Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilansowanie międzyfazowe - musimy zacząć walczyć o swoje!!!

putas 06 Mar 2017 17:49 45795 702
 • #31 06 Mar 2017 17:49
  vodiczka
  Poziom 43  

  Erbit napisał:
  Czy nie wystarczy im wskazać zapisu w ustawie ?
  To brzmi logicznie. Czy ktoś z forumowiczów wprost wytknął swojemu ZE, że nalicza niezgodnie z ustawą i domaga się przestrzegania w/w ustawy.

  Kolega putas wysłał pytanie, otrzymał odpowiedź z której wynika iż naliczanie jest niezgodne z ustawą a teraz powinien wystąpić z żądaniem poprawnego naliczania dając np. ZE termin trzymiesięczny na dostosowanie się do wymogu ustawowego.
  Zanim pójdzie się do Federacji Konsumentów, dobrze mieć odmowę na piśmie. Nieważne czy ta odmowa wynika z lekceważenia prawa czy z braku możliwości technicznych.

 • Mitronik
 • #32 06 Mar 2017 18:42
  esowa
  Poziom 14  

  Mój operator, Tauron , przyznaje, że jego liczniki "mogą realizować bilansowanie międzyfazowe we własnym systemie informatycznym" .
  Można o tym przeczytać np. tu :
  http://gramwzielone.pl/trendy/25565/tauron-li...u-prosumentow-bilansuja-energie-miedzy-fazami

  Aktualnie czekam na odpowiedź w tej sprawie. Już pod koniec ub. roku pisałem do nich, że mając ok. 5000 mikroinstalacji, powinni jak najwcześniej zacząć wymieniać lub przeprogramowywać liczniki aby zdążyć na 01.01.2017 , ale odpisali mi że trwają rozmowy jak ten przepis obejść. Jak już dostanę odpowiedź i będzie ona niezgodna z ustawą, to przekażę sprawę i swoje dane do autora tego wątku.

 • #33 06 Mar 2017 18:48
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii

  Erbit napisał:
  ZE ma po prostu zastosować się do ustawy i tyle.


  Żeby to było takie proste...
  Oni to interpretują po swojemu i wciskają nam, że późniejsze zliczanie zapisanych odczytów z poszczególnych faz jest zgodne z Ustawą


  Erbit napisał:
  Czy nie wystarczy im wskazać zapisu w ustawie ?


  A myślałem, że tacy życiowi optymiści wymarli jak dinozaury :-)
  A jednak nadal żyją - podniosłeś mnie na duchu :-)

 • #34 06 Mar 2017 21:51
  placekjw
  Poziom 14  

  W styczniu walczyłem z Eneą o bilansowanie międzyfazowe, pisałem trzy e-maile na które otrzymywałem zawsze taką samą odpowiedź, podejrzewam że nawet już dokładnie nie czytają co się do nich pisze bo odpowiedź była zawsze dokładnie taka sama jakby kopiuj i wklej.Odpisałem putasowi, jak by co to mam treści do przekazania.
  Spróbuję jeszcze raz bo starają się dosyć szybko odpowiadać na e-maile.

 • #35 07 Mar 2017 08:54
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii

  placekjw napisał:

  Spróbuję jeszcze raz bo starają się dosyć szybko odpowiadać na e-maile.

  Znajomy z Eneii doradził, żeby reklamacje wysyłać pisemne tradycyjna pocztą.
  Trwa dłużej, ale ponoć u nich idzie to trochę inna droga służbową i nie odpisują "tak na pałę".

 • #36 08 Mar 2017 12:55
  zwyklyludzik
  Poziom 10  

  placekjw napisał:
  W styczniu walczyłem z Eneą o bilansowanie międzyfazowe, pisałem trzy e-maile na które otrzymywałem zawsze taką samą odpowiedź, podejrzewam że nawet już dokładnie nie czytają co się do nich pisze bo odpowiedź była zawsze dokładnie taka sama jakby kopiuj i wklej.Odpisałem putasowi, jak by co to mam treści do przekazania.
  Spróbuję jeszcze raz bo starają się dosyć szybko odpowiadać na e-maile.

