Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku

21 Lut 2017 19:05 1008 9
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich,

Jesteście dla mnie ostatnią deską ratunku. Problem z jakim się zmagam to prawdopodobnie uszkodzony? dysk. Próbowałem sam go odratować przy pomocy programu DMDE i tworzeniu kopii ale chyba jeszcze pogorszyłem sprawę ponieważ w SMART zmienił się stan z żółtego na czerwony. Parametr 01 uległ chyba całkowitemu pogorszeniu. (jestem laikiem w tej kwestii)

Sytuacja wygląda następująco: dysk kiedyś upadł mi na ziemię z niewielkiej wysokości (nie rozleciał się, ani nic takiego, po prostu z niewielkiej wysokości upadł na ziemię). Po kilkukrotnym podłączeniu do komputera był widoczny w systemie oraz można było normalnie zapisywać/odczytywać pliki. Stąd też nie przejąłem się tym faktem zbytnio ponieważ z założenia działał normalnie. Jest on używany jako dysk przenośny podłączany do komputera raz na jakiś czas, w celu zgrania plików oraz do przechowywania różnego rodzaju rzeczy: od zdjęć, przez filmy, dokumenty, kończąc na różnych zmiksowanych rzeczach.

Niestety kilka dni temu, po podpięciu do komputera, system wykrył dysk ale jako Dysk Lokalny i przy każdorazowej próbie wejścia do środka odrzuca komunikatem o błędzie danych CRC oraz dodatkowo wyskakuje komunikat, że aby dysk działał poprawnie muszę go najpierw sformatować. I tak jest przy każdym podłączeniu. Chciałem zaznaczyć, że pomiędzy ostatnim podpięciem, a ostatnim w którym działał dysk przeleżał w szafie nieużywany. Stąd nie mam pojęcia co mogło się stać.
    WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku

Przeszukałem Internet, w tym również to forum, naczytałem się wielu tematów, spróbowałem kilku rzeczy, ale dalej jestem w kropce i zaczynam powoli tracić nadzieję.

Garść zdjęć które zobrazują mój problem i mam nadzieję pomogą w ocenie sytuacji:

1) Zarządzanie dyskami pokazuje jako typ RAW:
    2) CrystalDiskInfo:
    3) HDTune:
    4) HDDScan:
    5) SSD-Z:
    WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku
    6) DMDE:
    WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku WDC WD500LMVW-11VEDS6 - Odzyskanie Danych z uszkodzonego dysku

Próbowałem utworzyć kopię do pliku, ale po 30h dałem sobie spokój, było bardzo dużo BAD sektorów i pominiętych i w dalszym ciągu było 0%. Próbowałem też zrobić na nim pełne skanowanie, ale szło bardzo wolno - udało się odzyskać może łącznie 100 plików - praktycznie wszystkie mało ważne. Przerwałem skanowanie.

Jestem mocno zdesperowany żeby odzyskać dane, które znajdują się na tym dysku, są dla mnie ważne. (czasu się nie wróci, drugiego takiego samego zdjęcia się już nie zrobi). Dlatego błagam o jakieś cenne wskazówki lub rady. Jeżeli w obecnym stanie nie da się nic uratować, czy po sformatowaniu dysku jest jakaś nadzieja na odzyskanie danych? (np. programem DMDE?).

Lub też z innej beczki, jestem z Krakowa, jeżeli ktoś się na tym zna, lub poleci jakąś dobrą firmę która pomoże w tej beznadziejnej sytuacji to bardzo proszę o kontakt na PW bądź w tym temacie. Zależy mi na kontakcie osobistym oraz na polityce z wrażliwymi danymi (ponieważ takie też tam się znajdują). W przypadku odzyskania oczywiście zapłacę. Bardzo wam dziękuję z góry za czas poświęcony na mój przypadek.

Napisałem również ten temat w celu rozeznania czy jest w ogóle sens zanoszenia tego dysku do jakiejś firmy w Krakowie.

Pozdrawiam,
    Bartek
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jak wyglądała próba zrobienia kopii posektorowej?
    Z Krakowa miałem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną w Arvika, zdaje się że jeden z pracowników był tu aktywny na forum. Pracy nie dostałem ale wrażenia miałem dobre. Tylko że to było z 5 lat temu.
    O wrażliwe dane bym się nie martwił - każda firma specjalistyczna ma obowiązek dochowania tajemnicy (no chyba że to jakaś działalność przestępcza jest do odzyskania).
    Przy takim stanie i takich katorgach odradzam działanie w domu.
  • Poziom 3  
    helmud7543 napisał:
    Jak wyglądała próba zrobienia kopii posektorowej?

