Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 25 Lip 2017 00:27 40197 626
  • #271 25 Lip 2017 00:27
    3301
    Poziom 19  

ostanislaw napisał:
    esowa napisał:

Gdzieś chyba jest błąd; jeżeli licznik bilansuje, to w stosunku do niebilansującego wzrasta autokonsumpcja i maleje pobór z sieci. Ale te dwie wartości powinny być takie same. Mam oczywiście na myśli kWh a nie pieniądze.

Błędu raczej nie ma 200 kW wyszło przez jedną fazę i wróciło na drugą i za to tauron pobrał sobie myto 50kW.

Strzałka pokazuje czy suma wszystkich faz jest większa czy mniejsza od 0. nie ma przypadku że pokażą obie strzałki.

W/g faktury masz więcej pobrane jak i więcej wysłane niż pokazuje e-licznik i to jest wytłumaczalne bo w Twoim przypadku e-licznik rejestruje dopiero od stycznia, tylko dlaczego nie od listopada?, ja mam rejestry w systemie od dnia montażu licznika.
    Co do kierunku przepływu energii to mam tak samo: -P wysyłanie, +P pobór , nigdy razem.

• Metal Work Pneumatic
  • #272 25 Lip 2017 09:21
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

U mnie brak bilansowania i często widać strzałki w przeciwnych kierunkach. Zdarza się że są wszystkie cztery na raz.

• #273 01 Sie 2017 12:05
    darek1985
    Poziom 12  

Witam. Dzisiaj byłem w ENERDZE z zapytaniem o bilansowanie międzyfazowe ,a posiadam instalację 3 fazową i inwerter 1fazowy, otrzymałem informację że mój licznik bilansuje międzyfazowo. Licznik mam smart emu 3.

• #274 01 Sie 2017 14:22
    Rem1968
    Poziom 9  

Witam
    Moja iskra mt382 zaczęła od lipca bilansować!!! Mierzyłem kilkakrotnie.
    Nie wiem jak to się stało
    Pomiary bilansowania międzyfazowego robiłem kilka razy na przełomie marca i kwietnia. Stwierdziłem ewidentny brak bilansowania międzyfazowego.
    W lipcu wzrosło zużycie własne i spadła produkcja (e-licznik) w stosunku do danych z inwertera co potwierdza że licznik bilansuje międzyfazowo.
    Ciekawe jak to Tauron zrobił!

• #275 02 Sie 2017 09:33
    Lisciasty
    Poziom 16  

A oni mają jakiś zdalny dostęp do tych liczników? U mnie nawet na odczyty przyjeżdża Mietek jakimś pikaczento,
    generalnie trzeci świat. No i pewnie moje MT174 nie ma takich bajerów jak MT382...

• #276 02 Sie 2017 12:03
    darek1985
    Poziom 12  

W ENERDZE gościu przymnie wchodzil na konto mojego licznika i sprawdził ilość pobranej energi ale jakoś nie mógł sprawdzić ile zostało wyprodukowane (licznik dwu kierunkowy mam dopiero od 24-07-2017). Mówił ze dane z licznika są pobierane automatycznie raz dziennie ale oni moga jeśli chcą w każdej chwili pobrać dane z licznika. Dowiedziałem się również ze energia wprowadzona do sieci w tańszej taryfie jest oddzielnie liczona i tą energie mogę wykorzystać tylko w taniej taryfie ( 13-15 godz. i 22-6 godz.)

• #277 04 Wrz 2017 13:12
    cuuube
    Poziom 14  

Ja dopiero za rok będę miał Pv 6kw ( z dotacją 85%), jednak już teraz zapytałem czy Enea bilansuje

dziękujemy za kontakt z Enea S.A.

W odpowiedzi na zapytanie uprzejmie informujemy, iż firma Enea SA nie dokonuje bilansowania międzyfazowego.

Z poważaniem
    Sebastian Szuberla

infolinia 61 111 11 11 (w godzinach pn.-pt. 06:00-22:00, sob. 08:00-16:00)
    mail: kontakt(malpa)enea.pl

• Metal Work Pneumatic
  • #278 05 Wrz 2017 05:31
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Przyznali się do łamania prawa. Pokaż skan.