  A, może to odpowiedź automatyczna systemu informatycznego? :lol: (auto odpowiedź)
  Kolejny raz dzwoniłem do PGE zapytać się o coś bo za każdym razem mówią co innego Jak któryś z mądrali w PGE powiedział że się dokładnie dowie i oddzwoni słuch po nim zaginął
  Jak napisałem maila dostałem na drugi dzień auto odpowiedź (automatu) Odpowiedzi konkretnej na konkretne pytania nadal jednak brak :cry:

  Kolego Putas Też nie lubię jak mnie się lekceważy lub robi w konia Więc jak tylko się zdecyduje na 3KWh na dach napiszę do nich Dam ci znać co odpowiedzieli W tedy się przyłącze do Was!
  Na razie muszę się zdecydować czy w firmie i w domu (dwa różne adresy) czy tylko w domu i dać sobie spokój z dachem firmowego biura :-x bo to legislacyjny bubel lub kanał jakiś przeokrutny
  Pozdro
  :)

  ps Mam kumpla w branży, który ma już OZE na swoim domku Chyba nawet 3KW Zapytam, niech się zainteresuje sprawą tego międzyfazowania Zawsze to więcej nas w temacie będzie

 • #37 08 Mar 2017 20:06
  esowa
  Poziom 14  

  zwyklyludzik napisał:
  Mam kumpla w branży, który ma już OZE na swoim domku Chyba nawet 3KW Zapytam, niech się zainteresuje sprawą tego międzyfazowania Zawsze to więcej nas w temacie będzie

  Problem bilansowania międzyfazowego dotyczy ( w/g Ustawy ) wyłącznie mikroinstalacji trójfazowych. Bardzo wątpię, aby inwerter instalacji 3 kW był 3-fazowy.

  PS. Jako przyszły prosument powinieneś zacząć odróżniać fotowoltaikę od OZE. Każda fotowoltaika to OZE, ale nie każde OZE to fotowoltaika ( np turbiny wiatrowe ).

 • #38 08 Mar 2017 22:31
  Erbit
  Poziom 32  

  esowa napisał:
  ...
  Problem bilansowania międzyfazowego dotyczy ( w/g Ustawy ) wyłącznie mikroinstalacji trójfazowych. Bardzo wątpię, aby inwerter instalacji 3 kW był 3-fazowy.


  Nieprawda.

  Problem bilansowania tyczy się mikro instalacji (wszystkich) podłączonych do instalacji 3f niezależnie od tego czy jest to mikro instalacja 1f czy 3f.

 • Mitronik
 • #39 09 Mar 2017 08:00
  esowa
  Poziom 14  

  Pisząc "problem..." miałem na myśli problem z wyegzekwowaniem zapisów Ustawy dot. bilansowania trójfazowego od OSD. Nie miałem na myśli problemu, jaki mają właściciele inwerterów 1-fazowych wpiętych do inst. 3-fazowej. Ustawa o nich, w tym kontekście nie wspomina.

 • #40 09 Mar 2017 10:25
  Erbit
  Poziom 32  

  esowa napisał:
  ... Nie miałem na myśli problemu, jaki mają właściciele inwerterów 1-fazowych wpiętych do inst. 3-fazowej. Ustawa o nich, w tym kontekście nie wspomina.


  Ustawa w ogóle nie wspomina o inwerterach 1f czy 3f a wspomina o kompensacji w instalacjach 3f (licznikach 3f). Taka kompensacja może wystąpić niezależnie czy inwerter jest 1f czy 3f.

  [edyta]
  Wybacz, zapis mówi:
  Cytat:

  ... z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji


  więc zwracam honor.

