Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik napięcia akumulatora świeci się jedna lub wszystkie diody

maciek1221 25 Lut 2017 13:09 1278 6
  • #1 25 Lut 2017 13:09
    maciek1221
    Poziom 18  

Witam,
    zrobiłem wskaźnik ładowania akumulatora według załączonego schematu. Układ zrobiłem na wytrawionej płytce PCB i niestety nie działa tak jak należy.
    Przy zasilaniu układu napięciem 12,5V zapala się dioda pierwsza koloru czerwonego, przy 12,8V nie zaświeca się następna dioda, tylko ostatnia (żółta), a zielone zaczynają się żarzyć, przy 13V wszystkie się już świecą. Poprawność montażu sprawdziłem, nie ma zwarć, elementy poprawnie wlutowane.
    W czym leży problem? Czy układ jest źle zaprojektowany? Któryś element wadliwy?

Schemat jest bez opisów więc:
    D6- zener 10V,
    D1 - D5 - 1n4007
    Tranzystory BC547,
    rezystory 1K.

Wskaźnik napięcia akumulatora świeci się jedna lub wszystkie diody

0 6
  • #3 25 Lut 2017 20:03
    maciek1221
    Poziom 18  

Ok, zrobiłem drugi układ wg tego schematu:
    https://static.elektroda.pl/attach/wskaznik_ladowania_sch_114.gif

i jest lepiej bo jakkolwiek działa, ale nie wiem czy tak jak powinien. Plus podaję do diody D6, minus do kolektora T1 i wygląda to tak: od 2V do 12V świeci się pierwsza dioda czerwona. Im bliżej dwunastu volt tym jaśniej. Przy 12 zaświeca się kolejna dioda zielona i na 13V zaświeca się ostatnia - żółta dioda.
    Czy tak to powinno działać? Miałem nadzieję, że czerwona będzie się zaświecać przy 10.5V. Tak żeby sugerowała naładowanie akumulatora, tak to wskazanie trochę biedne.

Pozdrawiam

0
  • #6 26 Lut 2017 10:21
    maciek1221
    Poziom 18  

Kraniec_Internetów napisał:
    maciek1221 napisał:
    od 2V

Sprawdź diodę zenera. Jaką zastosowałeś?

Dioda nie jest przebita, na diodzie mam oznaczenie 10.
    Zależnie do którego tranzystora przyłożę masę to ta dioda świeci najmocniej i od tych 2V.

Kupić byłoby prościej, ale nie tak fajnie to po pierwsze,a po drugie wszystkie elementy potrzebne mam, więc wolę sam wykonać taki wskaźnik.

0
  • #7 26 Lut 2017 10:25
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

maciek1221 napisał:
    ależnie do którego tranzystora przyłożę masę to ta dioda świeci najmocniej i od tych 2V.

Teraz mi wyjaśnij czemu przykładasz tą mase na kolektorze tranzystora a nie emiterze (czyli tam gdzie jest przyłożona na schemacie).

0