Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 23 Maj 2020 16:45 114414 1414
    theo33
    Poziom 21  
    Panowie wy tu o programowaniu liczników a ustawa jeszcze nie napisana, to jest chyba piąta nowelizacja od 2016, przy okazji których bilansowanie miało być rozwiązane, rok temu też były zapowiedzi min. Emilewicz o uporządkowaniu, nowelizacja wyszła a o bilansowaniu zapomniano
  • OptexOptex
    krzbor
    Poziom 19  
    theo33 napisał:
    Panowie wy tu o programowaniu liczników a ustawa jeszcze nie napisana, to jest chyba piąta nowelizacja od 2016, przy okazji których bilansowanie miało być rozwiązane, rok temu też były zapowiedzi min. Emilewicz o uporządkowaniu, nowelizacja wyszła a o bilansowaniu zapomniano
    Co ty piszesz?! Zmieniona ustawa obowiązuje od zeszłego roku. W ustawie tej jest napisane, że powstanie rozporządzenie, które dokładnie opisze sposób rozliczania (nie będzie tego regulować ustawa). Właśnie to rozporządzenie powstaje i zostało dane do zaopiniowania. Projekt ma 3 strony i nikt się nie przemęczy w jego czytaniu: Link. I choć pismo do konsultacji zostało skierowane do wymienionych w nim adresatów to myślę, że każdy ma prawo się wypowiedzieć.

Dodano po 13 [minuty]:

nanakara napisał:
    A wiadomo kiedy mniej więcej weszło by to w życie?
    Trudno powiedzieć. Konsultacje rozpoczęły się 15 maja i trwają 14 dni. Później będzie etap "konsumpcji" tych opinii i kolejne etapy legislacji. Zgodnie z par.5 projektu wchodzi ono w życie 14 dni od publikacji. Zatem minimalny (nierealny) termin to połowa czerwca. Zapewne będzie to jednak lipiec.
  • OptexOptex
    hupo
    Poziom 13  
    krzbor napisał:
    Jest wprawdzie dobry zapis, aby bilansować dzienną z dzienną, nocną z nocną i resztę przerzucać na drugą taryfę. Nie napisali jednak o okresie w jakim będzie to bilansowanie. Spodziewam się, że dostawcy od razu wpadną na pomysł bilansowania co 2 miesiące :(.

HaHa! Ja jestem w Energa i po zmianach pod koniec ubiegłego roku już mam przerzucanie na drugą taryfę co miesiąc.
    Najdłuższy możliwy okres rozliczeniowy teoretycznie to 2 miesiące a w praktyce każdy miesiąc osobno.
    Boję się zgłaszać w tej sprawie uwagi do rozporządzenia bo Energa ma dobrych prawników którzy każde prawo zinterpretują na korzyść firmy, tak jak to się stało w ubiegłym roku.
    nanakara
    Poziom 8  
    Czy dobrze rozumiem zapis,
    "W rozliczaniu energii pobranej i wprowadzonej z sieci, o których mowa w ust. 1–5,
    w pierwszej kolejności rozlicza się energię o najstarszej dacie wprowadzenia do sieci, niezależnie w jakim okresie rozliczeniowym została ona wprowadzona. "
    że teraz nie powinno być procentowego rozliczania energii wprowadzonej do sieci i tym samym zabieraniu nie wykorzystanych kwh?
    Z tego wynika, że wszystko co zostało najwcześniej wprowadzone będzie rozliczane do 0 zanim będą zabierać ze "świeżej" energii.
    krzbor
    Poziom 19  
    hupo napisał:
    krzbor napisał:
    Jest wprawdzie dobry zapis, aby bilansować dzienną z dzienną, nocną z nocną i resztę przerzucać na drugą taryfę. Nie napisali jednak o okresie w jakim będzie to bilansowanie. Spodziewam się, że dostawcy od razu wpadną na pomysł bilansowania co 2 miesiące :(.