 • #41 11 Mar 2017 12:57
  JacekUnihome
  Poziom 12  

  PAnowie,
  BArdzo się cieszę że tu trafiłem, od razu dziękuję koledze GS za to że mnie tu skierował.
  Napisełem na gramwzielone.pl (jako EkspertOZE) ze zbieram ludzi do złożenia wspolnego pozwu do URE i może Sądu Cywilnego o oszustwo jakiego dokonują OSD (w moim przypadku konkretnie Tauron SPrzedaz sp z o.o.) w stosunku to nas, Prosumnetów.
  Dwa słowa o sobie - bo jestem na elektrodzie od 10 lat, ale pisałem raczej na inne tematy (inteligente domy - to pierwsza moja spec.) Teraz od kilku lat zajmuje sie (też) zawodowoo (certyfilat UDT) systemami PV i pomp ciepła, głównie robię projekty zintegrowanych systemów systemów PC+PV ludziom prywatnym.
  Jest wiele wątków które tu poruszaliście i są dla mnie ważne. Pierwszy to bilansowanie międzyfazowe. Walczę od 6 mc-y (mam bogatą korespondencję) z Tauronem i wygląda na to że oni po swojemu interpetuję (moim zdaniem opacznie) nowelizację UStawy o OZE z 22.06.16. Intencją UStawodawcy (wiem to dezpośrednio od ludzi którzy tam doradzali) było bilansowanie NA GRANICY BILANSOWEJ czyli na przyłaczu do budynku - stąd zapis w Ustawie "po wcześniejszym zbilansowaniu". Strona rządowa (doradcy z którymi rozmawiałem) twierdzą że poprawią to w lipcu tego roku, ale i...m po prsotu nie wierze.. Może lipiec moze wrzesnień o moze w przyszłym roku - pamietacie jak było z noweliacjią OZE. Musimy robić swoje. Nie mogę ludziom instlować PV, wuliczać ile enenrgii będą mieli a potem tłumaczyć ze ich oszukuje OSD, ja to musze powiedzieć wcześniej 0- albo nie instalować (mam tu mały patent jak te straty ograniczać, ale to jest łatka a nie rozwiazanie). Byłem w kancelarii prawniczej i przedstawiłem problem. Twiedzą że na początek proponują udzerzyć przez URE i UOKiK - z dokładnym opisem strat. Dalego też zbieram listę osob - albo mogę sie dołączyć do Waszej - osób pokrzywdzonych licznikami słoweńskimi (Iskra) i mołdawskimi (ADD) poniwazż NIE MAJĄ ONE FUNKCJI bilansowania międzyfazowego. Jeżeli droga przez UOkiK nie pomoze powinnioścy się zebrać po kilknasćie osób (czy mwięcej tym lepiej) do kazdego OSD i zatrudnić Kancelarie zajmującą się pozwami zbiorowymi (mam już taką namierzoną w Krakowie). Co brak bilansowania dla nas znaczy - opisaliście powyżej nie ma watpliwości że tracimy na tym co najmniej 20 % energii niezbilansowanej (twierdzę że więcej - bo dochodza opłąty za przesył od tej niezbilansowanej). Sprawa jest rozwojowa - ponieważ twierdzę, że OSD wali nas jeszcze w dwóch miejscach przyłączenia instaliacji OZE (okresy rozliczeń półroczne zamiast roczne i Taryfy I i II). Chętnych zapraszam do dyskusji i zastanówmy sie jak sie tą KUPA nie DAĆ. Moj Priv to biesstawrogin(malpa)onet.pl

 • #42 11 Mar 2017 14:17
  esowa
  Poziom 14  

  Witamy kolejnego wojującego. Co do rozliczeń 6-miesięcznych vs 12-miesięczne, to wydaje mi się , że nie ma o co kruszyć kopii; nadwyżka z poprzednich 6 miesięcy będzie rozliczana w pierwszej kolejności przy następnym rozliczeniu ( lipiec 2017 ) . Jeżeli coś pozostanie nierozliczone do grudnia 2017 to niestety przepadnie. Podobnie z nadwyżką z I półrocza 2017. Przynajmniej tak tłumaczono mi w BOK-u

