Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

reduktor napiecia

picia22 21 Jul 2005 21:06 1512 9
    picia22
    Level 27  
    witam, posiadam reduktor napiecia 24V/12Vi podczauzydkowania doszło to zbyd dużego obciązenia i spaliła sie dioda zenera 15V 1/2W oraz tranzystor MJ11016,
    jaki mozna zastosować zamiennik bo ten tranzystor jet drogi podamże to darlington 30A
    pozdrawiam
    pukury
    Level 35  
    witam !! obawiam się że zamienniki też będą drogie . wszystkie darl. na 30 A są drogie ! ( niestety ) pozdrawiam !!
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Może to na odwrót, spalił się tranzystor i pociągną diodę za sobą, ale to nie istotne, zamienniki to BDX69C, PMD18K120, nie wiem ile to kosztuje, ale jak bardzo drogo, to zrób taki tranzystor, wrzuć dwa kadeki i sterujący i powinno być to jeszcze mocniejsze, bo jeden kadek ma tylko 150W, a tamten 200W, to wszystko zależy ile ciągniesz z niego tego prądu, ale ta przeróbka, powinna być banalnie prosta.
    Pozdrawiam
    picia22
    Level 27  
    może być bd249c 1 szt tylko jaki ,sterujący tam już jest jakiś bc
    może byż bd135
    lub podobny
    janek11389
    Level 42  
    Witam! BD249 jest za słaby, on ma tylko, 125W, jeżeli tam siedział dwustu watowy, to nie możesz dał słabszego, a sterujący musisz zrobić dodatkowo, do tych KD502, bo tamten był darlinkton, napisz, co tym zasilasz i jaki jest pobór prądu, a może masz schemat tego, też by było miło.
    Pozdrawiam
    picia22
    Level 27  
    brak schematu ale to podstawa dioda zenera 3 rezystorki i mj a zasilam tym radio cb i czasami lod,ówke do samochodu zawsze dzialało ale teraz padło , dam kd502i sterujący ale jaki bys ty zastosował
    coolombo
    Level 29  
    Jako sterujący daj BD139, 2xKD502 połącz równolegle a w kolektory daj rezystory wyrównawcze np. 0,1R/5W.
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Trzeba było tak od razu, Coląbo dobrze radzi, ale CB są różne, zwykłe cztero watowe nie przekracza dwóch amper, dobrze zestrojone, powinno brać nie więcej jak 1,5A, nie wiem ile ta lodówka bierze, ale jak nie dużo, to w zupełności wystarczy jeden KD i tak jak pisze kolega wysteruj go BD139. Spróbuj odrysować schemat według płytki, to nie jest trudne.
    Pozdrawiam
    picia22
    Level 27  
    zapodałem do wrocławia i kupiłem orginała za 6-zeta i dziala tylko strasznie sie grzeje ale najwazniejsze że działa .
    pozdraiwam]
  • Helpful post
    janek11389
    Level 42  
    Witam! No widzisz, parę groszy to kosztuje, więc nie warto z tym kombinować i przerabiać, co do grzania, to się tym nie przejmuj, zasilacze szeregowe mają to do siebie, że z natury mocno się grzeją, bądź, co bądź, to prawie 50% odkłada się na temperaturę, wiec dobrze dokręć i spij spokojnie.
    Pozdrawiam