• #279 05 Wrz 2017 08:01
    Erbit
    Poziom 31  

Jan_Werbinski napisał:
    ... Pokaż skan.

Skan maila ?

• #280 05 Wrz 2017 08:11
    cuuube
    Poziom 14  

Jeszcze z nimi wyjaśniam , bo na początku odpisywali o rozliczeniach 1 do 0,8...

Nie rozumieją na BOK o co pytam...
    Za każdym razem odpowiedź od kogoś innego , podejrzewam że jeśli nie zajmie się sprawą jakiś kierownik to ciężko będzie wyjaśnić na 100%

• #281 05 Wrz 2017 09:17
    Erbit
    Poziom 31  

Nie baw się w taką korespondencję - to Tobie nic nie da (podobnie jak infolinia).

Pismo wysłane listem poleconym (lub złożone w biurze podawczym) rozwiąże problem. Jednak czego się spodziewasz ? Oni na pewno bilansują (muszą bo ustawa ich do tego zobowiązuje), pozostaje pytanie czy robią to prawidłowo. Na to pytanie Oni nie udzielą Tobie zadowalającej odpowiedzi - chyba, że wyłuszczysz problem i zapytasz konkretnie. Prędzej tu na forum poszukaj lub poczekaj na dobrą duszę, która ma panele PV i rozlicza się w Enea.

• #282 05 Wrz 2017 11:07
    Lisciasty
    Poziom 16  

Ja bym nie liczył na sprawność i szybkość tych gamoni, założyłem instalację w czerwcu, na teścia, bo budowa i dom były na niego. Wniosek przyjęli,
    wymienili licznik na dwukierunkowy, gitara. Parę dni temu żona przepisywała chałupę na siebie, to i energię poszła przepisać.
    W Enei powiedzieli, że nie da się przepisać mikroinstalacji na nowego abonenta. No to żona pyta, czy ma ją zdemontować, a potem zamontować
    od nowa i zgłosić? Odbyło się konsylium i wyszło, że jednak da się przepisać.
    Jak doszło do tematu licznika, to okazało się że licznik nigdzie nie jest zarejestrowany. A zasuwa od czerwca :>
    Próbujemy "przejąć" licznik z datą wsteczną z chwili montażu, zobaczymy czy to się uda. Ale w tej chwili nie mam pojęcia,
    jak i kiedy ci geniusze ogarną kto jest właścicielem, od kiedy, i czy naliczą te moje kilowatogodziny...

• #284 05 Wrz 2017 12:01
    prose
    Poziom 33  

Oczywiście ale sumarycznym wprowadzeniu ze wszystkich faz a nie w czasie rzeczywistym w czasie produkcji i poboru.

• #285 05 Wrz 2017 21:55
    Jack3030
    Poziom 14  

cuuube napisał:
    Jack3030 czeka na fakturę z rozliczeniem w Enea.

Odpisali ,że jednak bilansują
    j
    Dokładnie, cały czas czekam na fakturę za I półrocze 2017. Chociaż mój przypadek jest szczególny, bo do 30.06.2017 rozliczałem się jako przedsiębiorca, a energię elektryczną kupowałem od Duon. Duon zgodził się rozwiązać umowę z dniem 31.08 , więc tak około 17 sierpnia 2016 złożyłem wniosek o zawarcie umowy kompleksowej z dniem 01 września, no i Enea do końca marca 2017 roku nie mogła przygotować dla mnie umowy. W końcu gdzieś pod koniec marca otrzymałem umowę obowiązującą od 01 stycznia 2017.
    Tak więc jak otrzymam pierwsza fakturę, to dowiem się co się stało z moimi kWh z 2 półrocza oraz czy jest jakieś "programowe" bilansowanie.

