Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Poprawność podłączenia sterownika do silnika krokowego

22 Lut 2017 20:01 3213 15
 • Poziom 24  
  Jako, że nie mam noty aplikacyjnej do sterownika i podłączam go pierwszy raz proszę o pomoc czy mój rysunek podglądowy jest poprawny:
  Poprawność podłączenia sterownika do silnika krokowego

  1. Rezystory ograniczają napięcie z 24V na 5V. Jakie sam jeszcze nie wiem, bo nie wiem jaki prąd pobiera wejście. Podłącze zasilacz dam na wyjście 5V i zmierzę prąd i dobiorę w ten sposób rezystor.
  2. Silnik będzie zasilony z 12V ale to nie problem, przetwornica załatwi problem.
  3. Sterowanie z PLC to PTO czy PWM?
 • AdexAdex
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  ad.1 Rezystory nie ograniczają napięcia tylko prąd. Poprawnie podłączone pod warunkiem , że rezystancja jest policzona do ok. 5 mA.
  ad.2 Przetwornica nie załatwi problemu.
  ad.3 Plc ma dać PTO ( choć może być i PWM , ale on służy innym celom)
 • AdexAdex
 • Poziom 17  
  Co do pierwszego to chyba miałeś na myśli dzielniki napięcia, więc na pewno nie tak jak dałeś, bo ograniczy Ci to jedynie prąd tak jak kolega wyżej pisał.
 • Poziom 24  
  Jeśli chodzi o rezystory to oczywiście ograniczają prąd ale także i napięcie w sensie. Zamiast 24V odłożyć się na wejściu PULL to odłoży się 5V bo 19V odłoży się na rezystorze ale to jest jasne.
  Przyjąć 5mA czy po prostu wziąć zasilacz i dać 5V na pull i zmierzyć prąd?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Dlaczego przetwornica nie załatwi sprawy? Chcę tylko aby zasiliła 12V bo silnik jest na 12V.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Są w sterowniku diody led w transoptorach. Dlatego 5mA.
  Rezystory w wyniku ograniczenia prądu obniżą napięcie ,a odłoży się to w postaci ciepła.
  Jest wielce prawdopodobne , że przy zasilaniu 12V na silniku będzie za mało mocy.
 • Poziom 24  
  Silnik ma 12V to jest jego napięcie znamionowe.
  Mam pytanie. Jeśli podam napięcie stałe z zasilacza 5V na pull + i pull - i podłącze silnik to powinien mi się kręcić z maksymalną prędkością?
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Na wejście pull musisz podawać impulsy - każdy impuls to jeden krok (lub część jeżeli sterownik ustawisz 1/2, 1/4, ...kroku)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Można zasilać silnik (sterownik krokowego) znacznie wyższym napięciem niż 12 V natomiast sterownik ma ograniczenie prądu wybierany jumperkami - ustaw na mały prąd - to i zasilać możesz z 24 Vdc
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam.
  Zacznij od sprawdzenia (na obudowie sterownika) na jakie napięcie jest ten sterownik dedykowany.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 24  
  DC 9-40V - tak jak widnieje na sterowniku

  Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

  Jeśli chodzi o silnik to jest to silnik bipolarny: 12V 0,5A. Wielkość kroku 1,8 stopnia czyli 200 impulsów i zrobi obrót.
  Na sterowniku mam current 0,6A i w szczycie 0,9A. Więc jest to wartość za duża czyli pozostaje przetwornica? Silnik nie będzie na pewno przeciążony bo będzie pracował w stanie lekkiego obciążenia. Więc rozumiem, że w tej konfiguracji sterownik da max 0,9A a w stanie pracy 0,6A o ile będzie silnik tego potrzebował. Im bardziej go obciążę tym bardziej będzie chciał więcej i 0,6A stanie się niebezpieczne. Zastosować jakieś proste zabezpieczenie?
  Czy silnik przy prądzie In będzie gubił kroki?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jeśli chodzi i rozdzielczość to mam najmniej microstep: 2. Czyli podzieli mi krok na 2.
  Wyjdzie, że 400 impulsów wtedy to obrót?

  Wpadłem na taki prosty pomysł. Zrobić taki prosty PWM o wypełnieniu 50% np. timerze. Amplituda 5V i sygnał co 1s 1s przerwy czyli okres 2s. Podłączyć wyjście pod PULL + a PULL - do 0V, Po 800s silniczek by zrobił pełny obrót?

