Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczna perkusja DIY

mojzesz101 23 Lut 2017 09:46 954 8
  • #1 23 Lut 2017 09:46
    mojzesz101
    Poziom 11  

Witam,
    Od dłuższego czasu nachodzi mnie na perkusję, niestety kiepsko u mnie z przestrzenią w mieszkaniu (poza tym ściany cienkie :-/ ) myślałem nad zrobieniem takiej perkusji od zera. Coś co bym mógł w miarę ciasno poskładać i schować do szafy, oczywiście jakiś podstawowy zestaw: stopa, werbel, jakieś talerze - nie wiem jak sie profesjonalnie nazywają..

Największy problem to soft, próbowałem jakieś darmowe programy z neta albo coś prosto z przeglądarki, ale albo dźwięk spóźnia albo jest kiepska jakość, mam tez elektroniczne klawisze i tam też jest opcja perkusji, wprawdzie działa szybko i nie zacina ani nic, ale znów jakość dźwięku jest porażająca...

Ogólnie to myślałem zrobić tak:
    Sklecić pady, podczepić do nich blaszki piezo, do blaszek piezo podłączyć mikrokontroler który wykryje uderzenie pałeczką a następnie naciśnie odpowiedni klawisz na klawiaturze komputera odpowiedzialny za odtworzenie danego dźwięku - czyli powiedzmy uderzam w e-werbel > mikrokontroler odbiera sygnał i "naciska" na klawiaturze literę "A" pod ktorym to klawiszem w programie jest załadowany dźwięk werbla.
    Próbowałem również napisać program w visual C# ale jestem początkującym programistą jeśli chodzi o visual studio i tam też nie bardzo chciało mi to działać..

Jeśli macie jakieś pomysły to piszcie,
    dzięki :-)

0 8
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 23 Lut 2017 11:20
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Alesis d4 albo Sample Rack i sprawa rozwiązana.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 23 Lut 2017 11:39
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Twoja koncepcja jest sluszna ale moze troche "zakrecona". Po co masz "wciskac" klawisze na klawiaturze ?
    Dlaczego nie wykorzystasz midi ? Albo na zewnetrznym instrumencie albo wkladasz do komputera karte muzyczna z midi i masz GM.
    Poskladalem pare takich urzadzen: pady z czujnikiem piezo->Mikrokontroler->i tu do wyboru wysylam zestaw komend MIDI lub wyzwalam analogowe generatory brzmienia instrumentow.
    Soft nie jest straszny, jezeli masz minimalne doswiadczenie to sobie poradzisz, moge sluzyc pomoca.
    Jezeli koniecznie musi to byc symulacja wcisniecia klawisza to tez nie jest straszne.
    Pozdrawiam

0
  • #4 23 Lut 2017 15:04
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jeżeli nie szukasz koniecznie elektronicznej i może być akustyk, zainteresuj się czymś takim:
    Znajdziesz pod hasłem traps drums.

Jeżeli elektroniczna, to właściwie najlepiej jest zastosować MIDI.
    Układ jest stosunkowo prosty, tak na szybko znaleziony na sieci: http://www.electronics.dit.ie/staff/tscarff/Music_technology/8way_drm2/8way_drm2_1.htm

Resztę robi oprogramowanie, czyli po wykryciu uderzenia na porcie, określa jego siłę i na tej podstawie wysyła komunikat MIDI.

Są też gotowe zestawy z arduino http://www.spikenzielabs.com/SpikenzieLabs/DrumKitKit.html..

podłączasz to później do klawisza, modułu brzmieniowego czy komputera z softem i grasz.

0
  • #5 23 Lut 2017 21:13
    mojzesz101
    Poziom 11  

nagrywamy.com napisał:
    Alesis d4 albo Sample Rack i sprawa rozwiązana.

w sumie widziałem już gdzieś Alesis, ale to też wiąże się z kosztem, wolałbym coś zrobić samemu z jakimś mikrokontrolerem i/lub programem komputerowym..

viayner napisał:
    Dlaczego nie wykorzystasz midi ? Albo na zewnetrznym instrumencie albo wkladasz do komputera karte muzyczna z midi i masz GM.

adambyw napisał:
    Jeżeli elektroniczna, to właściwie najlepiej jest zastosować MIDI.

Nie wiem dlaczego, ale zawsze myślałem że MIDI to dźwięk kiepskiej jakości, jakiś 8-bitowy dźwięk, coś co słyszałem w starych grach komputerowych, prawdę mówiąc nie wiedziałem nic o wysyłaniu komend MIDI przez mikrokontroler, viayner napisałeś że "wkładam kartę muzyczną z MIDI do komputera" - czyli nie każda karta muzyczna obsługuje MIDI? Używam laptopa i mam kartę muzyczną Realtec..

