Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 23 Kwi 2020 12:41 113109 1388
    jurek.parus
    Poziom 13  
    To wniosek z praktyki czy teorii?
    Jak patrzę na fakturę prosumencką z Tauronu to mam wrażenie że oni to liczą na piechotę i wystawiają faktury w Wordzie.
    Ze strony Taurona
    "Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci nie wcześniej niż 01.07.2016 Prosument posiada aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego, po upływie powyższego okresu traci taką możliwość."
    Na fakturze rozliczeniowej jest tylko odczyt z końca okresu rozliczeniowego a więc z 31grudnia - stąd wnoszę że od tej daty mam rok na zużycie tej energii.
    Kolejna sprawa to jak oni mieli by to monitorować - aby to zrobić to oprogramowanie musiało by robić rozliczenie każdego licznika na każdy dzień i odkładać nadwyżkę z każdego dnia osobno z zaznaczeniem z którego to dnia (coś w rodzaju stosu zawierajacego 365 elementów) tak aby w przypadku przepadnięcia było dokładnie wiadomo co wyzerować. Do tego obliczenia ile się już zużyło z tych odłożonych klocków - moim zdaniem mało realne.
    Ale z Tauronem nigdy nic nie wiadomo - wiec jak ktoś z praktyki może napisać to chętnie się dowiem. Od tego zależy jak będę zużywał nadwyżki żeby im nic nie zostawić.
  • OptexOptex
    Slawek K.
    Poziom 33  
    Praktyka, w tym watku jest o tym mowa, tak jest np. w PGE, sam osobiscie dostalem taki aneks i wstawialem go na forum, zresztą nie tylko ja, pisałem też o informacji otrzymanej z infolinii tegoż opratora. Jak czytam co robią inne OSD to doceniam PGE. PGE montuje liczniki z korzystnym bilansowaniem dla nas.

Pozdr
    jurek.parus
    Poziom 13  
    Aneks do umowy? Ale czy dostałeś rozliczenie z przepadnięciem części magazynu?
    Patrze w swoje dane i nie bardzo widzę jak niby miało by to być policzone - dla uproszczenia przyjmijmy rozliczenie miesięczne.
    powiedzmy instalacja podłączona
    1.05.2019 - liczniki 0, 0
    1.06.2020 - liczniki pokazują pobrana 137, oddana 346, czyli magazyn na ten dzień to 140
    1.06.2021 - liczniki pokazują pobrana 2634, oddana 3773, czyli magazyn 384
    Jak z tego wywnioskować czy te 140 które miałem 1.06.2019 powinny przepaść czy nie?
    Slawek K.
    Poziom 33  
    Magazyn masz wskazany w rozliczeniu, do wykorzystania w ciagu 12 miesiecy, jednak jezeli nie wykorzystasz nadwyzki z danego miesiaca okresu w ciagu 12 miesiecy to przepada. Jezeli okresy rozliczeniowe sa roczne to jest to latwiejsze do opanawania, w PGE są max. połroczne więc sprawa sie komplikuje.

Pozdr
  • OptexOptex
    RomanCitro
    Poziom 14  
    ja mam rozliczenie co 2 mc, a od października 2019 przychodzi już f-ra z rozbiciem na dwa miesiące.
    Na fakturze widnieje rozpiska magazynu za okresy rozliczeniowe (co zostało)
    i np. mam data wprowadzenia
    1.08.2019r - 240kWh
    1.10.2019r - 1010kWh

Od marca mam nadprodukcję i aby to wykorzystać któryś miesiąc lub miesiące do 31.07.2020 i 30.09.2020 musiałby być na minus o wartości magazynu.
    W lato miesięczne zużycie mam małe ( średnio jak u większości ).
    Wiosna i jesień dochodzi grzanie ale od marca do października mam nadprodukcję.
    W zimę naturalnie grzanie i niedobór. ( w tym roku ciepła zima więc i niedobór mały)

Więc w jaki sposób to wykorzystać ? - żaden.

