Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

schemat jednokreskowy dla ZE - wymiana tablicy a schemat jednokreskowy

24 Feb 2017 19:02 8487 26
  • Level 9  
    Witam czy ZE ma prawo żądać schematu jednokreskowego po wymianie tablicy podlicznikowej ??
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 17  
    bocian1984 wrote:
    po wymianie tablicy podlicznikowej

Określ co chcesz zrobić? Wymienić tablicę licznikową dla podlicznika czy dla licznika głównego. Wymiana tablicy dla licznika głównego wiąże się z zerwaniem plomby po uzyskaniu pozwolenia od ZE i oni udzielą informacji czego wymagają.
  • Level 9  
    Wymienić tablicę pod głównym licznikiem dostałem zgodę ale tam nic nie pisze jedynie do zaplombowania ponownego kazali mi wypełnić druk OST, gdzie jest miejsce na schemat jednokreskowy ale jest to druk także do oddania instalacji.
  • Level 9  
    Pracuje jako elektryk ale z schematami jednokreskowymi nie miałem do tej pory do czynienia.
  • Conditionally unlocked
    bocian1984 wrote:
    Witam czy ZE ma prawo żądać schematu jednokreskowego po wymianie tablicy podlicznikowej ??
    bocian1984 wrote:
    Jak najbardziej.
    Pierwszy raz o tym słyszę.

Francelektryk wrote:
    Wymiana tablicy dla licznika głównego wiąże się z zerwaniem plomby po uzyskaniu pozwolenia od ZE i oni udzielą informacji czego wymagają.
    Widocznie zależy od rejonu. Ja tylko zgłaszam e-mailem. Problemów nigdy nie było.

bocian1984 wrote:
    wymienić tablicę pod głównym licznikiem dostałem zgodę ale tam nic nie pisze jedynie do zaplom bowania ponownego kazali mi wypełnić druk OST gdzie jest miejsce na schemat jednokreskowy ale jest to druk także do oddania instalacji
    Jeżeli instalacji nie zmieniałeś to schemat już posiadają.
  • Level 23  
    bocian1984 wrote:
    pracuje jako elektryk ale z schematami jednokresowymi nie miałem do tej pory doczynienia

Chyba sobie jaja robisz przyjacielu. W każdym jednym ZK jest schemat jednokreskowy. Każdy projekt inst. elektrycznej zawiera schemat jednokreskowy. A Ty piszesz, że nie miałeś z nimi do czynienia?!
    Co wogóle robi temat założony przez elektryka w dziale "początkujący"?
    Jak nie wiesz co to schemat jednokreskowy to możesz pracować, ale co najwyżej jako pomocnik elektryka. Nie chce Ci dociąć ale przerażają mnie "elektrycy" bez podstawowego wykształcenia w tym kierunku.

Dodano po 3 [minuty]:

maurycy123 wrote:
    bocian1984 wrote:
    bocian1984 wrote:
    Jak najbardziej.
    Pierwszy raz o tym słyszę.

Francelektryk wrote:
    Wymiana tablicy dla licznika głównego wiąże się z zerwaniem plomby po uzyskaniu pozwolenia od ZE i oni udzielą informacji czego wymagają.
    Widocznie zależy od rejonu. Ja tylko zgłaszam e-mailem. Problemów nigdy nie było.

bocian1984 wrote:
    wymienić tablicę pod głównym licznikiem dostałem zgodę ale tam nic nie pisze jedynie do zaplom bowania ponownego kazali mi wypełnić druk OST gdzie jest miejsce na schemat jednokreskowy ale jest to druk także do oddania instalacji
    Jeżeli instalacji nie zmieniałeś to schemat już posiadają.

U mnie wymagają też schematu. Przeczytaj dokładnie temat. Chłop wymienia TLkę która będzie należeć do ZE. Oni ją zaplombują bo to ich. A elektryk nieznający się na schematach jednokreskowych pyta się, czy mają PRAWO Ż Ą DA Ć od Niego schematu połączeń, ktore dla Nich wykonał...
  • Moderator of the Technical section
    polaklbn wrote:
    bocian1984 wrote:
    pracuje jako elektryk ale z schematami jednokresowymi nie miałem do tej pory doczynienia

Chyba sobie jaja robisz przyjacielu.

Poczekaj, Kolego, nie spiesz się tak. Przypomniałem sobie, że przed paroma laty też zażądali ode mnie schematu, po remoncie (wymianie) instalacji u klienta i przeniesieniu licznika na inną ścianę. Oczywiście, na wszystko miałem ich ich wcześniejszą zgodę.
    Problem polegał na tym, że to było mieszkanie w bloku, kupione przez nowych właścicieli, a reszta sąsiadów albo emeryci, albo nieobecni. skąd więc miałem wziąć dane do schematu? Jak nie wiedziałem nawet skąd jest brane zasilanie? (okazało się później, ze z prywatnej piwnicy, w innej klatce. Może nawet "sprywatyzowanej"). Skąd miałem wiedzieć skąd zasilany jest cały blok? A bez wpisania tych danych cały schemat wart był wiesz ile.
    No i po kilku telefonach okazało się, że schemat wcale nie jest potrzebny, że oni sobie znajdą w swoich papierach wszystkie dane.
  • Conditionally unlocked
    polaklbn wrote:
    Chyba sobie jaja robisz przyjacielu.
    To ja sobie też porobię.