• #286 06 Wrz 2017 16:27
    piotr-st
    Poziom 12  

Witam Kolegów Prosumentów!
    Oto moja walka z Tauronem o bilansowanie międzyfazowe w czasie rzeczywistym:
    Proszę o opinię
    ................
    Wysłane 23.08.2017 13:23, typ: Formularz interaktywny

Witam,
    Pomimo wielokrotnego telefonicznego zgłaszania przeze mnie do B.O.K braku rozliczenia międzyfazowego e/e Prosumentów ( tzw. bilansowanie międzyfazowe dla instalacji prosumenckich trójfazowych) zapisanego w ustawie o OŹE, nie otrzymałem od Państwa odpowiedzi w tej sprawie.
    Proponuje zainstalowanie urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego (licznika) takiego które posiada funkcję bilansowania międzyfazowego e/e w czasie rzeczywistym.
    Proszę o kontakt w tej sprawie.
    Piotr Miłkowski
    Wysłane 24.08.2017 10:53, typ: Obsługa TAURON

Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana zgłoszenia wyjaśniamy uprzejmie, że Tauron Dystrybucja S.A. stosuje do pomiaru metodę algebraiczną w licznikach energii elektrycznej instalowanych w sieci niskiego napięcia dla prosumentów. Liczniki zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Metoda ta odzwierciedla rzeczywiste przepływy energii elektrycznej. Ustawa OZE nie określa, że do bilansowania ilości energii z wszystkich faz należy wyłącznie zastosować przywoływaną przez Pana metodę pomiaru. Wyrażamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Pana pomocne. Łączymy wyrazy szacunku, Edyta Zborowska Pełnomocnik TAURON Sprzedaż sp. z o.o.
    Wysłane 25.08.2017 16:30, typ: Formularz interaktywny

Szanowna Pani Pełnomocnik TAURON Sprzedaż sp. z o.o.
    cytat: "Liczniki zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Metoda ta odzwierciedla rzeczywiste przepływy energii elektrycznej"
    I właśnie dlatego nie może być mowy o bilansowaniu energii elektrycznej w czasie rzeczywistym.
    przykład:
    Moja produkcja 3 kW wysyłane po 1 kW do każdej z faz
    Mój pobór 3 kW pobierany tylko z jednej fazy (wszystko odbywa się w tym samym czasie)
    Załóżmy że taki stan trwa dokładnie 1 godzinę
    produkcja 3 kWh
    pobór. 3 kWh Bilans w/g zapisu w ustawie oze powinien wynosić (0) bo (3 - 3 = 0)
    Czyli mój pobór powinien wynosić "ZERO"
    W/g metody Szanownej Pani :
    Wysłano do sieci 2 kWh ( ponieważ 1 kWh pobrano w trakcie produkcji ) - mnożna x 0,7
    Pobrano z sieci 2 kWh ( ponieważ 1 kWh to energia własna ) - mnożna x 1,0
    Bilans wynosi:
    pobór 2 kWh - ponieważ mnożna wynosi "1"
    e/e wysłana do sieci 1,4 kWh ( ponieważ 2 x 0,7 = 1,4 kWh )
    I tutaj mój pobór wynosi: 0,6 kWh
    Rozliczenie takie jest niezgodne z zapisami w ustawie o OZE
    Dlatego raz jeszcze proszę o wymianę LICZNIKA e/e na taki który będzie bilansował energię elektryczną zgodnie z ustawą.
    Wymiana licznika na bilansujący w czasie rzeczywistym, byłaby najsensowniejszym rozwiązaniem dla obu stron.
    Piotr Miłkowski
    Wysłane 25.08.2017 17:15, typ: Formularz interaktywny

mikroinstalacja - sposób pomiaru energii przez licznik MT-382 f-my ISKRA
    17 sty 2017 11:25
    Sowiński Jerzy

do
    mnie, Kwiatkowski Michał (więcej)

Witam

Odpowiadając na Pańską reklamację w sprawie sposobu pomiaru, przez zabudowany u Pana licznik MT-372,

energii pobranej i wprowadzonej do sieci OSD, uzupełniając informacje podane w rozmowie telefonicznej,

przekazuję zapytanie do dystrybutora liczników ISKRA i jego odpowiedź.