 • #43 11 Mar 2017 18:09
  JacekUnihome
  Poziom 12  

  Witam
  Cieszę się zę jest nas więcej aktywnych :) Kupą Mości Panowie!
  Teoria rozliczania pół rocznego vs roczne, serwowana nam przez OSD (że to się lkompensuje) ma jeden zasadniczy mankament dla nas PRosumentów.
  Otóż w przypadku rozliczania co 6 mc-y jest taki, mankament że jeżeli podłączam Prosumenta w okresie przed zimą (np 1.10) to pierwsze jego roczlienie dostanie do 31.12 (praktycznie fakturę w lutym) i tam będzie do zapłaty za prąd za 3 mce (przy pompach ciepła może to być 3000 zł) które niestety będą wymaglane zanim Prosument zacznie sobie nabijać "wirtualny akumulator" w OSD (jak nei zapłaci to mu odetną prąd). OCzywiście że następne okresy będą to wyrównywały, ale ale do przodu a nie do tyłu i praktycznie po roku (i to ze stratą) mozna będzie te środki odzyskać. Problme z tym że w sumie Prosument straci to 3000 za 15 lat bo na koncu zostanie mu nierozliczona energią. Przy rozliczeniu rocznym nie byłoby takiego problemu, czy ktoś ma inną wizję tej sytuacji ?
  Ja po prosotu nie podłączam ludzi przed zimą tylko przed latem (czyli teraz wiosną) aby do tego nie dochodziło, ale to jest kolejna patologia.

 • #44 21 Mar 2017 18:33
  Rem1968
  Poziom 9  

  Witam
  Problem jak wyżej
  Wysłałem do Taurona prośbę o wymianę licznika z argumentacją
  dopisano że problem jest złożony i otrzymam merytoryczną odpowiedź w terminie ustawowym
  Więc odczekam te 30 dni i przy negatywnej odpowiedzi z pewnością się przyłączę do protestu
  Licznik Iskra MT382
  Instalacja 8kW od 7Marca2017

 • #45 22 Mar 2017 11:40
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii

  Rozmawiałem z Prezesem Rady Krajowej Federacji Konsumentów (oni aktywnie uczestniczyli w procedowaniu ostatniej nowelizacji), z panem Kamilem.

  Chcą nam pomóc, bo uważają że racja jest po naszej stronie.
  Sytuacja wygląda tak:
  - przyłączyć może się każdy kto ma instalacje 3F, bo tych z 1F to nie dotyczy, przynajmniej zgodnie z obecna ustawą
  - potrzeba dokładnie opisać swoją "walkę" z ZE, dołączyć pełną korespondencję z ZE itp.
  - osoby, które chcą się przyłączyć, a nie mają korespondencji z ZE też są mile widziane
  - każdy musi podać swoje dane, dane instalacji, dane kontaktowe - anonimów nie mogą do niczego wykorzystać.

  Ustaliłem z p. Kamilem, żeby każdy przygotował w/w materiały, wszystko zapisał w JEDNYM pliku pdf i przesłał to do mnie na admin(malpa)pvmonitor.pl

  Ich prawnicy to przeanalizują i podejmą dalsze kroki prawne, czyli URE, UOKiK, ME. Zapewne też poproszą poszczególne ZE o wyjaśnienia.


  I na koniec tradycyjnie wszystkich zapraszam do przystąpienia do naszego projektu na PVmonitor.pl

 • #46 22 Mar 2017 11:50
  esowa
  Poziom 14  

  Nie mam jeszcze żadnej oficjalnej odpowiedzi Taurona na w/w temat, ale na dniach powinna już być. Jak będą ją miał, to niezwłocznie prześlę.
  Jest jeszcze drugi problem z Tauronem, a mianowicie rozliczanie prosumentów 2-taryfowych. Ta sprawa także jest w toku; jeżeli nie wyjaśni się po mojej myśli, to także będzie się nadawać do Federacji Konsumentów.