HaHa! Ja jestem w Energa i po zmianach pod koniec ubiegłego roku już mam przerzucanie na drugą taryfę co miesiąc.
    Najdłuższy możliwy okres rozliczeniowy teoretycznie to 2 miesiące a w praktyce każdy miesiąc osobno.
    Boję się zgłaszać w tej sprawie uwagi do rozporządzenia bo Energa ma dobrych prawników którzy każde prawo zinterpretują na korzyść firmy, tak jak to się stało w ubiegłym roku.
    Tym bardziej powinieneś napisać! Jesteś przykładem oszukiwania i Twój problem możesz dokładnie uzasadnić. Jeżeli rozporządzenie będzie pisało o konieczności bilansowania pomiędzy taryfami w okresie 12 miesięcy, to na nic będą interpretacje Energi. Tylko się pospiesz - zostało tylko kilka dni na opiniowanie! Czym więcej będzie takich głosów tym lepiej.
    krzbor
    Poziom 19  
    Opublikowano stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji publicznych Link. Szkoda, że w temacie o tytule "musimy zacząć walczyć o swoje !!!", na którym jest 1386 postów i 154 obserwujących nie znalazło się więcej osób, które wyrazi swoje stanowisko.
    Cytro12
    Poziom 9  
    Od dwóch dni zniknęło z elicznika liczydło energii wysłanej, zarówno z aplikacji mobilnej jak i na stronie. Też to zauważyliście?
    Macieks30
    Poziom 2  
    Mnie dzis ruszył kompletny elicznik i mam wszystko
    BikeBarian
    Poziom 21  
    No i mamy probe przemycenia dwóch odrębnych sposobów pomiaru energii...Innogy idzie po całości:

Cytat:
    Wymóg określony w § 2. ust. 2 ma zastosowanie
    dla urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych
    instalowanych od dnia wejścia w życie niniejszego
    rozporządzenia. Dla urządzeń pomiaroworozliczeniowych zainstalowanych przed wejściem
    w życie niniejszego rozporządzenia dopuszcza się
    przekazywanie danych pomiarowych, o których
    mowa w art. 4 ust. 2a Ustawy, na podstawie
    liczników energii elektrycznej dotychczas
    zainstalowanych w układach pomiarowo –
    rozliczeniowych.

Dla tych co już maja instalacje pomiar na dotychczasowych zasadach a dla nowych prosumentow pomiar zgodny z rozporządzeniem...

Cytat:
    Obecnie stosowane przez OSD liczniki energii elektrycznej dokonują
    pomiaru i rejestracji energii elektrycznej pobranej i oddanej do sieci
    dystrybucyjnej wg jednej z dwóch metod pomiarowych. Z uwagi na
    skalę zainstalowanych dotychczas liczników u prosumentów oraz
    nakłady pracy i koszty w przypadku potrzeby ich wymiany dla
    dostosowania do wymogów zawartych w § 2. ust. 2 rozporządzenia
    niezbędne jest dopuszczenie ich stosowania do czasu naturalnej
    wymiany wynikającej z wygaśnięcia cechy legalizacyjnej (cecha ważna 8
    lat)

