Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ProjektorPrexer Elew 28 T - uzupełnienie instrukcji obsługi

Marek LUB 23 Lut 2017 21:11 1503 6
  • #1 23 Lut 2017 21:11
    Marek LUB
    Poziom 11  

Uruchomiłem projektor. Jak się okazało to zimny lut na przełączniku "praca ciągła/praca poklatkowa" powodował przerwy w działaniu urządzenia. Teraz nadeszła chwila nasmarowania wszystkiego co się w projektorze porusza. Jest kłopot, nie mogę znaleźć olejowego zbiorniczka, o którym jest mowa w instrukcji obsługi. Po oględzinach wnętrza projektora domyślam się, że funkcję rezerwuaru oleju mogą pełnić gąbki zamocowane obok tarczy migawki.
    Na rysunku przedstawiam fragment instrukcji z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.

0 6
  • #2 24 Lut 2017 10:44
    miro.nasz
    Poziom 21  

Witaj!
    Cieszę się,że uruchamiasz stary projektor z lat 60-70. Napisz więcej,zrób zdjęcia.
    Zanim będziesz oliwił to oczyść dokładnie miejsca tak by nie było piasku i kurzu.Dobrze przemyć benzyną. W górnej części w okolicy ramienia po winne być dziurki do oliwiarki.W niektórych były doprowadzone rurki do smarowania pod otworkami.Tam gdzie chodzi chwytak może być rynienka wypełniona filcem.W punktach do oliwienia był wkładany filc nasączony olejem.Stare filce bym wymienił. Ważne jest naoliwienie silnika,chwytaka,rolki napędu szpul.Ośka silnika jest połączona z wentylatorem.Tam tez parę kropelek. Tryby plastykowe nasmarować wazeliną. Po zatem nasmarować wszystkie rolki/ oczyścił bym szmatką ,wlać kropelkę na ośkę i złożyć/ Uwaga! starsze modeli projektora były na 110v/ Zobacz na tabliczce i przy wyłączniku był napis 110v.W nowszych modelach 220v było przy wyłączniku.
    Ja posiadam jeszcze trzy projektory Belchowera z lat 1948. AP12,AP22 z 1966r. Projektory 8mm.lata 1970.Trocho kamer 8mm.
    Jak uruchomisz to daj znać.
    Pozdrawiam Miro.Nasz

0
  • #3 24 Lut 2017 19:54
    Marek LUB
    Poziom 11  

Dzięki za zainteresowanie. W instrukcji fabrycznej próżno szukać takich informacji jakie podałeś. Rozpoczynam poszukiwania punktów smarowania.
    Na razie znalazłem to co zaznaczyłem na rysunku.

Domyślam się, że bez rozbiórki projektora nie obejdzie się? Chodzi mi o nasmarowanie ośki koła zamachowego bębna czytnika optycznego. Ośki kółek zębatych chyba też wymagają rozbiórki? Gdzie jest chwytak filmu, nie wiem. Dla ułatwienia odpowiedzi oznaczyłem literami ośki wymagające smarowania, nie wszystkie bo reszta jest zrozumiała.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lut 2017 09:51
    miro.nasz
    Poziom 21  

Witaj!
    Na zdjęciach wspaniale wygląda jak nowy. Mój to ma 50lat.Stary jak ja .W Zakładach Łódzkich miałem praktykę.Bardzo się cieszę,że go uruchamiasz. Teraz do rzeczy.Wszystkie punkty do smarowania są oznakowane /otwory na czerwono/ tam wpuszczasz parę kropelek oleju i to wszystko.
    Nie radziłbym Ci rozbierać mechanizm,ponieważ odpowiednio go trzeba ustawić a jak nie masz praktyki to skończy się cała zabawa. w kino.Chwytak to co podciąga film.
    Ząbki chwytaka ustawia się na przyrządzie ustalając tak żeby przesunął film i nie uszkadzał perferację i w momencie kiedy migawka zasłoni dopływ światła. Przesunięcie filmu przy zasłoniętej migawce daje to,ze nie widzisz migotania na filmie.
    Wysunięcie ząbków chwytaka reguluje się ośką,którą pokręcasz przy zakładaniu filmu./To tylko dla informacji Twojej.Tego nie ruszasz./
    Piszesz o kole zamachowym tego nie ruszaj.Żeby do niego dostać się to trzeba zdemontować wzmacniacz.Przewody od fotokomórki są bardzo krótkie i są lutowane,następne przewody od żarówki mikrooptyki trudno się do nich dostać.
    Demontaż koła wymaga odpowiedniego ściągacza.W/g wyglądu zdjęć to myślę,że wystarczy tylko nasmarować i próbować wyświetlać filmy.
    Moje uwagi to nie załączaj bez głośnika,nie ruszaj mechanizmu,nie ruszaj mikrooptyki./Tak dla Ciebie - mikrooptykę reguluje się na odtwarzanym filmie ustawiając ostrość światła padającego na ścieżkę dźwiękową.Pozioma linia przesuwana daje ostry dźwięk.to regulujemy na testowej taśmie.W głośniku słyszymy najwyższy ton.wskazówka miernika wychyla się i cofa tak zostawiamy i kontrujemy śruby - to tylko dla Twojej informacji./
    Pozdrawiam Miro.Nasz

0
  • #5 25 Lut 2017 10:19
    Marek LUB
    Poziom 11  

Serdeczne dzięki za rzeczową odpowiedź. Na koniec zabawy postaram się stworzyć prawdziwą instrukcję obsługi i konserwacji Elewa.
    A jak znajdę cyrkiel spróbuję wyprodukować dużą cewę na film. Mam blachę aluminiową grubości 1 mm.

Będę posiłkował się artykułem przedwojennym
    http://delibra.bg.polsl.pl/Content/22748/samoucz_tech_nr40.pdf

W Młodym Techniku też trochę było na temat projektorów
    http://mlodytechnik.pl/archiwum/09_2005_jak_to_dziala.pdf

0
  • #6 27 Lut 2017 09:54
    miro.nasz
    Poziom 21  

Witaj!
    Opisując Ci projektor zmusiłeś minie do wspomnienia dawnych lat.
    Wczoraj w dniu moich imienin uruchomiłem projektor taki jak Twój tylko z 1966r i wyświetliłem na nim film dźwiękowy z 1952r Armina /Jest to facet,który skacze z 5 piętra rozbijając szyby 6mm, z góry toczy się na oponie będąc w środku opony. Spina się na drapacz po ścianie. Drugi film to bajka rosyjska o zajączkach grających w piłkę.Ten film wyświetlałęm dla swoich dzieciaczków w 1960r.
    Była wielka frajda,były wspomnienia.

Wracając do twoich szpulek,które chcesz zrobić mając cyrkiel i blachę.Do odznaczenia koła nie musisz mieć cyrkiel.Wystarczy,że zrobisz otwór w blasze i kawałkiem listewki kręcąc w koło zaznaczasz i po lini wycinasz.

Ja proponuję udać się do szkół tam możesz znaleść takie szpulki. Każda szkoła miała projektor i filmy instruktażowe.Projektory i filmy kasują przekazują na złom.

Pozdrawiam Miro.Nasz

0
  • #7 05 Mar 2017 12:15
    Marek LUB
    Poziom 11  

Dzięki za wskazówki, cyrkiel znaleziony, miałem problem z logowaniem

0