Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Einhell BT-GW-150 H8513 - regulacja prędkości

jtrybul111 24 Feb 2017 07:09 8991 8
 • #1
  jtrybul111
  Level 9  
  Witam
  Potrzebuję porady w jaki sposób mogę zmodyfikować płytkę H8513 podajnika do migomatu Einhell BT-GW150. Jako że w moim migu padł podajnik drutu, potrzebowałem wymienić go na nowy. Po wymianie okazało się, że ten nowy podaje drut za szybko i pomimo działania regulacji prędkości na potencjometrze, spawać z trudem da się jedynie na dolnym zakresie. Podajnik oczywiście jest jakiś standardowy 12V z plastiku, ale silnik ma jakby trochę większy. Płytka sterownicza jest standardowa jak w BT-GW-190 o symbolu H8513 i jest na pewno sprawna, bo sprawdzałem na innej bliźniaczej Powermat3 i działanie jest zupełnie podobne. Proszę o poradę co i jak przerobić na płytce (które rezystory wymienić), aby uzyskać większy zakres regulacji (oczywiście ze wskazaniem na małe obroty, które mogą być nawet bliskie zeru).
  Za pomoc będę wdzięczny.
 • #2
  SQ5AZP
  Level 29  
  Kupiłeś podajnik 12V zamiast 24V - i tu cały problem. Regulator tyrystorowy trudno będzie dostosować do pracy z tak dużym kątem opóźnienia. (potrafi ,,ni z gruchy ni z pietruchy'' zrywać wyzwalanie).
 • #3
  jtrybul111
  Level 9  
  No zapewne tak też może być, ale wcześniej już był założony 12V i jakoś działało. Poza tym gdzieś na forum wyczytałem taką teorię, że napęd ma być na takie napięcie jak płytka, a moja jest niby na 12V. Dzisiaj się chwilę "pobawiłem" i sprawdziłem prędkości podawania podajników. Wyszło mi, że stary podajnik podaje o jakieś 30-35% wolniej od tego nowego. Być może tyle by wystarczyło do poprawnego działania migomatu. Jednak podajnik już jest i najtaniej było by przerobić płytkę (o ile to jest w miarę łatwe).
 • #4
  SQ5AZP
  Level 29  
  Dołóż 1kΩ szeregowo z potencjometrem i sprawdź.
  W zależności od którego końca go włączysz, uzyskasz przesunięcie zakresu zmiany obrotów w górę lub w dół.
 • #5
  jtrybul111
  Level 9  
  Myślałem nad rozwiązanie w tym stylu, ale wczoraj już nie dałem rady tego zrobić. Tylko że ja chciałem wymienić potencjometr na inny aby zachować charakterystykę regulacji, a jak dołożę opór szeregowo, to nie wiem jak to będzie reagować. Oczywiście spróbuję to wykonać - może akurat zadziała poprawnie. Wcześniej spróbuję chyba zmienić wartość R10 na mniejszy (dołączę drugie 10kΩ do niego, bo to najłatwiej bez wyciągania płytki) no i zobaczę.
  Ale wczoraj przyłączyłem jeszcze inny podajnik (chyba od Kabita na 24V, przynajmniej taka płytka) i zachowywał się zupełnie podobnie jak ten stary, czyli trochę wolniejszy. A czy ktoś wie z jakimi prędkościami taki drut w migomacie w ogóle powinien śmigać?
 • #6
  SQ5AZP
  Level 29  
  Szybkość podawania drutu standardowego podajnika Bester 1800 turbo to od 0 do 18 m/min.
 • #7
  jtrybul111
  Level 9  
  Witam po przerwie.
  W temacie niewiele mi się udało zrobić, bo chyba faktycznie silnik podajnika musi być na 24V a i tak nie koniecznie dolne obroty są zadowalające. Co do zmian w wartościach elementów na płytce sterownika, to jedynie wymiana R14 z 430 Ω na 1,5 kΩ wprowadza jakąś poprawę w dolnym zakresie. Praca silnika w dalszym ciągu jest nierównomierna. Silnik pracuje jakby "zrywami". Poza tym to co wcześniej mi się wydawało analizując schemat, regulacja nie jest w pełnym zakresie potencjometru. W skrajnym jest wolno, potem jakby jeszcze trochę zwalnia a dopiero później przyspiesza do szybkich obrotów. Tak więc na razie "kiszka". Następny krok, to wysterować układ z zewnętrznego trafo, może będzie lepiej.
 • #8
  SQ5AZP
  Level 29  
  Albo zbudować układ na wzór z US-25 prościutki na Ne555.
  Link
 • #9
  jtrybul111
  Level 9  
  Witam
  Tak jak napisałem to i zrobiłem, czyli zasiliłem układ z zewnętrznego trafo i jest ok. Może to droga na łatwiznę, ale skuteczna. Temat uznaję za zamknięty.