W zeszłym roku uciekło mi ok 650kWh, w tym będzie x2
    BikeBarian
    Poziom 21  
    Nie przejdzie bo Energa nie ma takiego i można u nich tylko dwu miesięczne zrobić co i tak jest farsa bo każdy miesiąc rozliczają osobno....jak założysz PV w październiku to do lutego płacisz bo masz niedobór...tak wiec ichnie dwumiesięczne rozliczenie to tylko polega na tym, ze co dwa miesiące przychodzi ci od nich korespondencja a w tej korespondencji rozliczenie i tak jest rozbite na każdy miesiąc z osobna...czyli np jeśli masz niedobór w marcu i nadprodukcje w kwietniu to ci wystawia fakturę za marzec a za kwiecień już policzą jako nadprodukcje...nie zbilansują ci tego w tym okresie dwumiesięcznym...cwaniaki z nich niezłe.

Zeby było śmieszniej to mi teraz w marcu wskoczyła nadprodukcja i wyraźnie piszą ze:

pobrałem: 405
    wprowadziłem: 675
    wprowadzone po korekcie: 540
    pobrano z sieci: 405

i wisienka na torcie:
    Razem w magazynie: 0
    jurek.parus
    Poziom 13  
    No dobrze (a raczej niedobrze - Tauron oszukuje na bilasowaniu ale mam rozliczenie roczne)
    Ale tak czy inaczej, na mocy ustawy, masz czas na wykorzystanie energii przez rok od rozliczenia.
    To co teraz wyprodukujesz, możesz zużyć zimą. Oczywiście jeśli masz większy pobór niż produkcję i nie masz zapasu to każą dopłacić - ale to co wyprodukujesz możesz zużyć przez 365 dni. Może coś źle liczą?
    BikeBarian
    Poziom 21  
    Oto jak to wygląda formalnie z Energa:

Cytat:

Szanowny Panie,
    poinformował nas Pan o podłączeniu do sieci elektroenergetycznej źródła wytwórczego, które spełnia wymogi mikroinstalacji [1]. Na podstawie tej informacji zakwalifikowaliśmy Pana jako prosumenta energii odnawialnej [2].
    Co to oznacza
    Od 18.09.2019 roku będziemy rozliczać Pana jako prosumenta energii odnawialnej. Taki sposób rozliczeń zastosujemy do okresu rozpoczynającego się nie wcześniej niż od 1 lipca 2016 roku i tylko przez czas, w jakim będzie obowiązywała umowa kompleksowa, którą zawarł Pan z nami. Jeśli w ramach umowy kompleksowej korzysta Pan z naszej oferty, to fakt, że jest Pan prosumentem energii odnawialnej nie wpływa na jej warunki. Wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń nie wymaga zawarcia z Panem aneksu.

Pierwszy "myk", nie ma aneksu, nie ma opcji wyboru rozliczeń półrocznych i rocznych.

Cytat:
    Jak będziemy się z Tobą rozliczać
    1. Przy rozliczeniach będziemy bilansować pobrany przez Ciebie z sieci prąd z prądem przez Ciebie wprowadzonym do sieci w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli masz grupę taryfową wielostrefową będziemy bilansować prąd między strefami.
    Jeśli w danym okresie rozliczeniowym będziesz wprowadzać do sieci więcej prądu niż pobierać, będziemy tę nadwyżkę odkładać w wirtualnym magazynie. Nadwyżkę tę możesz odebrać w kolejnych okresach rozliczeniowych jednak nie dłużej niż w kolejnych 12 miesiącach od daty wprowadzenia prądu do sieci.

Tutaj niby jest prawidłowo.

Cytat:
    Będziemy rozliczać Cię jako prosumenta energii odnawialnej do czasu, aż:
    a) rozwiąże się, wygaśnie lub upłynie okres obowiązywania umowy kompleksowej,
    b) Prezes URE wyznaczy sprzedawcę zobowiązanego innego niż my lub nie wyznaczy sprzedawcy zobowiązanego na obszarze działania dystrybutora ENERGA-OPERATOR S.A. – o ile mikroinstalacja jest przyłączona do sieci tego dystrybutora,
    c) dojdzie do demontażu mikroinstalacji,
    d) upłynie okres wskazany w pkt 6,
    e) wybierzesz innego sprzedawcę niż my i podpiszesz z nim umowę kompleksową, na podstawie której będziesz się z nim rozliczać.

