Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz

gumczyn 24 Lut 2017 10:54 978 14
  • #1 24 Lut 2017 10:54
    gumczyn
    Poziom 9  

Hej,

Znalazłem na strychu takie stare kolumny Unitra Fonica A-17.
    Moc znamionowa - 20 W.
    Impedancja - 8 Ω.
    Pasmo przenoszenia - 60÷16000 Hz.
    Efektywność - ok. 87 dB.

Chciałbym podłączyć je do komputera i w przyszłości podłączyć gramofon.
    Powiem szczerze, że jestem laikiem w sprawach Audio i kompletnie nie wiem jaki wzmacniacz byłby najlepszy do tego zestawu.

Z tego co czytałem powinno dobierać się wzmacniacz do pomieszczenia (3mx5m), a potem dopiero dobierać do niego głośniki. Niestety u mnie jest na odwrót.
    Czy ten model wzmacniacza byłby odpowiedni?
    Unitra ws 304s (Link)
    Jeśli nie to czy byście mogli podpowiedzieć z jakimi parametrami wzmacniacza powinienem szukać? Do około 200-300 zł

Mam też problem z gniazdami kompletnie nie są mi znane, czy są jakieś przejściówki na Chinche lub coś bardziej uniwersalnego? Na allegro nic nie znalazłem. Dodatkowo znalazłem stary magnetofon Unitra ZK-146 niestety w nim są niesprawne napędy na taśmy.
    Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz

0 14
  • #4 24 Lut 2017 11:51
    gumczyn
    Poziom 9  

Jedynie boje się, że kupie zamocne i spalę. Czy z takimi parametrami jak wyżej podana Unitra będzie działać ok?

0
  • #5 24 Lut 2017 17:58
    Sanjose
    Poziom 26  

gumczyn napisał:
    Jedynie boje się, że kupie zamocne i spalę. Czy z takimi parametrami jak wyżej podana Unitra będzie działać ok?

Nic się nie bój, ja kolumny 60W 4Ω napędzam wzmacniaczem 2x120W 4Ω. Trzeba grać z głową i nic się nie uszkodzi.

0
  • #6 24 Lut 2017 23:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Wtyk do tych gniazd to WG2, zwany czasem DIN2.

gumczyn napisał:
    Prędzej słabszym wzmacniaczem spalisz powodując przester.
    Zanim zaczniesz kupować, ściągnij maskownicę i pokaż głośniki. Jak masz tam GDN 16/15 to nic im raczej nie będzie, jeśli jednak są tam starsze GDN 16/10, to niestety zawieszenia mogą być sparciałe (tam była stomilowska guma). Sprawdź też co z GDW.

0
  • #7 24 Lut 2017 23:51
    Sanjose
    Poziom 26  

Jeszcze nie spotkałem GDN 16/10 w którym zawieszenie było sparciałe/do wymiany.
    Łatwiej było spotkać z uszkodzeniem mechanicznym, ewentualnie spalona cewka.

0
  • #8 25 Lut 2017 11:15
    BC109B
    Poziom 29  

Kolego gumczyn - jeśli masz ucho na tyle wrażliwe, że wychwycisz moment, kiedy wzmacniacz przestaje wyrabiać (charakterystyczne pierdzenie i masa innych, ciekawych efektów akustycznych), to możesz te kolumny podłączyć do wzmacniacza o mocy 20W lub mniejszej.
    Podłączając kolumny do wzmacniacza o zbyt dużej mocy narażasz się na to, że jakiś gość strudzony o przytępiony słuchu rozkręci wzmacniacz do oporu i tym sposobem zniszczy głośniki.
    Pokój masz dość mały, więc 20W powinno wystarczyć do dość głośnego grania.

0
  • #9 25 Lut 2017 11:18
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

BC109B napisał:
    że jakiś gość strudzony o przytępiony słuchu rozkręci wzmacniacz do oporu i tym sposobem zniszczy głośniki.
    W ten sposób spali się kolumnę dowolnym wzmacniaczem. Nie ważne czy słabym (przesterowane wyjście), czy mocnym (zbyt duża moc).
    Sanjose napisał:
    Jeszcze nie spotkałem GDN 16/10 w którym zawieszenie było sparciałe/do wymiany.
    To, że jest całe, nie oznacza że jest sprawne.

0
  • #10 25 Lut 2017 11:27
    BC109B
    Poziom 29  

Słabemu wzmacniaczowi zajmie to więcej czasu i ktoś z porażonych jakością dźwięku słuchaczy będzie mógł zareagować.

0
  • #11 25 Lut 2017 12:21
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

BC109B napisał:
    zajmie to więcej czasu i ktoś z porażonych jakością dźwięku słuchaczy będzie mógł zareagować.
    Wystarczy minuta gry na przesterze, żeby GDW poleciały.

0
  • #12 07 Mar 2017 19:40
    gumczyn
    Poziom 9  

Stwierdziłem, że rozkręce te głośniki, bo czułem, że jeden głośnik GDN nie gra. Okazało się, że faktycznie jeden GDN w ogóle nie jest podłączony. Ktoś go tam wsadził i sobie spokojnie leżał (wtf?) W tej kolumnie znajduje się też GDS.
    Trochę mnie dziwi fakt, że jedna kolumna posiada dwa głośniki GDN 16/15, a druga GDS 16/15 i GDN 16/15 (nie podłączony kabelkami).
    Zastanawia mnie to ponieważ w opisie fabrycznym nie występowała taka konfiguracja i też nie widać, aby ktoś przy tej kolumnie grzebał wcześniej.
    http://unitraklub.pl/node/2456
    Jest sens wymiany tego GDS'a? Czy moge pod niego podłączyć tego GDN, aby zaczął grać?

<update>
    Przylotowałem GDN kabelkami do GDS'a i GDN nie gra, a GDS' nadal gra. Wygląda jakby był zepsuty, albo coś źle robie.
    Na co by można wymienić ten głośnik bo ciężko go dostać w konfiguracji 16/15 15 Ω?
    </update>

Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz Kolumny Unitra Fonica A-17, wzmacniacz

0
  • Pomocny post
    #13 08 Mar 2017 00:01
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Wymienić się nie da. Naprawić trzeba.
    Kolumna grzebana ewidentnie. Ktoś ją musiał spalić. GDSa wymontuj i sprzedaj. Szukaj na Allegro GDN16/15 i staw w jego miejsce.
    Tego nie działającego GDNa zmierz miernikiem. Sprawdź czy lica nie jest urwana. Jeśli cewka jest spalona, to można ją wymienić. Odklejałem kiedyś to zawieszenie tekstylne od kosza. Przy odrobinie cierpliwości, jest to możliwe. Cewka jest klejona miękkim klejem, dlatego nie ma problemu z jej wymianą.

0
  • #14 08 Mar 2017 15:15
    agraba
    Poziom 18  

Te kolumny były sprzedawane w komplecie z gramofonem Fonomaster. Dostałem taki komplet "na Komunie" w 1979 roku i mam do dziś. Wzmacniacz w gramofonie ma 2x15 w, i gra to całkiem przyzwoicie choć basu brakuje. Zalecałbym właśnie wzmacniacz takiej mocy.

0
  • #15 08 Mar 2017 18:42
    Sanjose
    Poziom 26  

agraba napisał:
    Wzmacniacz w gramofonie ma 2x15 w, i gra to całkiem przyzwoicie choć basu brakuje. Zalecałbym właśnie wzmacniacz takiej mocy.

Uprzedzając pytanie autora, Fonica PA 1801 lub 2801 spokojnie wystarczy. Do dostania w normalnych pieniądzach (200 zł).

0