Pisza o wymianie a wystarczy je przeprogramować...nawet zdalnie mogą to zrobić.
    krzbor
    Poziom 19  
    No i jeszcze jedno - dostawcy chcą, aby rozporządzenie weszło w życie po 6 miesiącach, a nie 14 dniach.
    Jeszcze raz mój apel - co Wam szkodzi - napiszcie swoje propozycje, ale nie tu, ale na stronie RCLu. Jak ktoś woli e-mail, na tej stronie jest też dokument Link Na jego końcu dwa adresy e-mail - można napisać. Wprawdzie termin 14 dni minął, ale nie zaszkodzi - oni teraz będą analizować te uwagi i warto się upomnieć o prawa prosumenta.
    nanakara
    Poziom 8  
    Ja już napisałem.
    Czy dostawcy na wszystko znajdą jakiś myk, żeby było dla nich dobrze?
    Będzie jeszcze jakieś opiniowanie w którym można zgłosić propozycję, bo teraz wychodzi na to że dostawcy energii kłamią że się nie da tyłu liczników wymienić a przecież wcale nie muszą, tylko czy ustawodawca o tym wie? Czy nie pójdą im na rękę?
    I będziemy dalej oszukiwani...
    krzbor
    Poziom 19  
    nanakara napisał:
    Ja już napisałem.
    Będzie jeszcze jakieś opiniowanie w którym można zgłosić propozycję, bo teraz wychodzi na to że dostawcy energii kłamią że się nie da tyłu liczników wymienić a przecież wcale nie muszą, tylko czy ustawodawca o tym wie? Czy nie pójdą im na rękę?
    Właśnie o to chodzi, aby urzędnikom w ministerstwie uzmysłowić, że dostawcy energii kłamią. To są urzędnicy - nie zawsze się na tym znają. Ale duża liczba e-maili zawsze daje do zastanowienia. Na stronie RCLu są dwie propozycje prosumentów - osób fizycznych - warto je poprzeć lub coś dodać od siebie. Teraz właśnie jest czas walki o swoje!!!
    wello
    Poziom 12  
    Zastanawiam się, czy faktycznie tylko dwie osoby prywatne tam napisały. Szczególnie, że jeden mail pisał chyba jakiś analfabeta i w dodatku nielogicznie odnośnie mocy paneli/inwertera.
    theo33
    Poziom 21  
    krzbor napisał:
    nanakara napisał:
    Ja już napisałem.
    Właśnie o to chodzi, aby urzędnikom w ministerstwie uzmysłowić, że dostawcy energii kłamią. To są urzędnicy - nie zawsze się na tym znają. Ale duża liczba e-maili zawsze daje do zastanowienia. Na stronie RCLu są dwie propozycje prosumentów - osób fizycznych - warto je poprzeć lub coś dodać od siebie. Teraz właśnie jest czas walki o swoje!!!

Czytając uzasadnienie proponowanego rozporządzenia to widać że urzędnicy w ministerstwie dokładnie wiedzą o co tu chodzi, zresztą sprawa tego bilansowania była poruszana przy każdej nowelizacji ustawy, są przecież wypowiedzi ministerstwa (poprzedniego) gdzie uznawano że art. 4 ust. 3 ustawy z 20. 02.2015 w sposób jasny i precyzyjny określa sposób rozliczania wobec prosumentów i nie ma potrzeby tego zmieniać.
    A może trzeba było w którejś nowelizacji zmienić ten art. zapisując to co teraz miałoby być w rozporządzeniu, ale może to specjalnie takie mydlenie, byle przeciągnąć i przy okazji konsultacji ulec znowu BigEnergy zapisując w rozporządzeniu korzystniejsze dla nich rozwiązania
    BikeBarian
    Poziom 21  
    wello napisał:
    Zastanawiam się, czy faktycznie tylko dwie osoby prywatne tam napisały. Szczególnie, że jeden mail pisał chyba jakiś analfabeta i w dodatku nielogicznie odnośnie mocy paneli/inwertera.

Czemu nielogicznie??, lepiej żeby moc instalacji określała moc inwertera, Majac instalacje 2x10KW wsch-zach nigdy nie osiągniesz 20KW bo inwerter cie ograniczy no i słoneczko :)
    hupo
    Poziom 13  
    Dziękuję Wello za nazwanie mnie analfebetą :P . Wprawdzie nie ja jestem autorem zgłoszenia jednak użyto tam moje słowa wypowiedziane na innym portalu.
    Sprawę wyjaśnia trochę fakt że jednocześnie trwają przynajamniej dwie interesujące nas konsultacje w podobnych ale jednak innych tematach:

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym
    modyfikacje wprowadza pan Rzodkiewicz
    https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333807/katalog/12687306#12687306