polaklbn wrote:
    A Ty piszesz, że nie miałeś z nimi do czynienia?!
    A wiesz, że ja jako elektryk też nie miałem z nimi do czynienia? A dlaczego? Bo nie miałem takiej potrzeby.

polaklbn wrote:
    Jak nie wiesz co to schemat jednokreskowy to możesz pracować, ale co najwyżej jako pomocnik elektryka.
    Ty tak poważnie?

polaklbn wrote:
    Nie chce Ci dociąć ale przerażają mnie "elektrycy" bez podstawowego wykształcenia w tym kierunku.
    Podstawowe wykształcenie nie ma nic wspólnego z wiedzą praktyczną. Jeżeli znajomość rysowania schematów jedno kreskowych jest dla Ciebie wyznacznikiem kompetencji to gratuluje.

polaklbn wrote:
    Przeczytaj dokładnie temat. Chłop wymienia TLkę która będzie należeć do ZE.
    No i co z tego?

polaklbn wrote:
    Oni ją zaplombują bo to ich.
    I nadal "co z tego"?

polaklbn wrote:
    A elektryk nieznający się na schematach jednokreskowych pyta się, czy mają PRAWO Ż Ą DA Ć od Niego schematu połączeń, ktore dla Nich wykonał...
    Jakich połączeń? Przecież wymienił tylko podstawę pod licznik a nie instalację.

Jak już wcześniej pisałem. Zgłaszam zdjęcie plomby i nie ma problemu. Po zakończeniu prac plombują ponownie.
  • Admin of electroenergetics
    Wybaczcie ale zarówno dla elektronika jak i elektryka znajomość posługiwania się schematami jest nieodzowna. Za moich czasów w pierwszej klasie Technikum był przedmiot PTiKM oraz Rysunek elektryczny.
    Jeśli ktoś się nazywa elektrykiem, a nie potrafi narysować schematu to nasz zawód oraz poziom kształcenia dosięgną dna.

Dla autora leniucha - w Google pełno takich schematów. Wystarczy trochę pomyśleć i poszukać skoro w szkole nie nauczyli.
  • Level 23  
    maurycy123 wrote:
    Jakich połączeń? Przecież wymienił tylko podstawę pod licznik a nie instalację.

Powiedz mi, w jaki sposób można wymienić TLke bez ingerencji w połączenia.
    Wymieniał TLkę w której być może były WT i zostały zastąpione przez wyłączniki nadprądowe.
    Ale Ty różnicy na schemacie przecież nie widzisz, wszak
    maurycy123 wrote:
    wiesz, że ja jako elektryk też nie miałem z nimi do czynienia? A dlaczego? Bo nie miałem takiej potrzeby.

Kolega teraz potrzebe ma, i jako elektryk nie potrafi narysować jednokreskowego schematu.
  • Level 39  
    W zeszłą sobotę wymieniałem starą tablicę licznikową razem z zabezpieczeniami topikowymi użytkownika. Rozplombowanie zgłoszone kilka dnie wcześniej (teoretycznie trzeba czekać 2 tygodnie na decyzję) w przeciągu tygodnia telefon do klienta z ZE czy można przyjechać zaplombować wszystko odbyło sie sprawnie bez żadnych schematów jednokreskowych czy innych udziwnień. ZE to Tauron Tarnów.

Co do braku znajomości i obycia przez elektryka z prostymi schematami to jest żenujące.... później dziwić się że prosty domek jednorodzinny jest źle zrobiony skoro wykonawca nie rozróżnia symbolu licznika od RDC czy wyłącznika instalacyjnego po rozłącznik a widząc prosty schemat z ZE wywala gały :D :D takie rzeczy uczyli w zawodówce o technikum już nawet nie wspominając ;) no chyba że ktoś kształcił się w zawodzie piekarza a później stwierdził że jego powołanie jest inne i kupił sobie ŚK.

Dodano po 14 [minuty]:

maurycy123 wrote:
    A wiesz, że ja jako elektryk też nie miałem z nimi do czynienia? A dlaczego? Bo nie miałem takiej potrzeby.

Czym się więc zajmujesz :?:
  • Conditionally unlocked
    mawerix123 wrote:
    maurycy123 napisał:

Źle to napisałem. Nie miałem potrzeby rysować takich schematów. Rysować i czytać (ze zrozumieniem) potrafię.

mawerix123 wrote:
    W zeszłą sobotę wymieniałem starą tablicę licznikową razem z zabezpieczeniami topikowymi użytkownika.
    W remontowanych mieszkaniach komunalnych jest to norma (przynajmniej u mnie). Zabezpieczenie przedlicznikowe znajduje się po za mieszkaniem. Zgłaszam tylko zdjęcie plomby (e-mailem) a za dwa dni zakończenie prac. Nie czekam na żadne zgody. Jak do tej pory nie miałem żadnych problemów.

mawerix123 wrote:
    takie rzeczy uczyli w zawodówce o technikum już nawet nie wspominając
    Nie byłem ani w zawodówce ani w technikum. Za to ukończyłem taki twór jak liceum zawodowe ;-) o profilu elektronicznym.
  • Level 23  
    mawerix123 wrote:
    W zeszłą sobotę wymieniałem starą tablicę licznikową razem z zabezpieczeniami topikowymi użytkownika. Rozplombowanie zgłoszone kilka dnie wcześniej (teoretycznie trzeba czekać 2 tygodnie na decyzję) w przeciągu tygodnia telefon do klienta z ZE czy można przyjechać zaplombować wszystko odbyło sie sprawnie bez żadnych schematów jednokreskowych czy innych udziwnień. ZE to Tauron Tarnów.