Na moje zapytanie:

?Jak zachowuje się licznik np. MT-382 na mikroinstalacji u klienta drobnego jeżeli

na jednej fazie np. L1 ma podłączoną mikroinstalację (panele fotowoltaiczne) i generuje moc np. 3kW,

a na pozostałych fazach L2 i L3 ma podłączone odbiorniki i pobiera moc łączną np. 4kW

Czy licznik wykaże na liczydle 1.8.0 energię wynikającą z poboru 4kW a na liczydle 2.8.0 energię wprowadzoną wynikającą z wytworzenia 3kW?

Czy licznik wykaże energię wynikającą z bilansu czyli 4kW poboru ? 3kW wytworzenia czyli łącznie 1kW mocy pobieranej przez prosumenta??

otrzymałem odpowiedź:

?Dostarczone do Państwa liczniki MT382 posiadają metodę pomiaru tzw. arytmetyczną ? oznacza to, że pobór i generacja mierzone są niezależnie. Tak więc w podanym przypadku w rejestrze 1.8.0 powinna znaleźć się wartość 4 kW, natomiast w rejestrze 2.8.0 wartość 3 kW.?

• #287 06 Wrz 2017 19:02
    Lisciasty
    Poziom 16  

A wysyłałeś im coś dalej? Np. zapytanie, jak oni widzą teraz to bilansowanie w świetle odpowiedzi producenta licznika?

• #288 07 Wrz 2017 14:12
    piotr-st
    Poziom 12  

Witam,
    może kilka szczegółów:
    Moja instalacja PV pracuje od stycznia 2013r.
    Była to pierwsza instalacja uruchomiona w okręgu Wrocławskim, przechodziłem różne systemy rozliczeń (chyba ze cztery)
    Ale do rzeczy:
    - instalacja 12 kW więc przelicznik 1 do 0,7, tak więc za 1 kWh wprowadzoną do sieci, mogę odebrać 0,7 kWh
    - inwerter Fronius IG Plus 150 3-f, pracuje on tak jak 3 oddzielne inwertery, jeśli moc jest niewielka (do 2,8 kW) wysyła tylko w jedną fazę
    od 2,8 kW do 4,7 kW w dwie fazy, powyżej 4,7 kW wysyła do wszystkich faz.
    Często jest tak że wysyła energię do jednej fazy a pobór jest z innej.
    Tłumaczę Tauronowi na wszystkie sposoby a odpowiedź jest zawsze taka:

Wysłane 29.08.2017 13:07, typ: Obsługa TAURON

Szanowny Panie, w odpowiedzi na zgłoszenie informujemy uprzejmie, że Dystrybutor instaluje w sieci dystrybucyjnej liczniki energii elektrycznej które spełniają wymagania metrologiczne Dyrektywy MID stawiane tego typu aparaturze pomiarowej. Jednocześnie ponownie informujemy, że dla prosumentów Dystrybutor stosuje do pomiaru metodę algebraiczną w licznikach energii elektrycznej instalowanych w sieci niskiego napięcia. Zastosowany u Pana licznik energii elektrycznej spełnia wymagania Ustawy OZE. Licznik zapewnia bowiem odrębną rejestrację danych pomiarowych dla rzeczywistej energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Po dokonanym pomiarze, dane pomiarowe są rejestrowane w każdej z faz a następnie sumowane do wartości energii pobranej jak i energii oddanej. Metoda ta odzwierciedla rzeczywiste przepływy energii elektrycznej. Zwracamy również uwagę, iż Ustawa OZE nie określa, że pod pojęciem bilansowania ilości energii z wszystkich faz należy wyłącznie zastosować przywoływaną przez Pana metodę pomiaru wektorową. Łączymy wyrazy szacunku, Edyta Zborowska Pełnomocnik TAURON Sprzedaż sp. z o.o.

