Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet MiniMax Dynamic Turbo kod L3

24 Feb 2017 15:22 5010 8
  • Level 7  
    Witam
    Posiadam w mieszkaniu piec Termet MiniMax Dynamic Turbo który ma już 8 lub 9. Zauważyłem w nim dziwną przypadłość, a mianowicie, że jak ustawie na CO inną temperaturę niż 70 stopni to piec ciągle się przegrzewa i wyskakuje kod L3 (wiadomo chłodzenie wymiennika). Po ustawieniu temperatury na 70 stopni piec grzeje normalnie czyli temperatura dochodzi do określonej i się jej trzyma, a kod L3 się w ogóle nie pojawia. Z informacji jakie posiadam wiem, że piec co roku był czyszczony.
    Do pieca chce wezwać fachowca ponieważ kompletnie się na tym nie znam, ale wiadomo jak dzisiaj jest i chciałbym się wcześniej orientacyjnie dowiedzieć co może być nie tak aby serwisant nie wymienił mi pół pieca. Oczywiście jeżeli ktoś spotkał się z taką awarią.
    Pozdrawiam Tomek
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    L3 to nie jest awaria. Zapoznanie się z instrukcją obsługi powinno pomóc.
  • Level 7  
    kz61 wrote:
    L3 to nie jest awaria. Zapoznanie się z instrukcją obsługi powinno pomóc.

Tak wiem, ale piec ciągle przekracza ustawioną temperaturę i wchodzi w stan wychładzania. Jedynie jak ustawie 70 stopni to się jej trzyma i oscyluje w granicach 68-71 stopni, aż sterownik na ścianie nie wyśle sygnału, że nagrzał pomieszczenie do odpowiedniej temperatury.
  • Level 24  
    Jak temperatura za oknem wzrośnie to na 70 stopni też wejdzie w L3. Moc minimalna takiego kotła jest stosunkowo wysoka jak na plusowe temperatury i w którymś momencie musi wrzucić L3 żeby utrzymać zadane parametry. Najsłabszy 21 KW ma min 6 KW. Następny 24 KW ma min 7 KW. Nawet kondensaty które schodzą do 3 KW taktują w takich warunkach. Istotne jest aby grzejnik w pomieszczeniu gdzie wisi regulator pokojowy był otwarty na full, żadnych głowic termostatycznych. Pomieszczenie ma być szybko nagrzane i sterownik wyłączy kocioł. W zasadzie zjawisko taktowania powinno być dokuczliwe tam gdzie nie ma regulatora pokojowego.
  • Level 7  
    Problem polega na tym, że piec się tak zachowuje od grudnia zeszłego roku. Czy na dworze jest plus 5 czy minus 20 nie ma różnicy w działaniem pieca.
    Dużo czytałem po forach o czyszczeniu filtrów, rury wylotowej o wymianach zaworu trójdrożnego itp. Z tego wynika, że taka praca pieca to niestety może być wszystko, ale najważniejsze, że jest to do naprawy.
    Nagrałem dwa filmy jak on się zachowuje, na jednym filmie jest ustawiony na 55 stopni i od razu przekracza odpowiednią temperaturę (praca trwa dokładnie parę sekund i tak w kółko) a na drugim ustawiłem 70 stopni i zachowuje się ok.
    Jedyną rzeczą, którą jeszcze zaobserwowałem to migająca dioda po lewej stronie, która sygnalizuje pracę kotła CO, wyświetlacz z temperaturą wariuje (skaczą cyferki) a płomień leci na max (sekundę może dwie).

Z góry przepraszam za logo programu do zmiany formatu filmu, ale za dużo warzył ten film.
    Pozdrawiam
  • Level 24  
    Koniecznie wyczyścić filtr CO pod kotłem. Zbyt szybki przyrost temperatury, ciepło nie jest należycie wyprowadzane. Zakładam że pompa pracuje. Pierwsze kilka sekund to sekwencja startowa bez modulacji. Przy 55 łapie go w czasie startu i musi wyłączyć palnik. Przy 70 ma więcej czasu i wchodzi w modulację. Tak bym to tłumaczył.
  • Level 7  
    Witam
    Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.

Wykręciłem dwa filtry i były czyste. Wydaje mi się, że są to filtry z doprowadzenia wody do obiegu i ciepłej do kranu.

Z tą modulacją jest tak, że czasami załapie i płomień się zmienia (rzadko się tak dzieje).
    Jak piec załapie to pracuje parę minut, ale od czasu do czasu na wyświetlaczu pojawiają się dziwne liczby a dioda do sygnalizacji pracy CO zaczyna migać. Dzisiaj w nocy zaobserwowałem, że jak piec nie działa to wyświetlacz też pokazuje zmieniające się liczby. Zastanawiam się czy to nie wina pokrętła od ustawienia temperatury CO lub elektroniki.

Pozdrawiam.
  • Level 24  
    Może być oberwany potencjometr na płycie, zdarzało się. Przy dotykaniu pokrętła wyświetlacz wtedy głupieje. Druga w kolejności opcja to czujnik temperatury co ale uszkodzenie musiało by być wredne bo przerwę płyta wykrywa błędem 04.
    Ten ocynk wymieszany z mosiądzem pod kotłem to porażka. Brakuje jeszcze aluminiowych grzejników do kompletu. W tych kolankach mogą być prześwity na zapałkę ale tego bez rozebrania nie zweryfikujemy.
  • Level 7  
    No wiem, ze ta instalacja to jedna wielka porażka. Znajomy robił mi kapiacy zawór i skończyło się to dziurą w ścianie.

Do pieca wezwe serwis po zimie i będę miał nadzieję, że przyjedzie ktoś uczciwy.

Może ktoś jest z okolic Bytomia i zna się na rzeczy?