Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie na schodach -

TAndrew 23 Lut 2017 23:20 450 2
  • #1 23 Lut 2017 23:20
    TAndrew
    Poziom 8  

Witam, jestem laikiem w dziedzinie elektryki w związku z tym mam pytanie.
    W domku jednorodzinnym mam oświetlenie schodów wykonane w ten sposób, że po naciśnięciu włącznika schodowego końcowego na parterze zapala mi się światło na schodach i w przedpokoju na piętrze, na piętrze są 2 włączniki krzyżowe i jeden schodowy końcowy. Czy da radę zastosować jakieś specjalne włączniki, które rozdzieliłyby oba obwody (schody i korytarz). Chodzi o to, że wchodząc po schodach chcę mieć od razu zapalone światło na schodach i korytarzu na piętrze z możliwością wyłączenia obu świateł wyłącznikami przy pokojach, z kolei wychodząc z pokoju do innego pokoju lub łazienki chcę mieć możliwość zapalenia światła tylko na korytarzu.
    Czyli cała instalacja miała by działać tak:
    po naciśnięciu włącznika na parterze zapala się światło na schodach i w korytarzu na piętrze ale w momencie gdy światło w korytarzu na piętrze świeci się to naciśnięcie tego włącznika nie spowoduje jego zgaszenia, a tylko włączenie oświetlenia na schodach
    Z kolei w korytarzu byłyby włączniki podwójne naciśnięcie jednego przycisku na włączniku wyłączałoby oświetlenie na korytarzu i na schodach, a drugiego włączało światło tylko na korytarzu.
    Jest możliwe takie rozwiązanie?

0 2
  • #2 23 Lut 2017 23:41
    STINGER
    Poziom 14  

Myślę że zajarzyłem problem...rzeczywiście wychodząc z pokoju do innego czy łazienki na piętrze nie ma sensu świecić klatki schodowej....
    Dziwię się że ktoś tego od razu nie wydzielił, przecież klatka schodowa to osobna rzecz, np trzeba o tym pomyśleć jak ktoś przewiduje podświetlenie samych schodów paskami LED....np!
    Możliwość oczywiście że jest tylko pytanie czy uwzględniasz np kucie ścian czy jakieś tego tupu prace czy może to ma być czysta robota bez kucia ?

0
  Szukaj w 5mln produktów