Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka maneurop MT125 a kompresor

24 Feb 2017 02:57 3471 4
  • Level 7  
    Witam. Posiadam jak w temacie sprężarkae maneurop MT125, chcę z niej zrobić kompresor do piaskowania tylko nie bardzo wiem jak. Mam też 2 zbiorniki po 200l, oczywiście presostat i chęci. Wiem też że potrzebny jest separator oleju. Teraz moje pytanie czy coś jeszcze będzie potrzebne? I jak po kolei je podłączyć. Prosiłbym o jakiś schemat. Dodam jeszcze że uruchomiłem kompresor ze zwykłym odolejaczem ale po około 1h pracy cała szklanka odolejaczem jest pełna. Proszę o pomoc. Jutro wstawię fotki
    Z góry dziękuję. Piotr
  • Level 16  
    Czarno to widzę. Do piaskowania potrzeba Ci wydajności kilka metrów na minutę, zależnie od średnicy dyszy.
    Tabela doboru dyszy:
    Sprężarka maneurop MT125 a kompresor
    Ilość powietrza do piaskowania nie bierze się z pojemności zbiorników a mocy silnika-wydajności. Potrzebne do działania sprężarki śrubowej normalnie i w stanach awaryjnych: chłodnica oleju, termostat, combistat, filtr oleju powietrza, elektryczny układ sterujący (rozruch gwiazda/trójkąt, bieg luzem, odciążenie).
    Co to za sprężarka? Tłokowa, śrubowa, łopatkowa?
  • Level 7  
    Witam sprężarka jest 4 tłokowa. Na zdjęciu podaje Ci jej parametry. Ogólnie ta sprężarka bije do 25 bar. Więc wydaje mi się że do piaskarki powinna wystarczyć z tym że zbiorniki od niej są max do 16bar. Wydaje mi się że nawet 16 bar powinno starczyć. Ale jak mówię ja jestem świeżakiem w tym temacie. Tu podaję parametry sprężarki: Dane techniczne
    Ilość cylindrów: 4
    Skokowa [m³ / h ]: 37,49
    Pojemność skokowa [cm³ ]: 215,4
    Obroty [min -1 ]: 2900
    Waga [kg ]: 64
    Opłata Oil [dm³ ]: 4
    Rodzaj oleju: 160P
    Grzałka karteru typ: PTC 35 W
    Maksymalne ciśnienie próbne System niskociśnieniowy / high side: 25/30
    Maksymalna ilość startów bez SoftStart [1 / h ]: 12
    Limit czynnika chłodniczego [dm³ ]: 10
    Chłodziwo: R22
    Mocy akustycznej [dB ]: 84
    Moc akustyczna z kapturem akustycznej [dB) Z góry dziękuję za pomoc
  • Level 7  
    Z tego co liczę to ma 625l na minutę

Dodano po 52 [minuty]:

A tu dane sprezarki z czego wyłączyłem litry na min.:
    Pojemność skokowa cm3/obrót=225,44. m3/h=37.49 czyli 37,49x1000=37490/60=624.....
  • Level 16  
    Obliczyłeś teoretyczną wydajność nie odejmując szkodliwej pojemność komory sprężania. Do piaskowania potrzebna jest "wydajność" nie "ciśnienie".
    Tu jak zbiornikiem obliczyć wydajność: https://jaktozrobilemwgarazu.pl/jak-obliczyc-rzeczywista-wydajnosc-kompresora/ Chcesz piaskować ciągle czy doraźnie? Optymalne ciśnienie piaskowania to 6bar. Aby utrzymać 6bar przy dyszy 4,8mm sprężarka musi mieć 7.5kW i wydajność 1,2m3/min. Twoja ma 14kW lecz przekładnia jest na 15bar więc realnie będzie około 1m3/min. Jeżeli chcesz piaskować doraźnie (powietrzem zgromadzonym w zbiornikach) może Ci się uda. Będziesz wówczas musiał czekać aż sprężarka uzyska 6bar lub więcej i wówczas piaskować. Jeżeli pluje ona olejem świadczy to o nieszczelności w układzie tłokowym, być może w urządzeniach chłodniczych jest to normalne, trzeba będzie uzupełniać olej w sprężarce lub zastosować separator LB962/2 aby wyłapywał olej z powietrza i kierował go z powrotem do sprężarki (rozwiązanie stosowane w powietrznych sprężarkach śrubowych). zastosowany przez Cię separator nie wyłapuje oleju w postaci mgły a jedynie kropelek. Oleju ma być 4 litry. Olej w powietrzu sklejał będzie piasek i brudził czyszczony element. Maksymalne ciśnienie pracy to 15bar! Większe uszkodzi silnik!
    Jakiej średnicy masz dyszę przy piaskarce?