Może przeanalisuję projekt podesłany przez adambyw i zobaczę co mi wyjdzie, dzięki wielkie za podpowiedzi :-)

0
  • #6 24 Lut 2017 09:02
    huluk
    Poziom 30  

MIDI to tylko komunikaty cyfrowe (https://pl.wikipedia.org/wiki/MIDI), jaki zostanie wygenerowany dźwięk to zależy od modułu brzmieniowego (sprzętowego lub programowego). W "starych" komputerach i grach komputerowych za generowanie dźwięku odpowiadały proste układy syntezy, ale już w tamtych czasach pracowały "poważne" syntezatory, jak najbardziej sterowane MIDI, gdzie dźwięk był generowany z zaawansowanej syntezy albo z próbek. Chyba każdy obecnie używany keyboard (nie mówimy o zabawkach), stage piano, syntezator itp. posiada interfejs MIDI - można na nim "grać" nie używając klawiszy a zamiast nie wysyłać mu sekwencję danych do odegrania przez interfejs MIDI. Będzie grał taks samo jak przy użyciu klawiszy, a czasem nawet więcej funkcji modyfikacji dźwięku będzie dostępnych przez MIDI niż przy użyciu samych klawiszy. Posłuchaj sobie jak brzmią takie instrumenty - one pracują jak najbardziej na MIDI.

Przy perkusji przez MIDI będziesz miał takie brzmienia jaki zestaw próbek sobie załadujesz do programu (podobnie jak w keyboardach jest wybór różnych zestawów brzmień perkusyjnych).

Karta muzyczna nie musi mieć interfejsu midi, spora część kart zewnętrznych do komputerów stacjonarnych jest w nie wyposażona, w laptopie jeszcze się nie spotkałem. Do nabycia za to są interfejsy USB - MIDI, po instalacji sterowników program rozpoznaje je jako kontroler i może z niego korzystać.

0
  • #7 24 Lut 2017 09:33
    adambyw
    Moderator Akustyka

mojzesz101 napisał:
    Nie wiem dlaczego, ale zawsze myślałem że MIDI to dźwięk kiepskiej jakości, jakiś 8-bitowy dźwięk

Bo MIDI pojawiło się za czasów komputerów 8 bitowych, i było seryjnie montowane w komputerach np Atari ST. To wciąż najstarszy ciągle używany w nowych urządzeniach standard przesyłu danych. Ale jak pisze huluk, MIDI nie zawiera w sobie dźwięku. W ogóle. Zawiera tylko serię komunikatów na podstawie której generator dźwięku to interpretuje.

Czyli działa tak jak w Twoich założeniach:
    mojzesz101 napisał:
    czyli powiedzmy uderzam w e-werbel > mikrokontroler odbiera sygnał i "naciska" na klawiaturze literę "A"

I taki komunikat otrzyma komputer. Wciśnięcie dźwięku "A" z siłą siłą w zakresie 0-127.
    Natomiast to komputer (moduł brzmieniowy) generuje dźwięk. I może to robić np tak:

Link

0
  • #8 25 Lut 2017 09:15
    mojzesz101
    Poziom 11  

Na portalach aukcyjnych znalazłem taką przejściówkę:

Zadam może głupie pytanie ale czy potrzebuję jakieś konkretne oprogramowanie żeby odtwarzać dźwięk na komputerze, czy dźwieki są generowane "w tle"?
    Gdybym połączył w taką konfigurację: // mikrokontroler > końcówka MIDI-przejściówka-końcówka USB > komputer // to czy wysyłając komendy MIDI potrzebuję po drugiej stonie programu do odtwarzania tych dźwięków? Jeśli tak to jakiego?

I jeszcze jedno, na tym kabelku są dwie wtyczki MIDI - IN oraz OUT, jedna odbiera komendy z instrumentu/mikrokontrolera a druga? Co robi druga wtyczka, przekazuje informacje z powrotem z komputera do instrumentu? W jakim celu?

0
  • #9 25 Lut 2017 11:14
    huluk
    Poziom 30  

Tak, potrzebujesz jeszcze programu, który będzie generował dźwięki z własnych banków brzmień na podstawie danych które otrzyma z interfejsu MIDI. Niektóre programy umożliwiają tworzenie lub ładowanie własnych, np. zsamplowanych. Możesz też użyć programu typu sekwencer MIDI który przechwyci wszystkie dane i zapisze w formie "partytury" z tym, że ze wszystkimi dodatkowymi parametrami "nut" jakie obsługuje MIDI. Takie dane można później edytować (np. wyrównać tempo, poprawić źle zagrane nuty itp.), zapisać jako pliki, odtwarzać używając różnych banków brzmień itd.

MIDI OUT służy do przesyłania danych w drugą stronę. Jeśli masz stworzony plik w formacie MIDI na komputerze, możesz go "odtworzyć" używając zewnętrznego instrumentu, samplera itp. - wtedy "nuty" idą z komputera a dźwięk np. z syntezatora który ma własne (np. lepsze albo niedostępne w programie na komputerze) brzemienia.

Jeśli masz keyboard z MIDI i połączysz go z komputerem IN i OUT to możesz grając "na żywo" przechwycić na komputerze (w programie typu sekwencer) wszystko co grałeś, następnie skorygować na ekranie myszką wszystkie niedociągnięcia, pomyłki, dodać coś... i odtworzyć z powrotem przez keyboard jego brzmieniami jakbyś to Ty grał tylko już bez błędów i pomyłek ;-)

Dodatkowo, niektóre "nie-brzmieniowe" urządzenia też są wyposażone w porty MIDI używane do sterowania ich funkcjami przez dedykowane programy. W ten sposób można na przykład z komputera sterować sekwencjami oświetlenia scenicznego, efektami gitarowymi itp.

0