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej
    modyfikacje wprowadza pani Piątek
    https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333811/katalog/12687478#12687478
    wello
    Poziom 12  
    Miałem na myśli samą formę, a nie treść :) Stąd użyte przeze mnie słowo "analfabeta". Nie chciałem Ciebie urazić :) Ty pisząc to na innym forum nie musiałeś martwić się o składnię, bo to oczywiste pisząc luźno w Internecie. Po prostu mogłoby to być lepiej napisane/przeredagowane skoro ktoś to wysyłał do konsultacji publicznych. Może to być źle zrozumiane przez urzędników. Drugi dokument osoby prywatnej ktoś napisał poprawnie co można porównać.
    Fili_P
    Poziom 10  
    Cześć Koledzy jestem kompletny świeżak w temacie więc sorry za potencjalne głupoty.
    Region Energii.
    Instalacja SolarEdge (ciut ponad 6kWh) opomiarowana od 8 dni, 3 fazowa
    Produkcja (z aplikacji producenta) - 300kWh
    Pobrane z sieci (licznik) - 80 kWh
    Oddane do sieci (licznik) 200kWh
    Ponieważ wiem, że od kilku lat niemal stale pobieram ciut ponad 16kWh na dzień to wychodzi mi , że autokonsumpcja wyniosła niespełna 50Kwh
    Gdzie wcięło 50kWh? Jak sprawdzić, czy nie jest to właśnie problem bilansowania między fazowego " w "domowych warunkach".
    Gdzie pisać i co? Na RCL rozumiem, że jak klikne nazwisko tej osoby to dalej "poprowadzi"
    Z góry dzięki
    F
    Erbit
    Poziom 37  
    Fili_P napisał:
    ...
    Produkcja (z aplikacji producenta) - 300kWh
    Pobrane z sieci (licznik) - 80 kWh
    Oddane do sieci (licznik) 200kWh
    ... od kilku lat niemal stale pobieram ciut ponad 16kWh na dzień
    ...

Nie zestawiałbym tych wszystkich liczb ze sobą w taki sposób a w szczególności ostatniej (16kW / dzień).

Jeśli chcesz znać dokładnie tą liczbę to załóż podlicznik na budynek ale już po PV. Ten podlicznik zarejestruje Tobie sumarycznie zużycie.

[edyta]
    Usunąłem mylącą część wypowiedzi.
    3301
    Poziom 25  
    Uzyski za maj to 110-140 kWh z 1kWp z rejonu Polski południowej
    w Twoim przypadku 300/6/8x31=194kWh z 1 kWp to sporo więcej, no może tam gdzie mieszkasz było bardziej słonecznie, ale też nie do końca bym polegał na tym co aplikacja mówi, a też policzył zużycie biorąc dłuższy okres a produkcję porównał z instalacjami w sąsiedztwie
    Fili_P
    Poziom 10  
    Erbit napisał:
    Jeśli chcesz znać dokładnie tą liczbę to załóż podlicznik na budynek ale już po PV.

Dzięki Erbit za reakcję.
    W sumie mam trzy liczniki w domu
    Swoje: Jeden na piętro/drugi na dawne biuro - trzeci był tym Zakładu Energetycznego-aktualnie wymieniony przez Energę na jakiś gigantyczny kombajn ze swoim GSM chyba

BTW Licznik ma opis T213 (Sagem CS50001)-kodów i wskazań tam jest z 50 - ktoś wie jak je wszystkie rozszyfrować? Nie mogę znaelź w ogóle takiego licznika w necie

W tych kodach widzę tylko napięcia na fazach, na peweno coś z moca bierną bo kvar mam i sam już nie wiem co jeszcze (patrz wyżej)

Odnośnie RCL i konsultacji społecznych - napisałem do P. Piątek, że popieram wszystkie stanowiska zajęite przez wszystkie trzy osoby fizyczne :-)))
    hupo
    Poziom 13  
    Oczywiście dobrze jeśli kolega Fili_P zgłosi swoja opinie w czasie konsultacji jednak chciałem zauważyć ze problem bilansowania fazowego
    w najgorszym przypadku (dla instalacji do 10kW) skutkuje stratą 20% energii. Najgorszy przypadek to jest kiedy jeśli inwerter jest podłączony do jednej z faz a wszystkie odbiorniki do innej. Przy stosowaniu inwertera trójfazowego najgorszy przypadek ma jeszcze mniejszy skutek: 2/3*20%=13% produkowanej z PV energii przepada na rzecz ZE. Pytanie: czemu bijemy pianę o te 13% - dlatego że jest to po prostu jawne oszukiwanie prosumentów przez ZE od czasu ustawy OZE, o ile pamiętam, z 1 lipca 2016 roku której intencja była taka aby właśnie wprowadzić bilansowanie międzyfazowe.

