 4 odczepie W303 zgadzają się z opisami :)

Dodano po 20 [minuty]:

Może ma ktoś zdjęcie jak powinno być podłączone gniazdo anteny? wydaje mi się, że jeden przewód do masy a drygi do przewodu łączącego z cewką L301?
  • Poziom 39  
    To co jest dołożone to nie dekoder, poczytaj na czym polega przestrojenie...
  • Poziom 13  
    Mhmm, czyli to nie tego wina a płytka to konwerter z rezonatorem kwarcowym. Już złapałem pierwszą lokalną stację bez ingerencji w kondensatory ale ta stacja nadaje na starym zakresie, problem polega na tym, że nadal pracuje na jeden kanał. Wiem już na czym polega przestrojenie ale dla mnie głównym problemem jest w tym momencie brak sygnału z UKF na prawy kanał :(
  • Poziom 39  
    Zatem wróć do porady nr.1 ;)
  • Poziom 13  
    Ok więc Radek przestrojony, u mnie na północy ściąga 11 stacji radiowych i nawet udało mi się zgrać wskaźniki dostrojenia i poziomu sygnału, siedziałem nad strojeniem od 20.00 :P
    Czy mógłby mnie ktoś teraz nakierować gdzie może leżeć awaria sygnału na prawy kanał z UKF-u? szukam skąd wychodzi sygnał na przedwzmacniacz z UKF-u ale nie bardzo mogę to znaleźć...
    Chyba przestrojenie do tego to był pryszcz :(
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Na początek sprawdziłbym selektor wejść, sporo styków, mogą któreś nie łączyć. Kontakt do styków i po psiknięciu poprzełączać, na pewno nie zaszkodzi. Potem możemy myśleć dalej.
  • Poziom 13  
    Tak też pomyślałem ale sygnału na prawym kanale niema tylko z wewnętrznego źródła czyli tunera FM. Na całej reszcie wejść wszystko gra jak należy :) nawet mikrofon i gramofon działają :)
    Dziękuję za cenne porady :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zmostkuj wyjście L i P ze stereodekodera i będziesz wiedział da liegt der Hund begraben :)
  • Poziom 13  
    Wyjąłem cały blok stereodekodera B13. Siedząc przed radmorem, twarzą do wskaźników mocy wyjściowej, dotykam śrubokręcikiem do pinu nr 2 w układzie wtyczki W308 i pokazuje się wychylenie na wskaźniku kanału lewego, dotykam pozostałe w obu wtyczkach stereodekodera i nie pokazuje się nic, prawy kanał w ogóle nic nie pokazuje. Sprawdzę isostat od UKF-u czy wszystko dobrze zwiera i dam znać ale nie podoba mi się to :(

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Niestety czyszczenie isistatów nic nie daje, pozbyłem się jedynie trzeszczenia na wyłącznikach od niskich i wysokich tonów..
    Proszę o jakąś wskazówkę odnośnie tego, gdzie i w czym mam szukać przerwy w sygnale z UKF-ów :( już wiem, że problem nie leży w płycie B13, w każdym innym źródle pracują oba kanały, jedynie na UKF-ach nie mam prawego kanału :(
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    O zgrozo, czy mamy to naprawić zdalnie ... !?
    Użyj omomierza , woltomierza, oscyloskopu, analizatora widma czy co tam masz na warsztacie i znajdź gdzie ginie sygnał.
    Jeśli nadal nie wiesz jak to zrobić - serwis !
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    pawel_amatorek napisał:
    o pinu nr 2 w układzie wtyczki W308 i pokazuje się wychylenie na wskaźniku kanału lewego

To w takim razie masz uszkodzony przedwzmacniacz lub przełącznik(izostat) UKF.

A wejście: Tuner AM, Gramofon działa? Jeśli nie to szukaj uszkodzenia w przełączniku Magnetofon1, Magnetofon2.

W pierwszej kolejności sprawdź przedwzmacniacz.
  • Poziom 13  
    Gismot napisał:
    A wejście: Tuner AM, Gramofon działa?
    No właśnie o dziwo z tej strony wszystko w 100%, gramofonu używam również niemal na codzień, gra idealnie na oba kanały, gniazdo tunera AM właśnie sprawdziłem, gra lewy jak i prawy. Co do wejść magnetofon 1 oraz 2 również L i P sprawne. Również używane na codzień pod komputer oraz magnet 2 wisi jack 3.5mm do telefonu lub MP3, korektor jest podpięty pod wyjście audio od TV. Używam wszystkich wejść poza Tuner AM które jest również sprawne.
    Niemniej jednak dziękuję za dalsze porady i będę się starał szukać wszystkiego od nowa.
  • Poziom 16  
    pawel_amatorek napisał:
    Niemniej jednak dziękuję za dalsze porady i będę się starał szukać wszystkiego od nowa.