 • #47 22 Mar 2017 11:57
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii

  Ja bym nie liczył na polubowne załatwienie sprawy z żadnym ZE.
  Z tego co czytałem, to chyba żaden licznik montowany u prosumentów w Polsce nie dokonuje poprawnego bilansowania.
  Czytałem, że ludzie wysyłali zapytania bezpośrednio do producentów liczników i otrzymywali odpowiedzi, że liczniki nie są dostosowane do zapisów ustawy.

 • #48 22 Mar 2017 14:10
  esowa
  Poziom 14  

  putas napisał:
  Z tego co czytałem, to chyba żaden licznik montowany u prosumentów w Polsce nie dokonuje poprawnego bilansowania.


  Podobno w PGE są takie liczniki montowane. Przynajmniej u części prosumentów ( np. Seas -licznik Landis-Gyr )

 • #49 22 Mar 2017 14:37
  putas
  Specjalista - odnawialne źródła energii

  Pytanie tylko, czy one na prawdę bilansują, czy tylko ZE tak twierdzi. :-)
  Mi tez kilka razy Enea na infolinii odpowiadała, że mój bilansuje.
  A jak wysłałem pytanie na e-mail to odpowiedzieli, że nie.

 • #50 23 Mar 2017 00:19
  JacekUnihome
  Poziom 12  

  Panowie,
  Liczniki takie są np L@G E 550, E 660 i niektóre OSD ją montują. Kończę właśnie instalajcę w Wawie i wpisaliśmy tam te typy, na razie myślą, powiedzieli że zależy co będą mieli dostępne (Inogy/Stoen Operator). Ja mam taki licznik u siebie (jako drugi, własny) i pokazuje poprawnie bilansowanie międzyfoazowe - to nie jest trudno sprawdzić, wystarczy podłączyć takie obciążenie jaką moc daje inwerter na dwóch różych fazach (odłączając wszystko inne) i powinien wskazywać zero. Z tego co widziałem to tylko te wspomniane Landys@Gyr mają taką funkcję, wszystkie inne nie (ale może są inne których nie znam, pisze o Iskrze i ADE ). Ja cały czas czekam na podłączenie swojej instalacji z Taurona, mam ponad pół roku korespodnencji we wszystkich wspomnianych tematach, bilansowania międzyfazowego, rozliczania Stref I iII (czyli II taryfy) i okresu bilansowania. Skoro ruszamy z UOKiK to się w końcu podłączę (albo mi baterie spuchną-), niech mi zainstalują co tam mają a ja im wykaże na legalizowanym L@G E 550 różnicę i będziemy walczyć już o oszustwa. Ja im napisałem że taki chcę licznik, odpowiedzieli że to nie oni montują tylko Taurn Dystrybucja i nie wiedzą jakie liczniki będą, ale na pewno certyfikowane w GUM. Jak ktoś by chciał pójść tą ścieżką, to prosze o maila na priva 8-)

 • #51 23 Mar 2017 07:09
  Tech132
  Poziom 22  

  esowa napisał:
  putas napisał:
  Z tego co czytałem, to chyba żaden licznik montowany u prosumentów w Polsce nie dokonuje poprawnego bilansowania.


  Podobno w PGE są takie liczniki montowane. Przynajmniej u części prosumentów ( np. Seas -licznik Landis-Gyr )


  U mnie w PGE też taki licznik Landis-Gyr zamontowali i bilansuje .

