Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie poprawności schematu

kamx89 25 Lut 2017 11:57 234 7
  • #1 25 Lut 2017 11:57
    kamx89
    Poziom 3  

Witam wszystkich

Chciałbym zbudować coś takiego, jednak mam wątpliwości co do poprawności schematu.
    Czy bardziej doświadczeni koledzy mogliby rzucić okiem?
    Prośba o sprawdzenie poprawności schematu

Nie chce wydać pieniędzy bez sensu na części ( muszę zamawiać ),a chciałbym od razu kupić to na 15 takich układzików.

Prace układu można zobaczyć na filmiku na Yt pt "stolik interaktywny". Niestety mam za mało postów aby dodać link .

0 7
  • #2 25 Lut 2017 12:03
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Podobał mi się kiedyś tekst jednego z użytkowników na temat jego czarodziejskiej kuli, że ją aktualnie zapomniał.
    No cóż ja swojej też zapomniałem.

Opisz do czego to ma być a przynajmniej jak to z założenia ma działać, bo działać to będzie zawsze jakoś, pytanie czy tak jak Ty chcesz.

0
  • #4 25 Lut 2017 12:11
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Na bazę tranzystora 2N3904 dałbym jeszcze jakiś rezystor co ograniczy prąd rozładowania kondensatora. Gorzej, że taki układ zaświeci się również wtedy jak zrobi się całkowicie ciemno.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Lut 2017 12:23
    Marian B
    Poziom 34  

Działać będzie, tylko moim zdaniem trzeba będzie się nieco "przyłożyć" do zwalczenia światła otoczenia.
    A więc w każdym układzie powinno być przede wszystkim własne żródło światła, specjalna obudowa żródła światła, oraz obudowa fototranzystora. Powinna też być regulacja czułości na wejściu.
    Jest to typowa bariera optyczna, i trzeba zachować wszystkie wymagania dla takiej bariery.
    Domyślam się że będą to stoliki np w kawiarence.

Moim zdaniem nie bardzo taka bariera zda egzamin w przypadku stolika, bo każda bariera z zasady jest dość wąska, ma postać linii. Aby ją przerwać trzeba idealnie trafić na tą linię, a postawić "coś" na stoliku można przecież w każdym miejscu.
    Lepszy byłby chyba jakiś czujnik nacisku w postaci maty lub innej "dużej powierzchni".

0
  • #6 25 Lut 2017 12:33
    kamx89
    Poziom 3  

Mówiąc że chciałbym zbudować kilka miałem na myśli pojedyncze układy nie stoliki .
    Będzie to stolik do salonu.

Mówiąc o własnym źródle światła masz na myśli dodatkową diodę która dawałaby światło cały czas?

0
  • #7 25 Lut 2017 12:36
    Adam-T
    Poziom 37  

Jeszcze LEDy można połączyć np po 3 szeregowo plus rezystor a nie tak jak teraz wszystkie równolegle.

0
  • #8 25 Lut 2017 12:44
    Marian B
    Poziom 34  

Tak każdy układ ma swoją diodę, żródło światła. Jeżeli to będzie tylko jeden stolik, to stosując kilka/kilkanaście takich układów można stworzyć siatkę wykrywającą pojawienie się przedmiotu w każdym miejscu stolika.

Można też poeksperymentować w ten sposób, że jest jedno żródło światła na środku stolika, a kilka naście odbiorników na brzegach, przerwanie choćby jednej bariery spowoduje włączenie podświetlenia.

Po obejrzeniu załączonego filmiku wynika, że generalnie w tym układzie jest wykorzystywane oświetlenie zewnętrzne, czyli odwrotne działanie. Po przysłonięciu odpowiedniego fototranzystora włączają się odpowiednie LED. Taki układ ma jednak tą wadę,że w ciemności wszystko będzie świecić, i trzeba pamiętać o wyłączeniu stolika "na noc", a także moim zdaniem nie będzie to zbyt dobrze działało w półmroku.

0