Ciekawe czy mógłbym wybrać PGE...?
    slaslo
    Poziom 16  
    BikeBarian napisał:
    Nie przejdzie bo Energa nie ma takiego i można u nich tylko dwu miesięczne zrobić co i tak jest farsa bo każdy miesiąc rozliczają osobno....jak założysz PV w październiku to do lutego płacisz bo masz niedobór...tak wiec ichnie dwumiesięczne rozliczenie to tylko polega na tym, ze co dwa miesiące przychodzi ci od nich korespondencja a w tej korespondencji rozliczenie i tak jest rozbite na każdy miesiąc z osobna...czyli np jeśli masz niedobór w marcu i nadprodukcje w kwietniu to ci wystawia fakturę za marzec a za kwiecień już policzą jako nadprodukcje...nie zbilansują ci tego w tym okresie dwumiesięcznym...cwaniaki z nich niezłe.

Zeby było śmieszniej to mi teraz w marcu wskoczyła nadprodukcja i wyraźnie piszą ze:

i wisienka na torcie:

Też rozlicza mnie Energa i bilansują w okresie dwumiesięcznym.
    Moja instalacja z jesieni - produkcja zjadana dotąd na bieżąco. Dopiero w marcu nadprodukcja - została zaliczona na poczet lutego. Faktura luty/marzec.
    Pozdrawiam.
    Slawek K.
    Poziom 33  
    Niestety nie można wybrać innego dostawcy w przypadku PV, tylko tego który jest operatorem dystrybucyjnym na danym terenie.

Pozdr
    RomanCitro
    Poziom 14  
    BikeBarian napisał:

i wisienka na torcie:

Ja też zauważyłem że marcowej nadprodukcji nie doliczyli do magazynu.
    Chciałem do nich pisać, ale może to uwzględnią w kolejnym rachunku.

Znalezione w sieci Link z 2016r
    Cytat:
    Na pytanie wystosowane przez portal Gramwzielone.pl o zapis dotyczący rocznego okresu na odebranie energii w systemie opustów, wpisany do ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, biuro prasowe Enei odpowiada:
    – Wskazany w tym przepisie sposób rozliczeń z prosumentami nie oznacza, że rozliczenia powinny być dokonywane w cyklach półrocznych czy rocznych. Sieć Operatora Systemu Dystrybucyjnego stanowi swoistego rodzaju „magazyn” energii wytworzonej w mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci OSD. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym ilość energii wprowadzonej do sieci jest większa od ilości pobranej z sieci przez prosumenta, wówczas nadwyżka energii zostaje w „magazynie” i może być pobrana z „magazynu” przez prosumenta i rozliczona w kolejnych okresach rozliczeniowych, o ile była wprowadzona nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym.
    Z kolei na pytanie portalu Gramwzielone.pl inny z operatorów – Energa – odpowiada, że "okresy rozliczeniowe, wynikające z zawartych z klientami umów kompleksowych, odbywają się w cyklach jedno i dwumiesięcznych, a początek okresu rozliczeniowego będzie liczony od dnia pierwszego odczytu zrealizowanego po 1 lipca br".
    Natomiast biuro komunikacji PGE Obrót stwierdza, że „prosumenci (w zależności od grupy taryfowej) będą mogli wybrać: 1-, 2- lub 6-miesięczny okres rozliczeniowy zgodnie z taryfą, cennikiem lub ofertą...”.

Przy czym w udzielonych odpowiedziach Energa i PGE nie wspominają, aby w systemie opustów energia niewykorzystana w danym okresie rozliczeniowym przechodziła na kolejny okres rozliczeniowy określony w umowie kompleksowej.

