Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja napięcia tyrystora na 74123

pawkiewicz 24 Lut 2017 08:38 462 6
  • #1 24 Lut 2017 08:38
    pawkiewicz
    Poziom 3  

Cześć. Potrzebuję wykonać stanowisko do badania tyrystorów. Mam wykonać prostownik na dwóch tyrystorach. Regulacja ma być w zakresie 20 ms czyli po 10 ms na każdą połówkę . Myślałem, żeby to wykonać na układzie 74123 ale próbowałem i nie wychodzi to do końca. Chcę to wykonać z użyciem transformatora 2x9V na wtórnym. Mógłby ktoś mi podpowiedzieć , co robię źle lub jakie powinny być wartości elementów?. Poniżej schemat układu z którego korzystam. Potencjometry R1 i R2 wynoszą po 100 kom. Z wyjścia 5 układu wychodzę na bramkę tyrystora

0 6
  • #2 24 Lut 2017 08:47
    kazikszach
    Poziom 33  

Napisz dokładnie, o co ci chodzi i daj schemat tego prostownika.
    Sterownik musi być zsynchronizowany z napięciem prostowanym, a nie samoistnym generatorem.

0
  • #4 24 Lut 2017 12:06
    pawkiewicz
    Poziom 3  

Muszę zbudować stanowisko do badania układów przekształtnikowych na bazie tyrystorów. Potrzebuję tego stanowiska do pracy dyplomowej. Szukałem trochę po forach na elektrodzie różnych schematów jednak w żadnym które łączyłem nie miałem pełnej regulacji napięcia . Pod układ podpinałem żarówkę 12V 5W jako obciążenie. Na schemacie powyżej miałem regulację od około 2 V do 4V. Po podpięciu pod oscyloskop była regulacja szerokości impulsu od około 3 milisekund do 7 milisekund. Nie wiem jak zwiększyć ten zakres. Może schemat zły, złe połączenia tego nie wiem. Dziwne jest to, że zmiany pojemności kondensatorów C1 i C2 nie miały wpływu na szerokość impulsu, bo z noty katalogowej wynika, że jednak mają wpływ.

0
  • #5 24 Lut 2017 16:09
    kortyleski
    Poziom 41  

Na tym schemacie co namalowales to jedynie jakieś zakłócenia mogą spowodować pojawienie się napięcia na wyjściu. Poczytaj troszkę o sterowaniu tyrystora...

0
  • #6 24 Lut 2017 16:15
    pawkiewicz
    Poziom 3  

To znaczy, że za pomocą 74123 nie jestem w stanie sterować tyrystorem? Co w tym schemacie jest nie tak jak trzeba?

0
  • #7 27 Lut 2017 11:29
    pawkiewicz
    Poziom 3  

A może ktoś jest w stanie zaproponować układ, w którym będzie można w jakiś sposób sprawdzić, zbadać tyrystory. Aby móc zrobić kilka podstawowych pomiarów na pracę tyrystora, zebrać kilka charakterystyk. Przekształtnik powinien być prostownikiem typu AC/DC i najlepiej dwupołówkowym.

0
  Szukaj w 5mln produktów