Co do braku znajomości i obycia przez elektryka z prostymi schematami to jest żenujące.... później dziwić się że prosty domek jednorodzinny jest źle zrobiony skoro wykonawca nie rozróżnia symbolu licznika od RDC czy wyłącznika instalacyjnego po rozłącznik a widząc prosty schemat z ZE wywala gały :D :D takie rzeczy uczyli w zawodówce o technikum już nawet nie wspominając ;) no chyba że ktoś kształcił się w zawodzie piekarza a później stwierdził że jego powołanie jest inne i kupił sobie ŚK.

Dodano po 14 [minuty]:

maurycy123 wrote:

Hmm... to tylko u mnie jest tyle papierologii? ZE PGE...
  • Level 9  
    Umiem czytać schematy jednak nigdy nie miałem potrzeby rysować schematów dla ZE ponieważ pracuje jako elektryk w trochę innej branży. chodziło mi o to czego ZE wymaga na takim schemacie itd. Do niektórych kolegów bardziej doświadczonych nie wszyscy na co dzień mają z tym do czynienia
    Wracamy do tematu wiodącego.
  • Level 35  
    Zakładam że operatorem sieci jest TAURON.
    Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej pkt.III.1.6 :
    "TAURON Dystrybucja może zażądać od podmiotu, któremu świadczy usługę dystrybucji wglądu w dokumentację eksploatacyjną potwierdzającą terminowość i zakres prowadzonych prac eksploatacyjnych sieci, urządzeń i instalacji, których stan techniczny może mieć wpływ na pracę sieci dystrybucyjnej. "
    Schemat jednokreskowy jest niewątpliwie częścią dokumentacji. To jest abecadło elektryka, jeżeli ktoś nie rysuje schematów jednokreskowych to nie jest elektrykiem tylko partaczem.
  • Level 39  
    bocian1984 wrote:
    Umiem czytać schematy jednak nigdy nie miałem potrzeby rysować schematów dla ZE ponieważ pracuje jako elektryk w trochę innej branży. chodziło mi o to czego ZE wymaga na takim schemacie itd. Do niektórych kolegów bardziej doświadczonych nie wszyscy na co dzień mają z tym do czynienia

To może narysuj jak to wykonałeś i jak Ty to widzisz, opisz po kolei jakie aparaty są zainstalowane a resztę ocenią wprawieni koledzy.
  • Helpful post

Level 27  

Dodano po 2 [minuty]:

Kolega adoptuje do swoich warunków. Pierwsze wyszukane w google ...
  • Level 9  
    Dziękuje bardzo ale mam pytanie bo zabezp.przed licznikowe jest osobno na zewnątrz budynku należy to jakoś ująć??

Dodano po 1 [minuty]:

a licznik razem z esami

• Level 27  
    Tak , przesuwa Kolega zabezpieczenia poza obręb tablicy -rysunek .
    bocian1984 wrote:
    Dziękuje bardzo ale mam pytanie bo zabezp.przed licznikowe jest osobno na zewnątrz budynku należy to jakoś ująć??

Kolego, przeczytaj mój poprzedni post. Kiedyś właśnie miałem problem, bo nie miałem dostępu do zasilania i nie wiedziałem co podać na schemacie.
  • Level 42  
    retrofood wrote:
    Kiedyś właśnie miałem problem, bo nie miałem dostępu do zasilania i nie wiedziałem co podać na schemacie.

Też tak miałem. Ale wystarczyło aby na schemacie wyraźnie zaznaczyć ramką to co było robione, czyli "zakres prac", a resztę poza ramką w stronę zasilania opisać jako "istniejące" - czyli znaczy to, że nic tam nie zmieniałem.

A już w ogóle bez sensu jest rysowanie instalacji zalicznikowej, rozdzielnicy z obwodami, aparaturą, gniazdami, kinkietami i całą resztą.
    Operatora to nie interesuje. Jego "jurysdykcja" kończy się na przewodach odpływowych z listwy zaciskowej licznika.

I podstawowa sprawa:
    bocian1984 wrote:
    kazali mi wypełnić druk OST, gdzie jest miejsce na schemat jednokreskowy ale jest to druk także do oddania instalacji.

A zapytałeś czy w przypadku takiej, za przeproszeniem duperelki, można w polu schemat wpisać "nie dotyczy", machnąć skośną kreskę, albo zwyczajnie zostawić puste ?