Dodano po 6 [minuty]:

Wysłałem do Taurona artykuł z Portalu "Gram w Zielone" :

Wysłane 30.08.2017 13:27, typ: Formularz interaktywny

Co to jest bilansowanie międzyfazowe PV? Jakie ma znaczenie dla domowych instalacji fotowoltaicznych?

Nowelizacja Ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r. mówi, że: sprzedawca dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej w taki sposób, aby ilość energii wprowadzonej do sieci energetycznej i pobranej z niej przez Prosumenta, była rozliczana po sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz ? dla instalacji trójfazowych.

Dotychczas niektórzy Prosumenci nie mogli maksymalnie wykorzystywać produkowanego przez siebie prądu słonecznego na własne potrzeby. Część prądu fotowoltaicznego (PV), która mogłaby być od razu wykorzystana w domu, trafia do publicznej sieci energetycznej, podczas gdy w tym samym czasie pobierany jest prąd z tej sieci.

Największe korzyści finansowe uzyskuje się z bezpośredniego wykorzystania prądu słonecznego w domu ? bez udziału sieci energetycznej. Najlepiej zobaczyć to na konkretnych przykładach.

Przykład 1. Instalacja PV: 3-fazowa; instalacja elektryczna w domu: 3-fazowa

Instalacja PV dostarcza 3 kW mocy elektrycznej. W ciągu godziny dostarczy więc 3 kWh energii elektrycznej (3 kW x 1 h = 3 kWh), która jest równomiernie rozłożona na poszczególne fazy (L1, L2 i L3).

W tym samym czasie załączone są odbiorniki prądu, np. pralka, zmywarka, podłączone do jednej fazy ? L1. Pobór mocy elektrycznej przez te urządzenia wynosi 3 kW ? zużycie energii elektrycznej w ciągu 1 godziny wyniesie 3 kWh. Czyli tyle samo, ile produkuje instalacja PV.

image: http://kotly.pl/wp-content/uploads/2016/07/Bilansowanie-miedzyfazowe-PV-1.jpg
    Bilansowanie międzyfazowe PV

Przy braku bilansowania międzyfazowego, w ciągu godziny licznik energii dwukierunkowy pokaże:

2 kWh solarnej energii elektrycznej odprowadzonej do sieci energetycznej: 1 kWh (dla fazy L2) + 1 kWh (dla L3),
    pobór prądu z publicznej sieci energetycznej: 2 kWh, bo 1 kWh dostarcza instalacja PV.

W przypadku licznika z bilansowaniem międzyfazowym, pokaże on:

0 kWh energii solarnej odprowadzonej do sieci,
    0 kWh pobór prądu z sieci.

Można powiedzieć, że z bilansowaniem międzyfazowym cały wyprodukowany prąd słoneczny został od razu wykorzystany na własne potrzeby gospodarstwa domowego ? z pominięciem sieci energetycznej i opłat z tym związanych.

Przykład 2. Instalacja PV: 1-fazowa; instalacja elektryczna w domu: 3-fazowa

image: http://kotly.pl/wp-content/uploads/2016/07/Bilansowanie-miedzyfazowe-PV-2.jpg
    Bilansowanie międzyfazowe PV

Sytuacja podobna jak w przykładzie 1 z tym, że aktualnie pracujące odbiorniki prądu podłączone są do fazy L1, a instalacja PV do L3. W takiej sytuacji konieczny jest udział publicznej sieci energetycznej ? w ciągu godziny licznik pokaże:

3 kWh solarnej energii elektrycznej odprowadzonej do sieci energetycznej,
    pobór prądu z sieci: 3 kWh.

W tym przypadku, licznik wskazywałby 0 kWh energii oddanej i 0 kWh pobranej, gdyby pracujące domowe odbiorniki prądu podłączone byłyby do fazy L3 ? tej samej, do której przyłączona jest instalacja PV. Właśnie dlatego zaleca się podłączenie falownika 1-fazowego do najbardziej obciążonej fazy instalacji elektrycznej w domu. Dodatkowo do fazy o największym obciążeniu w ciągu dnia, tak aby maksymalnie i od razu wykorzystywać prąd słoneczny, bez pośrednictwa publicznej sieci energetycznej. Przy obowiązkowym bilansowaniu międzyfazowym, wymaganym przez ustawę, nie będzie miało to już znaczenia.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy do 3 kW dostępne są niemal wyłącznie falowniki 1-fazowe. Powyżej 4,6 kW znajdziemy falowniki wyłącznie 3-fazowe ? takie są wymogi Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Dla instalacji o mocy od 3 kW do 4,5 kW możemy wybierać między falownikami 1- i 3-fazowymi.