Wracając do sytuacji kolegi Fili_P. Jeśli szacunki 16*8=128kWh pobranej energii kolegi są poprawne oznacza to ze 128-80=48kWh zużył on bezpośrednio z instalacji PV. Współczynnik zużycia własnego 48/128=0.375 to dość dobra wartość. Trzeba pamiętać ze występuje czasem zachmurzenie i mamy tez w nocy noce.
    Prawidłowe (takie jak chcemy jako użytkownicy PV) bilansowanie międzyfazowe jest związane z wartością "Pobrane z sieci (licznik) - 80 kWh"
    Sposób rozliczenia przez zakład energetyczny zaimplementowany w liczniku powoduje ze może to być właśnie te 80kWh albo powiedzmy 70 kWh ale wówczas, dla tego przykładu, "Oddane do sieci (licznik) wynosiloby 190kWh" - o 10kWh mniej.
    Caly problem polega na tym ze chcemy uniknac 20% dodatkowego haraczu dla ZE jeśli energia jest eksportowana na jednej z faz a pobierana w tym samym czasie na innej fazie.

Edytowane 21:22
    Zacząłem się zastanawiać czy się nie pomyliłem i czy wartość "Moc pobrana z PV/Moc całowita pobrana przez Prosumenta" prawidłowo nazwałem jako "Współczynnik zużycia własnego". Możliwe że ta nazwa odpowiada wartości "Moc pobrana z PV przez Prosumenta/Moc całowita wygenerowana przez PV". Czy ktoś pamięta lub potrafi wskazać gdzieś w sieci definicje?
    Erbit
    Poziom 37  
    Pomyliłem się co do bilansowania we wcześniejszej wypowiedzi, dlatego usunąłem ją.

W moim przekonaniu nie możesz zestawiać "zazwyczaj 16kWh" z licznikami. Twoje "zazwyczaj" w tym okresie może znacząco odbiegać od śrendiej i stąd rozbieżności.
    Fili_P
    Poziom 10  
    3301 napisał:
    194kWh z 1 kWp to sporo więcej,

Cześć , dzięki za komentarz.
    To fakt przez te 8 dni praktycznie non stop lampa u mnie była (
    Aplikacja (nie licznik) wskazywała produkcje dzienne rzędu 38/42/43/35/43/31/32/37 kWh

Różnica między wskazaniami aplikacji a moimi wyliczeniami i wskazaniami liczników mnie lekko zszokowała. Czytałem o różnicach rzędu 10% (ale zazwyczaj wtedy "po równo" i licznik i aplikacja ""oszukiwały""-zachowując stosunek odchyłki), ale nie róznice już lekko podchodzącce pod 20%
    Pytanie co wskazuje źle: aplikacja czy licznik ZE... :-// i jak jedno lub drugie mozna wykluczyć w domowych warunkach nie inwestując nie wiadomo ile i czasu i gotówki ;-)))
    3301
    Poziom 25  
    Jak jest możliwość wyłączenia wszystkich odbiorników przez jakiś czas i jeżeli w takim czasie wskazanie produkcji z falownika będzie wynosiło tyle samo jak wskazanie licznika 2.8.0 czyli wysyłanie energii to można uznać że te wartości są prawidłowe, pobór czyli 1.8.0 to już potrzebny jakiś licznik, jak już bardzo chcesz taki nabyć to zamel mew-01 jest z rejestracją pobrane i oddanej czynnej jak i biernej koszt ok.400,-