Po sektorze 265 240 zaczęło wyć o Bad sektorach - po 24h było ich jakieś 6000, musiałem zmienić ustawienie błędów CRC na zero żeby przyspieszyć i wtedy jakoś to ruszyło, ale po kilku godzinach dalej było 0% (dysk ma 500gb z tego połowa była zapełniona) więc zrezygnowałem po 30h bo uznałem, że mogę całkowicie zniszczyć dysk. Skończyłem na wartości:
    helmud7543 napisał:
    Z Krakowa miałem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną w Arvika, zdaje się że jeden z pracowników był tu aktywny na forum. Pracy nie dostałem ale wrażenia miałem dobre. Tylko że to było z 5 lat temu.

Spróbuję tam jutro zadzwonić i zapytać czy podjęli by się w moim przypadku odzyskania i ile by to kosztowało. Bardzo dziękuję za firmę.
    helmud7543 napisał:
    O wrażliwe dane bym się nie martwił - każda firma specjalistyczna ma obowiązek dochowania tajemnicy (no chyba że to jakaś działalność przestępcza jest do odzyskania).

Bardziej chodziło mi tutaj o jakieś osobiste zdjęcia, dokumenty (skany itd) czy też (głupio przyznać) folder z hasłami do różnych stron (w dzisiejszych czasach ciężko zapamiętać hasła do -set stron. Dlatego bardzo mi zależy na tym, aby odzyskane dane nie wyszły poza laboratorium lub nie zostały wykorzystane przez jakichś nieuczciwych ludzi.

Czyli ogólnie rzecz biorąc uważasz, że dałoby się jeszcze uratować dane?
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Prawdopodobnie tak, ale trzeba będzie zmienić głowice z tego co wstępnie można oszacować, a w domu tego nie zrobisz.
  • Poziom 3  
    mati211p napisał:
    Prawdopodobnie tak, ale trzeba będzie zmienić głowice z tego co wstępnie można oszacować, a w domu tego nie zrobisz.

Miałeś niestety racje. Oddałem go do serwisu i niestety najczarniejsze sny się spełniły. Nie wiem jak to możliwe, ale dostałem informacje, że:
    - zdegradowany/uszkodzony zespół głowic
    - zdegradowana powierzchnia magnetyczna
    - uszkodzone sektory
    - szyfrowanie dysku w technologii SED

Chciałem zaznaczyć tak jak w pierwszym poście, dysk upadł mi RAZ z około 30cm, podpięty po upadku działał, został włożony głęboko do szafy i po wyjęciu go z szafy i pierwszym podpięciu od miesiąca/dwóch mamy efekt jak powyżej.

Jeżeli chodzi o szczegóły to pan przez telefon oznajmił, że jedna z dwóch głowic nie nadaje się do niczego i w przypadku tańszego wariantu mogą odzyskać około 50% danych z tej jednej działającej głowicy / talerza, ale od razu zaznaczył że dane zapisywane są na obu talerzach, a to wiąże się z tym, że np. że wszystkie filmy nie będą się odtwarzać, zdjęcia mogą być niekompletne itd. Więc taka naprawa na dłuższą metę chyba mija się z celem. Ten wariant został wyceniony na około 2000 brutto.

I teraz żeby było ciekawiej: pełny lub prawie pełny odzysk danych został wyceniony w przedziale 3000-3300 brutto, a i też nie mogą zagwarantować, że odzyskają wszystko. Szczerze mówiąc zakładałem scenariusz w którym jestem w stanie wyłożyć 1500, no może 2000 bez żalu w zamian za odzyskane wspomnienia, ale przy kwocie 3000 opadła mi szczena i jestem w kropce bo nie wiem czy to nie przesada. Dodatkowy koszt wiąże się z wymianą głowic i serwisem.

PS. Zapłacilibyście tyle za odzyskanie dla was danych sentymentalnych?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    SirBart napisał:
    Miałeś niestety racje. Oddałem go do serwisu i niestety najczarniejsze sny się spełniły. Nie wiem jak to możliwe, ale dostałem informacje, że:
    - zdegradowany/uszkodzony zespół głowic
    - zdegradowana powierzchnia magnetyczna
    - uszkodzone sektory

To są jak najbardziej skutki upadku. To, że po upadku działał nie znaczyło, że był ok. Gdyby wtedy po upadku zacząć od wykonania kopii na inny dysk to pewnie dużo byś odzyskał w domu. Z czasem po upadku pogłębiły się jego mniejsze wstępne uszkodzenia mechaniczne. W przypadku takiego upadku należało:
    wykonać od razu kopię posektorową po sprawdzeniu, że dysk jeszcze jest odczytywalny(najpóźniej 2-3 h od upadku - wtedy już SMART powinien rejestrować problemy z dyskiem - od razu po upadku niekoniecznie, bo jest to uszkodzenie nagłe, a SMART rejestruje te zachodzące powoli).
    Czy zapłaciłbym 3000zł za odzysk? Zależy od ważności danych, najważniejsze mam na 4 dyskach, 2 pendrivach i 1 CD dodatkowo, więc w 7 innych lokalizacjach, a wszystko jest tymi samymi plikami (po to by ich nie utracić w żaden sposób). Tylko raz zabezpieczyłem sobie dane w taki sposób, że nawet ja nie mogę ich odszyfrować.
  • Poziom 43  
    SirBart napisał:
    nie wiem czy to nie przesada

Nie - takie są ceny.