Link NOWELIZACJA USTAWY OZE lipiec 2019
    Cytat:
    Korzystnymi rozwiązaniami jest wprowadzenie dla wszystkich podmiotów rozliczających się w systemie opustów rozliczania w cyklu godzinowym oraz bilansowania międzyfazowego, a także dookreślenie długości okresu rozliczeniowego.
    - Pierwszy mechanizm polega na tym, że jeżeli w ciągu godziny ilość wytworzonej i pobranej przez prosumenta energii zbilansuje się to nie będzie miał zastosowania mechanizm opustu, a sprzedawca, z którym rozlicza się prosument otrzyma raport wskazujący na brak poboru i wprowadzania energii do sieci. Biorąc pod uwagę współczynnik rozliczania poszczególnych podmiotów w ramach systemu opustów oznacza to oszczędności od 20% (dla mikroinstalacji o mocy elektrycznej zainstalowanej poniżej 10kW) do 40% (dla spółdzielni energetycznej) ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ciągu godziny, która w innym przypadku przeszłaby na własność sprzedawcy energii, z którym dany podmiot ma zawartą umowę.
    - Drugi mechanizm ma zastosowanie wyłącznie dla podmiotów, które eksploatują 3-fazową instalację elektryczną. W tego typu instalacjach obciążenie wszystkich faz najczęściej nie jest równomierne i w przypadku podłączonej mikroinstalacji oraz stosowania mechanizmu opustów skutkowało naliczaniem jednocześnie wprowadzania energii do sieci (jedną fazą) i jej pobierania (inną fazą), pomniejszonego o właściwy współczynnik, a więc ograniczaniem korzyści prosumenta. Bilansowanie międzyfazowe eliminuje ten niekorzystny mechanizm poprzez obliczanie wytwarzania i poboru energii na wszystkich fazach jednocześnie.
    - Trzeci element czyli dookreślenie długości okresu rozliczeniowego ma na celu eliminację nieuczciwych praktyk sprzedawców energii i jednoznacznie określa, że nadwyżki wprowadzone do sieci przepadają po 12 miesiącach od ich wprowadzenia, licząc od ostatniego dnia miesiąca, kiedy energia trafiła do sieci.

jak to się ma do rzeczywistości pierwszy i drugi mechanizm ? - przyznam nie sprawdzałem.
    slaslo
    Poziom 16  
    Powtórzę: u mnie na fakturze za luty i marzec - marcowa nadprodukcja została zbilansowana w rozliczeniu lutego.
    Nie było tego wiele, nie pokryło całego zapotrzebowania na luty i dlatego magazyn pozostał pusty.
    slaslo
    Poziom 16  
    Popatrz na moją fakturę z moimi dopiskami:

Wg mnie jest wszystko jak należy.
    Pozdrawiam
    marik_te
    Poziom 22  
    Witam. Mi Enea w zeszłym tygodniu wymieniła licznik na AM 155 i tu moje pytanie. Jak teraz wygląda sprawa bilansowania, trzeba nadal sprawdzać czy operatorzy ustawiają liczniki prawidłowo? Nie miałem jeszcze sposobności sprawdzenia jak to jest u mnie.
    doopa
    Poziom 9  
    Jak tam :) jakieś newsy? rozporządzenie miało być pod koniec marca...
    pozdrawiam
    janekk77
    Poziom 8  
    Code:
    Warszawa, 18.05.2020 (ISBnews) - Ministerstwo Klimatu opublikowało projekty trzech rozporządzeń na temat przyłączania mikroinstalacji, zasad rozliczeń prosumentów i funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Konsultacje publiczne potrwają do 29 maja, podał resort.

W skład pakietu wchodzą:

- projekt rozporządzenia ministra klimatu w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym,

- projekt rozporządzenia ministra klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej,

- projekt rozporządzenia ministra klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń spółdzielni energetycznych, podano w komunikacie.

"Celem pakietu jest wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze, a które wynikają z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych" - czytamy dalej.

Jednym z kluczowych elementów regulacji jest przyjęcie wektorowej metody bilansowania, optymalnej z punktu widzenia prosumentów. Ministerstwo jest przekonane, że pewność i przewidywalność warunków funkcjonowania instalacji prosumenckich będzie dodatkowym stymulantem do rozwoju tego typu działalności.