Miałeś w pierwszej kolejności sprawdzić przedwzmacniacz od tunera FM.
  • Poziom 13  
    Prześledziłem tor sygnału do przedwzmacniacza, od B13 wychozi sygnał na kondensator 1uF i idzie dalej przez rezystory do tranzystora T307 BC 413B, sygnał trafia w niego ale już do nie opuszcza, także szukam zamiennika i wlutowuję.

Dodano po 39 [minuty]:

Potwierdzam, usterka usunięta, UKF gra już na 2 kanały :) uwalony tranzystor T307 BC413B, zamieniłem go na BC337, problem znikł.
    Teraz pozostaje usunięcie pozostałych dwóch usterek, aczkolwiek chodzi o grający lewy kanał na całkowicie ściszonej regulacji wzmocnienia. Myślałem, że prawidłowo sprawdziłem potencjometr mostkując górny odczep z masą, dźwięk umilkł, ale po poprawnym zmostkowaniu suwaka z masą dźwięk nadal się wydobywa z lewego kanału choć dodatkowo słychać burczenie.
    Nie wiem nadal, czy to na pewno uwalony potencjometr...
    Druga sprawa to różnica w nasyceniu niskimi tonami dla kanału lewego ale podejrzewam, że to przez wyschnięte elektrolity na płycie przedwzmacniacza.
    Czy wpływ na to mogą mieć również elektrolity 2X4700uF na bloku B5? nie widać po nich wycieków czy napuchnięć.
    Oczywiście wymieniam tylko to, co potrzebuje wymiany, nie wymieniam elektrolitów które tego nie wymagają.
    Dziękuję za cenne dla mnie porady! boję się dawać sprzęt który jest w rodzinie od nowości do jakiegoś serwisu, gdzie pracownicy mają mniej lat, niż ten sprzęt... wolę ogarnąć sam i wiem co mam :)
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Kondensatory 2x4700uF nie mają na to wpływu.Różnica w sygnałach spowodowana będzie wyschniętym kondensatorem.Tory są dość rozbudowane, tak więc, jeżeli nie dysponujesz oscyloskopem, znalezienie winowajcy będzie żmudne.Możesz sobie ułatwić, zamieniając tory w jakimś punkcie.Na przykład, sygnał z suwaka potencjometru balansu kanału L podać w to samo miejsce kanału P i na odwrót.Jeżeli usterka przeniesie się z kan.L do P to będzie oznaczało że problem jest przed miejscem przekierowania.Możesz tak zrobić w kilku miejscach, zawężając sobie pole poszukiwań.Powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    pawel_amatorek napisał:
    Prześledziłem tor sygnału do przedwzmacniacza, od B13 wychozi sygnał na kondensator 1uF i idzie dalej przez rezystory do tranzystora T307 BC 413B, sygnał trafia w niego ale już do nie opuszcza, także szukam zamiennika i wlutowuję.
    Dodano po 39 [minuty]:
    Potwierdzam, usterka usunięta, UKF gra już na 2 kanały :) uwalony tranzystor T307 BC413B, zamieniłem go na BC337, problem znikł.

Brawo!:)

pawel_amatorek napisał:
    Nie wiem nadal, czy to na pewno uwalony potencjometr...
    Druga sprawa to różnica w nasyceniu niskimi tonami dla kanału lewego ale podejrzewam, że to przez wyschnięte elektrolity na płycie przedwzmacniacza.

To teraz prześledź tor sygnału na module B4. Obadaj wszystkie tranzystory w przedwzmacniaczu, porównaj dźwięk na nich(w obu kanałach), a się dowiesz, gdzie on się psuje/zmienia barwę. Na forum jest wiele postów o tym.

Po zmasowaniu sygnału(dźwięku) na potencjometrze głośności ma on zamilknąć.
    Podmień potencjometr.

pawel_amatorek napisał:
    czoraj przy sprzęcie wyregulowałem w końcu prawidłowo prądy spoczynkowe wg porad forum i wyregulowałem napięcia 18v oraz 42V i są jak na poniższej rozpisce.
    https://obrazki.elektroda.pl/7719936300_1330716460.jpg

Kolejna sprawa to zasilacz, czemu nie piszesz, że masz problem z regulacją napięcia +42V
    U ciebie jest tam 19,4V, a powinno być 42V

Do sprawdzenia: dioda zenera D509, T512

Podczas naprawy zasilacza odłącz wszystkie moduły, wystarczy chwila nieuwagi, a pożegnasz się z np.wskaźnikiem skali ukf, popalisz moduły...
  • Poziom 13  
    Gismot napisał:
    Kolejna sprawa to zasilacz, czemu nie piszesz, że masz problem z regulacją napięcia +42V
    U ciebie jest tam 19,4V, a powinno być 42V