Wcześniej bilansowanie międzyfazowe zależało wyłącznie od podejścia danego OSD. Niektóre zakłady energetyczne montowały liczniki bilansujące chwilową produkcję i pobór energii elektrycznej na poszczególnych fazach ? niezależnie czy przyłączały do sieci instalację fotowoltaiczną 1- czy 3-fazową. I tacy Prosumenci korzystają z zalet bilansowania międzyfazowego. Natomiast inni OSD montowali liczniki, które nie bilansowały energii międzyfazowo ? ich klienci tracili na tym.

Nowelizacja ustawy OZE nakazuje wszystkim Operatorom Systemu Dystrybucyjnego bilansowanie energii, ale? Zgodnie z zapisami nowej ustawy bilansowanie międzyfazowe dotyczy tylko instalacji PV 3-fazowych i obowiązywać będzie od stycznia 2017 r. Nie dotyczy natomiast (brak odpowiedniego zapisu w ustawie), jednofazowej instalacji fotowoltaicznej podłączonej do domowej instalacji elektrycznej 3-fazowej. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości się to zmieni, bo dyskryminuje to niektórych Prosumentów.

Read more at http://kotly.pl/bilansowanie-miedzyfazowe-pv/#RWyAbRvruqhx80eL.99

Dodano po 3 [minuty]:

Otrzymałem odpowiedź:

Wysłane 31.08.2017 10:05, typ: Obsługa TAURON

Szanowny Panie, w odpowiedzi na zgłoszenie ponownie informujemy uprzejmie, że dla prosumentów Dystrybutor stosuje do pomiaru metodę algebraiczną w licznikach energii elektrycznej instalowanych w sieci niskiego napięcia. Zastosowany u Pana licznik energii elektrycznej spełnia wymagania Ustawy OZE. Licznik zapewnia bowiem odrębną rejestrację danych pomiarowych dla rzeczywistej energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Po dokonanym pomiarze, dane pomiarowe są rejestrowane w każdej z faz a następnie sumowane do wartości energii pobranej jak i energii oddanej. Metoda ta odzwierciedla rzeczywiste przepływy energii elektrycznej. Zwracamy również uwagę, iż Ustawa OZE nie określa, że pod pojęciem bilansowania ilości energii z wszystkich faz należy wyłącznie zastosować przywoływaną przez Pana metodę pomiaru wektorową. Łączymy wyrazy szacunku, Rafał Harz Pełnomocnik TAURON Sprzedaż sp. z o.o.

• #289 07 Wrz 2017 14:21
    Erbit
    Poziom 31  

Temat nie powstał po to abyście w pojedynkę kopali się z koniem.

• #290 07 Wrz 2017 20:25
    piotr-st
    Poziom 12  

Do Erbit
    Więc zapraszamy do tematu
    Czy zapis w ustawie o OZE zobowiązuje OSD do bilansowania e/e w czasie rzeczywistym ?

• #291 07 Wrz 2017 20:32
    Erbit
    Poziom 31  

piotr-st napisał:
    Do Erbit
    Więc zapraszamy do tematu
    Czy zapis w ustawie o OZE zobowiązuje OSD do bilansowania e/e w czasie rzeczywistym ?

Interesuje Ciebie próżna gadanina czy działanie ? Jeśli to drugie to zgłoś się do założyciela tematu.

EOT

• #292 10 Wrz 2017 20:23
    Lisciasty
    Poziom 16  

Z tym zgłaszaniem to nie taka prosta sprawa, zgłaszałem się 2 razy, ale brak odpowiedzi :/

• #293 01 Paź 2017 07:02
    Andrzej5101
    Poziom 8  

Czyli nie wystarczy , że zamontują licznik MT-382 f-my ISKRA ?

