Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netis WF2780 + TP link TD-W895 - Nietypowa konfiguracja dwóch routerów.

21 Lut 2017 23:02 1092 6
  • Poziom 9  
    Witam

Większość tematów lub poradników mówi jak skonfigurować 2 routery w jednej sieci w schemacie:
    1 router z dostępem do internetu jako nadrzędny i z włączonym dhcp + 2 router z wyłączonym dhcp ( taki sobie acces point)
    Chciał bym zrobić coś odwrotnego:
    router nadrzędny Netis wf2780 z dhcp (ma porty 1gb więc chce żeby ruch po lanie szedł przez niego) 2 router tp link jako modem adsl.
    Na tą chwilę mam tp linka podłączonego z portu Lan tp linka do portu wan netisa.
    Adresowanie w tp linku mam 192.168.2.1 (dhcp włączone w zakresie 192.168.2.2-192.168.2.254)
    Adresowanie w netisie mam 192.168.1.1 (dhcp włączone w zakresie 192.168.1.2-192.168.1.254)
    W tej konfiguracji mam w netisie internet i niby działa. mogę też połączyć się z TP linkiem przez wifi i też internet działa.
    Próbowałem przy tej konfiguracji wyłączyć dhcp w tp linku i zniknęła wszelka komunikacja między routerami.
    Jak ustawiłem na tp linku adres 192.168.1.3 (czyli w przedziale adresacji dhcp w netisie) to netis tak się zawiesił że trzeba go było resetować.
    W tp linku tryb bridge mam tylko w zakładce bezprzewodowe.
    Tp link jest brandowany od ORANGE.

Jak zrobić żeby tp link przepuszczał połączenia po LAN (dodatkowo może być wifi) na router netis tak żeby internet był dostępny na NETIS i urządzenia podłączone do obu routerów się widziały z adresacją NETISA? ( czyli część urządzeń podłączona do netis, np NAS i PC bo obsługują 1gb LAN a część do tp linka np. ze względu na lokalizację i brak możliwości podłączenia do NETIS, przykładowo rasbery pi z OSMC który dane ma z NASa)

Jeśli napisałem to nie zrozumiale to napiszcie, będę rysował jak to jest podłączone.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Spróbuj Na netisie włączyć dhcp z adresem bramy tp-linka (192.168.1.1), a w tp Linku wyłącz dhcp. Kabel od portu LAN do LAN.
    Wtedy niezależnie z którym routerem sie połączycz to adresacje nada NETIS 1GB uzyskasz do urządzeń podłączonych do netisa.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Jak masz dostarczony internet do mieszkania?
  • Poziom 9  
    LucekB napisał:
    Spróbuj Na netisie włączyć dhcp z adresem bramy tp-linka (192.168.1.1), a w tp Linku wyłącz dhcp. Kabel od portu LAN do LAN.
    Wtedy niezależnie z którym routerem sie połączycz to adresacje nada NETIS 1GB uzyskasz do urządzeń podłączonych do netisa.

Podane przez Ciebie rozwiązanie działa, bardzo dziękuję.
    Na początku wystąpił problem braku internetu ale po ustawieniu w Netis adresu mac Tp linka (no chyba że to przypadek) internet działa na urządzeniach podłączonych do routera Netis i tp link przez lan i przez wifi.
    Jedyny problem jaki występuje to brak internetu (lan działa) na OSMC zainstalowanym na rasbery pi który podłączony jest do tp linka przez lan.
    Na innych urządzeniach podłączonych do tp linka internet działa (nie wiem co go boli).

jimasek napisał:
    Jak masz dostarczony internet do mieszkania?

Neostrada (ipv4)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Malinka dostaje adresacje ip?
    Może przypisz na niej adres statyczny z poza puli DHCP?
  • Poziom 9  
    Malinka ma zarezerwowany ip z puli dhcp i komunikacja z nią działa prawidłowo (odtwarza filmy z dysku NAS, obsługa pilotem na androidzie przez wifi działa prawidłowo) nie ma tylko internetu.

Z jakiegoś powodu mimo że to netis adresuje, po wpisaniu ip bramy 192.168.1.1 zawsze łączy z tp linkiem.
    Jak połączyć się z Netisem bez odpinania kabli?

Edit
    Na dwóch routerach mam tą samą bramę 192.168.1.1 na netisie dhcp włączone, na tplinku dhcp wyłączone.
    Urządzenia komunikują się ze sobą prawidłowo, mają przydzielane adresy przez netisa z puli dhcp.
    Sieć działa bardzo niestabilnie, chwilowe utraty połączeń z urządzeniami, brak dostępności internetu (losowo) na poszczególnych urządzeniach.
    Czy problemu szukać w tanim routerze, czy raczej w braku mojej wiedzy?
  • Poziom 9  
    Problem z brakiem internetu dotyczy tylko sieci wifi (po lanie niezależnie od routera internet jest). Mam wrażenie że internet po wifi działa na zmianę, raz działa na wifi z routera tp link a raz działa na wifi z routera netis (przy połączeniu urządzenia przez wifi dhcp prawidłowo przydziela ip i mam dostęp do strony konfiguracyjnej routera, mimo braku internetu)