Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Robot R/C 6-軼io kana這wy (POMOCY)

22 Lip 2005 01:08 2377 13
  • Poziom 10  
    Witam mam zamiar zbudowa niezbyt skomplikowanego robota R/C
    a komkretnie trzy ko豉 nap璠 na dwa i jakie ma貫 ramie o ud德igu z 100 gram
    Posiadam aparatur Sanwa VG600 6 kana這wa odbiornik 8 kan. 2 serwa standard i 2 serwa miro zasilanie do 12 v mam 4.8v 7.2v 8.4v 12v wszystkie Ni-Mh 2,5 Ah

Ma kto jake rady, porady, pomys造 :]

Z G紑Y DZI艼UJE

---------------------------
    pozrawiam Krych
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Do nap璠u b璠ziesz potrzebowa silnik闚 DC, wi璚 i regler do nich si przyda... mo瞠 by modelarski, albo domowej roboty (poszukaj informacji o regulatorze PI). Je郵i robota ma ud德ign望 na ramieniu 100 gram to pewnie bedzie wa篡 z kilo conajmniej, wi璚 silniki mo積aby zaadaptowa z jakich wkr皻arek akmulatorowych (maj przek豉dnie planetarne - dobre prze這瞠nie+oszcz璠no嗆 miejsca).

Rami na tych serwach da si z這篡, ale nie za d逝gie. Musisz policzy, jak max d逝go嗆 mo瞠 mie twoje rami - sprawd, jaki moment obrotowy ma twoje najwi瘯sze serwo (b璠zie podnosi rami). Na ramieniu d逝go軼i l [m] zamocowanym bezpo鈔ednio do osi serwa o momencie obr. N [Nm] mo積a podnie嗆 ci篹ar m=N/(l*g), gdzie g to lokalna sta豉 grawitacyjna (na powierzchni Ziemi g=9.81 [N/kg]). Do masy unoszonego ci篹aru musisz koniecznie doliczy mas ramienia (mo積a j troch zani篡, gdy ca豉 nie jest skupiona na ko鎍u ramienia, ale lepiej pozostawi pewien zapas si造)

Pozdrawiam i powodzenia w budowie
    Coyote~
  • Poziom 10  
    za bardzo nie rozumiem tego wzoru mo積a jako pro軼iej ?? a i robot ma podnosi kolo 100 g. i tylko dlatego ma by taki ci篹ki przeciee 100 gram to nie du穎 jedno serwo standard <moje Sanwa srm-102> wa篡 45 g. a gdyby do nap璠u u篡 silniczk闚 od wycieraczek mo瞠 szybkie nie s ale robot moze by wolny a przecierz s ta雟ze (du穎 ) od wkr皻arek

znalaz貫m te takie niezbyt drogie silniczki krokowe ko這 35 z
    25BY 4801 na 5 v unipolarne ,-- co to znaczy unipolarne ??
    mo瞠 ich mo積a by u篡 do sterowania ramieniem 2 moge mie
    ale do takich to s chyba potrzebne jakie specialne regulatory

-----------------------
    pozdrawiam Krzych
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    w parametrach tech serva powinien by moment obrotowy, nie koniecznie w [N/m] ale [jaka jedn masy/jaka jedn d逝go軼i] reszta to fizyka.
    Silniki krokowe s dobre gdy zale篡 ci na precyji nap璠y ale sterowanie ich za pomoc aparatury RC jest bardzo skomplikowane (chyba nie warto).Unipolarne najodl璕niej m闚i帷 to take w kt鏎ych aby si obraca przez cewki pr康 mo瞠 p造n望 w jednym kierunku.

Dodano po 1 [minuty]:

precyzji nap璠u
  • Poziom 10  
    Wielkie dzi瘯i za rad wi璚 po przemy郵eniach doszed貫m do wniosku 瞠 kupi dwie wkr皻arki akku. takie na 12v kosztuj kolo 50-70 z to tak jak
    silnik krokowy od wycieraczek>u篡wany< a wkr皻arki s nowe i przy okazji mam ju za豉twione zasilanie nap璠u dwa akumulatorki 12v , bo przy wkr皻arkach wszystko mam zrobione troch przerobi i nap璠 gotowy

a ramie zrobi na serwach ale najpierw je troch przerobie tak 瞠by dzia豉造 jak ma貫 silniczki krokowe i mo瞠 mi si uda wklei jako obrazek z moim pomys貫m wg mnie wtedy m鏬豚ym bardziej obci捫a ramie i 100 g. podniesie bez problemu ;>

sam robot nie musi by za bardzo dok豉dny tylko ramie musi by konkretne :]
    kto wie mo瞠 kiedy robot doczeka si mini kamerki 8 }
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    obawiam si 瞠 od wycieraczek to chyba nie jest silnik krokowy - sprawdz ile ma wyprowadzonych przewod闚
  • Poziom 10  
    a czy m鏬豚y mi kto podpowiedzie jak mozna zrobi jaki regulator na 14.4 v :> bo wkr皻arki takie maj a nie moge wymy雲i jak je w陰czy
    albo jako mechanicznie mam wolne 2 serwa 1,6kgcm wkr皻arki kupuje jutro :> jade do selgrosa po 2 wkr皻arki ktore po godzinie b璠 w cz窷ciach
    i po co takim jak ja gwarancje :>

- napi璚ie zasilania: 14,4 V
    - uchwyt: 10 mm szybkozaciskowy
    - p造nna regulacja obrot闚
    - obroty: prawo/lewo
    - kuferek, akcesoria
  • Poziom 35  
    K_J mysle, ze kazdy regulator pociagnie 14.4V.. problem jest raczej w pradzie jaki poplynie i wytwarzanym cieple na tranzystorach.

A co do wkretarek, ja myslalem raczej o tych po 20zl, na 2.4V (spokojnie dzialaja przy 4.8V.. mozna sprobowac nawet wiecej, mysle ze nie bedzie problemow z 6.0V czy 7.2V.

Mozesz zobaczyc opis mojego robota (patrz konkurs - MirekCz). Wlasnie w nim uzylem takiego zestawu silnik+przekladnia z wkretarki po 20zl.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Moim zdaniem silniki el w takim robocie powinno sterowa si elektronicznie.Najcz窷ciej stosowanym rozwi您aniem jest regulator z modulacj szeroko軼i impulsu ze wzgl璠u na to,瞠 wyst瘼uj najmniejsze straty na nagrzewanie element闚 steruj帷ych.Latwo to rozwi您a poniewa z odbiornika RC do serva te dochod摹 impulsy o regulowanej szeroko嗆.Taki regulator pod陰czasz do odbiornika zamiast serwa.
    W twoim przypadku chyba by regul. ze zmian kerunku obrot闚.
  • Poziom 35  
    starob:serwa sie zupelnie inaczej steruje niz regulator.
  • Poziom 26  
    w jednym z numer闚 "Elektronika Praktyczna" jest
    opisany jest modelarski regulator obrot闚 silnika elektrycznego, jednokierunkowy.pod陰czany jest on zamiast serva do odbiornika.
    Czy m鏬豚y powiadomi redakcje, 瞠 to nie b璠zie dzia豉.
    M鎩 dzia豉 hmm?? Czary.

Dodano po 26 [minuty]:

EP1/2004 i EP1/2001
  • Poziom 35  
    Przejrzalem schemat takiego reglerka i starob ma racje :) Sorry za wpadke
  • Poziom 2  
    'https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1005383&highlight=przek%B3adnia+robota&sid=bd61e5490ae781062c2f401a25c1af53