Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Micro instalacja 3kw - kilka pytań

23 Feb 2017 14:33 987 8
  • Level 9  
    Witam, planuję zainstalować około 3kw paneli 10-12 sztuk + inwerter 3kw

Mam kilka pytań technicznych
    Mieszkam pod Krakowem więc dostawca prądu to Tauron

1. Czy inwerter musi być zamontowany obok licznika prądu? ( nie mam na to po prostu miejsca, chciałbym go zamontować około 10m od licznika, licznik dwukierunkowy myślę że by się zmieścił. )

2. Czy panele muszą być na dachu? Mam duże podwórko więc chciałbym je wykorzystać w zimie panele łatwiej odśnieżyć itp.

3. Jak wygląda kwestia zgłoszenia instalacji co trzeba mieć ( papiery do paneli , inwertera i wszystko ma być gotowe i czekać aż przyjadą i zamontują licznik dwukierunkowy? )

4. Jakbym chciał powiększyć instalację kupując od razu inwerter 5kw to czy można dołożyć potem panele czy od razu w papierach będzie widniało że jest to instalacja 3kw?

Jeśli ktoś jest z okolicy Krakowa i jest w stanie pomóc to będę wdzięczny-odpłatnie.

Dziękuję za wyrozumiałość.
    Pozdrawiam.
  • Level 34  
    ThisIsLove wrote:
    1. Czy inwerter musi być zamontowany obok licznika prądu?
    Nie musi.
    ThisIsLove wrote:
    2. Czy panele muszą być na dachu?
    Nie muszą.
    ThisIsLove wrote:
    4. Jakbym chciał powiększyć instalację kupując od razu inwerter 5kw to czy można dołożyć potem panele czy od razu w papierach będzie widniało że jest to instalacja 3 kw?
    Przy każdej zmianie musisz składać papiery bo w zgłoszeniu będziesz miał napisane że masz
    3kWp.
    ThisIsLove wrote:
    3. Jak wygląda kwestia zgłoszenia instalacji co trzeba mieć ( papiery do paneli , inwertera i wszystko ma być gotowe i czekać aż przyjadą i zamontują licznik dwukierunkowy? )
    Musisz zgłosić do ZE i złożyć papiery i czekać.
  • Level 9  
    Quote:

Ok a czy musi być ktoś z uprawnieniami przy składaniu tych papierów?

Jakieś schematy intalacji trzeba robić?

Palnuje panele 20m od inwertera i inwerter 10m od licznika. Licznik dwukierunkowy daje zakład?

Dzięki bardzo za odpowiedź.
  • Level 34  
    Przy składaniu nie musi być tylko na zgłoszeniu
    ThisIsLove wrote:
    Jakieś schematy intalacji trzeba robić?
    Rysujesz rysunek podleczenia paneli inwertera zabezpieczeń.

Dodano po 10 [minuty]:

ThisIsLove wrote:
    Licznik dwukierunkowy daje zakład?
    Tak.
  • Level 9  
    Ok, pozostaje mi znaleźć kogoś z okolicy.

Jaki inwerter polecisz do 3kw około 10-12 paneli.

Ps. Poszukuję elektryka który za odpłatą pomoże pozałatwiać papierki, schemat itp. Proszę pisać na pirv.
  • Level 34  
    ThisIsLove wrote:
    Jaki inwerter polecisz do 3kw okolo 10-12 paneli.
    Fronius lub SMA.
  • Level 39  
    prose wrote:
    ..
    ThisIsLove wrote:

Uruchomienie instalacji następuje po wymianie licznika czy mogę podłączyć, zgłosić i oczekując na wymianę licznika normalnie użytkować ?
  • Level 34  
    Erbit wrote:
    Uruchomienie instalacji następuje po wymianie licznika czy mogę podłączyć, zgłosić i oczekując na wymianę licznika normalnie użytkować ?
    Dopiero jak ci wymienią licznik tak było u mnie możesz wpuścić energię.
  • Level 15  
    Siemka.

Ja mogę polecić Ci inny inwerter.Jest to inwerter hybrydowy i jedynie co go odstrasza to cena. Niedawno podobny temat był poruszany przez użytkownika Szczurek.1891. Ma identyczny inwerter.

Hybrydowy Inverter ORVALDI Solar Infini 3kW Plus (PV 4,5kW)

Zalety:

Ma wejście z sieci ZE i wyjście do podłączenia odbiorników.
    Max moc paneli to 4,5kW i 18A
    Praca na bateriach akumulatorowych
    Praca bez zasilania z sieci ZE
    Praca bez zasilania z sieci ZE oraz bez baterii akumulatorów.
    Praca jak UPS
    Bardzo dobra sprawności dosłownie minimalne straty.
    Banalnie łatwy w obsłudze.
    Cicha praca mimo 2 wentylatorów.

Sam już go używam długi okres czasu przy 12 bateriach 260W. Nie mogę narzekać a nawet przy 10 panelach działała bardzo dobrze.

Na samym początku pracował tylko z samych baterii solarnych. Minus tylko taki, że musiało być choć trochę energii na bateriach. Inaczej nie ruszy. Potem dokupiłem zestaw akumulatorów 4 x 12V 155Ah POWERSAFE bo inwerter potrzebuje 48V. Niedawno dokupiłem kolejne 4 i aktualnie mam podłączone pod inwerter 48V 310Ah. To ogromny magazyn mocy. Oczywiście działał jako wyspa bez zgłoszenia. W tamtym roku zgłosiłem go i pokudłaczyłem pod sieć ZE.

Pod inwerter mam podłączony odbiorniki. Urządzenie samo dobiera sobie niedobory z sieci do zasilania odbiorników. W przypadku gdy na panele produkują więcej mocy i inwerter ma nadwyżkę wysyła na zasilanie odbiorników i reszta do sieci. W między czasie ładuje bank akumulatorów. W przypadku zaniku zasilania z ZE inwerter działa jak zwykły UPS.

Dziś trochę była kiepska pogoda , słoneczka niewiele. Dom potrzebował średnio na swoje utrzymanie 0,65kW ale inwerter produkował w pełnym słoneczku 3,3kW. Co się przerzuciło na dziś 8,5kWh.

Dla przykładu w styczniu po całym dniu pięknego słoneczka oczywiście słabszego niż latem wyprodukowało 17,6kWh moim zdaniem rewelacyjny efekt jak na dzisiejszy dzień. Co będzie latem kiedy okres nasłonecznienia jest znacznie dłuższy.

Na minus zasługuje:

Cena
    Do komunikacji jest port usb i com. Karta lan - dodatkowa opcja płatna.