Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy DRL - Pytanie o przepisy

cyborg39 24 Lut 2017 21:13 1014 10
  • #1 24 Lut 2017 21:13
    cyborg39
    Poziom 24  

Mam zamiar zakupić lampy DRL do swojego auta. Lampy będą okrągłe (z racji możliwości montażu). Myślę o marce NSSC, i tu mam do wyboru dwa modele: 510 HP i 510 L. Te pierwsze to lampy z 4 ledami, a drugie mają dodatkowo soczewki oraz świecący ring na obwodzie. Po włączeniu świateł pozycyjnych sterownik rozłącza oczywiście obydwa modele DRL, ale w drugim typie załącza ten ring jako dodatkowe pozycyjne. I tu pojawia się pytanie, które wybrać, ponieważ wydaje mi się że podłączenie dodatkowych lamp pozycyjnych jest wbrew przepisom, znalazłem gdzieś informację że pozycyjne z przodu mogą być w ilości 2 sztuki. Nie chciałbym mieć w aucie powodu do "zaczepki" w razie kontroli, ale te z ringami bardzo fajnie wyglądają.. Co radzicie, czy to prawda co znalazłem na temat przepisów o pozycyjnych?

0 10
  • #2 24 Lut 2017 21:22
    grzegorz22lowicz
    Poziom 10  

Światła do jazdy dziennej możesz jak najbardziej założyć a co do przepisów to nie jestem dokładnie podać wymiarów, ale mówią one że światła do j,dz, nie mogą być niżej niż- , nie mogą być wyżej niż-, muszą zachowywać odstęp od siebie nie wiekszy niż i nie mniejszy niz. Proponuje poczytaj na stronie prod.

0
  • #3 24 Lut 2017 22:42
    cyborg39
    Poziom 24  

Nie zrozumiałeś o co pytam. Chodzi mi wyłącznie o możliwość montowania dodatkowych lamp pozycyjnych, bo taką funkcję mają te Drl które chciałybym kupić. Warunki montażu Drl znam

0
  • #4 24 Lut 2017 22:53
    tzok
    Moderator Samochody

Zgodnie z Załącznikiem nr 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:
    Światła drogowe mogą występować w maksymalnej liczbie 4 sztuki.
    Światła mijania mogą występować w maksymalnej liczbie 2 sztuki
    Światła pozycyjne przednie – 2 sztuki
    Światła pozycyjne tylne – 2 sztuki

Dodatkowe światła mogą być zamontowane na pojeździe jednak ich używanie w ruchu drogowym jest niedopuszczalne.

0
  • #5 25 Lut 2017 08:34
    ociz
    Moderator Samochody

To nie jest takie oczywiste. Wiele aut dostawczych i ciężarowych ma np fabrycznie zamontowane dodatkowe postojówki na dachu.

0
  • #6 25 Lut 2017 09:00
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Może są wtedy traktowane jako obrysówki.

0
  • #7 25 Lut 2017 10:09
    dizba
    Poziom 29  

cyborg39 napisał:
    Chodzi mi wyłącznie o możliwość montowania dodatkowych lamp pozycyjnych, bo taką funkcję mają te Drl które chciałybym kupić.

Możesz montować, nie wolno Ci tylko używać jednocześnie. Albo jedne, albo drugie.

0
  • #8 25 Lut 2017 14:06
    cyborg39
    Poziom 24  

tzok napisał:
    Dodatkowe światła mogą być zamontowane na pojeździe jednak ich używanie w ruchu drogowym jest niedopuszczalne.

No właśnie tu chyba też nie do końca, pamiętam że np jeżeli chodzi o kierunkowskazy w motocyklu, to jeżeli są to muszą działać, jeśli nie działają należy je zdemontować...
    Wracając do tematu, chyba kupię te zwykłe DRL bez pozycyjnych, nie będzie niedomówień w razie kontroli

0
  • #10 25 Lut 2017 16:29
    tzok
    Moderator Samochody

cyborg39 napisał:
    No właśnie tu chyba też nie do końca, pamiętam że np jeżeli chodzi o kierunkowskazy w motocyklu, to jeżeli są to muszą działać, jeśli nie działają należy je zdemontować...
    To jest nieco odmienna sytuacja (podobnie jest w przypadku świateł przeciwmgłowych) - jeżeli są lampy to muszą działać, jeśli nie działają to muszą być zasłonięte lub zdemontowane. Dodatkowe (nadmiarowe) lampy mogą być, muszą działać ale nie wolno ich używać w ruchu drogowym. W tym przypadku są to lampy zespolone, z których wykorzystywana byłaby jedna z funkcji (DRL).
    cyborg39 napisał:
    Wracając do tematu, chyba kupię te zwykłe DRL bez pozycyjnych, nie będzie niedomówień w razie kontroli
    Chyba to będzie rozsądny wybór.

0
  • #11 21 Wrz 2017 11:39
    cyborg39
    Poziom 24  

Dziękuję wszystkim za pomoc, docelowo kupiłem jednak Ledy bez funkcji pozycyjnych

0