SirBart napisał:
    Zapłacilibyście tyle za odzyskanie dla was danych sentymentalnych?

To Twoje dane i Ty tylko wiesz jak na nich Ci zależy; pomijam fakt dysponowania taką suma od ręki - bo nie wszyscy mogą tyle wydać.

PS. Kolejny przykład, ze ZAWSZE należy mieć kopię zapasową na innym nośniku!
  • Poziom 3  
    mati211p napisał:
    o są jak najbardziej skutki upadku. To, że po upadku działał nie znaczyło, że był ok. Gdyby wtedy po upadku zacząć od wykonania kopii na inny dysk to pewnie dużo byś odzyskał w domu. Z czasem po upadku pogłębiły się jego mniejsze wstępne uszkodzenia mechaniczne. W przypadku takiego upadku należało:
    wykonać od razu kopię posektorową po sprawdzeniu, że dysk jeszcze jest odczytywalny(najpóźniej 2-3 h od upadku - wtedy już SMART powinien rejestrować problemy z dyskiem - od razu po upadku niekoniecznie, bo jest to uszkodzenie nagłe, a SMART rejestruje te zachodzące powoli).
    Czy zapłaciłbym 3000zł za odzysk? Zależy od ważności danych, najważniejsze mam na 4 dyskach, 2 pendrivach i 1 CD dodatkowo, więc w 7 innych lokalizacjach, a wszystko jest tymi samymi plikami (po to by ich nie utracić w żaden sposób). Tylko raz zabezpieczyłem sobie dane w taki sposób, że nawet ja nie mogę ich odszyfrować.

Gdybym wtedy miał taką wiedzę jak po tygodniu czytania elektrody, to dzisiaj pewnie nie byłoby tego tematu i byłbym biedniejszy o 250zł na nowy dysk. Ale, że byłem laikiem w tej kwestii to niestety płace frycowe dzisiaj. Już zamówiłem 1 toshibe i 1 adate, na których będę trzymał dwie identyczne kopie.

Kasek21 napisał:
    Nie - takie są ceny.

Mimo wszystko jak oddawałem dysk to serwisant mówił, że są to kwoty od 1000 w górę, ale nie spodziewałem się, że aż tak. Dla szarego człowieka, prywatnego dysku - nie firmowego kwota rzędu 3000 to majątek za takie coś.

Kasek21 napisał:
    To Twoje dane i Ty tylko wiesz jak na nich Ci zależy; pomijam fakt dysponowania taką suma od ręki - bo nie wszyscy mogą tyle wydać.
    PS. Kolejny przykład, ze ZAWSZE należy mieć kopię zapasową na innym nośniku!

Tak jak wyżej, teraz już się zabezpieczam podwójnie dwoma różnymi dyskami. Człowiek uczy się na błędach - niestety!
  • Poziom 42  
    SirBart napisał:

PS. Zapłacilibyście tyle za odzyskanie dla was danych sentymentalnych?

Mam taki i ciągle czeka na lepsze (finansowo) czasy - w warunkach domowych nic z nim nie zrobię. Ale dane na nim są tak cenne że go nie wyrzucę i kiedyś - na ryzyko - oddam do serwisu.

Niestety - ceny to od 300 zł w górę, przy czym ta góra nie ma granicy. Części zamiennych nie ma, więc trzeba kupić drugi dysk. Nie ma gwarancji, że uszkodzona powierzchnia nie rozwali kolejnych głowic. Nakład pracy to nieraz tygodnie (dysk 250 GB Seagate kopiowałem kiedyś przez 3,5 tygodnia). No i to co jest na uszkodzonej powierzchni jest stracone, ale co tam jest (czego brakuje) będzie wiadomo dopiero jak odczyta się resztę (dlatego nie ma gwarancji skuteczności).
  • Poziom 3  
    Odzyskali 100% danych. Więc jestem w stanie sobie wmówić, że było warto pomimo tego, że portfel mocno ucierpiał.

Nawiązując do tego tematu jeszcze, zakupiłem dwa nowe dyski przenośne. Byłby ktoś w stanie rzucić okiem na SMART czy wszystko z nimi w porządku?

1) ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD):

2) Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA):

O ile Toshiba jest dla mnie jasna, to ADATA ma jakieś dziwne współczynniki w 07/F0/F1/F2.