Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ekspres Hotpoint-Ariston MCA16 - wyrzuca bezpiecznik różnicowy

Brayan10 22 Feb 2017 23:06 1734 8
Wago
 • #1
  Brayan10
  Level 10  
  Witam,

  mam problem z ekspresem do kawy Hotpoint-Ariston MCA16, choć po rozłożeniu urządzenia okazało się że tak naprawdę siedzi w nim nic innego jak ekspres Saeco Incanto de luxe tzn. wszystkie główne podzespoły pochodzą z tego urządzenia.

  Problem polega na tym że ekspres podczas procesu przenia kawy powoduję zadziałanie bezpiecznika rożnicowo-prądowego w mieszkaniu. Dzieje się to zawsze w tym samym momencie tzn po tym jak młynek zmieli kawę i powinien zacząć się proces parzenia.

  Z rzeczy które już zrobiłem. Sprawdziłem wszystkie główne elementy wykonawcze osobno. To znaczy podłączałem do nich zasilanie niezależnie od ekspresu.
  Pompa-działa
  Bojler-działa
  Grzałka pary-działa
  silnik młynka-działa
  silnika napędzający blok zaparzający-działa
  elektrozawór-działa.

  W ekspresie przeprowadziłem również procedurę odkamieniania, ekspres przeprowadził ją bez przeszkód, nie wyrzuciło żadnego bezpiecznika.

  Co może być jeszcze problemem tego że ekspres wyrzuca różnicówkę podczas parzenia kawy. Na płycie sterującej na pierwszy rzut oka nie widać żadnych uszkodzeń czy problemem może być jakiś układ filtrujący zasilanie?

  Dodam że ekspres był testowany w dwóch różnych mieszkaniach czyli przy dwóch różnych instalacjach elektrycznych i zachowywał się tak samo. Bezpieczniki były wartości 30mA.

  Załączam pliki z dokumentacją jaką udało mi się zdobyć.
 • Wago
 • #2
  guciq
  Level 18  
  Najczęściej problemem jest grzałka.Sprawdź miernikiem czy niema przebicia między stykiem a obudową metalową grzałki.czasem jest pęknięta i to pęknięcie otwiera się od temperatury dopiero podczas pracy(grzania) i wtedy wyrzuca różnicówka
 • #3
  Brayan10
  Level 10  
  Jeśli chodzi o grzałkę (boiler) to wymieniłem go nawet na nowy(też używany ale inną sztukę) niestety nic to nie dało. Sprawdzałem miernikiem, nie ma przebicia na obudowę.

  Zastanawiające jest to że przez proces odkamieniania przechodzi bez problemu a podczas niego grzałka również jest używana.
 • Wago
 • #4
  nioop

  Home appliances specialist
  Rozmawiałem na ten temat kiedyś z autoryzowanym serwisem Saeco - O b.bogatym doświadczeniu.

  Sam producent przyznaje się do takowej wady produktu, tym samym zaleca wymianę grzałki.
  Pomimo iż nie wykazuje przebicia.. Natomiast po wymianie na nową grzałkę problem powraca, według doświadczeń w/w serwisu.

  Naturalnie nie są to oficjalne biuletyny producenta :)
 • #5
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Grzałka pary sprawdzona, bo to ona najczęściej jest powodem i to nie zawsze? Odłączyć zasilanie od niej i próbować robić kawę.
  Kolejna rzecz, czy ekspres ma elektromagnes odblokowujący wysuwanie z zabudowy?
 • #6
  hucker100
  Level 10  
  U mnie powodem wyzwalania różnicówki był elektromagnes. Niby działa ale miał przebicie.
 • #7
  Brayan10
  Level 10  
  U mnie powód nie był w cale taki trywialny. Każdy element elektryczny był sprawny. Rozwiązanie przyniosła dopiero kamera umieszczona w środku podczas działania ekspresu. Powodem był zwykły kawałek plastiku! A konkretnie trójnik łączący wężyki, dopiero przy dużym ciśnieniu się rozszczeniał i chlapał wodą na przewody zasilające. Ile nerwów na to straciłem to tylko ja wiem. Każdy element osobno działał bez zarzutu. Uruchomione wszystkie na raz od razu wywalają bezpiecznik. Po wymianie trójnika, ekspres działa jak nowy.
 • #8
  hucker100
  Level 10  
  Zgadzam się plastikowe kolanka nie wytrzymują temperatury a przeciek widać dopiero pod ciśnieniem. W ekspresach Nivona naprawiłem już to w dwóch egzemplarzach. Pozdrawiam
 • #9
  Brayan10
  Level 10  
  Problem rozwiązałem opisując to w poprzednim poście. Temat zamykam.