Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Einhell BT-GW-150 H8513 - regulacja prędkości

jtrybul111 24 Feb 2017 07:09 8991 8
    jtrybul111
    Level 9  
    Witam
    Potrzebuję porady w jaki sposób mogę zmodyfikować płytkę H8513 podajnika do migomatu Einhell BT-GW150. Jako że w moim migu padł podajnik drutu, potrzebowałem wymienić go na nowy. Po wymianie okazało się, że ten nowy podaje drut za szybko i pomimo działania regulacji prędkości na potencjometrze, spawać z trudem da się jedynie na dolnym zakresie. Podajnik oczywiście jest jakiś standardowy 12V z plastiku, ale silnik ma jakby trochę większy. Płytka sterownicza jest standardowa jak w BT-GW-190 o symbolu H8513 i jest na pewno sprawna, bo sprawdzałem na innej bliźniaczej Powermat3 i działanie jest zupełnie podobne. Proszę o poradę co i jak przerobić na płytce (które rezystory wymienić), aby uzyskać większy zakres regulacji (oczywiście ze wskazaniem na małe obroty, które mogą być nawet bliskie zeru).
    Za pomoc będę wdzięczny.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Kupiłeś podajnik 12V zamiast 24V - i tu cały problem. Regulator tyrystorowy trudno będzie dostosować do pracy z tak dużym kątem opóźnienia. (potrafi ,,ni z gruchy ni z pietruchy'' zrywać wyzwalanie).
    jtrybul111
    Level 9  
    No zapewne tak też może być, ale wcześniej już był założony 12V i jakoś działało. Poza tym gdzieś na forum wyczytałem taką teorię, że napęd ma być na takie napięcie jak płytka, a moja jest niby na 12V. Dzisiaj się chwilę "pobawiłem" i sprawdziłem prędkości podawania podajników. Wyszło mi, że stary podajnik podaje o jakieś 30-35% wolniej od tego nowego. Być może tyle by wystarczyło do poprawnego działania migomatu. Jednak podajnik już jest i najtaniej było by przerobić płytkę (o ile to jest w miarę łatwe).
    SQ5AZP
    Level 29  
    Dołóż 1kΩ szeregowo z potencjometrem i sprawdź.
    W zależności od którego końca go włączysz, uzyskasz przesunięcie zakresu zmiany obrotów w górę lub w dół.
    jtrybul111
    Level 9  
    Myślałem nad rozwiązanie w tym stylu, ale wczoraj już nie dałem rady tego zrobić. Tylko że ja chciałem wymienić potencjometr na inny aby zachować charakterystykę regulacji, a jak dołożę opór szeregowo, to nie wiem jak to będzie reagować. Oczywiście spróbuję to wykonać - może akurat zadziała poprawnie. Wcześniej spróbuję chyba zmienić wartość R10 na mniejszy (dołączę drugie 10kΩ do niego, bo to najłatwiej bez wyciągania płytki) no i zobaczę.
    Ale wczoraj przyłączyłem jeszcze inny podajnik (chyba od Kabita na 24V, przynajmniej taka płytka) i zachowywał się zupełnie podobnie jak ten stary, czyli trochę wolniejszy. A czy ktoś wie z jakimi prędkościami taki drut w migomacie w ogóle powinien śmigać?
    SQ5AZP
    Level 29  
    Szybkość podawania drutu standardowego podajnika Bester 1800 turbo to od 0 do 18 m/min.
    jtrybul111
    Level 9  
    Witam po przerwie.
    W temacie niewiele mi się udało zrobić, bo chyba faktycznie silnik podajnika musi być na 24V a i tak nie koniecznie dolne obroty są zadowalające. Co do zmian w wartościach elementów na płytce sterownika, to jedynie wymiana R14 z 430 Ω na 1,5 kΩ wprowadza jakąś poprawę w dolnym zakresie. Praca silnika w dalszym ciągu jest nierównomierna. Silnik pracuje jakby "zrywami". Poza tym to co wcześniej mi się wydawało analizując schemat, regulacja nie jest w pełnym zakresie potencjometru. W skrajnym jest wolno, potem jakby jeszcze trochę zwalnia a dopiero później przyspiesza do szybkich obrotów. Tak więc na razie "kiszka". Następny krok, to wysterować układ z zewnętrznego trafo, może będzie lepiej.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Albo zbudować układ na wzór z US-25 prościutki na Ne555.
    Link
    jtrybul111
    Level 9  
    Witam
    Tak jak napisałem to i zrobiłem, czyli zasiliłem układ z zewnętrznego trafo i jest ok. Może to droga na łatwiznę, ale skuteczna. Temat uznaję za zamknięty.