Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Kłótnia z żyrandolem w kuchni ( nie działa, możliwy zgon )

kueb303 24 Lut 2017 21:48 786 4
  • #1 24 Lut 2017 21:48
    kueb303
    Poziom 2  

Witam.
    Na starcie powiem, że mam ino podstawową wiedzę na temat elektryki .
    Problem wygląda następująco:
    Zapalając dziś światło w kuchni żarówka wydała z siebie ostatnie tchnienie i zgasła. Okazało się, że spalona nie była.
    Światła w innych pomieszczeniach na parterze miały prąd w gniazdkach lecz oświetlenie nie działało.
    Pomyślałem " nie ma jednej z trzech faz, pewnie wróci za jakiś czas bo dziś wiatry okropne ". Tak było, po jakimś czasie oświetlenie wróciło do normy.
    Nie spojrzałem czy na liczniku świeciła się wcześniej awaria ( tak się działo gdy właśnie brakowało fazy, raz na jakiś czas przy złej pogodzie tak w mojej mieścinie się dzieje ). Dwa ( 20 A i 10 A ) korki z czterech były 'wybite do góry' a oświetlenie i prąd na parterze był normalnie, oprócz kuchni. Załączyłem korki bez żadnego problemu - w kuchni dalej światła nie było. Jak pisałem - żarówka spalona nie była; wymieniłem ja na inną ( sprawną na 100%), nie działało. Nie spaliła się ani nic.
    Nie mogłem znaleźć próbnika aby sprawdzić cokolwiek.
    Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
    Pozdrawiam.

0 4
  • #2 24 Lut 2017 22:02
    brofran
    Poziom 37  

kueb303 napisał:

Skoro nic nie masz to i nic raczej nie naprawisz . Na oko to możesz jedynie sprawdzić czy gdzieś styku nie ma wadliwego . Zdejmij żyrandola i sprawdź stan oprawki i kabelków w żyrandolu .

0
  • #3 24 Lut 2017 22:56
    kueb303
    Poziom 2  

brofran napisał:
    kueb303 napisał:

Skoro nic nie masz to i nic raczej nie naprawisz . Na oko to możesz jedynie sprawdzić czy gdzieś styku nie ma wadliwego . Zdejmij żyrandola i sprawdź stan oprawki i kabelków w żyrandolu .

Normalne jednak jest to, że po wybiciu dwóch korków prąd był w całym mieszkaniu ? I w gniazdkach i w oświetleniu ?

0
  • #4 24 Lut 2017 23:00
    brofran
    Poziom 37  

kueb303 napisał:
    Normalne jednak jest to, że po wybiciu dwóch korków prąd był w całym mieszkaniu ?

Się zdarza .
    Po to stosuje się " korki " aby przed większymi uszkodzeniami owe bezpieczniki uchroniły instalację . :D

0
  • #5 25 Lut 2017 00:30
    yogi009
    Poziom 42  

Kolego Autorze, poproś jednak kogoś trochę obeznanego z tematem. Tam jest groźne dla zdrowia napięcie, trzeba chronić życie.

0