Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz mikrofonowy

25 Lut 2017 13:30 630 6
 • Poziom 9  
  Witam,

  mam trochę wolnego czasu w weekend więc do rzeczy.

  Zawsze interesowały mnie wszelkiej maści filtry audio, chce się w nie wgłębić w praktyce. Niestety problemy pojawiły się już na początku.

  Co chcę zrobić:
  - mikrofon elektretowy PANASONIC WM-61A (mam jeszcze inne, ten polecali na "Internetach")
  - przedwzmacniacz
  - filtr
  - wzmacniacz

  Wiele układów fizycznie polutowałam, żaden nie spełniał moich oczekiwań. Albo trzeszczało dosyć mocno, albo słąbo było słychać. Chciałabym podpiąć taki mikrofon pod końcówkę słuchawek lekarskich i odfiltrować szumy by było słychać serce. Jest pełno tego typu układów na internecie, nie trafiłam bądź też zrobiłam coś źle montując je. Proszę o poradę Co mogę zmienić w przedwzacniaczu ze zdjęcia A1, nie szumi, dźwięk jest dosyć czysty natomiast słabo słychać bicie serca. Widzę tam filtr dolnoprzepustowy natomiast podmienianie wartości C i R niewiele pomaga.

  Drugi układ przedwzmacniacza to B1, w tym układzie serce jest słyszalne natomiast szumi tragicznie. Rysunek odręczny, jeżeli jest to konieczne spróbuję przerysować. Układ ten znalazłam w Internecie, podmienianie wzmocnienia i wartości C, w sumie metodą prób i błędów niewiele pomogło.

  Jako wzmacniacza używam układu ze zdjęcia C1, jest to schemat prosto z dokumentacji. Regulację głośności mam wykonaną na attiny2313 i działa.

  Nie jest to pytanie typu zróbcie mi to bo zaliczenie się zbliża, zabrałam się za to ponad rok temu, porzuciłam ten temat z racji problemów. Natomiast chciałabym wrócić i spróbować ponownie, bez pomocy natomiast się nie obejdzie. Nie jestem elektronikiem ale się staram jakoś wgłębiać w temacie. Za pomoc mogę ofiarować komuś punkty. Bardzo dużo czasu dawno temu poświęciłam temu projekcikowi i szkoda mi żeby poszedł na marnę. Dziękuję za wszelkie pomocne komentarza, pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Wszystkie schematy mają w sobie coś niepoprawnego. Nie wiadomo też jak te układy zostały zmontowane, jak są zasilane i na ile poprawnie zastosowano odsprzęganie zasilania. To ostatnie dotyczy kondensatorów dołączonych do zasilania. Schemat z rysunku A1 jest dosyć nietypowy, bo brak rezystora na wejściu odwracającym wzmacniacza operacyjnego. Ponadto nie podano jak dołączono pin SHDN OPA322. Służy on do przełączania wzmacniacza w tryb standby. Zgodnie z dokumentacją nie może on pozostać niepodłączony. Powinno się go dołączyć do +Vcc w takim projekcie. Inna sprawa, że wzmacniacz w takim układzie ma dosyć małą impedancję wejściową. Nie wiem czemu upierasz się przy układzie odwracającym. Taki układ mocno obciąży Ci mikrofon, stąd mimo pozornie dużego wzmocnienia układ działa słabo. Inna sprawa to wartość R1. Skąd wiadomo, że taka wartość jest w ogóle poprawna dla tego mikrofonu ? Należałoby zmierzyć napięcie na mikrofonie względem masy, napięcie zasilania, wyjściowe, oraz to w punkcie VB. Wszystko odniesione jest do masy.

  W układzie B1 jest nieco lepiej, ale brak zwarcia dla składowej zmiennej dzielnika, złożonego z rezystorów 4,7 kΩ. Dzielnik ten polaryzuje wejście nieodwracające wzmacniacza. Powinno się to wykonać identycznie, jak w przypadku układu A1. Znowu też nie wiadomo czy mikrofon jest poprawnie spolaryzowany. Tu też należałoby zmierzyć napięcia. Pasmo łatwo ograniczyć.

  Na rysunku C1 nie podano jaki układ scalony jest tam zastosowany. Ponadto warto byłoby sprawdzić czy to przypadkiem ten układ nie wprowadza zakłóceń. Dołączony był do tego testowo jakiś inny sygnał ? Słychać coś w głośniku bez sygnału wejściowego ?

  Jeżeli już musi być wzmacniacz w układzie odwracającym, to powinno się zastosować inne wartości elementów. W układzie z rysunku A1 powinno się wstawić szeregowo z C3 rezystor, zmniejszyć R1 do 2,2 kΩ i dołączyć SHDN do VCC.

  Czy mikrofon jest dołączony poprawnie ? Tzn. czy prawidłowa jest jego biegunowość ? Opisano to w dokumentacji: link.

  Zresztą poprawny przedwzmacniacz znajduje się tutaj: link.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Obydwa układy przedwzmacniaczy jak i ten zaproponowany przez maciej_333 (ten jest prawie dobry ale zabrakło kondensatora na nóżce 3) mają wspólną wadę.
  Zakłócenia z zasilania wzmacniają tak samo dobrze jak sygnał z mikrofonu.
  Jeśli użyłeś zasilacza impulsowego albo zakłócenia przedostają z układu cyfrowego (ATTINY) to przedwzmacniacz je wzmocni.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  jarek_lnx napisał:
  Obydwa układy przedwzmacniaczy jak i ten zaproponowany przez maciej_333 (ten jest prawie dobry ale zabrakło kondensatora na nóżce 3) mają wspólną wadę.
  Zakłócenia z zasilania wzmacniają tak samo dobrze jak sygnał z mikrofonu.

  Rzeczywiście na tym wyprowadzeniu powinien być kondensator, o czym pisałem w odniesieniu do jednego z poprzednich układów. Szumy zasilania będą oczywiście zmieniały punkt pracy mikrofonu. W jakimś stopniu rozwiązuje to R1 i C3 w podanym przeze mnie układzie. Można to rozwiązać, poprzez zastosowanie osobnego źródła napięcia odniesienia np. TL431. Z tego układu można by wówczas polaryzować również wejście nieodwracające wzmacniacza.
 • Poziom 9  
  Dziękuję bardzo za schemat i pomocne słowa.

  Zasilanie 5V, wzmacniacz OPA zastąpiłam wzmacniaczem MCP6002 bo taki akurat miałam pod ręką o czym zapomniałam dodać.

  Więcej informacji podam wieczorem.
 • Poziom 43  
  maciej_333 napisał:
  Szumy zasilania będą oczywiście zmieniały punkt pracy mikrofonu.

  Mikrofon ma wyprowadzenie z drenu JFET-a pracującego ze wspólnym źródłem, czyli jest de facto źródłem prądowym, więc zakłócenia wchodzące z zasilania przez rezystor nie są tłumione i będą tak samo wzmacniane nawet jeśli mikrofon odłączymy od układu.

  Dlatego w każdym przyzwoitym układzie rezystor polaryzujący mikrofon jest podłączony do filtru RC, można też jak piszesz zastosować stabilizator, albo stabilizator i filtr.

  Wartość rezystor polaryzującego decyduje o wzmocnieniu i o rezystancji wyjściowej mikrofonu, ale też o odporności na przesterowanie, wspominam o tym bo na schematach jakieś nietypowe wartości.