  Przepraszam, że to takie trywialne ale robię to pierwszy raz i chciałbym się po prostu pobawić i poczuć to co robię, potem bym przerzucił się na szybkie wyjścia.
  Pytanie czy nie uszkodzę sterownika:(?


  --------------------------------------
  Kolega z forum napisał, że trzeba silnik krokowy zasilać z zasilacza od niestabilizowanym napięciu. Niestety takiego nie mam, czy mogę w celach edukacyjnych użyć do sterowania silnika zasilacza impulsowego 24V DC tego samego co zasila sterownik PLC? Czy jednak zasilanie PLC i silnika z innych źródeł? Mam dwa impulsowe zasilacze 24V 1A ale nie mam zasilacza niestabilizowanego i elementów aby taki zmontować.
 • Poziom 25  
  Z tego co doczytałem to sterownik można zasilić napięciem do 40 V, więc 24 ze stabilizowanego będzie jak najbardziej ok. (prąd musi być odpowiednio większy). O prąd silnika też bym się nie martwił bo są ustawienia odpowiedniego zworkami na 0,6 Amp .
  A do sprawdzenia jak najbardziej taki timerek 555 będzie idealny.
 • Poziom 24  
  Jeśli chodzi o zworki to pozycja podniesiona to OFF. Na DIP SWITCH była strzałka do dołu i ON więc do góry to OFF, bynajmniej tak ustawiłem.

  Zrobiłem prosty test: zasilacz 24 DC na GND i VCC. A na PULL+ 5V a na PULL 0V.
  Silnik podłączyłem. Włączyłem zasilanie potem, zasilacz 5V i dotykałem wejścia pull+ (robiłem za generator impulsów) i silnik się powoli obracał. Jak podałem na DIR + z zasilacza 5V a na DIR - 0V to silnik zaczął się kręcić w drugą stronę.

  Co najważniejsze podłączyłem sterownik odwrotnie i sterownik przeżył także taka informacja. Silnik wtedy piszczał i był na hamulcu. Jak przepiąłem zasilanie prawidłowo to silnik był na hamulcu ale było cicho.
  Prąd pobierany przez wejście pull sięgał 12,5mA więc przy 10mA, czyli z 24V dam ok 2,2kΩ i będzie w porządku.

  Dodano po 22 [minuty]:

  Ciężko ogarnąć PTO na S7-1200?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Czy mogę tak jak pisałem wcześniej zrobić sobie prosty generator na PLC np. na timerze, np. impuls co 0,1 s.
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Jak masz PLC to nie baw się w budowanie generatora. Z PLC zadasz zarówno szybkość jak i wykonanie sekwencji cyklów kroków, czy osiągnięcie zamierzonej pozycji (wirtualnego napędu) - to ogarnij :)
 • Poziom 24  
  pafciowaw napisał:
  Jak masz PLC to nie baw się w budowanie generatora. Z PLC zadasz zarówno szybkość jak i wykonanie sekwencji cyklów kroków, czy osiągnięcie zamierzonej pozycji (wirtualnego napędu) - to ogarnij :)


  W porządku ogarniam wyjście PTO. Mam zrobić jedną oś? rozumiem, że jeden silnik to jedna oś.
  Pafciowaw ale na prostym generatorze też silnik by jeździł?
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Owszem ...będzie "kręcił"; przy produkcji masowej "zabawki" opartej na silniku krokowym zastosowanie PLC się nie opłaca i zapewne Producenta zastosowałby generator na procku; ale w automatyce liczy się też dokładność pozycjonowania, możliwość zastosowania sekwencji (np. stopniowanie prędkości) dopasowanie dynamiki ruchu do inercji układu - tego wszystkiego prostym generatorem nie załatwisz. Po to zaimplementowano sterowanie NC do PLC aby szybko i sprawnie móc robić różne aplikacje.
 • Poziom 24  
  W porządku właśnie czytam o PTO w siemensie. Wystarczy mi blok MC_Power i MC_Jog czy jakiś inny jeszcze powinienem dorzucić?
 • Poziom 24  
  MC power i MC Jog pozwoliło wyzwolić jazdę silnikiem. Dziękuje.