Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler CWU - Poszukuję bojlera cwu

Malkoni 23 Feb 2017 11:25 987 5
    Malkoni
    Level 5  
    Witam.
    Jestem na etapie przygotowań do wymiany bojlera i zupełnie nie wiem jaki będzie najlepszy, a żeby nie popaść w przesadę z ceną.
    Obecnie korzystam z 2 bojlerów po 100l w mieszkaniu dwupoziomowym na 4 osoby.
    Chcę przenieść do piwnicy cały system ogrzewania i dołączyć bojler.
    Mam piec Kospel elektryczny 400 V 12 kW, więc jaki bojler byłby odpowiedni i jakie dodatkowe elementy trzeba właczyć w układ by ciepła woda dotarła na 2 piętro bez większej straty.
    Proszę o radę
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli masz 2 bojlery po 100 l i są wystarczające, to jeśli chcesz mieć jeden-to zainstaluj jeden stojący o pojemności 200- 300 l [quote="Malkoni"] jakie dodatkowe elementy trzeba właczyć w układ by ciepła woda dotarła na 2 piętro bez większej straty.
    /quote]Dobrze by było żeby rury były zaizolowane. Aby mieć szybciej wodę ciepłą w kranie przydała by się pompka do cyrkulacji , ale wtedy jest potrzebna dodatkowa rura, by to działało.Jeśli montaż dodatkowej rury jest niemożliwy, trzeba będzie po dłuższym niepobieraniu ciepłej wody na górze więcej jej spuścić, by dotarła ciepła.
    Malkoni
    Level 5  
    A czy mógłby Pan podpowiedzieć jaki rodzaj zbiornika najlepiej wybrać. Zastanawiałam się na d nierdzewnym ale ponoć woda u nas jest niezbyt dobra, ma dużo żelaza i że może taki zbiornik zniszczyć, a nie którzy piszą że te emaliowane mogą mieć słaba jakość i szybko się zniszczą, choć polecają Elektromet. Co do połączenia z dodatkowa rurą i pompką to jest to możliwe, ale czy ekonomiczne, czy więcej kosztować będzie zużycie prądu na pracę pompy czy lepiej by kosztem wody, spuścić zanim poleci ciepła.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Malkoni wrote:
    jaki rodzaj zbiornika najlepiej wybrać
    Kazdy swoje chwali, niemniej jednak stal nierdzewna, pomimo większej ceny jest bardziej wytrzymalsza niż emaliowanie, bo tu mogą zdarzyć się uszkodzenia mechaniczne(odpryski), a tam będzie korozja.
    Malkoni wrote:
    Co do połączenia z dodatkowa rurą i pompką to jest to możliwe, ale czy ekonomiczne,
    Koszt rur i pompki jest do sprawdzenia, natomiast prąd- pompka nie musi chodzić cały czas. Wystarczy założyć wyłącznik czasowy i chcąc mieć ciepła wodę za chwilę włączamy w łazience pompkę na np. minutę i woda po tym czasie i upuszczeniu np litra wypływa ciepła. Gdy nie ma pompki trzepa wypuścić znacznie większą ilość wody , bo w grę wchodzi odległość baterii od bojlera. A co gdy musimy się liczyć z oszczędnością wody?
    Malkoni
    Level 5  
    stanislaw1954 wrote:
    Kazdy swoje chwali, niemniej jednak stal nierdzewna, pomimo większej ceny jest bardziej wytrzymalsza niż emaliowanie, bo tu mogą zdarzyć się uszkodzenia mechaniczne(odpryski), a tam będzie korozja.

Akurat sprawa z połączeniem wody z dużą ilością żelaza i zbiornik z nierdzewki podpowiedział mi znajomy że źle wpływa taka woda na nierdzewkę i przez to może ulec szybszemu uszkodzeniu zbiornik, no chyba że znajomy się myli, bo ja się niestety na tym nie znam,czy ma Pan wiedzę na ten temat? Ew. proszę o podpowiedź z jakiej firmy robią najlepsze materiałowo zbiorniki
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli chodzi o bojlery, to nie chcę doradzać, ale obserwując choćby garnki, to które są trwalsze, wytrzymalsze?, te z emalią, czy z nierdzewki?