Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie w łazience - Wymiana halogenów na LED - listwa nie przewodzi prądu?

24 Lut 2017 20:30 2313 21
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie!

Chcę wymienić w łazience żarówki halogenowe na LED.
    Lampa jak bardzo zbliżona do tej, którą widać na poniższym zdjęciu:

Wcześniej miałem 3 żarówki (GU5.3, 12V, 35W każda, AC - jak się później okazało), podłączone do zasilacza.
    Po włożeniu jednej żarówki LED (GU5.3, 12V DC , 7W), na próbę, okazało się, że świeci bardzo słabo, miga i mocno się grzeje.
    Kupiłem zatem zasilacz GLP dedykowany do oświetlenia ledowego (12V DC, 36W).
    Zasilacz jest sprawny, żarówki też - sprawdzone multimetrem analogowym.

Dzięki temu (a raczej przez to), że napięcie w tej lampie podłączone jest do dwóch pałąków, możliwe jest dowolne przesuwanie po nich reflektorków.
    Niestety po wymianie starego zasilacza na nowy (przejście z AC na DC) okazało się, że prąd wcale nie płynie. Nawet śruby, do których podłączone są przewody od zasilacza zdają się nie przewodzić prądu. Ani pół Volta.

Czy jest możliwe, że prąd przemienny ma "mocniejszą siłę przebicia" niż prąd stały?

Nie jestem specjalistą w dziedzinie elektryki, więc proszę o wyrozumiałość.

Z góry dziękuję za porady.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    Tak.
    IP20 doskonale się do łazienki nadaje.
    Poza tym wcześniej były halogeny. A kombinacja gorącego szkła i wody nigdy w parze ze sobą nie szła.
    Poza tym nic nie wiemy o zasilaczu, ani gdzie został umieszczony. I tyle samo wiemy o powierzchni łazienki.
  • Poziom 7  
    Załączam zdjęcia:
    Oświetlenie w łazience - Wymiana halogenów na LED - listwa nie przewodzi prądu? Oświetlenie w łazience - Wymiana halogenów na LED - listwa nie przewodzi prądu? Oświetlenie w łazience - Wymiana halogenów na LED - listwa nie przewodzi prądu? Oświetlenie w łazience - Wymiana halogenów na LED - listwa nie przewodzi prądu? Oświetlenie w łazience - Wymiana halogenów na LED - listwa nie przewodzi prądu?

Na zdjęciach podłączony jest jeszcze stary zasilacz. Nowy podłączałem analogicznie (niebieski przewód ze ściany do niebieskiego z zasilacza, czarny ze ściany do brązowego z zasilacza). Następnie dwa przewody wyjściowe (czerwony i czarny) podłączyłem do śrub. Gdy się okazało, że żarówki nie świecą, podłączyłem je do śrub na odwrót, z tym samym skutkiem. Później podłączyłem zasilacz bezpośrednio do gniazdka w ścianie, dwa przewody wyjściowe podłączyłem do śrub i zmierzyłem na nich napięcie - 0 V. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że jakimś cudem te śruby nie przewodzą prądu stałego.

Łazienka ma ok. 2x2 m, ale nie wiem jak to się ma do mojego pytania.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Ten nowy zasilacz (biały) jest zły tak czy inaczej....
    Napięcie WYJŚCIOWE to 12V DC ( prąd stały) więc nawet podłączenie go prosto do tych żarówek one nie zaświecą.
    Spójrz na stary zasilacz, napięcie WYJŚCIOWE 12V AC (zmienny) oraz częstotliwość 40KHz. Nie zastanawia Cie to ?

Poza tym powiedz czy czasem nie ma zwarcia na tych śrubach? przecież obudowa jest metalowa więc jeśli nie ma podkładek plastikowych pod śrubami z każdej strony to przez obudowę robi się zwarcie stąd może być napięcie 0V.
    Z tego co widzę to podkładki jakieś białe plastikowe czy inne są.
    Natomiast sprawdź czy nie ma zwarcia między nimi, wcześniej odepnij lampę i wykręć żarówki.
  • Poziom 7  
    Żarówka LED, o której pisałem na początku, podłączona bezpośrednio do nowego zasilacza ŚWIECI.