"Analogiczne rozwiązania zastosowano w odniesieniu do spółdzielni energetycznych, dla których również przyjęto optymalne rozwiązania związane z bilansowaniem, dzięki czemu resort klimatu oczekuje, że spółdzielnie energetyczne staną się atrakcyjnym sposobem budowy lokalnej energetyki poprawiającej bezpieczeństwo energetyczne państwa" - podsumowano.

(ISBnews)

Coś się może wreszcie ruszy
    krzbor
    Poziom 19  
    Jednym słowem NARESZCIE! Co ciekawe zaproponowane rozwiązanie opiera się o bilansowanie arytmetyczne, a nie wektorowe jak wszyscy postulowali. To "arytmetyczne" w wydaniu rozporządzenia jest jednak korzystniejsze niż wektorowe, gdyż zakłada bilansowanie energii w ramach godziny - to tak jakby mieć opust 1.0 przez godzinę. Będzie to korzystne dla prosumenta, gdyż urządzenia pracujące cyklicznie np. kuchnia ceramiczna/indukcyjna, żelazko, lodówka itp. będą miały uśredniane pobory mocy. Uśredniona będzie też produkcja energii, czyli mała chmurka nie spowoduje, że nagle będziemy rozliczani za pobór energii (chmurka nie może jednak wisieć na niebie przez godzinę :).
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Od czasu zgłoszenia instalacji parę lat temu Enea będzie mi w tym tygodniu instalować już trzeci licznik dwukierunkowy.
    Pierwszy, Iskra MT174 był ręcznie odczytywany przez podłączenie tabletu do portu optycznego i nie potrafił mierzyć kVArh. Brak bilansowania międzyfazowego.
    Drugi, Iskra MT382, odczytywany zdalnie przez kartę SIM już potrafi zmierzyć energię bierną ale na rachunkach nic nie ma. Prawdopodobnie też nie bilansuje, ale nie chciało mi się mierzyć. Pretekstem albo przyczyną wymiany jest słaby sygnał GSM.
    Podłączony szeregowo z licznikiem ZE mój licznik Eastron SDM630 ma podobne, w granicach błędu wskazania pobranej i oddanej energii czynnej.
    Ciekaw jestem jakie nowe funkcje będzie miał trzeci? Może nie będę już musiał przełączać na zimę instalacji domowej i PV na dwie fazy?
    Korzystając z okazji zrobię kolejną modernizację rozdzielnicy licznika bez płacenia za plombowanie.
    Cytro12
    Poziom 9  
    Nie. Ja też mam AM550 i pomiar arytmetyczny więc to nie reguła.
    janekk77
    Poziom 8  
    Jan_Werbinski napisał:
    Ma między innymi pomiar wektorowy i arytmetyczny. Czyżby była nadzieja?

U mnie też PGE zamontowało AM550 i niestety arytmetyczny.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Mogą to zdalnie przeprogramować kiedy ustawa wejdzie w życie? Mam wrażenie że się przygotowują na taką ewentualność.
    Cytro12
    Poziom 9  
    Wątpię żeby to się powiodło raczej będą wymieniać liczniki i przeprogramowywać je u siebie o ile mają pozwolenie producenta bo to przecież chyba jest certyfikowane.
    krzbor
    Poziom 19  
    Zamieszczam link bezpośrednio do projektu Link. Warto się z nim zapoznać, bo za chwilę kończy się czas na uwagi. Ogólnie jest OK, ale nie uregulowano do końca jednej kwestii - liczników dwutaryfowych. Jest wprawdzie dobry zapis, aby bilansować dzienną z dzienną, nocną z nocną i resztę przerzucać na drugą taryfę. Nie napisali jednak o okresie w jakim będzie to bilansowanie. Spodziewam się, że dostawcy od razu wpadną na pomysł bilansowania co 2 miesiące :(. U góry z lewej strony jest "Wyślij komentarz do projektu" - niech osoby zainteresowane (posiadające licznik dwutaryfowy) coś napiszą (ja już to zrobiłem).
    nanakara
    Poziom 8  
    A wiadomo kiedy mniej więcej weszło by to w życie?