• #294 01 Paź 2017 07:51
    JacekUnihome
    Poziom 12  

Andrzej5101 napisał:
    Czyli nie wystarczy , że zamontują licznik MT-382 f-my ISKRA ?

NIe wsytarczy bo właśnie Iskra (przynajmniej ta zapropogramowana dla Taurona) nie bilansuje międzyfazowo! Wystarczy zamontować licznik Landis+Gyr E550 i wtedy bilansuje, ja mam atak zrobione, wyniki cytowałem wcześniej. Różnica bardzo się powiększa jeżeli proporcja oddanej do pobranej zbliża się do jedności (współczynnik SWEO=1)

• #295 01 Paź 2017 19:56
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Ja sobie od dziś zwiększyłem bilansowanie poprzez zaprzestanie używania jednej fazy. Teraz mam cały dom i PV na dwóch. Robię to przez przekładanie przewodów, ale wkrótce zainstaluję przełączniki. Zastanawiam się czy nie przełączyć na jedną i jak to wygodnie robić?
    Problem w tym że przełączniki na DIN są dość drogie. Przygotowałem Hager SFT440 a do inwerterów SFB116.

Enea przekroczyła termin odpowiedzi na reklamację...

• #296 02 Paź 2017 09:24
    Sstalone
    Poziom 26  

Jan_Werbinski napisał:
    Zastanawiam się czy nie przełączyć na jedną i jak to wygodnie robić?

A nie zmieniasz wtedy schematu instalacji, jaki dołączyłeś do zgłoszenia?

I będziesz miał podłączone 3 inwertery do jednej fazy?

• #297 02 Paź 2017 10:54
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Nie pamiętam czy na schemacie nie użyłem jednej kreski bez rozróżnienia faz.
    Problemem jest to że otoczone chmurami Słońce może na trzech falownikach dać moc przekraczającą wartość nadprądowego zabezpieczenia przedlicznikowego będącego ogranicznikiem mocy. Dlatego na razie stosuję tylko przełączanie najmniejszego inwertera na inną fazę z większym oraz rozłożenie obciążeń na dwie fazy.

• #298 02 Paź 2017 14:26
    marcinbbb
    Poziom 22  

Ja od czasu instalacji PV cały dom przepiąłem na 1 fazę i tym samym 2 instalację PV w sumie 5kW ogarniają dom który jest wpięty właśnie w tę fazę pozostałe 2 nie są używane.
    Rozwiązanie ma swoje ograniczenia bo dom musi się zmieścić z poborem energii w możliwości które ogarnia poszczególna faza dajmy na to około 5kW.
    W przypadku ogrzewania elektrycznego COP=1 będzie to dość trudne, jednak u mnie chodzi klima + grzejnik olejowy w łazience i na razie jest OK. Czasami muszę tylko uprzedzać żonę aby nie odpalała pralki, zmywarki, i czajnika elektrycznego w tym samym czasie. Przygody z wywaleniem korków na razie nie było. inwertery pracujące na tej samej fazie też dają sobie doskonale radę.

• #299 02 Paź 2017 15:20
    prose
    Poziom 33  

marcinbbb napisał:
    Ja od czasu instalacji PV cały dom przepiąłem na 1 fazę i tym samym 2 instalację PV w sumie 5kW
    I jakie masz napięcie w sieci na tej fazie?

• #300 02 Paź 2017 16:30
    marcinbbb
    Poziom 22  

Generalnie dziś dostałem maila z jednego inwertera że coś się skaszaniło po stronie AC i potwierdzam że grzebki coś grzebią.
    dzisiejszy wykres VAC:

GoodWe przy napięciu 205V jeszcze się synchronizuje i produkuje energię, jednak SolaX już się wypiął i zapina się powyżej 208V.

Jeszcze napięcia z SolaX`a

Szukaj w 5mln produktów