Kolego trafnie zauważyłeś napięcia na obrazku ale obrazek jest pobrany z elki i tylko na nim się wzorowałem, wszystkie napięcia mam książkowe :) zapomniałem o tym wspomnieć :)
    Co do potencjometru dźwięku to u mnie na miejscu w sklepie mam takowy ale z krótką ośką więc mogę go tylko podmienić na chwilę, żeby zobaczyć co i jak bo nie sięgnie do gałki niestety :( można w ogóle zanabyć zamiennik na wzór oryginału? tzn parametry i gabaryty?
    Oscyloskop mam na warsztacie, ale nie wiem czy można to nazwać miarodajnym urządzeniem, jest to lampowy oscyloskop polskiej produkcji "Mini 4" ale nie mam do niego sondy pomiarowej :(
    Wiem również o możliwości zrobienia oscyloskopu z PC-ta czy innego rodzaju komputera z kartą dźwiękową także jeżeli nie dam rady znaleźć nic analogowo to na pewno zrobię próby oscyloskopem :)
    Dziękuję za porady! będę opisywał działania i rezultaty! :)

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

Więc tak, tor sygnału z toru wejściowego tj z bloku B3 nie ulega zmianie między kanałem P i L, z czego nie ukrywam się cieszę :)
    Podłączając się pod wyjście z bloku B3 prowadzące do bloku B4 czyli wtyczka W401 nie ma zmian w tonach dźwięku, problem zaczyna się wpinając się we wtyczki W601 w blokach B6, i różnica jest zauważalna tak samo na słuchawkach na wejściu jak i na głośnikach na wyjściu.
    Teraz muszę podjąć decyzję, czy śledzić tor w kierunku z płynięciem dźwięku czy tzw. pod prąd czyt. od tyłu czyli od wyjścia dźwięku na końcówkę mocy czy od wejścia dźwięku od wtyczki W401 po samo wyjście na wtyczkę W403?

Dodano po 18 [godziny] 39 [minuty]:

Tak więc już niemal wszystko naprawione :) wszystko poza potencjometrem siły głosu :)
    Właśnie w tym momencie jak to piszę to leci sobie muzyka z czarnego winyla, wychodzi z Artura, wchodzi do Radka a z Radka idzie na dwa Altusy 110 i teraz mogę powiedzieć, że takiego dźwięku się oczekuje od naszego rodzimego sprzętu.
    W przedwzmacniaczu wymieniłem takie elektrolity jak:
    - C411
    - C416
    - C417
    - C418
    - C423
    - C427
    - C447
    - C453
    Różnica w dźwięku jest wyraźnie odczuwalna na PLUS, brak różnicy dźwięku pomiędzy kanałami L i P na każdym ze źródeł, tego oczekiwałem więc jestem zadowolony z wykonanych przez ostatnie dni konserwacji rodzinnego sprzętu, dziękuję wszystkim którzy podali mi cenne wskazówki :)
    -
  • Poziom 13  
    Witam po pewnym czasie. Wszystko gra jak należy z Radkiem ale zauważyłem, że wysokie tony jednego z kanałów są mniej wyraziste od drugiego kanału, szukać przyczyny na B4 czy na B6? bardziej bym obstawiał płytę B4 i jakieś kondensatory i podejrzewam C429 i C465, niech ktoś podpowie, czy dobrze rozkminiam, że wysokie tony są również zależne od kondensatorów?
  • Poziom 13  
    Witam, chciałbym odświeżyć temat.
    Dostałem do remontu przedwzmacniacz do Radmora 5412 i mam z nim nie lada problem. Na wstępie napiszę, że wykonana była na nim przeróbka Peterman-a.
    Otóż. Napięcie zasilające podawane jest równo 42V, w okolicy środka przedwzmacniacza czuć wyższą temperaturę na kilku elementach, nie przejmował bym się tym, ale niestety przedwzmacniacz nie wypuszcza żadnego sygnału z siebie na B6. Cisza absolutna. Posprawdzałem już większość napięć na tranzystorach BC413 i są różnice rzędu 0.5-1V nic więcej. Rezystory żadne nie wyglądają na przyłapane ani też nie zlokalizowałem zimnych lutów. Nie chcę wymieniać na oślep elektrolitów i tranzystorów bo trochę tu tego jest.
    Czy ktoś byłby w stanie mi podpowiedzieć w czym szukać przyczyny?
    Mógłbym wymienić wszystkie tranzystorki BC413 ale czy to coś zmieni? jest ich tylko 22 sztuki więc można by zaszaleć :D
    napięcia na tranzystorach:
    T411 - na bazę wg schematu powinienem mieć 20.9V a mam na nim 5.7V
    T410 - na bazę wg schematu powinienem mieć 3V a mam 5.0V
    Te same napięcia mam dla T430 i T431 ale w okolicach tych elementów nie widzę uszkodzeń.
    Grzeje się kondensator C418, C451, C454, 458 i 423.
    Jakieś sugestie?