Być może nie doprecyzowałem tego na początku bo wydawało mi się to oczywiste, ale po wymianie zasilacza na nowy wymieniłem też wszystkie żarówki na LED (nie były pomieszane LED'y z halogenami).
  • Poziom 15  
    No i będzie świecić bo żarówka LED potrzebuję źródła napięcia np 12V ale DC czyli stałego prądu.
    Sprawdź czy nie ma zwarcia na śrubach, bo może się okazać że zasilacz jest w stanie zwarcia i stąd napięcie na wyjściu 0V.

Napisałeś dobrze ale dodałeś złe zdjęcia, na zdjęciach jest lampa i są tam zwykłe zarówki a nie LEDowe dlatego tak napisałem.

• Poziom 26  
    kkas12 napisał:
    Poza tym nic nie wiemy o zasilaczu, ani gdzie został umieszczony

Już wiemy , w metalowej obudowie nad lustrem . :) a ochronny sobie swobodnie dynda.
  • Moderator Elektrotechnika
    qadam12 napisał:
    Już wiemy , w metalowej obudowie nad lustrem . a ochronny sobie swobodnie dynda.

Po co kolega pisze zbędne posty, skoro odpowiedzią na pytanie były zdjęcia autora. Po za tym gdzie miał być podłączony przewód PE, może kolega wskaże miejsce.

• Poziom 26  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Po za tym gdzie miał być podłączony przewód PE, może kolega wskaże miejsce.

Drugie foto z lewej strony ,jest miejsce . Kolega uważa że bezpieczeństwo jest zbędnym postem? O IP nie wspomnę.
  • Moderator Energetycy
    Rzeczywiście - tylko ten kwadracik wszystko miesza :D :D

Tylko ktoś mi wyjaśni - co oznacza ten symbol ?

qadam12 napisał:
    Kolega uważa że bezpieczeństwo jest zbędnym postem

Zbędne było odpowiadanie koledze kkas.
    qadam12 napisał:
    O IP nie wspomnę.

Przecież Chińczyk napisał na obudowie IP 67 mało koledze.

• Poziom 26  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Przecież Chińczyk napisał na obudowie IP 67 mało koledze.

Dla mnie mało. W łazience nigdy bym tego nie zainstalował. Drugie foto ,Kolega spojrzy na przewody zasilające , została izolacja podstawowa ,oparta o blaszaną podstawę . Aż się prosi o ochronę . Motto elektryka: najpierw chronimy.....
    Tylko autor tematu może wiedzieć jaka ochrona przysługuje owej lampie. Całkiem możliwie że to 1 klasa, ale tylko możliwie.
    Co do wyglądu jej to mam takie same mieszane uczucia co koledzy . A zwłaszcza przewodom idącym pod zaciski szynowe. Zdały by się końcówki bo nowy zasilacz spotka ten sam los co stary.
  • Poziom 7  
    Widzę, że lekką burzę tutaj ową lampą wywołałem. Niestety ten "genialny" pomysł został po poprzednim właścicielu, także dużego wyboru nie miałem, a nie uśmiecha mi się montaż nowej lampy i łatanie dziur po starej :(
    Także podsumowując Koledzy, co powinienem w pierwszej kolejności zrobić? Bo rozumiem z tego co piszecie, że problemem nie jest zmiana prądu z AC na DC?
    I jeszcze jedno pytanie, jeśli w tej lampie cały czas występuje zwarcie (poprzez metalową obudowę) to jak można to zweryfikować?

• Poziom 26  
    Końcówki na przewody 12V oczkowe , i dokręć przewód żółto-zielony do obudowy -tam jest specjalny zacisk śrubowy . Przetwornicę- poza łazienkę jeśli masz taką możliwość.
  • Poziom 42  
    pablos86 napisał:
    Także podsumowując Koledzy, co powinienem w pierwszej kolejności zrobić? Bo rozumiem z tego co piszecie, że problemem nie jest zmiana prądu z AC na DC?
    Zastąpić to co masz oprawą która zda egzamin w łazience i najlepiej jeśli będzie ona w II klasie ochronności.
  • Poziom 7  
    Problem rozwiązany!
    Okazało się, że dwie żarówki robiły zwarcie. Po wymianie ich na nowe, wszystko działa jak powinno.

Dziękuję wszystkim za pomoc i porady!