 • #52 23 Mar 2017 07:30
  esowa
  Poziom 14  

  JacekUnihome napisał:
  Jak ktoś by chciał pójść tą ścieżką, to prosze o maila na priva

  Pisałem do Ciebie na priv , ale się nie odzywasz. :( Sprawa dość pilna

 • #53 23 Mar 2017 14:04
  JacekUnihome
  Poziom 12  

  esowa napisał:
  JacekUnihome napisał:
  Jak ktoś by chciał pójść tą ścieżką, to prosze o maila na priva

  Pisałem do Ciebie na priv , ale się nie odzywasz. :( Sprawa dość pilna

  Już się odezwałem, jak każdy na z nas mam wiele pracy i nie zawsze tu zaglądam, nawet nie mam czasu co dzień czytać maili, przepraszam

  Dodano po 1 [minuty]:

  A jak to sprawdzałeś że bilansuje ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tech132 napisał:
  esowa napisał:
  putas napisał:
  Z tego co czytałem, to chyba żaden licznik montowany u prosumentów w Polsce nie dokonuje poprawnego bilansowania.


  Podobno w PGE są takie liczniki montowane. Przynajmniej u części prosumentów ( np. Seas -licznik Landis-Gyr )


  U mnie w PGE też taki licznik Landis-Gyr zamontowali i bilansuje .

  A jak to sprawdzałeś że bilansuje ?
  Pytam konkretnie co podłączałeś i co pokazał licznik, bo jestem na tym samym etpaie testów, chodzi o przyjęcie wspólnej metody, tak aby inni mogli sobie sprawdzić jak to u nich wygląda.

 • #54 23 Mar 2017 14:45
  Tech132
  Poziom 22  

  Podłączyłem na jedną fazę 4KW obciążenia a produkcja była w okolicach 5KW , liczydło zużycia prądu nie nabiło nic tylko produkcja rosła .Oczywiście mam inwerter trzy fazowy ,czyli wysyła równo na każdą fazę ,test robiłem około 5 godzin.

 • #55 23 Mar 2017 18:31
  JacekUnihome
  Poziom 12  

  Jak rozumiem cała produkcja z PV była przez ten czas ok 5 kWh/h, (inverter trójfazowy oddaje równo na każdą fazę) a obciążenie podłączyłeś na jedną z faz (jednofazowo)? Innymi słowy, czy na pewno badałeś bilansowanie na trzech fazach, bo problem pojawia się kiedy mamy nierównomierne obciążenie z faz, kiedy na drugiej chcemy oddawać. W Twoim przykładzie po godzinie powinieneś mieć jednak coś oddane (~ 1 kWh?), a po kilku- kilkakrotnie wiecej i żadnego zużycia, czy tak było ? (zakłądam że odłączyłeś wszystkie odbiorniki w domu)

 • #56 23 Mar 2017 18:47
  Tech132
  Poziom 22  

  JacekUnihome napisał:
  W Twoim przykładzie po godzinie powinieneś mieć jednak coś oddane (~ 1 kWh?), a po kilku- kilkakrotnie więcej i żadnego zużycia, czy tak było ? (zakładam że odłączyłeś wszystkie odbiorniki w domu)

  Tak licznik pokazywał produkcję ,monterzy którzy montowali licznik od razu powiedzieli że jest bilansowanie co 15 min.

 • #57 23 Mar 2017 19:19
  JacekUnihome
  Poziom 12  

  Super! TO własnie było moje następne pytanie, czyli okres bilansowania - są dwa albo 15 min albo 60. To bardzo ważne co jaki czas to bilansują. CZy nie wiesz jaki system zczytywania masz - GSM czy przez linię energetyczną ?

 • #58 23 Mar 2017 21:13
  Tech132
  Poziom 22  

  Mam moduł GSM z kartą z Plusa przymnie wkładali i testowali połączenie monterzy .

 • #59 24 Mar 2017 00:26
  a3756
  Poziom 10  

  Jesteście pewni że bilansuje co 15 minut ? Jak pisałem do producenta licznika to napisał mi że licznik bilansuje na bieżącą a co 15 minut to wysyła dane.

 • #60 24 Mar 2017 07:34
  Tech132
  Poziom 22  

  Tak mi powiedzieli ci co montowali licznik ,ale na 100% nie jestem pewien czy bilansuje co 15 min.